İçeriğe Yönlendir

55W Xenon Balast Testleri

Turgut Oturmaz

Recommended Posts

Recep Yazıcı1679652586

Xenon kapsülünün noktasal olarak 600 dereceye ulaşması mümkündür. Ama açığa çıkan ısı, halojenden daha az olduğundan reflektörü 55w halojen kadar ısıtması mümkün değil. Noktasal olarak ampul üzerinde oluşan sıcaklık ise daha fazla, toplam ısı değil. :)

Benim tespitim bunun tam tersi yönünde eş zamanlı olmasada bir halojen ampul içinde aynı testi yapmıştım. %40 'a yakın daha soğuktu halojen.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Benim tespitim bunun tam tersi yönünde eş zamanlı olmasada bir halojen ampul içinde aynı testi yapmıştım. %40 'a yakın daha soğuktu halojen.

Termometrede ölçülen sıcaklık mı?

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Evet termometre.

Dediğim gibi termometre ölçümlerinde noktasal sıcaklıklar farklı çıkabilir. Çünkü xenonda açığa çıkan ısı küçük bir alanda yoğunlaştığından o bölgenin sıcaklığını çok yüksek derecelere yükseltebiliyor. Ama halojen ısıyı daha geniş bir alana dağıtıyor. Bu sayede noktasal olarak çok sıcak bölgeler oluşmuyor. Ama reflekörde meydana getirdiği ısınma daha fazla oluyor.

55w xenonun, 55w halojenden daha fazla ısı üretmesi fizik kurallarına tamamen aykırı. Halojen 55w'ın 7w'ını ışığa, 48w'ını ısıya dönüştürüyorsa; xenon 21w'ını ışığa, 34w'ını ısıya dönüştürüyor. Xenon'un harcadığı elektrik enerjisi dışında ısıya dönüştürebileceği, herhangi birşeyin olması söz konusu bile olamaz.

Ve xenon daha verimli olduğundan, 55w'ın daha küçük bir kısmı ısıya dönüşür. Ben bunu kendi ellerimle de test ettim. :)

Halojen takılı reflektöre kısa bir süre sonra el bile değmezken, xenonda bu kadar ısınma olmuyor. Çünkü mümkün değil. 55w halojenin meydana getirebileceği ısıyı, ancak 75w xenon ile elde edebilirsiniz.(Tabi kapsül 1000-dereceye bile ulaşabilir.) Termometre ile yapılan noktasal ölçümler bize bu konuda doğru sonuç vermez.

Termodinamik yasaları böyle der. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Ek olarak Çin Malı xenon ampulleri de daha fazla ısınmaya neden olur. Çünkü, daha verimsiz olduklarından enerjinin daha azını ışığa, daha çoğunu ısıya dönüştürürler. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586

Dediğim gibi termometre ölçümlerinde noktasal sıcaklıklar farklı çıkabilir. Çünkü xenonda açığa çıkan ısı küçük bir alanda yoğunlaştığından o bölgenin sıcaklığını çok yüksek derecelere yükseltebiliyor. Ama halojen ısıyı daha geniş bir alana dağıtıyor. Bu sayede noktasal olarak çok sıcak bölgeler oluşmuyor. Ama reflekörde meydana getirdiği ısınma daha fazla oluyor.

55w xenonun, 55w halojenden daha fazla ısı üretmesi fizik kurallarına tamamen aykırı. Halojen 55w'ın 7w'ını ışığa, 48w'ını ısıya dönüştürüyorsa; xenon 21w'ını ışığa, 34w'ını ısıya dönüştürüyor. Xenon'un harcadığı elektrik enerjisi dışında ısıya dönüştürebileceği, herhangi birşeyin olması söz konusu bile olamaz.

Ve xenon daha verimli olduğundan, 55w'ın daha küçük bir kısmı ısıya dönüşür. Ben bunu kendi ellerimle de test ettim. :)

Halojen takılı reflektöre kısa bir süre sonra el bile değmezken, xenonda bu kadar ısınma olmuyor. Çünkü mümkün değil. 55w halojenin meydana getirebileceği ısıyı, ancak 75w xenon ile elde edebilirsiniz.(Tabi kapsül 1000-dereceye bile ulaşabilir.) Termometre ile yapılan noktasal ölçümler bize bu konuda doğru sonuç vermez.

Termodinamik yasaları böyle der. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Ek olarak Çin Malı xenon ampulleri de daha fazla ısınmaya neden olur. Çünkü, daha verimsiz olduklarından enerjinin daha azını ışığa, daha çoğunu ısıya dönüştürürler. :)

Eşit şartlarda aynı ekipmanla yaptığım ölçümlerdi. Yani odak noktası ise gaz deşarjlıdada , halojendede aynı yere yönelttim infared ölçü aletini. Bu dediğiniz gibi yanıltıcıda olabilir ancak bu basit test sonucu bu şekildeydi.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Eşit şartlarda aynı ekipmanla yaptığım ölçümlerdi. Yani odak noktası ise gaz deşarjlıdada , halojendede aynı yere yönelttim infared ölçü aletini. Bu dediğiniz gibi yanıltıcıda olabilir ancak bu basit test sonucu bu şekildeydi.

