İçeriğe Yönlendir

Xenon balast seçimi - öneriler

Yiğit Büyük

Recommended Posts

İrfan Duru

İrfan Bey, aslında selektör için en uygunu D1S kittir. Eğer bütçenizi zorlamayacaksa, D1S kit almanızı öneririm.(Çıkma olarak 300TL civarında olduğunu hatırlıyorum.) Hızlı ballast da olsa, D2S ile selektör yapmak ampulü ve ballastı yıpratıyor.

Turgut bey d1s aslında düşündüm yanlız farlarımın mercek dönüşümünü ilker usta yaptı sağ olsun. bana d1s lerin iyi performansının olduğunu yanlız volkswagen araçlara sonradan takıldığında silecek motorunun yanma riskinin hatta aracın beynine kadar zarar verebileceğini söylemişti bu riske girmemem konusunda beni uyarmıştı ve bir kaç saat önce telefonla görüştüm koito ve gen5 ballastlardada büyük ihtimalle aynı problemi yaşayacağımı söyledi kısacası ne yapacağımı şaşırdım şimdilik en iyisi riske girmeden mtec ballastlar ile yola devam etmek vermiş olduğunuz fikirler için teşekkürler.

Turgutum Oturmazım, gen5'in d2s'i icat edildimi :) Arayı da açmayalım, iş güç bahane değil. ;)

İrfan bey kardeşim, gen5 ateşleyici ve ampülü ile set olarak alınacak, yaklaşık 250-300 tl rakam çıkacak, ilk selektörde helal olsun mangırlar denecek :)

valla Servet abi ne yapıcam bilmiyorum. sen sorun olmaz diyorsun ilker usta sorun büyük ihtimalle yaşarsın diyor riske girsem bir sıkıntı olursa masrafım daha büyük olur korkusu var.

Yorum bağlantısı

Bir adet röle, iki adet 6-8 0hm arası direnç ile vw beyninin ruhu duymadan istenilen balast çalıştırılır, eğer sorun çıkıyor ise, ama en yakın dönemde .bektaş kullandı, tiguan'da sıkıntı yok.

İrfan, bana yakınmısın ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Turgutum Oturmazım, gen5'in d2s'i icat edildimi :)

Bu ürüne bakarsak Japonlar icat etmiş Servet abi Lexus ve İnfiniti Gen5 D2S/D2R OEM Matsushita-Panasonic xenon kit kullanıyor :unknw:

MATSUSHITA GEN 5 OEM NISSAN INFINITI LEXUS HID D2S/D2R BALLAST

post-4834-0-92521300-1346705865.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

hımm, tersmiş yahu. Anadolu yakasında olsan bi çay seremonisi eşliğinde işi çözerdik.

Tarif edeyim.Şimdi;

1-12 volt 40 amper röle alınacak

2-kısa far besleme uçlarına 50 watt, 6-8 ohm arası alüminyum direnç bağlanıp, aracın beyninin standart halojen ampüller çalışıyomuş gibi simüle edilecek,

3-röle bobin uçları, sağ veya sol farın uçlarına bağlana dirence paralel bağlanıp, gen5 balast aküden direk beslenecek.

4-bitti

Mahmut, gen5 osramın 5.jenerasyon balastı biliyorsun. Başka markalar kaç tane balast tasarladı ki gen5 yazsın, dimi ;)

Uzak doğulu amcalardan ticari koku alıyorum ben :)

Yorum bağlantısı
İrfan Duru

Bu ürüne bakarsak Japonlar icat etmiş Servet abi Lexus ve İnfiniti Gen5 D2S/D2R OEM Matsushita-Panasonic xenon kit kullanıyor :unknw:

MATSUSHITA GEN 5 OEM NISSAN INFINITI LEXUS HID D2S/D2R BALLAST

abi japonun yapmadığı ne var Allah aşkına adamlar her şeyde son nokta

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

hımm, tersmiş yahu. Anadolu yakasında olsan bi çay seremonisi eşliğinde işi çözerdik.

Tarif edeyim.Şimdi;

2-kısa far besleme uçlarına 50 watt, 6-8 ohm arası alüminyum direnç bağlanıp, aracın beyninin standart halojen ampüller çalışıyomuş gibi simüle edilecek,

3-röle bobin uçları, sağ veya sol farın uçlarına bağlana dirence paralel bağlanıp, gen5 balast aküden direk beslenecek.

