İçeriğe Yönlendir

Xenon balast seçimi - öneriler

Yiğit Büyük

Recommended Posts

Mahmut Akbulut
Bir saat önce, Mehmet Semih Zorlu yazdı:

evet farkli ama atesleyiciye giden kablolarin yonleri ayni ise soket uclarinda ufak bi islem yaparak takabiriz dusuncesindeyim...

Malesef :i-ih: soket şekli ve pin sıralaması da farklı ...

d1s bulb socket to D3S bulb socket ile ilgili görsel sonucu

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Konuyu inceleyiniz.

D1s ve d3s soket girişleri,içerik gaz karışımı, balast yapısı olarak farklıdır,ayrıca bence en önemli unsur da xenon ampul besleme voltajıda farklıdır.D1s 80volt,D3s 40 volt besleme ile çalışır.D1s ile sokette iyileştirme ile takarsınız ve D3s ampul çalışır lakin bir müddet sonra iyi bir şekilde patlar.D3s balast ile d1s ampul çalıştırmanızda tersi olarak zor diyebiliriz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Semih Zorlu

Peki elimde bu balastan var ama soketleri yok nerden bulabirim acaba yardimci olabilirmisiniz... power soketi kolay bilgisayar kablolarindan temin edebilirim ama d1s ampule giden kabloyu takmak icin sokete ihtiyacim var705b7dd4ec7bafa30f4059317293bc22.jpg0ea4655d27e5cea1cd169b1c7b4da14e.jpg

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz

Hella Gen3 cikma balastlar satin aldim. Çin mali ucuz balastlardan sonra çok farketti. Birkac forumda ve videoda okumustum; bazi ucuz uzakdogu ürünleri ihtiyac olan 35w enerjiyi saglayamiyor buda aydinlatma performansini etkiliyor diye. Gercektende anlatildigi kadar varmis. Farlara takili d2s ampuller 4300k renk sicakligindaydi ancak ucuz balastlar ile hem az yaniyormus hemde renk sicakligini yakalayamiyormus. Beyaz bir renkten sari-beyaz olan gercek rengine dondü ve aydinlatma miktari hic abartmiyorum 2.5 katina cikti.

Maliyet geregi ucuz çin mali balastlar alacaklar dikkat etsinler bu uzakdogu urunleride iyi ve kötü olarak kendi iclerinde ayriliyorlar. Aksi halde ucuz ürunler gercekten cok dusuk performans sunuyorlar. Yol aydinlaniyor belki ama hem renk sicakligindan dolayi hem de enerjinin dusuk olmasindan yari yariya az aydinlatiyor. Iyi bir mercek ve ampulden sonra beklediginiz performansi yakalayamadiysaniz mutlaka bu detayida dusunun.

OEM bir parca ile hareket etmek tabi ki en dogrusu. 10 yillik bir oem balast bile çok daha iyi sonuc veriyor ucuz dijital urunlerden. En azindan ben bunu tecrube ettim. Sizinle paylasarak bosa zaman ve mali harcama yapmamaniza umarim faydasi olur.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 15.11.2018 at 17:11, Fatih Kurnaz yazdı:

Hella Gen3 cikma balastlar satin aldim. Çin mali ucuz balastlardan sonra çok farketti. Birkac forumda ve videoda okumustum; bazi ucuz uzakdogu ürünleri ihtiyac olan 35w enerjiyi saglayamiyor buda aydinlatma performansini etkiliyor diye. Gercektende anlatildigi kadar varmis. Farlara takili d2s ampuller 4300k renk sicakligindaydi ancak ucuz balastlar ile hem az yaniyormus hemde renk sicakligini yakalayamiyormus. Beyaz bir renkten sari-beyaz olan gercek rengine dondü ve aydinlatma miktari hic abartmiyorum 2.5 katina cikti.

Maliyet geregi ucuz çin mali balastlar alacaklar dikkat etsinler bu uzakdogu urunleride iyi ve kötü olarak kendi iclerinde ayriliyorlar. Aksi halde ucuz ürunler gercekten cok dusuk performans sunuyorlar. Yol aydinlaniyor belki ama hem renk sicakligindan dolayi hem de enerjinin dusuk olmasindan yari yariya az aydinlatiyor. Iyi bir mercek ve ampulden sonra beklediginiz performansi yakalayamadiysaniz mutlaka bu detayida dusunun.

