İçeriğe Yönlendir

Toyota Auris 2 (2012-) için Xenon

Erdem Manisalı

Recommended Posts

Erdem Manisalı

Arkadaşlar yeni Aurislerde HIR2 (9012) ampul bulunmakta. Bu tipte Xenon setini Türkiyede bulamdım. aynı ampullerin yeni Accord ve Astralarda da kullanıldığını öğrendim. İnternette bazı sitelerde 9006 kitlerin tırnağında küçük bir kesme işlemi yapıldıktan sonra takılabildiğini öğrendim ama pek güvenemiyorum açıkçası. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gerçekten hir2 olduğuna emin misin, kılavuzda ne yazıyor, ampulü söküp fotoğraflaman mümkün mü ? HB4 galiba onlar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

HIR2 ampuller. Eminim.

Geçmiş olsun o zaman. :) Merceklerini D2S yapman bir zorunluluk oldu.

Yorum bağlantısı
Erdem Manisalı

Neden peki? yurtdışında bu kitlerin olduğunu biliyorum. Bilmem gereken bir husus mu var?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Halojen mercekten düzgün xenon performansı alınamıyor da ondan. Yoksa bulup uydurursun bir şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ben de aynı araçtan kullanıyorum.

Yurt dışı ve xenonla haşırneşir olduğumdan 9012 bulmakta ben de zorlandım bulduklarım çok ciddi fiyatlarda idi. Ben de benzerlik bakımından 9006 çıktığı için bir adet 9006 ampül getirttim. Mevcut 55w balastlarımla denedim. Aydınlatmayı sürüş esnaısında deneyemedim ama halojene göre çok bariz bir fark vardı. Perdeli mercek olduğundan sellektör resmen şimşek kıvamında yanıyordu. Tek sıkıntı ampül tam oturmuyor. 9006ların tablasında üstteki çıkıntı kısa 9012 daha uzun. O sebepten söktüm ampüller duruyor balast ve h7 ampülleir kuzene verdim.

Aydınlatma konsunda mevcut mercek sistemi çok iyi değil ama mercek olsun taştan olsun diyenlerdenim xenon denemesinde de mevcut sisteme göre daha çok verim aldım. İlerde uygun fiyatlı bulursam keyfine kullanabilirim. Servis normal ampül için 120tl dedi geçen xenon olsa 2binden aşağı fiyat çekmez :D

Onun dışında sisler için çalışma yaptım onu da keşfettim aslıdna basit ama pek bilinmeyen bir ampül h15 5205 psx24w diye geçiyor muadilleri.Onlarada bişiler düşünüyorum.

Yorumlar için teşekkürler. Foruma ad ve soyadınızla üye olmanız gerekiyor, bildirirseniz değişikliği yapacağım.

Yorum bağlantısı
Mutlu Güney

xenonlar halojenler kadar çok ısınmıyor ama değil mi?

55 wattın lümeni daha yüksek sanırım değil mi

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

xenonlar halojenler kadar çok ısınmıyor ama değil mi?

55 wattın lümeni daha yüksek sanırım değil mi

Xenon da epey ısınıyor. 55W olan ampuller daha fazla ışık verir, ancak yola dağıtılan ışık ta düzensiz hale gelir. Yasal olan limitlerden fazla olur abartmaya gerek yok. Zaten halojen merceğe xenon takarak optik dağılımı bozuyorsun bir de 55W takarsan iyice trafiği rahatsız edersin.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Can Köksal
(düzenlendi)

@Yönetici :

Üstad selamlar,

Bizim 2014 Auris için tavsiye edeceğiniz xenon kit yokmudur ? 9005 mi kullanacağız yoksa D4S ya da D2s mi ? Balıkesirde kimse bir şey bilmiyor. Yardım lütfen ???

Not : 35 w 4300 k düşünüyorum.

tarihinde Can Köksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

@Yönetici :

Üstad selamlar,

Bizim 2014 Auris için tavsiye edeceğiniz xenon kit yokmudur ? 9005 mi kullanacağız yoksa D4S ya da D2s mi ? Balıkesirde kimse bir şey bilmiyor. Yardım lütfen ???

Not : 35 w 4300 k düşünüyorum.

