İçeriğe Yönlendir

Down Sendromu Engelli Raporu

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bi yakınımız var. Oğlu 25 yaşında down sendromlu. Ama fiziki olarak ayakta ve yemek yeme, tuvalete gitme becerileri var. Fakat kesinlikle kendi başına iş yapma veya dışarıya çıkma gibi durumu yok. 

Heyet bu kişiye %70 engelli raporu veriyor. Bu çocuk yanında birisi olmadan hayatını devam ettiremez. Anlamadığım nokta şu; diyelim belden aşağısı tutmayan engelli %90 rapor alabiliyor. O kişi günümüz şartlarında hem tek başına yaşayabiliyor, hem çalışıyor, hem her şeyini yapabiliyor. Down sendromlu kişi aslında daha çok engelli değil mi? Neden rapor oranı düşük oluyor? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buradaki engelin hiç bir tanımı yok sanırım. Şeker hastası tanıdığıma %40 engel verdiler. Çık işin içinden çıkabilirsen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İtiraz mekanizması var mı?

Bir de dernekleri var onların kendi aralarında bilgileri fazladır. Takip etmeliler. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Engel durumları kişiye özel ve farklılık gösterebilir. Haklı olarak şöyle diyorsunuz; Akli melekesi olmayan insanın kolu, ayağı çalışsa ne yazar? Ancak doktorlar öyle değerlendirmiyor. Oturma, kalkma, tuvalet ihtiyacını giderebilme, kol ve bacak aktivitesi, duyma ve görme aktivitesi, iç organların durumu tamamı değerlendiriliyor. Saçma mı? evet.

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

İtiraz mekanizması var mı?

Bir de dernekleri var onların kendi aralarında bilgileri fazladır. Takip etmeliler. 

Birkaç senede bir bu raporu yenilemesi isteniyor. Okul ve diğer eğitim kurumları istiyor. Her heyete girdiğinde annesi doktorlara yalvarıyor. Çocuk otobüste minibüste gidiyor. Midesi bulanıyor kusuyor. Fazla yürüyünce bağırsaklarının bir kısmı küçüm yaşta alındığı için erken yoruluyor vb şeyler. Ama yok. Kendi kendine yemek yiyip tuvalete gidebiliyor diye 70’den yukarı vermiyorlar. 

bizim iş yerinde belden aşağısı tutmayan bi arkadaş var. Mimar. Tek başına arabaya biniyor. Sandalyesini tek başına arabaya alıyor. Evde tek başına yaşıyor. O ötv indiriminden faydalanıyor mesela. Bu çocuk çalışamıyor bile. 

itiraz etse nolur? Yine benzer kurul bakacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Engelli değil ama "akli muvazenesi yerinde olmayan" şeklinde olunca acaba başka kategoriye giriyor mudur?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Engelli değil ama "akli muvazenesi yerinde olmayan" şeklinde olunca acaba başka kategoriye giriyor mudur?

Yok. Araba için %90 ve üstü ibaresi gerekiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Engelli arabası benim bildiğim, bilmek istediğim engelli kişilerin kullanacağı, plakasında yahut camında engelli ibaresi sabit olan çoğu kez özel tertiibatlı araçlardır. Bunlar olmalıdır. Çoğu kez de daha pahalı olurlar. 

Devlet engelli kişilere yardım yapma niyetinde ise otomobil üzerinden değil normal doğrudan destek ile destek olmalıdır. Bu araba işi yanlıştır. 

Ya ülkede bi tane doğru şey yok mudur?  

edit: var.. sigara yasağı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

ülkede bi tane doğru şey yok mudur?  

Suistimal edilmek istenince hiç bir uygulama düzgün olmuyor, olamıyor...

Engelli kayım validem vardı. Rahmetli oldu.

Hanım bekar iken bakım aylığı alıyordu. Hane halkının gelir seviyesi asgari ücretin 1/3 unden az ise veriliyor. Kestirmeye gittik memur kesilmesin diye akıl veriyor. Maaşım yeter gerek yok dedim aptal aptal bakıyor.

benzer olaylara çok denk geldim. 4-5 yaşındaki çocuğunu Zencir ile ahıra bağlayıp delisin de devletten bakım parası alayım diyen namussuzlar var ülkede. Sistem ne yapsın böylesine hocam.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Engelli arabası benim bildiğim, bilmek istediğim engelli kişilerin kullanacağı, plakasında yahut camında engelli ibaresi sabit olan çoğu kez özel tertiibatlı araçlardır. Bunlar olmalıdır. Çoğu kez de daha pahalı olurlar. 

Devlet engelli kişilere yardım yapma niyetinde ise otomobil üzerinden değil normal doğrudan destek ile destek olmalıdır. Bu araba işi yanlıştır. 

Ya ülkede bi tane doğru şey yok mudur?  

edit: var.. sigara yasağı. 

hocam engelli olmak ya da engelli kişinin bakımını üstlenen kişi olmak hayattaki en zor durumlardan biri. Özellikle Türkiye’de. Zaten hayattan 1-0 geride oluyorsun. Sosyal devletin bu durumdaki vatandaşına kolaylık sağlamasına olumlu bakıyorum. Mesela yakının engeli var. Bakımını yapmayan akrabası üstüne araba alıp gezip tozuyor. Buna hepimiz karşıyız. 

ama zaten zorluklarla mücadele eden birine ötv indirimi yapılmış. Az bile yapılıyor. Daha fazlası olmalı.

engelliler arasındaki farkı soruyorum ben

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sosyal

evet.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

evet.