OEM bir parca ile hareket etmek tabi ki en dogrusu. 10 yillik bir oem balast bile çok daha iyi sonuc veriyor ucuz dijital urunlerden. En azindan ben bunu tecrube ettim. Sizinle paylasarak bosa zaman ve mali harcama yapmamaniza umarim faydasi olur.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Geri bilgi için teşekkürler. İşte bu yüzden ikinci el oem, sıfır çinli ürünlerden daha iyidir diyoruz. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kadir Aydınlık

İyi günler arkadaşlar bukadar teknik Bilgi paylaşımı için pes artık diyorum ve teşekkür ediyorum bu bileğileri paylaştığınız için benimde bir iki sorum olucak 99passat halojen aracıma bi xenon uygulamak istiyorum konuyu okuduktan sonra biraz soru işaretleri oluştu gen3. Gen5 d1s. D2s d3s sistemlerde muhakkak beyni korumak için ve arıza ışığı yanmasın diye role ile desteklenerekmi montaj yapmak gerek veya herhangi bir zararı olmadan sadece aracın mevcut kablolarını xenon Soketlerine çevirerek direk bağlamak mümkünmüdür teşekkürler

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 02.12.2018 at 14:03, kadir aydınlık yazdı:

İyi günler arkadaşlar bukadar teknik Bilgi paylaşımı için pes artık diyorum ve teşekkür ediyorum bu bileğileri paylaştığınız için benimde bir iki sorum olucak 99passat halojen aracıma bi xenon uygulamak istiyorum konuyu okuduktan sonra biraz soru işaretleri oluştu gen3. Gen5 d1s. D2s d3s sistemlerde muhakkak beyni korumak için ve arıza ışığı yanmasın diye role ile desteklenerekmi montaj yapmak gerek veya herhangi bir zararı olmadan sadece aracın mevcut kablolarını xenon Soketlerine çevirerek direk bağlamak mümkünmüdür teşekkürler

Aracınızın konusundan devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Akgönül
(düzenlendi)

Elimde d2s uyumlu farlarım var. Arıza lambası yakmayan(sanırım can bus deniyor) kaliteli balast ve ampul arıyorum.Önerisi olan var mı?

tarihinde Doğan Ak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

OEM xenon kit kullanın Hella , Bosch , Valeo vs.  araç sistemini kandırmak ve arıza ışığı yaktırmamak için , 2 adet 35V 4700mF kondansatörü her iki kısa far güç kablosuna paralel bağlayın  ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali çal

4534778B-DD74-4524-A7FA-E03A197A0F91.thumb.png.244e1d9b33f70738d4c9c43abf8406e6.png
bu balast nasıldır acaba Philips universal slim balasttan daha iyi performans verir mi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
9 saat önce, Ali Çal yazdı:

bu balast nasıldır acaba Philips universal slim balasttan daha iyi performans verir mi?

İkisi de orjinal ekipman kalitesindedir, farkeden bir şey olmaz.

Yorum bağlantısı
Ali çal
3 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

İkisi de orjinal ekipman kalitesindedir, farkeden bir şey olmaz.

teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Oktay Aykan

Selam herkese. Yeni katıldım aranıza ve daha önce gayet faydalı bilgiler öğrendim sayenizde. Benim bir motorum var Honda CBR 600f 2006 model. Motoruma Angel far ve mercekli bir xenon kiti aldım ve taktım üstüne. Başta bir sıkıntı çektim çünkü ampüllerden bir tanesi yanık çıktı ve Türkiyeden temin edemiyorum. S18 diye geçen bir modeli xenonların. Neyse onu çinden sipariş verdim ve bekliyorum gelmesini. Tek far ile işim görülüyor gibi şimdilik ama şöyle bir sorum olacak; Malum motor olduğu için ön tarafta çok fazla yer yok ve ben beyin ile balastları koltuk altına yerleştirmeye karar verdim. Balastların kafalarını kesip farlara kadar uzattım (Oldukça kalın bir elektrik kablosu ile) Ama sanırım balastlardan biri sıkıntılı. Çünkü yanmıyor yanmıyor sonra gaza geliyor ve yanmaya başlıyor. Büyük ihtimal kaliteli bir balast ile değiştireceğim. 6000 K xenon ampül var üstünde. Mercek ise s18 denilen ampül ile çalışmaktadır. Benim sorum ise bu hikayenin sanki bazı yerlerinde sıkıntı var gibi! Mesela AMP konektörü kesmem ve uzatmam çok sağlıklı değilmiş gibi geldi 🤔 Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. İyi günler herkese..

