İçeriğe Yönlendir

Xenon - Bi-Xenon mercek seçimi - öneriler

Zeki Dinç

Recommended Posts

Mahmut Akbulut
3 dakika önce, Uğur AKIN yazdı:

2.5" ile 3.0" arasında aydınlatma farkı vs o tur farklar var mı ? d1s lumenı h serısı xenonlarla aynı ıkısıde 3200 fılan aydınlatma farkı nasıl oluyor ? 

2.5" bi-xenon mercek TSX de var hem pahalı hem de çok bulunan bir mercek değil , diğer 2.5" mercekler xenon dur . 3.0" merceklerin tamamı bi-xenon mercektir.

Hiç bir H serisi için üretilen bi-xenon mercek yoktur , bi-halojen mercek vardır . Sizin halojen merceğe takacağınız çakma xenon farklı ışık kırılmalarına buna bağlı olarak homojen olmayan dağınık bir aydınlatmaya sebep olacak . Ayrıca xenon takılan halojen mercek kısa sürede kararıp işlevini yitirecek . 

H serisi için verilen kelvin ve lümen değerleri asla gerçeği yansıtmaz . Tıpkı yeni nesil led ampullerde olduğu gibi ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gokhan Akdemir
On 28.12.2015 at 16:19, Uğur Akın yazdı:

Morimoto h1 filan var aydınlatma farkına bakıyorum d2s ıle karsılastırma var farkı yok gıbı gorunuyo ? 

Morimoto h1 bir ara ben kullandım. Orjinal xenon takilamadigi icin ısık gücü yetersiz kaliyor. Kesilme cizgisi harika ama aydinlatma konusunda bir süre sonra pismanlik yasayabilirsin. oem ürünlere yonelmeni tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ender Karaaslan

Merhaba 2013 a200 aracimda bi xenon var ama adaptif opsiyonu alinmamis. Sonradan bir modul yada beyinle adaptif yapabilirmiyim.tsk.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Sanırım sadece otomatik yükseklik mevcut.Sağ sol dönüş farı özelliği yok.

İlk etapta Far içinde sağ sol dönüş mekanızması,servo motoru,far soketi pin ucu uyumluluğu şart.Far üzeri adaptif ecu kontrolü paralelinde araç üzeri Modul,senserler,tesisat.Ana ecu kontrol uyumlu ise pc den aktif edilecek.Değilse ecu değişecek.

Şansıznıza belkide bunlar vardır sadece pc den açılması ilede aktif olabilir.Belki??

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ender Karaaslan

Servise baktiriyim ama sanmiyorum cunku sadece bu ozellige 9 bin istediler o da ilk siparis verilirkendi. Peki diger dediginiz islemi yapmak kolay ve ucuzmudur.

Yorum bağlantısı
Ender Karaaslan
(düzenlendi)
8 saat önce, Gökhan Tongay yazdı:

Opsiyon olarak var hepsinde ama eklenmemis. Sonradan yapilabilirmi modulle veya baska sekilde.

tarihinde Ender Karaaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gokhan Akdemir

Herkese merhaba iyi aksamlar

Oncelikle dogru yere mi yaziyorum bilmiyorum. Eger yanlissa kusura bakmayin. Aracimda morimoto H1 mercek var ve xenon takili. 6000k xenon var mavi rengi hosuma gidiyor ancak aydinlatmasi yeterli degil. H1 5000k almak istedim ancak Türkiye de hic bulamadim. Hep yurtdisi sitelerinde buluyorum ve guvenemedigim icin bu sitelerden almakta kararsizim. Nerden bulabilirim bir bilginiz varmi ? Olmazsa 4300k takicam. Simdiden tesekkurler

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
On 24.03.2016 at 19:00, Gokhan Akdemir yazdı:

Herkese merhaba iyi aksamlar

Oncelikle dogru yere mi yaziyorum bilmiyorum. Eger yanlissa kusura bakmayin. Aracimda morimoto H1 mercek var ve xenon takili. 6000k xenon var mavi rengi hosuma gidiyor ancak aydinlatmasi yeterli degil. H1 5000k almak istedim ancak Türkiye de hic bulamadim. Hep yurtdisi sitelerinde buluyorum ve guvenemedigim icin bu sitelerden almakta kararsizim. Nerden bulabilirim bir bilginiz varmi ? Olmazsa 4300k takicam. Simdiden tesekkurler

Gökhan bey malesef  Gece Uçuşu'nda H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir ...