43 yaşında vatandaşını emekli eden, 25 yıl çalışan kişiye 30 sene emekli maaşı ödeyen, sağlık hizmetlerini yapan, ölürse sigortasız eşine ve bekar dul kızına da aynı şeyi yapan devlet sosyal değil de nedir? Ki 20 senede engellilere yapılan destekleri de söylemedim. 

bazı şeylerin daha iyisini istiyoruz ama yapılanı görmemek çağın hastalığı

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Down sendromluya bakım ücreti alıyorlardır diye düşünüyorum. Ama yarısı olmayan arkadaşınız çalışmak zorunda. Bakım ücreti almıyorlarsa ona yoğunlaşılabilir sanırım. Sağlığı kaybeden anlıyor kıymetini. Şeker hastası %40 rapor alınca tuhafınıza gider ama şeker hastası olunca anlarsınız durumu :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sosyal devlet kavramını iyi çalışmak lazım.

https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2019/09/176-04.pdf

devletin kendi sitesinden şahane bir çalışma. okumaya değer.

iyi okusun diye özel okula çocuğunu gönderiyorsun, bir an evvel sağlık hizmeti alasın diye özel sigorta yapıp pahalı bir özel hastaneye gidiyorsun, heryere tren yerine otomobille gidiyorsun. para yoksa bunları yapamayacağın için devlet imkanlarını kullanmak gerekiyor. devlet hastanesinde prof konsültasyonu için fazladan para ödemen gerekiyor, devlet okuluna çocuk yazdırmak için iyi semtlerde 50 bin tl ye kadar okul aile birliğine bağış yapman gerekiyor, tatil yapamıyorsun zaten.

bunu görmek hastalıksa çok feci hastayım. idare etmekten, yapmış olmak için yapanlardan, vasat olanı görmezden gelmekten müthiş usandım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Her doktorun yorumu farklı olabilir. Rapor alınmadan önce bir ön görüşme yapılıp doktorun tavrı anlaşılmalı, olmazsa başka doktor ile görüşmeli bence. Rapor çıktıktan sonra itiraz ve değişim çok uğraştırır. Küçük ilçelerde daha kolay olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Erhan Doruk yazdı:

Her doktorun yorumu farklı olabilir. Rapor alınmadan önce bir ön görüşme yapılıp doktorun tavrı anlaşılmalı, olmazsa başka doktor ile görüşmeli bence. Rapor çıktıktan sonra itiraz ve değişim çok uğraştırır. Küçük ilçelerde daha kolay olabilir. 

Erhan bey, raporu bir doktor vermiyor. 8-10 dr ziyaret ediliyor. Sonra bu doktorlar heyete giriyor. Ön görüşme heyet raporunda bir işe yaramaz.

Murat Sürmeli yazdı:

Down sendromluya bakım ücreti alıyorlardır diye düşünüyorum. Ama yarısı olmayan arkadaşınız çalışmak zorunda. Bakım ücreti almıyorlarsa ona yoğunlaşılabilir sanırım. Sağlığı kaybeden anlıyor kıymetini. Şeker hastası %40 rapor alınca tuhafınıza gider ama şeker hastası olunca anlarsınız durumu :( 

Rapor'da ağır engelli kutucuğunda evet yazmıyorsa evde bakım ücreti de alamaz. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

engelliler arasındaki farkı soruyorum ben

Tansu bey, mevzu çok karmaşık. Heleki sosyal devlet işine hiç girmeyelim. Bürokrasi, sorunların çözümü noktasında yapıcı değil. Ortada bir sorun varsa, kafasını kuma gömüyor.

Onun tek yapabildiği aldığı talimatla, suistimalin önüne geçelim derken, engellinin hakkını gasp ediyor.

• Beğen 1
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi yakınımız var. Oğlu 25 yaşında down sendromlu. Ama fiziki olarak ayakta ve yemek yeme, tuvalete gitme becerileri var. Fakat kesinlikle kendi başına iş yapma veya dışarıya çıkma gibi durumu yok. 

Heyet bu kişiye %70 engelli raporu veriyor. Bu çocuk yanında birisi olmadan hayatını devam ettiremez. Anlamadığım nokta şu; diyelim belden aşağısı tutmayan engelli %90 rapor alabiliyor. O kişi günümüz şartlarında hem tek başına yaşayabiliyor, hem çalışıyor, hem her şeyini yapabiliyor. Down sendromlu kişi aslında daha çok engelli değil mi? Neden rapor oranı düşük oluyor? 

Maalesef bu noktada köşeye özgü değerlendirme devreye giriyor. Lakin down yanına fiziki bir engel oluşursa ancak 90 ve üzeri olabiliyor. Objektif bir degelendirme olmadığı için zaman icinde puanlama da değişebiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bir tanıdığım yaşlı anneannesini yürüyemediği gerekcesi ike maaş ve ötv indirimi alabilceğini duymuştum mesela.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...