İçeriğe Yönlendir

VW Eos Far Sistemi

Adil Can Akcan

Recommended Posts

Adil Can Akcan

Selamlar. Kendi aracımda yaklaşık 10 senelik D2S kısa mercekler var dolayısıyla yeni üretilen merceklerin yanında daha karanlık kalıyor ancak bir süredir dikkatimi Eos modelinin farları çekiyor. Mercedes Bmw Audinin modellerinin aydınlatmasından çok daha güçlü ve homojen görünüyor. Acaba farklı bir sistem mi kullanıyor? Bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Selamlar. Kendi aracımda yaklaşık 10 senelik D2S kısa mercekler var dolayısıyla yeni üretilen merceklerin yanında daha karanlık kalıyor ancak bir süredir dikkatimi Eos modelinin farları çekiyor. Mercedes Bmw Audinin modellerinin aydınlatmasından çok daha güçlü ve homojen görünüyor. Acaba farklı bir sistem mi kullanıyor? Bilgisi olan var mı?

Mercekleriniz veya reflektörleriniz kararmış olabilir ampulleride kontrol etmekte fayda var

Valeo H7 Uzun Far

Valeo D1S (Bi-Xenon) Uzun-Kısa ama Valeo EOS ' da D2S uyumlu mercekte kullanmış olabilir resimdede görüldüğü gibi mercek yapıları birbirinden farklıdır...

D2S uyumlu genelde Audi Q7 kullanıyor bu merceği

post-4834-0-02393600-1327426994.jpg

2006/2010 modelleri Valeo ama yeni modellerinde mercek değişikliğine gittilermi bilmiyorum!!!

post-4834-0-58325500-1327427280.jpg

post-4834-0-52955700-1327426958.jpg

post-4834-0-70187000-1327426974.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

cevap için teşekkürler.. yalnız belirtmemişim aracım polo. ilker bey mercek montajı yaptı boyutları sebebiyle bixenon sığmadığı için ve ben d2s orjinal ampul kullanmak istediğim için bu çözümü bulduk ancak eski araçlardan çıktığı için teknoloji farkı olduğunu söyledi tabi 10 senelik mercekte biraz kararmada olması normaldir diye düşünüyorum. Ancak dediğim gibi trafikte ne zaman eos model araçla karşılaşsam farlarının gücü özellikle dikkatimi çekiyor..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

cevap için teşekkürler.. yalnız belirtmemişim aracım polo. ilker bey mercek montajı yaptı boyutları sebebiyle bixenon sığmadığı için ve ben d2s orjinal ampul kullanmak istediğim için bu çözümü bulduk ancak eski araçlardan çıktığı için teknoloji farkı olduğunu söyledi tabi 10 senelik mercekte biraz kararmada olması normaldir diye düşünüyorum. Ancak dediğim gibi trafikte ne zaman eos model araçla karşılaşsam farlarının gücü özellikle dikkatimi çekiyor..

Biraz araştırma yapsanız yeni model merceklerin fiziksel yapıları oldukça küçüldü özellikle yeni hella,belki farınıza sığacak bi-xenon mercek bulabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

yeni hellayı denedik ancak ben sonar marka ama dectane gündüz farlı yeni far aldım. http://www.geceucusu.com/topic/4391-polo-9n2-xenon-uygulamasi/ bu linkten fotoğrafları görebilirsiniz. uzun ve kısa far seviye motoru durumundan birbirine bi sistemle bağlı ancak kısa mercek dışında bi xenon mercek kalıp olarak büyük geldi. O zaman çokta fark olacağını düşünmediğim için D2S Valeo xenon mercek takıldı. ancak kullandıkça farkı anlamaya başladım. Tabi bi dolu masraf yapıldı. Şimdilik memnunum ancak yeni hellanın aydınlatmasını gördükçe aklım gidiyor. artı bi xenon un keyfi bambaşka. İlker beyle tekrar konuştuğumda farı tekrar açıp yeni hella için bakılması gerektiğini, belki seviye ayarını iptal edip uydurulabileceğini söyledi. Ama şehirlerarası yol yaptığımdan özellikle siste en aşağı ayara alarak idare edebiliyorum. Bu durumda aracıma sis farı taktırsam siste kısa farlarımı aşağı almadan önümü iyi görebilir miyim bunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bu durumda aracıma sis farı taktırsam siste kısa farlarımı aşağı almadan önümü iyi görebilir miyim bunu düşünüyorum.

