İçeriğe Yönlendir

Xenon balast seçimi - öneriler

Yiğit Büyük

Recommended Posts

Yiğit Büyük
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba. Forum sayesınde cok şey ogrendim cok teşekkürler. Böyle bir başlıkta Xenon uygulaması yapan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmasını bekliyorum.. böylece daha saglıklı kararlar almamız kolaylaşacaktır. özellikle en önemli parça olan balast seçimi ve çeşitlerinde bahsedersek ve karşılaştırırsak faydalı olacaktır. mesela geçenlerde arkadaşım space marka ince yapıda digital balast almış çok memnunum diyor.. digital balastın digerlerinden farkı nedir digital oldugunu nasıl anlayacagız bilemiyorum bilgi verirsenız sevınırım .teşekkürler..

tarihinde Yiğit Büyük tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba. Forum sayesınde cok şey ogrendim cok teşekkürler. Böyle bir başlıkta Xenon uygulaması yapan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmasını bekliyorum.. böylece daha saglıklı kararlar almamız kolaylaşacaktır. özellikle en önemli parça olan balast seçimi ve çeşitlerinde bahsedersek ve karşılaştırırsak faydalı olacaktır. mesela geçenlerde arkadaşım space marka ince yapıda digital balast almış çok memnunum diyor.. digital balastın digerlerinden farkı nedir digital oldugunu nasıl anlayacagız bilemiyorum bilgi verirsenız sevınırım .teşekkürler..

Yiğit bey merhaba :flowers:

Forumu ve paylaşılan konuları inceleme fırsatınız olmadı galiba :learn2::unknw: Forum kuralları gereği :fiuw:

- Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir mesaja forumda yer verilmemektedir. Detaylı bilgi ...

OEM ürünlerle iligili bilgi almak ve soru sormak isterseniz her zaman yardımcı oluruz ;)

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

spacemiş, digitalmiş, inceymiş, su geçirmezmiş vs... o ballastlara zaten yapılabilecek yorum yok... %90ı 3-4ay kullandıktan sonra bozuluyor. geriye kalan %10u ise ilk ısınmada aşırı amper çektiği için ya akü ömrünü kısaltıyor ya da aracın elektrik tesisatına zarar veriyor. Hatta ben radyoya parazit yapanından tutun da aracın silecek motorunu bile yakanını duydum. o yüzden o kitlerin hiçbirine güvenim yok. zaten merceksiz xenon konuları da burada tartışılmıyor. Benim tartışmamın sebebi de hani olur ya belki mercekli D2S ampulle ucuz ballast arayışında olup kullanmak isteyenler olur diye yazıyorum. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zamanında çok ağzım yandı o digital ballastlardan. o yüzden bundan sonra OEM üründen başkasını kullanmam. Çıkma olsuni çamurdan olsun, OEM olsun... :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ömeroğlu1679652598

spacemiş, digitalmiş, inceymiş, su geçirmezmiş vs... o ballastlara zaten yapılabilecek yorum yok... %90ı 3-4ay kullandıktan sonra bozuluyor. geriye kalan %10u ise ilk ısınmada aşırı amper çektiği için ya akü ömrünü kısaltıyor ya da aracın elektrik tesisatına zarar veriyor. Hatta ben radyoya parazit yapanından tutun da aracın silecek motorunu bile yakanını duydum. o yüzden o kitlerin hiçbirine güvenim yok. zaten merceksiz xenon konuları da burada tartışılmıyor. Benim tartışmamın sebebi de hani olur ya belki mercekli D2S ampulle ucuz ballast arayışında olup kullanmak isteyenler olur diye yazıyorum. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zamanında çok ağzım yandı o digital ballastlardan. o yüzden bundan sonra OEM üründen başkasını kullanmam. Çıkma olsuni çamurdan olsun, OEM olsun... :D

Bence gereğinden fazla yerden yere vurmuşsun okadar da kalitesiz değiller. Bu arada ballastların anlık olarak çektiği en yüksek amper 10A civarı ki bu amper çekilmesiyle hiç bir sıkıntı olmaz. Akü 10A çekme ile bozulacaksa aküyü üreten firma üretici firmayım diye geçinmemesi lazım.