4-bitti

Mahmut, gen5 osramın 5.jenerasyon balastı biliyorsun. Başka markalar kaç tane balast tasarladı ki gen5 yazsın, dimi ;)

Uzak doğulu amcalardan ticari koku alıyorum ben :)

Peki Lexus ve İnfiniti bunu bile bile kullanırmı? 150.000 € luk araçlarında abi... :unknw:

Yorum bağlantısı
İrfan Duru

Tarif edeyim.Şimdi;

4-bitti

valla ben pek dediklerini anlamadım abi kendi başımada bu dediklerini yapacağımı zannetmiyorum. senin telefonunu alabilirmiyim müsait bir zamanda görüşelim inşaAllah.

ve bu da farlarımın durumu

Yorum bağlantısı

Peki Lexus ve İnfiniti bunu bile bile kullanırmı? 150.000 € luk araçlarında abi... :unknw:

Mahmut, 150. avroluk araçlar bırak farı merceği, güvenlikte bile saçma sapan işler yapıp sınıfta kalırken, gen5 yazmış olması bana inandırıcı gelmiyor. Hani gen1leri, 2ileri 3leri ? yer yarıldı içine mi girdiler.. dimi ?

valla ben pek dediklerini anlamadım abi kendi başımada bu dediklerini yapacağımı zannetmiyorum. senin telefonunu alabilirmiyim müsait bir zamanda görüşelim inşaAllah.

5413800384

İstediğin vakit ara. Eğer açmıyorsam bi forkliftin tepesinde cebelleşiyorumdur, muhakkak dönüş yaparım

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Mutlu1679652600
(düzenlendi)

konuya aradan giriş yapalım. malum merceklerin montaj kısmı bitti. koio balast buldum çıkma, çiftine 300 tl istediler. fiyat normal midir ?

birde ampül için philips d2s colormatch 5000k ampül düşünüyorum, eğer istediğim ürün buysa (hem colormatch olup hemde 4300k olanı yoktur herhalde bu ürünün) sıfırının tekini 128 liraya buldum

http://otocity.com/asp/show_stock.asp?product=PHI-D2S200more

tarihinde Oğuzhan Mutlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İrfan Duru
(düzenlendi)

5413800384

İstediğin vakit ara. Eğer açmıyorsam bi forkliftin tepesinde cebelleşiyorumdur, muhakkak dönüş yaparım

eyvAllah abi sağolasın görüşmek üzere inşaAllah.

hayırlı geceler cümleten.

tarihinde İrfan Duru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

birde ampül için philips d2s colormatch 5000k ampül düşünüyorum, eğer istediğim ürün buysa (hem colormatch olup hemde 4300k olanı yoktur herhalde bu ürünün) sıfırının tekini 128 liraya buldum...

Morimoto dan tam performans almak istiyorsanız 5000K 85122CM en iyi seçim olur...

Bu resimde 4300K - 5000K farkını görebilirsiniz...

post-4834-0-15673200-1346708433.jpg

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Mutlu1679652600

Morimoto dan tam performans almak istiyorsanız 5000K 85122CM en iyi seçim olur...

teşekkürler, canlı olarak bektaş'ın aracındaki aydınlatmayıda görmüştüm, o da bu ampülden kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam, ışık tonu olarak ve yoğunluk olarak tam istediğim gibi diyebilirim :good1:

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Turgutum Oturmazım, gen5'in d2s'i icat edildimi :) Arayı da açmayalım, iş güç bahane değil. ;)

İrfan bey kardeşim, gen5 ateşleyici ve ampülü ile set olarak alınacak, yaklaşık 250-300 tl rakam çıkacak, ilk selektörde helal olsun mangırlar denecek :)

D1S'lerin G5 olduğunu unutmuşum. :) Haklısınız iş güç bahane değil. ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

post-4834-0-15673200-1346708433.jpg

Ne berbat bir ışık deseni ...

ve bu da farlarımın durumu

arkadaşlar aracımda d2s hella bi-xenon mecek ve philips 4300k xenon kullanıyorum yanlız ballastlarım oem değil mtec kullanıyorum. üzerinde input:13.5 vcd nom. output:35w 85v rms can-bus yazıyor. alırken satıcı özellikle aracımın markasını sormuştu ve volkswagen araçlarda arıza ışığının yanmaması için elindeki en kaliteli olduğunu söylediği can-bus sistemli mtec satın almamı tavsiye etmişti. gelelim soruma bi-xenona geçiş yapınca aracımın uzun halogen farlarını iptal edip sadece mercek üzerinden selöktör yapıyorum yanlız kısalar kapalı iken selöktör yapınca ilk selöktörde flaş gibi patlayan uzunlar daha sonra çok sönük şekilde selöktör yapıyor buda biraz sıkıcı oluyor. koito ballast kullanmış olsam daha iyi sonuç alabilirmiyim ve arıza ışığı yanarmı silecek motorunun yandığı söyleniyor volkswagenlerde bu problem olurmu.

tevsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Uzun ve selektörler gayet iyi. Bunun neresine bu kadar takıldın anlamadım ? Sorun çıkarmayan bir sistemde sırf flaş efekti yüzünden midir yani ?

Yorum bağlantısı
İrfan Duru

Uzun ve selektörler gayet iyi. Bunun neresine bu kadar takıldın anlamadım ? Sorun çıkarmayan bir sistemde sırf flaş efekti yüzünden midir yani ?

evet Selçuk bey kısalar yanıyor iken hiç bir sorun yok selektör olayında yanlız kısalar yanmıyor iken selektör yapmak istediğimde ilk selektörden sonraki selektörler çok zayıf ve cılız sanki lamba hiç yanmıyormuş desem yeridir. arıza ışığı ile ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım açıkçası zaten mtec balastlar bu arıza ışığı problemini benim bildiğim en iyi çözen marka biraz pahalı ama ben daha önceki aracımda 5 sene kullandım ve sıfır problem yaşadım. verilen parayı kuruşu, kuruşuna hak ettiğine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Balastın ampulü ısıtamıyor. Değişik bir balastla denemek lazım, markalı (oem) bir balastla sorun olacağını sanmam.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Selçuk Keleş

Osram D2S ampullerime uygun balast öneriniz ne olabilir? Nereden temin edebilirim? Hella philips farkeder mi.

G3 balast bulmak biraz zorlaştı zannedersem. Orjinal kullanmayacaksan, hella/valeo/koito hangisini uygun fiyata temizini bulursan, farketmez. Philips'in balastı piyasada var mı bilmiyorum, osram'ın balastı da var ama piyasada olduğunu sanmam, bosch ise g3 tipinde üretilmiyor, ateşleyicili olarak var ondan sana uymayabilir. Sonuç olarak bu markalardan herhangi birisi olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Benim balastım sanırım Gen4 . Gen3 mü kullanmalyım?

Ucuna çevirici bağladın o zaman. Philips buna G4 demiş olabilir, ama hella alıcaksan G3 diye alman lazım. Ayrıca bunda bulunan can-bus devresi senin aracın için bir zorunluluk mu bilmiyorum, düz hella g3'ü kullandığında içinde can-bus falan olmadığından arıza lambası yanma ihtimali var. Gerçi hella g3 kendi tüketimiyle birlikte 45W falan harcadığından arıza lambası yakmama gibi bir ünü de var piyasada. Satıcılar belki daha net bilgi verebilirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Kural

Evet çevirici ile bağlandı. o zaman ben aynısından tedarik edersem sorun yaşamam. Yine Can bus bir kit alır H7 ampullerini keser bağlantı yaptırırım. G3 ile arasında bu can bus ın performans farkı yoktur herhalde değil mi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Evet çevirici ile bağlandı. o zaman ben aynısından tedarik edersem sorun yaşamam. Yine Can bus bir kit alır H7 ampullerini keser bağlantı yaptırırım. G3 ile arasında bu can bus ın performans farkı yoktur herhalde değil mi?

Doğru. :yes: Balastlarda "performans" diye bir kriter yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Nezir Çağlar

balastlarda watt değerleri şu aşağıdaki videolardaki kadar farkeder mi? 55 watt lık gen 5 olan tavsiye edeceğiniz bir balast var mı?

videolarda açıkça görülüyor ki 55 watt lık balastlar 35 wattlıklara göre aynı lambaya hem daha fazla parlaklk hem daha fazla beyazlık verdirmekteler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

balastlarda watt değerleri şu aşağıdaki videolardaki kadar farkeder mi? 55 watt lık gen 5 olan tavsiye edeceğiniz bir balast var mı?

videolarda açıkça görülüyor ki 55 watt lık balastlar 35 wattlıklara göre aynı lambaya hem daha fazla parlaklk hem daha fazla beyazlık verdirmekteler.

Reflektörün de trafiğin de imanını gevretir. :) Önermiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...