HTB1IbgvatfvK1RjSszhq6AcGFXaU.jpg

H233f11b2890545aa80f2160c0c235ccei.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
13 saat önce, Oktay Aykan yazdı:

Selam herkese. Yeni katıldım aranıza ve daha önce gayet faydalı bilgiler öğrendim sayenizde. Benim bir motorum var Honda CBR 600f 2006 model. Motoruma Angel far ve mercekli bir xenon kiti aldım ve taktım üstüne. Başta bir sıkıntı çektim çünkü ampüllerden bir tanesi yanık çıktı ve Türkiyeden temin edemiyorum. S18 diye geçen bir modeli xenonların. Neyse onu çinden sipariş verdim ve bekliyorum gelmesini. Tek far ile işim görülüyor gibi şimdilik ama şöyle bir sorum olacak; Malum motor olduğu için ön tarafta çok fazla yer yok ve ben beyin ile balastları koltuk altına yerleştirmeye karar verdim. Balastların kafalarını kesip farlara kadar uzattım (Oldukça kalın bir elektrik kablosu ile) Ama sanırım balastlardan biri sıkıntılı. Çünkü yanmıyor yanmıyor sonra gaza geliyor ve yanmaya başlıyor. Büyük ihtimal kaliteli bir balast ile değiştireceğim. 6000 K xenon ampül var üstünde. Mercek ise s18 denilen ampül ile çalışmaktadır. Benim sorum ise bu hikayenin sanki bazı yerlerinde sıkıntı var gibi! Mesela AMP konektörü kesmem ve uzatmam çok sağlıklı değilmiş gibi geldi 🤔 Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. İyi günler herkese..

Yüksek voltajı kabloyla uzatmanız çok sakıncalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Aykan
1 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Yüksek voltajı kabloyla uzatmanız çok sakıncalı. 

Makaron ile sardım ve evlerde kullanılan cok kalın kablo kullandım? Sıkıntı yaratır mı yine emin olmak istedim? sigortası takılı çok dikkatli bağlantı yaptım. yani olabilecek en kötü şey ne olabilir? teşekkürler..:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yüksek voltaj için üretilmemiş bir kablo kullandıysanız atlama yapabilir. 

Yangın çıkarabilir diye düşünüyorum. Çünkü kablosu özeldir. olay sadece elektriği iletmek değil, sorunsuz iletmektir. 

Yorum bağlantısı
Oktay Aykan
6 saat önce, Mehmet Özyürek yazdı:

Yüksek voltaj için üretilmemiş bir kablo kullandıysanız atlama yapabilir. 

Yangın çıkarabilir diye düşünüyorum. Çünkü kablosu özeldir. olay sadece elektriği iletmek değil, sorunsuz iletmektir. 

2x1.5 evlerde kullanılan elektrik kablosu kullandım ve ek yerlerini makaron ile tamamen izole ettim. :( bir kaç gündür kullanyorum sorun yok gibi ama tabii dahada güvenli hale getirmek istiyorum. Bana uzatmam için akıl verebilir misiniz? xenon kablosu uzatma bulamadım. yani Türkiye'de.  Yüksek gerilim kablosunu ek yapma şansım var mıdır? araştırdım şimdi bulunabilir bir kablo. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
On 26.02.2021 at 16:41, Oktay Aykan yazdı:

Makaron ile sardım ve evlerde kullanılan cok kalın kablo kullandım? Sıkıntı yaratır mı yine emin olmak istedim? sigortası takılı çok dikkatli bağlantı yaptım. yani olabilecek en kötü şey ne olabilir? teşekkürler..:)

23.000 V gerilim üreten bir canavardan çıkan enerjiyi , TTR kablo ile taşımak hiç ama hiç mantıklı değil , bence hemen vazgeçin bu uygulamadan . Sonuçları vahim olabilir Allah esirgesin , defalarca çarpıldım xenon balast tarafından , bazen saatlerce sürdü etkisi . Motorsiklet için kat be kat tehlikeli olacaktır , hem benzinli olması hemde şaseye direk temas halinde olmanız tehlikeyi katlayarak artırıyor . 

Madem Aliex ten alışveriş yapıyorsunuz aşağıya bırakacağım linkteki uzatma kablosundan sipariş verin , xenon balast için özel olarak üretilen yüksek voltaj uzatma kablosundan alın ve sorunsuz ve güvenle kullanın ...

1 mt uzunlukta satılıyor , bu uzunluk motorunuz için yeterli olacaktır  ...

2pcs Taochis AMP Extension Cord High Voltage Extend Wire Cable for HID Xenon  Ballast Wiring Harness H1 H3 H4 H7 H8 H11 9005 9006|cable for|cable high  voltagecable voltage - AliExpress

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.aliexpress.com%2Fitem%2F32827021232.html&psig=AOvVaw2rTF2ReH7H05b5AefZOPOc&ust=1614631270772000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCOiBkbO4je8CFQAAAAAdAAAAABAd

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...