Sizin yaptığınız ölçüm sonuçlarında bir sıkıntı yok. Yaptığınız test sisteminde çıkması gereken sonuçlar çıkmış zaten. :)

Elinizdeki malzemelerde şu şekilde test yaparsak işimize yarayan bir sonuç elde edebiliriz:

Aynı projektöre xenon ve halojen ampulleri takarak belli bir süre sonunda, reflektörün dış yüzeyindeki sıcaklığı ölçersek ampullerin reflektörü ne kadar ısıttığını gözlemleyebiliriz.

Bu şekilde testleri tekrarlama şansınız varsa, çok minnettar oluruz. :)

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586

Sizin yaptığınız ölçüm sonuçlarında bir sıkıntı yok. Yaptığınız test sisteminde çıkması gereken sonuçlar çıkmış zaten. :)

Elinizdeki malzemelerde şu şekilde test yaparsak işimize yarayan bir sonuç elde edebiliriz:

Aynı projektöre xenon ve halojen ampulleri takarak belli bir süre sonunda, reflektörün dış yüzeyindeki sıcaklığı ölçersek ampullerin reflektörü ne kadar ısıttığını gözlemleyebiliriz.

Bu şekilde testleri tekrarlama şansınız varsa, çok minnettar oluruz. :)

Mümkün değil :)

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

acaba h7 55w xenon kiti mevcutmudur :exc1:

bende istiyorum

Var tabi olmaz mı? Zaten marifet ballastta. H7'yi ne yapacaksın ki? Sende yeni Hella var zaten.

Mümkün değil :)

Şimdi hayal kırıklığına uğradık. :(

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

ben uzunlara düşünüyordum içerden bi düğme ile roleye bağlı olacaklar uzun boş yolda yakacaktım gene tetik uzunlara bağlı olacakki gündüz yanık unutmayayım :) fakat turuncu ledli h7 ampul gördüm hemen yapışıp almam lazım :D

Uzunlar için tavsiye etmem. Isınıp gerçek performansına ulaşana kadar zaten karşıdan araç gelir.

Bi-xenonlara takın, hem uzun hem kısa daima hizmetinizde olur. :)

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Aydınlatmada fark olduğu yadsınamaz ama oem balast için Turgut'un yorumlarına pek katılmıyorum zira çin malı balastların kalkışları, ampülü ısıtmaları tam bir facia.

Ampül ısınma sonrasında ise pek fark olmadıklarına bende katılıyorum, farında harici uzun reflektörü bulunmayanlar kesinlilkle çin malı kullanmamalı, kalkışları 6 amper seviyesinde ısınana kadar bir ömür geçiyor.

Oem balastın farkı burda tam anlamıyla devrede, kalkış anında marka ve modele göre anlık 20 Ampere kadar akım çekebiliyorlar buda ısınma anında ya da selektörde büyük fark yaratıyor.

Ben daha bugüne kadar 6 amper üstünde kalkabilen bir aftermarket balast görmedim varsa Turgut biliyodur, gösterirse sevinirim.

Reflektördeki ısınma halojene göre az derken mercek reflektöründen mi bağsediyorsun tam anlayamadım doğrusu, zira Halojen reflektör daha az ısınıyor çünkü yüzeyi büyük ve kullandığı malzeme metal değil

Mercekde ise durum tersi, metal malzeme kullanıyor, ısındıkça ısınıyor ve yüzek alanı çok az, mercekde kararma görüşü çok etkiler ve belli bir süre sonra kararırda ama bugüne kadar kararan bir haloejen reflektör görmedim

Haloejen reflektörüde genelde taksicilerin dış polikarbonatları çerveleri(far camı) içten kararıyor ısı nedeniyle, onlarda bile refletörde kararma yokdur.

Xenon daha az ısı açığa çıkarsada malesef mercek alanından ve metal reflektörün ısıyı soğurmasından dolayı ısı farın ömründe etkendir, yani diğer bir değişle mercekli araçlarda gece gündüz farı açıp gezmek fara olumsuz etki eder ömürünü kısaltır ama Halojen reflektörlü farda ise bu durum neredeyse yok gibidir, sürekli gece gündüz farlar açık gezseniz bile normal kullanımda pekde bir ömür etikisi yokdur.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Aydınlatmada fark olduğu yadsınamaz ama oem balast için Turgut'un yorumlarına pek katılmıyorum zira çin malı balastların kalkışları, ampülü ısıtmaları tam bir facia.

Ben daha bugüne kadar 6 amper üstünde kalkabilen bir aftermarket balast görmedim varsa Turgut biliyodur, gösterirse sevinirim.

Xenon daha az ısı açığa çıkarsada malesef mercek alanından ve metal reflektörün ısıyı soğurmasından dolayı ısı farın ömründe etkendir, yani diğer bir değişle mercekli araçlarda gece gündüz farı açıp gezmek fara olumsuz etki eder ömürünü kısaltır...