Sis farı taktırdığınızda sis farına uyumlu sarı renkli JDM performans ampulu takarsanız çok faydasını görürsünüz bizzat kendim test ettim ve kullanmaktayım.

post-4834-0-94300600-1327505758.jpg

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

bu ampul mutlaka işime yarayacaktır. peki hep kafama takılan bir sorudur ve internette bi yazı da görememiştim bununla ilgili. Çok yoğun siste ve kar yağışında kısa far artı sis farı ile mi gitmek daha iyi görüş sağlar yoksa sadece sis farı ile mi gitmek? kısa 4300k xenon sis ise bu ampül olduğu durumda mesela?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

bu ampul mutlaka işime yarayacaktır. peki hep kafama takılan bir sorudur ve internette bi yazı da görememiştim bununla ilgili. Çok yoğun siste ve kar yağışında kısa far artı sis farı ile mi gitmek daha iyi görüş sağlar yoksa sadece sis farı ile mi gitmek? kısa 4300k xenon sis ise bu ampül olduğu durumda mesela?

Çok yoğun siste ve sağanak yağmurda bu deneyimi yaşadım sis farlarımı açtım farlarımı en alt seviyeye çektim ve yolculuğumu güvenli bir şekilde sabit hızla tamamladım,özellikle yoğun siste yol çizgileri sarı sis farı ile çok belirgin hale geliyor buda çok işe yarıyor... :good1:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Hava şartlarına göre durum değişir sürücünün bunu denemesi ve karar vermesi lazım.

Mehmet'in http://www.geceucusu...dpost__p__22926 'deki karşılaştırması çok iyi bir örnektir.

Karşılaştırma için Mehmet abiye teşekkür ediyorum...

Kullandığımız ekipmanlar haricinde sürücü faktörüde çok önemli,her insanın ışığa,renklere ve hareketli cisimlere karşı verdiği tepki ve algı aynı değil,buda sürüş performansını etkileyen unsurlardan.Kişinin kendini, kullandığı aracı ve ekipmanı iyi tanıması,diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde kullanması lazım...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Mehmet Bey'in çektiği fotoğraflarda açıkça fark görülüyor. Kimin hangisini tercih edeceğiyse, durumdan duruma ve kişiden kişiye değişir. Bence kısalarda 4300K xenon veya standart halojen varken sis farı, kısa farlarla birlikte kullanılmalı. Kısa far kullanırken, kar/sis tanecikleri görülüyor olabilir.

Ama kesin olan bir şey var ki, o da kısa far, sis farından daha uzun menzilli bir aydınlatma sağllıyor...

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

yeni hellayı denedik ancak ben sonar marka ama dectane gündüz farlı yeni far aldım. http://www.geceucusu...non-uygulamasi/ bu linkten fotoğrafları görebilirsiniz. uzun ve kısa far seviye motoru durumundan birbirine bi sistemle bağlı ancak kısa mercek dışında bi xenon mercek kalıp olarak büyük geldi. O zaman çokta fark olacağını düşünmediğim için D2S Valeo xenon mercek takıldı. ancak kullandıkça farkı anlamaya başladım. Tabi bi dolu masraf yapıldı. Şimdilik memnunum ancak yeni hellanın aydınlatmasını gördükçe aklım gidiyor. artı bi xenon un keyfi bambaşka. İlker beyle tekrar konuştuğumda farı tekrar açıp yeni hella için bakılması gerektiğini, belki seviye ayarını iptal edip uydurulabileceğini söyledi. Ama şehirlerarası yol yaptığımdan özellikle siste en aşağı ayara alarak idare edebiliyorum. Bu durumda aracıma sis farı taktırsam siste kısa farlarımı aşağı almadan önümü iyi görebilir miyim bunu düşünüyorum.

