İçeriğe Yönlendir

Quad Xenon - Quad Bi-xenon :)

Onur Arslan1679652570

Recommended Posts

Onur Arslan1679652570

Bunu belki görmüşsünüzdür, geçenlerde ampul-balast vb. uygulamalara bakmak için yabancı forumları karıştırırken rastladım ve çok şaşırdım. Biz mercek değiştirme vb. konuşurken adamlar coşmuşlar, kısa farları quad-xenon yapıyorlar :) Hatta Youtube'da da birkaç video var bununla ilgili.

İşin ilginci, adamlar normal xenon (kısa) farlarla aynı aydınlatma alanını, ek olarak diğer xenon kiti ile de aydınlatıyorlar.

Zaten uzun farlar bixenon'larda, haliyle uzun projektörü/reflektörü falan kullanmıyorlar.

Youtube'da videoda izlediğimde mesela eleman kısalarla gidiyor, yolun bir bölümünde 2.kısaları da açıyor.

Ancak sanki gereğinden fazla bir aydınlatma ve çeşitli yol elemanlarında gereksiz parlamalara yol açar gibi geliyor bana.

Tabi 3200 lümen yerine 6400 lümen gibi bir değerle aydınlatma da fena olabilir, doğrusal olarak 2 katı oluyorsa tabi :)

Uzunları söylemiyorum bile, ortalığı gündüz yapıyor amca direk zaten :)

1-2 örnek:

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=895209

http://clubsciontc.com/forums/exterior-styling-8/quad-bi-xenon-fx-r-projector-setup-37176/

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bir fara ikinci bir merceği takıp ayarlamak zor bir iş değil ki. Biz, trafiği rahatsız etmeden nasıl daha düzgün bir aydınlatma elde ederiz, diye kafa yorarken, böyle bir uygulamaya ancak "apaçilik" diyebilirim :) Her şeyin çoğu zarar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Off-road yada arazi dışına çıkmayan diğer taşıtlar için mantıklı olabilir ama trafikte diğer sürücüleri rahatsız edecektir ...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hmm bir espirisi yok diyorsunuz yani, ben de bişey sandım yuh diye bakıyordum :)

Tabii ki yok. Bir farın yolun neresine ne kadar ışık vereceği ECE kurallarında belirlenmiştir, far bu haliyle yasal sınırların çok üstüne çıkar. Muayeneden de geçemez :) Dökümantasyonu, anlatımı falan güzel olmuş hakkını yemeyelim yine de. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...