Hiçbirisi. Erdem cevap vermezse direk onunla temasa geçin, bu arada yaptırmış olabilir, geri bilgi vermedi.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Selçuk Keleş

Tekrar merhaba,

Aşağıda link verdiğim ürün fiyatı tek mantıklı ürün gibi duruyor. Nette epeydir bakıyorum. Bu ürün için ne dersiniz ? Kullanan ya da yorum yapabilecek olan var mı ?

Link : http://ototoptan.com...et,PR-4629.html

Halojen merceğe xenon kit takarak düzgün bir sonuç elde edemezsin. Optiği halojen kalıyor çünkü. Bu kit 4300K da değil. Düzgün sonuç için farın açılması, merceklerin d2s/d1s mercekle değiştirilmesi, merceğe uyumlu balast ve ampul takılması gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Köksal

Daha önce Megane II de halojen farları değiştirip xenon takmıştım, sonuç hem aydınlatma performansı olarak eskisinden iyiydi, hem de karşıdan gelenler de rahatsız olmuyordu. Merceğin odak ayarı vs. elbette orjinal ampullere göre. Auris için xenon uygun olur diye düşünmüştüm, hem merceklerin odaklaması çok iyi, ışık direkt karşıya gidiyor, hiç dağılmıyor. Hem de uzun-kısa tek ampul uzunlar da dehşet olurdu. Ancak mercek falan değişecekse en iyisi şimdilik halojen ile devam etmek sanırım. :shok:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Daha önce Megane II de halojen farları değiştirip xenon takmıştım, sonuç hem aydınlatma performansı olarak eskisinden iyiydi, hem de karşıdan gelenler de rahatsız olmuyordu. Merceğin odak ayarı vs. elbette orjinal ampullere göre. Auris için xenon uygun olur diye düşünmüştüm, hem merceklerin odaklaması çok iyi, ışık direkt karşıya gidiyor, hiç dağılmıyor. Hem de uzun-kısa tek ampul uzunlar da dehşet olurdu. Ancak mercek falan değişecekse en iyisi şimdilik halojen ile devam etmek sanırım. :shok:

Olmaz, kötü olur diyemeyiz, tabii ki halojenden daha iyi bir sonuç alınır. Bir süre sonra da kaşıntı tutar komple mercek değişimine gidilir genellikle :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Batu

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz hafta 2015 model Toyota Auris 1.6 Advance Skypack araç aldım. Aracın genel olarak donanımından memnunum ancak sarı halojen farlarından çok rahatsız oluyorum. Daha önce VW Passat ve Nissan Qashqai gibi bi-xenon farlı araçlar kullandığım için şuanda far konusunu kafama takmış durumdayım :)

Bu modelde mercekli farlar mevcut; sadece basit bir ampül değişimi ile konuyu halledebiliyor muyuz yoksa mercek vs değişimi gibi meşakkatli işlemler mi gerekecek?

(Görsel temsili olup, benim aracımla birebir aynıdır.)

big_4439928416vc.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Halojen olan mercek için beyaz ışık yine halojen versiyon bulursanız kullanınız.

Hem biraz daha beyaz ışık ve önceliği aydınlatma kalitesi için düşünerek son cümlenizdeki bahsettiğiniz bi-xenon çalışmasına niyet etmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 12.06.2017 at 23:11, Mustafa Batu yazdı:

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz hafta 2015 model Toyota Auris 1.6 Advance Skypack araç aldım. Aracın genel olarak donanımından memnunum ancak sarı halojen farlarından çok rahatsız oluyorum. Daha önce VW Passat ve Nissan Qashqai gibi bi-xenon farlı araçlar kullandığım için şuanda far konusunu kafama takmış durumdayım :)

Bu modelde mercekli farlar mevcut; sadece basit bir ampül değişimi ile konuyu halledebiliyor muyuz yoksa mercek vs değişimi gibi meşakkatli işlemler mi gerekecek?

(Görsel temsili olup, benim aracımla birebir aynıdır.)

Hayırlı olsun. Piyasada satılan xenon kitlerle bir miktar iyileşme sağlanıyor gibi gözükse de sonuç hiç bir zaman orjinal xenon gibi olmayacaktır. Nedeni far merceğinin, halojen ampulün optiğine göre tasarlanmış olmasıdır. Kaliteli olmayan balast vb. parçalar da araç donanımına zarar verebiliyor, uyum sorunu olabiliyor. Bir süre sonra zaten yetersiz gelmeye başlıyor.

@Oktay Toker ustanın dediği gibi oem d1 serisi mercek ve ampul montajı beklenen sonucu verecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...