Ve ayrıca Osram ın H sserisi xenon kiti üretilmiyor . Yurt dışından sipariş vermek tek çare ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aykut Özoğlu

Merhabalar ;

Ben Ankaradan Aykut.Faz 1 kasa d2s mercekli farları olan bir megane 2 sahibiyim.Aklıma uzun zamandır bir proje var ancak detaylı bilgiye sahip değilim.Farlarımın mercekleri far kapağından sökülebiliyor yani far camımı sökmeme gerek yok.Bende sadece kısa olan mercekleri söküp yerine bixenon bir mercek takıp aynı d2s ampul ve beyinle kullanmak istiyorum.Yapacağım bir röle devresiyle gündüz selektör attığımda halojen uzunlarım yanacak . ancak gece farlar açıkkken selektör attığımda halojen çalışmayacak , mercekteki perde kalkacak.Böylelikle soğuk ateşleme derdim olmayacak.Zaten yanmakta olan ampulum uzun görevi görecek.Buraya kadar herşey kafama yattı ancak birkaç sıkıntım var.

Tadilat yapmadan direk megane 2 mercek vidalarına denk gelebilecek , boyutları sıkıntı olmayacak , d2s soketli bir mercek bulmam lazım ve bunu deneme yanılma yöntemiyle yapmak istemiyorum.İşin ehli arkadaşlar bana uygun merceği söyleyebilecektir diye düşünüyorum.Şuan üzerinde olan mercek Valeo nun d2s standart merceği.Yardımlarınızı bekliyorum sayfılar.

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

merhaba kanımca birebir vida delikleri uyan bir mercek bulmak çok zor , ancak resimdeki yeni nesil hella oraya rahatça oturacaktır , 

IMG_4895.JPG

IMG_4896.JPG

Bunlar da yeni tip bosch mercekler bunların boyutları ve vida delikleri uygun olablir.

20160317_201646.jpg

20160317_201710.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On ‎06‎.‎04‎.‎2016 at 23:23, Aykut Özoğlu yazdı:

Merhabalar ;

Ben Ankaradan Aykut.Faz 1 kasa d2s mercekli farları olan bir megane 2 sahibiyim.Aklıma uzun zamandır bir proje var ancak detaylı bilgiye sahip değilim.Farlarımın mercekleri far kapağından sökülebiliyor yani far camımı sökmeme gerek yok.Bende sadece kısa olan mercekleri söküp yerine bixenon bir mercek takıp aynı d2s ampul ve beyinle kullanmak istiyorum.Yapacağım bir röle devresiyle gündüz selektör attığımda halojen uzunlarım yanacak . ancak gece farlar açıkkken selektör attığımda halojen çalışmayacak , mercekteki perde kalkacak.Böylelikle soğuk ateşleme derdim olmayacak.Zaten yanmakta olan ampulum uzun görevi görecek.Buraya kadar herşey kafama yattı ancak birkaç sıkıntım var.

Tadilat yapmadan direk megane 2 mercek vidalarına denk gelebilecek , boyutları sıkıntı olmayacak , d2s soketli bir mercek bulmam lazım ve bunu deneme yanılma yöntemiyle yapmak istemiyorum.İşin ehli arkadaşlar bana uygun merceği söyleyebilecektir diye düşünüyorum.Şuan üzerinde olan mercek Valeo nun d2s standart merceği.Yardımlarınızı bekliyorum sayfılar.

Birebir uyan başka bir mercek bulman imkansız o nedenle farı açıp tadilat yapacak şekilde planlamalısın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Engin

Yeni konu açmak istemedim ve konu aramalarında netleştiren bir sonuç bulamadığım için buraya yazıyorum;

gündüz selektörü, yani soğuk selektör yapmak için gerekli olan D1S ampul mü, balast mı, yoksa her ikisi birden mi?