Marş motoru bile anlık 350-400A güç çekebiliyorken, Ballastın amperajı yanında vız gelir. Sorun yaşayan arkadaşların sıkıntı yaşama problemi de muhtemel tesisatta yapılan yanlış işlemler veya patlayan sigortaların yerine değişik değerlerde sigorta kullanmaları ve benzeri şeyler...

Bu arada ilginç birşey de söyleyeyim. Geçenlerde test ederken karşılaştım. Ballastın ateşlediği anda ses çıkması ile ilgili evde yedek akü ile denerken ballastı ateşlediğim anda evdeki hoparlör sisteminden tık sesi geliyor, sanki aynı şebekeye bağlıymışcasına. Halbuki alakası yok biri direk aküden alıyor hiç bir yere bağlı değil. Diğeri direk şebekeden çekiyor. Basıl olurda etkiler şaştım aralarındada 3 metre mesafe var.

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

Bence gereğinden fazla yerden yere vurmuşsun okadar da kalitesiz değiller. Bu arada ballastların anlık olarak çektiği en yüksek amper 10A civarı ki bu amper çekilmesiyle hiç bir sıkıntı olmaz. Akü 10A çekme ile bozulacaksa aküyü üreten firma üretici firmayım diye geçinmemesi lazım.

Marş motoru bile anlık 350-400A güç çekebiliyorken, Ballastın amperajı yanında vız gelir. Sorun yaşayan arkadaşların sıkıntı yaşama problemi de muhtemel tesisatta yapılan yanlış işlemler veya patlayan sigortaların yerine değişik değerlerde sigorta kullanmaları ve benzeri şeyler...

Bu arada ilginç birşey de söyleyeyim. Geçenlerde test ederken karşılaştım. Ballastın ateşlediği anda ses çıkması ile ilgili evde yedek akü ile denerken ballastı ateşlediğim anda evdeki hoparlör sisteminden tık sesi geliyor, sanki aynı şebekeye bağlıymışcasına. Halbuki alakası yok biri direk aküden alıyor hiç bir yere bağlı değil. Diğeri direk şebekeden çekiyor. Basıl olurda etkiler şaştım aralarındada 3 metre mesafe var.

valla bugüne kadar elimde en az 30 40 tane çin malı çakma ballast geçti. hatta bir tanesinde sistemi ateşlediğimde 74Ah akü 13.3V ile çalışırken (araç çalışırken) aracın tavan lambası dahil. tüm arka ışıklandırma tesisatı can çekişerek yanıyordu :) eğer çakma ballast tavsiyesinde bulunursak en azından MTECH tavsiye ederim. diğerleri fıssss...

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Ben de 55w ballastlarımdan önce Space ballast kullanıyordum. Gayet iyilerdi. Şu anda da çekmecemde, kullanılacakları günü bekliyorlar. :D

Ayrıca sistemin sağlığı açısından benim ballastlarım daha iyiydi. Başlangıç akımı 6A idi. Geç ısıtıyordu. Fakat ampulleri ve elektrik sistemini yormuyordu. Şimdiki 55W ballastım ise 8-9A ile başlangıç yapıyor. D1S OEM ballastlar için 20A'den bahsediliyor.(Üstelik her selektörde :D )

Yorum bağlantısı
Yiğit Büyük

Yiğit bey merhaba :flowers:

Forumu ve paylaşılan konuları inceleme fırsatınız olmadı galiba :learn2::unknw: Forum kuralları gereği :fiuw:

- Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir mesaja forumda yer verilmemektedir. Detaylı bilgi ...

OEM ürünlerle iligili bilgi almak ve soru sormak isterseniz her zaman yardımcı oluruz ;)

mahmut bey cevabınız ıcın tesekkur ederim .zaten merceksiz xenon uygulamasına karşı çıkanlardan birisiyim onaylamıyorum yoksa buraya üye olmazdım zaten. prensipli ve saglam yorumlar burayı tercih sebebimdir .. benım amacım mercekli farlarda kullanılanbılecek balast çeşitleri öğrenmek ve tavsiye almaktı. birde bu dijital balast kavramını öğrenmekti.

Yorum bağlantısı
Fatih Ömeroğlu1679652598
(düzenlendi)

valla bugüne kadar elimde en az 30 40 tane çin malı çakma ballast geçti. hatta bir tanesinde sistemi ateşlediğimde 74Ah akü 13.3V ile çalışırken (araç çalışırken) aracın tavan lambası dahil. tüm arka ışıklandırma tesisatı can çekişerek yanıyordu :) eğer çakma ballast tavsiyesinde bulunursak en azından MTECH tavsiye ederim. diğerleri fıssss...

