İçeriğe Yönlendir

Volvo S60 1 (2001-2009) Far Mercek Montajı

Selçuk Tom

Recommended Posts

Turgut Oturmaz

...yeni hella bulamadim fiyattada stabil bir bilgiye ulasamadim. Nedir bunlarin fiyatlari ortalama?

Çifti, ampul tutucusuyla 150-200TL civarında...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Hella var ama yeni nesil yok!

Ampul tutucusu ile birlikte tanesi 100 tl.İstanbul'da bulunabilir...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Eskisinin cifti 70tl civarinda fiyat aldim bugun. Yeni nesili, Fiyat baglaminda gercekten yeni nesilmis :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Eskisinin cifti 70tl civarinda fiyat aldim bugun. Yeni nesili, Fiyat baglaminda gercekten yeni nesilmis :)

Mercekler piyasada az bulunduğundan fiyatlarıda haliyle yüksek,ampul tutucusuda fiyatı etkileyen etkenlerden biri...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bu cikma farlari cift halinde ortalama kaca alabiliriz?

Sanayi sitelerindeki çıkmacılarda bulabilirsiniz,ama fiyatı hakkında bilgim yok...(ivedik org.san.sit.)

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Sanayi sitelerindeki çıkmacılarda bulabilirsiniz,ama fiyatı hakkında bilgim yok...(ivedik org.san.sit.)

Ustadim aslinda bir fiyat aldim 700-800tl arasi ama biraz pahali geldi sanayide ki cikmacilar bu civarda fiyat veriyor. İnternettede arastirmalarim bu civarlarda. Bu is bana 1200 civarinda bir paraya mal olcak Far + Mercek + Tampon sök/tak. tabi kendim yaparsam, buda gozume fazla geliyor. Aceba cikma far almasam direk orjinallere uygulasam isi cokmu riske atarimki? Yani alti ustu mercek takip kapaticaz fari. Degerli ustadlarim goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ustadim aslinda bir fiyat aldim 700-800tl arasi ama biraz pahali geldi sanayide ki cikmacilar bu civarda fiyat veriyor. İnternettede arastirmalarim bu civarlarda. Bu is bana 1200 civarinda bir paraya mal olcak Far + Mercek + Tampon sök/tak. tabi kendim yaparsam, buda gozume fazla geliyor. Aceba cikma far almasam direk orjinallere uygulasam isi cokmu riske atarimki? Yani alti ustu mercek takip kapaticaz fari. Degerli ustadlarim goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Selçuk bey el beceriniz varsa yapabilirsiniz,forumda bir çok resimli anlatım var.Reflektöre vereceğiniz hasarların geri dönüşü olmaz bu işi ilk defa yapacaklar için mutlaka çıkma far üzerinde çalışın tavsiyesinde bulunuruz.Aslında çıkmacılardan far camı,ayağı kırık ama reflektörü sağlam far bulsanız çok daha iyi olur.Orj.reflektörleriniz yedekte kalmış olur herhangi bir aksiliğe karşı.Biraz pratik yapsanız çok iyi olur eliniz alışır ucuz kuş serisi çıkma far ve ucuz mercek alıp onların üzerinde çalışsanız iyi edersiniz.Kendi aracınızın farları epey pahalı bence riske atmayın bir kaç deneme yapın...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Selçuk bey el beceriniz varsa yapabilirsiniz,forumda bir çok resimli anlatım var.Reflektöre vereceğiniz hasarların geri dönüşü olmaz bu işi ilk defa yapacaklar için mutlaka çıkma far üzerinde çalışın tavsiyesinde bulunuruz.Aslında çıkmacılardan far camı,ayağı kırık ama reflektörü sağlam far bulsanız çok daha iyi olur.Orj.reflektörleriniz yedekte kalmış olur herhangi bir aksiliğe karşı.Biraz pratik yapsanız çok iyi olur eliniz alışır ucuz kuş serisi çıkma far ve ucuz mercek alıp onların üzerinde çalışsanız iyi edersiniz.Kendi aracınızın farları epey pahalı bence riske atmayın bir kaç deneme yapın...

Mahmut bey bende ilk basta cikma far uzerinde yapayim dedim fakat fiyatlar ucuk oldugu icin simdi orjinalleri gozume kestirdim :) aslinda ilker beyle bir irtibata gecsem iyi olcak galiba hersey hazir adrese teslim bir sey yaparsak nasil olurki aceba?
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Mahmut bey bende ilk basta cikma far uzerinde yapayim dedim fakat fiyatlar ucuk oldugu icin simdi orjinalleri gozume kestirdim :) aslinda ilker beyle bir irtibata gecsem iyi olcak galiba hersey hazir adrese teslim bir sey yaparsak nasil olurki aceba?