Far yükseklik ayarını iptal etme sakın yoksa muayneden kalırsın, başına iş çıkar, ya bu şekilde kullanıcaksın ya da mercek uydurulacaksa motorda çalışacak aksi halde, muayneden kalırsın, seviye ayarı her daim gerekli bir özellik iptal etmeyi düşünme bile

Yorum bağlantısı
Yusuf Bektaş

Sis farı taktırdığınızda sis farına uyumlu sarı renkli JDM performans ampulu takarsanız çok faydasını görürsünüz bizzat kendim test ettim ve kullanmaktayım.

slm bu ampullerı nereden bulabılırız

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

slm bu ampullerı nereden bulabılırız

İnternette ampul H tipine göre Osram All season H ?.. yazarak aratırsanız bulabilirsiniz,yada sanayi sitelerindeki yedek parçacılarada sorabilirsiniz,30TL civarında bir fiyatı vardı...

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

Far yükseklik ayarını iptal etme sakın yoksa muayneden kalırsın, başına iş çıkar, ya bu şekilde kullanıcaksın ya da mercek uydurulacaksa motorda çalışacak aksi halde, muayneden kalırsın, seviye ayarı her daim gerekli bir özellik iptal etmeyi düşünme bile

Bende iptal etmek istemiyorum ancak başka türlü de sığmıyor orjinal farlarım duruyor gerekirse onlarla muayeneye girebilirim. Önemli olan muayene değil aracı güvenli olarak en iyi nasıl kullanabilirim onu bulmaya çalışıyorum. Far ayarı iyi yapıldığ zaman şehir içinde far ayarı düşmem gerekmiyor çizgi hep araçların hizasının altında zaten ancak uzun yolda siste en alta alıyorum. Çok iyi olmasada yolu görmeme yardım ediyor. Ancak bixenon için iptal edersem iyi bir sis farı ile durumu tolere edebilir miyim bunu araştırıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bende iptal etmek istemiyorum ancak başka türlü de sığmıyor orjinal farlarım duruyor gerekirse onlarla muayeneye girebilirim. Önemli olan muayene değil aracı güvenli olarak en iyi nasıl kullanabilirim onu bulmaya çalışıyorum. Far ayarı iyi yapıldığ zaman şehir içinde far ayarı düşmem gerekmiyor çizgi hep araçların hizasının altında zaten ancak uzun yolda siste en alta alıyorum. Çok iyi olmasada yolu görmeme yardım ediyor. Ancak bixenon için iptal edersem iyi bir sis farı ile durumu tolere edebilir miyim bunu araştırıyorum.

Mercekli sis farı kullanırsanız ışığı daha ileri ve düz bir şekilde taşırsınız çözüm olur diye düşünüyorum ama Musa kardeşimizin dediği gibi seviye motorunun çalışır durumda olması gerekir...

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

O zaman iş İlker Bey'in maharetine kalıyor. Farın orjinal merceği h1 idi onun olduğu yere kısa D2S Valeo sığdı. Bakalım yeni hellayı fln sığdırabilecek miyiz.. Yorumlar için çok teşekkürler. Bu arada Eos sandığım model yanlışmış tekrar aracı gördüm arkasına dikkatle bakınca Volkswagen CC imiş. Bununla ilgili bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

Passat CC mi?

sadece CC yazıyordu arkasında ama passat CC olabilir. Peki 2012 Passat ile CC aynı mercekleri mi kullanıyor yani yeni hella mı?

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

2012 passat yeni valeo bi-xenon mercek kullanıyor.Passat CC ise bosch bi-xenon mercek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...