Diyorum ya arabanın elektrik tesisatıyla ilgili bir yetersizlik vardır. Yoksa mevcut halojen bile sürekli 10A akım çekiyor. Öyle olsa halojende yapar aynısını. Bende daha önce uzun süreli çin malı ballast kullandım ama gayet sağlıklıydılar bir sıkıntı yoktu. Yada farlar akımı direk aküden değilde kontak 2 konumundaki fan konnektöründen alıyordur. Yada ballastların sıkıntılıdır. Ondan etkileniyordur. Piyasada da bir dünya çin malı xenon kiti var kullanan.

Direk aküden alarak arada röle ile anahtar tetiği koyarak sağlıklı bir şekilde kullanabilirsin.

tarihinde Fatih Ömeroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

mahmut bey cevabınız ıcın tesekkur ederim .zaten merceksiz xenon uygulamasına karşı çıkanlardan birisiyim onaylamıyorum yoksa buraya üye olmazdım zaten. prensipli ve saglam yorumlar burayı tercih sebebimdir .. benım amacım mercekli farlarda kullanılanbılecek balast çeşitleri öğrenmek ve tavsiye almaktı. birde bu dijital balast kavramını öğrenmekti.

Aracınızın mercekli olduğunu tahmin ettim Peoguet 308 kullanıyorsunuz,ama bazı kurallar var ve anlayışla karşılamanızı bekliyorum.Çakma xenon tavsiyesi yerine OEM xenon kit uygulaması yapmak istemezmisiniz,mercekleriniz hangi H serisi ampulü kullanıyor?Mercek Valeo H7 olabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Yiğit Büyük
(düzenlendi)

aracımda halojen farlar var. 308 ın aslında orjınal mercekli donanımıda var..yetkili servis bu orjınal mercekli farların tanesine 1200tl istedi .farların ustunde balast ve ampullerde var. 2 tanesi 2400tl yapar çok pahalı bence bu yuzden ben farları açıp içine uygun bi-xenon mercek takıp bunlara uygun arıza ışıgı yaktırmayan ve sorun cıkartmayacak balast takmak istiyorum. bu yapmak istediklerime göre son jenerasyon bi-xenon mercek balast ve ampül taviseyi istiyorum .teşekkürler.

not:tavsiye edeceginiz işlemleri yaptırabilecegim bır arkadaş olursa onunla iletişime geçebilirim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

not:tavsiye edeceginiz işlemleri yaptırabilecegim bır arkadaş olursa onunla iletişime geçebilirim.

Kendiniz uygulama yapmak isterseniz mercek-balast-ampul-nasıl yapılacağı-resimli örnek-kullanılacak el aletleri,yani size lazım olanları seve seve anlatır,yardımcı oluruz.

Ama forum kuralları gereği...

:unknw: - Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen hiç bir mesaja forumda yer verilmemektedir. Detaylı bilgi ... :unknw:

Yorum bağlantısı
Yiğit Büyük
(düzenlendi)

anlaşıldı tavsiyelerinize ihtiyacım var.. usta yok..bu işi kendim halledecegim inş. iyi ve son jenerasyon malzeme tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar..listeyı yapıp malzemeleri alıp işleme başlayalım o zaman.

Yorum bağlantısı
Yiğit Büyük

şimdi buldum 308 in

kısa harlar h7

uzun farlar h1

sisler h11 miş.

bi-xenon için en son jenerasyon mercek ve buna uygun ampul ne alabilirim.balastı koito olarak not aldım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

şimdi buldum 308 in

kısa harlar h7

uzun farlar h1

sisler h11 miş.

bi-xenon için en son jenerasyon mercek ve buna uygun ampul ne alabilirim.balastı koito olarak not aldım.

Ben yeni nesil hella yı tavsiye ederim.Boyutları diğer merceklere oranla biraz daha küçük olduğu için montajı kolaydır.Uygulamada mercek kapağını unutmayın,mercek fiyatı kadarda kapaklar tutabilir...