Ben de ÇM ballastların ampulü ısıtma süresinde, OEM'ler kadar iyi olmadığı belirtmiştim zaten. :)

Şu anki 55w ballastım açılışta 8.5-9A civarında bir akım çekiyor. Ampulün hızlı ısınması selektör için kullanılmadığı müddetçe çok önemli değil. Çünkü bu ampulü ve elektrik tesisatını zorlayan bir faktör.

Benim reflektör diyerek kasdettiğim mercekli projektör reflektörü idi. Ve kıyası halojen mercekli farlara göre yaptım. Free-form farlarla kıyas etmek doğru olmaz. 55w xenon, 55w halojenden daha az ısı açığa çıkardığından, halojen projektör reflektörünü daha kısa sürede karartacaktır.

Bu durum bile uzun yıllar sonunda nadiren görülebildiğine göre, 55w xenon kullanımının reflektöre kayda değer bir etkisi olmaz. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yahu bu OEM ve Çin malı kıyaslaması yüzünden gaza geldim bir ara ikisinide koydum yanyana,sırayla denedim,peş peşe ateşledim balastları,sonuç mu çin malı balastlar 20 defa seri şekilde ateşlendikten sonra sizlere ömür Oem ler hala çalışıyor.Gaza geldik olan balastlara oldu :(

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Yahu bu OEM ve Çin malı kıyaslaması yüzünden gaza geldim bir ara ikisinide koydum yanyana,sırayla denedim,peş peşe ateşledim balastları,sonuç mu çin malı balastlar 20 defa seri şekilde ateşlendikten sonra sizlere ömür Oem ler hala çalışıyor.Gaza geldik olan balastlara oldu :(

20 defa aç kapa yapmaya ne gerek vardı ki? Benim kullanımım esnasında ard arda 2 defa bile aç kapa yapmaya ihtiyacım olmuyor. :lol:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

20 defa aç kapa yapmaya ne gerek vardı ki? Benim kullanımım esnasında ard arda 2 defa bile aç kapa yapmaya ihtiyacım olmuyor. :lol:

Hiç sorma Turgut fena gaza gelmiştim...

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Hiç sorma Turgut fena gaza gelmiştim...

Garantiden değiştirseydin....

Hem çakma :music1: hem garantisizmiydi yoksa

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Garantiden değiştirseydin....

Hem çakma :music1: hem garantisizmiydi yoksa

Garantisi olduğunu hiç sanmıyorum marka değil üzerinde H.I.D technologi yazıyor,çin çon xenon :D

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Çin Çon un da garantisi olmak zorunda, nerden aldıysan faturanla götür değişim yapsınlar, ikinci el aldıysan ya da başka bir durum varsa bilemem

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Çin Çon un da garantisi olmak zorunda, nerden aldıysan faturanla götür değişim yapsınlar, ikinci el aldıysan ya da başka bir durum varsa bilemem

Balastları bir arkadaşım getirmişti ona sordum ama hatırlamıyor faturası olup olmadığını zaten 50 tl ye almıştım çiftini,garanti peşine koşup yaktığım mazota değmez diye uğraşmıyorum... :unknw:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Alpay Sönmeztürk

55w balastları şu an güncel olarak kullanıyormusunuz Turgut bey ?

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

55w balastları şu an güncel olarak kullanıyormusunuz Turgut bey ?

Evet aracımda konuyu açtığım günden beri 55w'lıklar takılı. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Alpay Sönmeztürk

Evet aracımda konuyu açtığım günden beri 55w'lıklar takılı. :)

Kayda değer bi fark varmı ? Yoksa sadece sellektördemi daha çok etkili ?

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Kayda değer bi fark varmı ? Yoksa sadece sellektördemi daha çok etkili ?

Henüz uzun yola çıkmadığım için, kısalar hakkında kesin birşey söylemem çok doğru olmaz. Şehir içinde kısalarda çok fark yok. Ama beyaz renkli, temiz bir aracın arkasında durunca gerçek gücü çok rahat belli oluyor. Tepede tabelalar varken selektör yapınca, ben bile etkileniyorum.

Karanlık yerlerde kısalarda da fark var. Ama şehir içinde kısalardaki fark benim için çok önemli değil. Zaten 35W ile de kesilme çizgisi altında kalan alanı çok rahat görebiliyordum. Çünkü küçük alanda 6.800lm'lik 35W yeterli. Uzunlarda çok belirgin fark var. Ayrıca otoyolda ilerlerken kısalarda da belirgin fark olacağını düşünüyorum. Sonuçta tüm aydınlatmayla birlikte yanal aydınlatma şu anda %60 daha güçlü.

Bi-xenonun ve Hella'nın asıl gücünü gösterdiği selektörde ve uzunlarda ise büyük fark var. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Alpay Sönmeztürk

Sellektörde ve uzunlarda fark varsa sizinde onayınızı alarak bu işe girişebilirim bende. Ebay üzerindenmi satın aldınız ? Birde bana özelden rica etsem aldığınız ürünü ve satıcının linkini yollarmısınız ?

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Bu 55 watt balastların aydınlatma performansı ile ilgili yol resmi alabilir miyiz acaba ?

Eminim ki çok kişi bunu bekliyordur :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...