Sorma sebebim ise şu; 2008 skoda Fabia Hella bi-halogen farlara xenon dönüşümü yapmak istiyorum, şu an far içinde bulunan mercek, motorlu H7 ...

Ayrıca duvara yansıyan kısa far ışığı aşağıda benzetmeye çalıştığım şekilde, sağ taraftaki görüntü soldaki gibi değil, acaba perdesinde bir sorun mu var?

(uzunlar birbirinin aynı, performansında bir sorun yok)

ya da ingiliz tipi (RHD) mercek mi var sizce?

(L) ____/--------  (R)  ____._____  

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Soğuk selektör için Gen5 balast ve D1S ampul kullanılmalı . Fabia H7 halojen merceğe xenon kit takmayın , bi-xenon Hella mercekle değiştirin ...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
23 saat önce, Murat Engin yazdı:

Yeni konu açmak istemedim ve konu aramalarında netleştiren bir sonuç bulamadığım için buraya yazıyorum;

gündüz selektörü, yani soğuk selektör yapmak için gerekli olan D1S ampul mü, balast mı, yoksa her ikisi birden mi?

Sorma sebebim ise şu; 2008 skoda Fabia Hella bi-halogen farlara xenon dönüşümü yapmak istiyorum, şu an far içinde bulunan mercek, motorlu H7 ...

Ayrıca duvara yansıyan kısa far ışığı aşağıda benzetmeye çalıştığım şekilde, sağ taraftaki görüntü soldaki gibi değil, acaba perdesinde bir sorun mu var?

Siperde sorun olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
On 06.06.2016 at 15:51, Murat Engin yazdı:

Merceğin yan kısmında,kol gibi bir parçası var bu siperde çizgiyi sağ,sol trafiğine uyumlu hale getirir.Sağ trafiğe getiren konuma alınmış olması ihtimaldir.Buşekilde olunca oldukça düz çizgiye yakın çizgi alınabiliyor.Düzeltmesi çok zor değil.Çentiği tersi istikamette çevirebilirseniz düzelir.

Bi-xenon dönüşümü için Hella,Bosch serisi hariç mercek var ise bire bire değişim mümkün değil.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Engin
On 6/12/2016 at 15:36, Oktay Toker yazdı:

Merceğin yan kısmında,kol gibi bir parçası var bu siperde çizgiyi sağ,sol trafiğine uyumlu hale getirir.Sağ trafiğe getiren konuma alınmış olması ihtimaldir.Buşekilde olunca oldukça düz çizgiye yakın çizgi alınabiliyor.Düzeltmesi çok zor değil.Çentiği tersi istikamette çevirebilirseniz düzelir.

Bi-xenon dönüşümü için Hella,Bosch serisi hariç mercek var ise bire bire değişim mümkün değil.

Ben de dediğiniz gibi bir şeyden şüpheleniyordum, umarım öyle çıkar, kısa far durumu bu yüzden şu an çok kötü, farı sökmeden bunu yapabilirsem iyi olacak...

aslında farın hafif bir temizliğe de ihtiyacı var ama bu arabada far sökmek zulüm resmen...

tamponun inmesi gerekiyor ama şimdiye kadar 4-5 değişik arabanın tamponunu sökmeme rağmen bu değişik bir formda takılmış,

internette de yaptığım söküm araştırmasına rağmen 2 davlumbaz ve tamponun tüm vidalarını sökmeme rağmen tamponda esneme dahi olmuyor, kaportacıya el mahkum...

Farların markası hella...Yine hella marka d seri mercek, bunların yerine tadilatsız oturur mu peki??

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
3 saat önce, Murat Engin yazdı:

Farların markası hella...Yine hella marka d seri mercek, bunların yerine tadilatsız oturur mu peki??

H7 halojen Hella ile D2S Hella birebir aynı formda ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Engin

D2S soğuk selektör için uygun olmaz ama değil mi? Çünkü Fabia far yapısında mercek dışında bir yapı (uzun far reflektörü) yok.