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

Diyorum ya arabanın elektrik tesisatıyla ilgili bir yetersizlik vardır. Yoksa mevcut halojen bile sürekli 10A akım çekiyor. Öyle olsa halojende yapar aynısını. Bende daha önce uzun süreli çin malı ballast kullandım ama gayet sağlıklıydılar bir sıkıntı yoktu. Yada farlar akımı direk aküden değilde kontak 2 konumundaki fan konnektöründen alıyordur. Yada ballastların sıkıntılıdır. Ondan etkileniyordur. Piyasada da bir dünya çin malı xenon kiti var kullanan.

Direk aküden alarak arada röle ile anahtar tetiği koyarak sağlıklı bir şekilde kullanabilirsin.

elektriği direk aküden almadım fakat ballastları sunpart marka ballastlarla değiştirdikten sonra durum düzeldi. araya da güvenli olsun diye röle attım. şimdilik iyi bakalım...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İrfan Duru

arkadaşlar aracımda d2s hella bi-xenon mecek ve philips 4300k xenon kullanıyorum yanlız ballastlarım oem değil mtec kullanıyorum. üzerinde input:13.5 vcd nom. output:35w 85v rms can-bus yazıyor. alırken satıcı özellikle aracımın markasını sormuştu ve volkswagen araçlarda arıza ışığının yanmaması için elindeki en kaliteli olduğunu söylediği can-bus sistemli mtec satın almamı tavsiye etmişti. gelelim soruma bi-xenona geçiş yapınca aracımın uzun halogen farlarını iptal edip sadece mercek üzerinden selöktör yapıyorum yanlız kısalar kapalı iken selöktör yapınca ilk selöktörde flaş gibi patlayan uzunlar daha sonra çok sönük şekilde selöktör yapıyor buda biraz sıkıcı oluyor. koito ballast kullanmış olsam daha iyi sonuç alabilirmiyim ve arıza ışığı yanarmı silecek motorunun yandığı söyleniyor volkswagenlerde bu problem olurmu.

tevsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Osram gen5 en hızlı olanıdır, koito ikinci sırada yer alır. İkiside sıkıntı çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
İrfan Duru

teşekkürler servet bey peki bu ballastlardan birisini taktığım vakit gözle görülür bir performans artışı görebilirmiyim kısacası yapacağım masrafa değermi siz benim yerimde olsanız ne yapardınız??

Yorum bağlantısı

gen5 veya koito yaklaşık 2 saniyede %80 performansa erişiyor, diğer tüm balastlar 6-10 saniye. Arada uçurum var.

Birde gen5'i tek merceği olan araçlar kullanır ( Ferrari, audi, bmw v.s. ) Bilmem anlatabildim mi :)

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

gen5 veya koito yaklaşık 2 saniyede %80 performansa erişiyor, diğer tüm balastlar 6-10 saniye. Arada uçurum var.

Birde gen5'i tek merceği olan araçlar kullanır ( Ferrari, audi, bmw v.s. ) Bilmem anlatabildim mi :)

Selektör için kullanılacaksa, bence de en hızlısı alınmalı. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Selektör için kullanılacaksa, bence de en hızlısı alınmalı. :)

Turgut kardeşim nerelerdesin yahu özlettin kendini :flowers: bu kadar uzun ara verme,muhalefet lazım arasıra :fiuw:

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Turgut kardeşim nerelerdesin yahu özlettin kendini :flowers: bu kadar uzun ara verme,muhalefet lazım arasıra :fiuw:

Teşekkürler. :) İş, güç, çalışmalar derken biraz uzak kaldım. Ama muhalifliğim kalmadı. :D

Yorum bağlantısı
İrfan Duru

Allah razı olsun sevet ustam çok iyi izah ettiniz çok teşekkür ediyorum ozaman gen5 veya koito şart oldu fiyatları hakkında bir bilginiz varmı aşağı yukarı?

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

İrfan Bey, aslında selektör için en uygunu D1S kittir. Eğer bütçenizi zorlamayacaksa, D1S kit almanızı öneririm.(Çıkma olarak 300TL civarında olduğunu hatırlıyorum.) Hızlı ballast da olsa, D2S ile selektör yapmak ampulü ve ballastı yıpratıyor.

Yorum bağlantısı

Turgutum Oturmazım, gen5'in d2s'i icat edildimi :) Arayı da açmayalım, iş güç bahane değil. ;)

İrfan bey kardeşim, gen5 ateşleyici ve ampülü ile set olarak alınacak, yaklaşık 250-300 tl rakam çıkacak, ilk selektörde helal olsun mangırlar denecek :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...