İlker bey mercek dünyasının kompedanıdır ama bu işin en zevkli kısmı kendinizin yapması onun zevki ve heyecanı bambaşka bunu sizinde yaşamanızı isterim :yahoo:

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Ustadim cami veya far ayagi kirik ama reflektorleri saglam bir far bulabilirsem aslinda cok uyguna gelir cok guzel akil ettiniz tesekkur ederim. Peki benim d2r ampulleri d2s ile degistirmesem cok asiri bir gorus kaybim olurmu?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

GeceUcusu'nun amaçlarından biride amatör ellerin üretime geçmesi ve bunların herkesçe paylaşılması.Yada ben böyle düşünüyorum :unknw:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Komik oldu herseyden kismaya basladim :) birazdan mercek yerine sut sisesi olurmu diye sorarsam hic sasirmayin :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ustadim cami veya far ayagi kirik ama reflektorleri saglam bir far bulabilirsem aslinda cok uyguna gelir cok guzel akil ettiniz tesekkur ederim. Peki benim d2r ampulleri d2s ile degistirmesem cok asiri bir gorus kaybim olurmu?

Mercek montajından sonra D2S kullanmanız gerekiyor D2R merceksiz farlar içindir odakları tutmaz...

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Maliyeti bu kadar düşünmeye başladıysanız, yol yakınken vazgeçin. Zaten OEM xenonunuz var. :)

D2R ampullerinizi kusursuz bir işçilik yapmak kaydıyla üzerindeki metal siperi söküp kullanabilirsiniz. Odağı farklı değildir.

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

D2R ampullerinizi kusursuz bir işçilik yapmak kaydıyla üzerindeki metal siperi söküp kullanabilirsiniz. Odağı farklı değildir.

Ben şimdiye kadar yapanı görmedim kendimde dahil... :unknw: Işık dağılımı son derece berbat oluyor...

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Ben şimdiye kadar yapanı görmedim kendimde dahil... :unknw: Işık dağılımı son derece berbat oluyor...

Yapanı görmeden ışık dağılımını nasıl gördünüz?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Kullanamazsınız.Madem odağı farklı değil neden ampulleri sınıflandırıyor ki mühendisler boşunamı mesai harcıyorlar ayrı ayrı kalıp hazırlıyorlar ...

Yapanı görmeden ışık dağılımını nasıl gördünüz?

Turgut birde bu resimleri kontrol et ve en kısa zamanda d2r ve d2s ampul testi yap bana hak vereceksin,odaktaki bir kaç mm lik sapmada görüntü çamur gibi oluyor...

post-4834-0-55813000-1325548089.jpg

post-4834-0-99823800-1325548131.jpg

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Kullanamazsınız.Madem odağı farklı değil neden ampulleri sınıflandırıyor ki mühendisler boşunamı mesai harcıyorlar ayrı ayrı kalıp hazırlıyorlar ...

Turgut birde bu resimleri kontrol et ve en kısa zamanda d2r ve d2s ampul testi yap bana hak vereceksin,odaktaki bir kaç mm lik sapmada görüntü çamur gibi oluyor...

Bu verileri nereden bulduğunuzu bilmiyorum. Ama verileriniz hatalı. İkisinde de kapsülün yeri aynı.

d2sr.jpg

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Unutmadan ekleyeyim:

D2S ile siperi sökülmüş D2R arasında ışık şiddeti farkı yoktur. Sipersiz D2R 3200lm olur.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Unutmadan ekleyeyim:

D2S ile siperi sökülmüş D2R arasında ışık şiddeti farkı yoktur. Sipersiz D2R 3200lm olur.

Turgut kardeşim haklısın ben oem data shetleri kontrol etmeden yorum yaptım,biraz daha araştırmam gerekirdi bilgi kirliliği için özür dilerim.Birde abimin daha önceki aracında (E46)merceksiz d2r vardı daha sonra çıkma mercekli far bulmuş ve bu ampulleri ona takmıştım sonuç berbattı d2s le değiştirince herşey normale dönmüştü bu yüzden Selçuk beye d2s kullanmasını önerdim.Ama bendeki d2r ampul boyalı siperdi,senin bahsettiğin siper metal birşey olsa gerekki sökülebilir diyorsun,peki bu siper ampule zarar vermeden sökülebilirmi?

bendeki ampul buydu philips d2r

Bu yorum ve paylaşımlardan çıkan özet şudur ki kesinlikle tüm ekipmanlar OEM olmalı...

post-4834-0-53821900-1325585208.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Yani kisacasi bu lambayi kullanabiliriz odakta falan bir problem teskil etmez degilmi?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yani kisacasi bu lambayi kullanabiliriz odakta falan bir problem teskil etmez degilmi?

Selçuk bey Turgut'un tarif ettiği gibi yaparsanız yani ampuldeki siperi sökerseniz (sökülüp sökülemediğini bilmiyorum) kullanabilirsiniz,bu haliyle kullanmaya çalışırsanız sonuçtan pek memnun kalmazsınız ben yaşadım aynı sıkıntıyı.Farlar halojen gibi yanıyor ve aydınlatmıyor...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom
(düzenlendi)

4-5m civarı, benim kısaların duvar yansıması

post-5599-0-52135600-1325593757.jpg

tarihinde Selçuk Tom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...