2014811144735_fabia__romstar_072010_mercekli_5j1941017a.png

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Hella Gen4 le de soğuk selektör yapılır . Ama mercek değişim eziyetine girilecekse D1S mercek + ampul ve Gen5 balast olması daha mantıklı ...

gen4

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

Piyasada adı sıkça geçen merceklerin duvar resimlerini çektim ve ekledim , ampül ; osram d1s cbi 5000 K , yalnız valeo mercekde osram d2s 4300 K ampül kullanıldı , karar verirken değerlendirilsin diye , buyrun ;

Hella intemo ;

IMG_5762.thumb.JPG.05e51dacc0500ebb4606bIMG_5764.thumb.JPG.1caa9fd534b86b56e1c90IMG_5765.thumb.JPG.67a94da7b8c07a7456433

Eski hella ;

IMG_5776.thumb.JPG.55631dc82bc7238431ee4IMG_5778.thumb.JPG.e1c8b3bc3402c70954908IMG_5780.thumb.JPG.b68b6a87275275aa97ebd

Yeni nesil hella,

IMG_5774.thumb.JPG.e3aea2aef073aacfeef76IMG_5786.thumb.JPG.d75a592f15535ca1b8d17IMG_5787.thumb.JPG.233e1d134d177e1e3d9f2

Yeni tip Bosch;

IMG_5769.thumb.JPG.81abc60b8da15e9c81434IMG_5770.thumb.JPG.967570986854d15740151IMG_5771.thumb.JPG.43c0e4bc5305ea0ea02ee

Yeni tip valeo;

IMG_5783.thumb.JPG.21d947c9b6b0b8e1bb5eaIMG_5781.thumb.JPG.dc667c9e9943e94e206b9IMG_5782.thumb.JPG.cd4ead24d3d21c3590b27

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Engin
On 6/6/2016 at 15:51, Murat Engin yazdı:
On 6/12/2016 at 15:36, Oktay Toker yazdı:

Merceğin yan kısmında,kol gibi bir parçası var bu siperde çizgiyi sağ,sol trafiğine uyumlu hale getirir.Sağ trafiğe getiren konuma alınmış olması ihtimaldir.Buşekilde olunca oldukça düz çizgiye yakın çizgi alınabiliyor.Düzeltmesi çok zor değil.Çentiği tersi istikamette çevirebilirseniz düzelir...................

..............................................

Arabayı duvara doğru denk getirmekten kaçındığım bu sorun, bu forum ve değerli arkadaşların sayesinde çözüldü...

Bahsi geçen aksaklık, RHD seçeneği sunan kol nedeniyle imiş...

kol RHD pozisyonunda kaldığından kullanımı da etkileyen bir durumdaydı, normale çevirdim, sorun kalmadı...

duvar fotosonu en kısa zamanda paylaşacağım.

Teşekkürler geceuçuşu...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Nazif Çetin

Merhaba Abilerim Daha öncedende buna benzer konu açmıştım aradığım cevabı pek bulamadım şuanda kesin kararlı olduğum için tekrar açma gereyi duydum

yaklaşık 1.000TL - 1,300TL gibi Bir Büçcem Var ben derdimi anlatayım öle uzun yol yapan biri değilim benim istediğim flash gibi patlıcak sellektör ama baya baya patlıcak tabi önümüde güzel aydınlatsın kafamda FX-R 3,0 var ama yurtdışından getirmekle falan üşeniyorum onun daha iyisi veya aynı eşdeğer bir mercek istanbulda bulabilirmiyim konu hakkında bilgim sıfır montajı amcamla yapıcam bu işler elinden geliyor birde O mor İnce çizgi hastasıyım onuda nasıl yapacağımızı anlatırsanız çok makbule geçer :) çok teşekürler şimdiden

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat

Hem soğuk sellektörü aşağıdaki gibi flaş şeklinde patlasın;

hemde mor ve keskin bir çizgi istiyorsan;

IMG_5163.thumb.JPG.769ed66827cdf28d416c3IMG_5175.thumb.PNG.b80ef5aa29ee4796f438e

Aşağıdaki linkteki gibi bir mercek modifiyesi yaparak , gen5 d1s set (5000 kelvinlik ampül ile ) ile montaj yapmalısın , ben yaptım çok memnunum.

http://www.geceucusu.com/topic/7282-hella-intemo-bi-xenon-merce%C4%9Fe-clear-lens-montaj%C4%B1/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...