İçeriğe Yönlendir

VW Polo 6R (2010-) bi-xenon far - mercek montajı

Ufuk Kaya

Recommended Posts

Oğuz Çevik
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ampul şapkası önemli değil.Ampulün takıldığı o tas kenarlarındaki mafsal geçmelerden sökülüp ayrı şekilde sehpa yada masaya sabitleyip çizgiyi alacaksın ve sonra mercek montajına başlarsın.

Far kenarlarını ısıtarak düzeltirsin.Bu farda başka çözüm yok.Kesmekten daha iyi.

Kolay gelsin.

Tecrubenin lafi gecmisken, Oktay Bey tesekkur ederim o sekilde yapayim ben de. Far gercekten hasarsiz sekilde acmak mumkun degil. İnanilmaz saglam bir far.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Çigiyi en az duvara 7 metre geriden alman ve merceği bu mesafeden sabitlemen  iyi olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Geçen yıl sağ elim bu sebeplerden dolayı en çok sıcaklık baskısı ile deri kavrulması ve paralelinde avuç içi baskı ile damar sıkışması kaynaklı şişme yaptı.1 aydan fazla agrı kesici krem kullanmak zorunda kaldım.Geçen yılın sonundan bu yana Avuç içi jel dolgusu olan parmaksız eldiven aldım kullanıyorum.Tavsiye ederim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Mercek sabitlemek için nasıl civata kullanıyorsunuz örneğin intemo mercek ile? Yurtdşı örneklerde kıvrılmış civatalar gördüm bunları nasıl çeviriyorlar ayar için aklım almadı.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

4 lük 40mm yada 50mm daha garanti olur.somunlu vida yeterli geliyor.Montaj sonrası uzun gelenler pense ile kesilir.

Kıvrımlı vida nasıl bir şey görmedim lakin montaj sonra kıvrımlıdır.Yada mercekte hazır somunlama yeri varsa vidanın tepesi kıvrımlı tipte ise dıştan sıkılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik
(düzenlendi)
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

4 lük 40mm yada 50mm daha garanti olur.somunlu vida yeterli geliyor.Montaj sonrası uzun gelenler pense ile kesilir.

Kıvrımlı vida nasıl bir şey görmedim lakin montaj sonra kıvrımlıdır.Yada mercekte hazır somunlama yeri varsa vidanın tepesi kıvrımlı tipte ise dıştan sıkılabil

Rusların yaptığı çalışmalarda gördüm lakin şuan düşününce bir fonksiyonu olmadığını anladım. Çanak şeklindeki reflektöre pul tam otursun diye kıvırıyorlar sanırım.

Fotoğraf bulursam eklerim.

Somunları sıkarak hizalama yapılıyor anladığım kadarıyla.

380515u-960.jpg

d66a74u-960.jpg

tarihinde Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Vidayı belirli şekilde deldikten sonra yerine düzğün otursun diye egip sıkıp ve egimide mercek deliklerine göre ayarlayıp sıkmışlar.Öyle görünüyor.

eğimli bir vida değil aynen sonradan bükülmüş.

Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik
On 23.10.2016 at 21:52, Oktay Toker yazdı:

Ampul şapkası önemli değil.Ampulün takıldığı o tas kenarlarındaki mafsal geçmelerden sökülüp ayrı şekilde sehpa yada masaya sabitleyip çizgiyi alacaksın ve sonra mercek montajına başlarsın.

Far kenarlarını ısıtarak düzeltirsin.Bu farda başka çözüm yok.Kesmekten daha iyi.

Kolay gelsin.

Oktay Bey reflektörü söküp ışık deseni alacağım bu akşam. Fara monte ettiğimde problem yaşar mıyım kesilme çizgisi ile ilgili?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Problem yaşamamak sizin alacağınız çizgi düzgünlüğüne,tasa açılacak delik işçiliğine ve merceğin montajına bağlı.Kısaca size baglı.Aceleme etmeyin,sakin davranın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Sista kırmızı silikon aldım ısıya dayanıklı, bunu sabitleme de kullanmayı düşünüyordum ama foruma bakınca far kapatmaya da kullananlar olmuş, kullansam problem olmaz sanırım.

Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Aldığım far çizgisi doğru mudur? Farı sehpaya bantladım sarıp sarmaladım oynamasın diye, o yüzden far çizgisi biraz yamuk duruyor, merceği ona göre eğik sabitleyeceğim. Yani inşallah sabitleyebilirim.

znXJ69.jpgyVQzB7.jpg6mOyo3.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Yukarı bükülen kısımdaki çizgi bitişi az daha yukarda ve sola doğru giden diğer uçtaki hafif aşagıda olacak.Bu şekilde merceği sabitlersen çizgi duvarda egri durur.

Sola doğru olan çizgi mercektede düzgün olursa saga yukarı uzayan çizgide dogru olacaktır.Halojen tas sağ çizgisi ile mercekteki sağ çizgi aynı değil.Seni yanılmasın.

Resimde en yakın çizgiyi çizmeye çalıştım.Fikir verecektir.

6mOyo.thumb.jpg.b588b0457b4dc279cf671c47

Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik
7 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Yukarı bükülen kısımdaki çizgi bitişi az daha yukarda ve sola doğru giden diğer uçtaki hafif aşagıda olacak.Bu şekilde merceği sabitlersen çizgi duvarda egri durur.

Sola doğru olan çizgi mercektede düzgün olursa saga yukarı uzayan çizgide dogru olacaktır.Halojen tas sağ çizgisi ile mercekteki sağ çizgi aynı değil.Seni yanılmasın.

Resimde en yakın çizgiyi çizmeye çalıştım.Fikir verecektir.

6mOyo.thumb.jpg.b588b0457b4dc279cf671c47

Bu çizgiyi kullanmayacağım Oktay Bey, far tasını söktüm sabitlemek için bir aparat yaptım, yeniden oradan tam düz şekilde alacağım çizgiyi.

Farı sehpaya bantlayıp çizgi alınca bu şekilde yamuk oldu farın sehpadaki pozisyonundan dolayı.

Ayrıca far çizgileri hiç homojen değil beni çizgiyi alırken yanıltıyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Kolay gelsin.

Çizgi için Sabitlediğiniz yeri değiştirmeyin.Merceği aynı yerde montajlayacaksınız.

Halojen farlarda maalesef genelde bu şekilde.Bazı farlarda ise mercekten bile daha net çizgisi olanlarda mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yakın mesafede sola doğru uzanan çizgi yanıltıcı oluyor.Yani yakın mesafede çizgi kısa göründüğü için düzlük tam alındığı düşünülüp uzaga alındığında ilerleyen çizgi doğrusundan sapıp yanlış olabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Akşam yine aynı yerde denemeler yaptım, sola uzanan çizgiyi tam yere paralel ayarladım. Fakat sağ yukarı çıkan çizginin düz çizgi ile kesiştiği yeri saptamakta zorlandım. Ayrıca sabitlemek için kullandığım sehpanın ayakları oynadığı için sehpayı kullanmamaya karar verdim, yükseklik ayarını montaj sonrası fardan manuel olarak yapabilirim ama olmuşken iyi olsun diye acele etmiyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

O kısmada ufak sapmalar olabilir.sakıncası yok.noktasal atışın zaten olmaz olabilecek en ideal şekilde merceği sabitlemen.Sola uzanan çizgi öneml.

Düzlüğü ise merceği sabitledikten sonra silikon falan yapmadan tası fara tak ve farı araca takıp yerine oturtup 10 metre civarından kontrol et imkan olursa küçük hatalarıda düzeltmeye çalışırsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Farın çizgileri berbat, olabilecek en iyisini almaya çalıştım. Bundan sonrası araç üzerinde ufak ayarlar olur heralde.

kEN2bA.jpgNkvyp5.jpgaXO4L5.jpg

Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Oktay bey reflektorden aldigim cizgi bu, mercekte de aynisini yakalamaya calisacagim

Yorum bağlantısı
Oğuz Çevik

Far soketinde H7 ampule giden kabloları söktüm ama bir tarafta iki kablo birleşmiş diğeri tek kablo, bunlar kısa 12v , tetik ve şase midir? Direk balast kablolarına bağlıyor muyum?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...