İçeriğe Yönlendir

Uzun far merceği ?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Bu aralar gözüme ilişti bu bmwlerde çift mercek var her farda. heradle uzun far için ayrı bir mercek daha kullanıyor. Peki xenon ampul ile mi kullanıyor o araçlar. hali hazırda hepsinde bi xenon kısa far merceği var iken 2. mercekli uzunun espirisi ne? ayrıca her far için çift balast mı oluyor o şekilde olunca.

Benim tahminim şu şimşek çakma efekti 2. mercek vasıtaıyla oluıyor :D

headlight.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Evet uzun far merceği bildiğim kadarıyla halojen olarak kısa farlar kapalıyken sellektörde kullanılıyor.

Bende de bir takım volkswagen grubundan çıkma valeo H7 uzun far merceği mevcut halen uygulama yapmamı bekliyorlar :D

Bendeki mercekler halojen büyük ihtimalle bunlarda halojendir :unknw:

Yorum bağlantısı
Onur Araz

onur bende bi arada çift mercekli yapmıştım koito kısa ve valeo uzun mercek olacak biçimde fakat monraj çok rezil etti beni 1 ay uğraştım vede şöyle bişey var normal aracın kendi uzun reflektörü ile valeo h7 uzun merceği karşılaştırdığımda benim reflektör daha yoğundu,

touareg den çıkıyorlar d2s sadece kısa mercek ve h7 uzun valeo mercek bulunuyor bi-xenon + uzun mercek yok touareg de ve bmw de

abİ benimde şu aralar aracın satılma durumu var o nedenle askıya aldım projeyi. Yoksa şimdiye kadar çoktan yapmıştım uzunları :)

Satılırsa yeni aracıma (golf mk4) hella bi-xenon + valeo uzun merceklerimi uygulayacağım.

Abi peki şimdi bu şu demekmi oluyor uzun mercekler çok iyi bir performans vermiyor mu?

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

abİ benimde şu aralar aracın satılma durumu var o nedenle askıya aldım projeyi. Yoksa şimdiye kadar çoktan yapmıştım uzunları :)

Satılırsa yeni aracıma (golf mk4) hella bi-xenon + valeo uzun merceklerimi uygulayacağım.

Abi peki şimdi bu şu demekmi oluyor uzun mercekler çok iyi bir performans vermiyor mu?

Uzun farda mercek çok gereksiz heleki bi-xenon ise, ama görüntü olsun, değişik olsun, para harcayım dersen neden olmasın, Bektaş yazmış uzun reflektörüm mercekden iyiydi demiş, denemek sana kalmış

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Uzun farda mercek çok gereksiz heleki bi-xenon ise, ama görüntü olsun, değişik olsun, para harcayım dersen neden olmasın, Bektaş yazmış uzun reflektörüm mercekden iyiydi demiş, denemek sana kalmış

Ben uzun merceklerini temin edeli bayağı bir zaman oldu zaten. Çokta iyi bir fiyata almıştım.

Almamdaki asıl neden bi-xenon gece yolculuklarında aydınlatma olarak beni tatmin etmiyor + aracımın uzun halojenleri çok kötü bir aydınlatmaya sahip.

Uzun merceğine yönelmemdeki asıl neden bunlardı.

Birde işin hobi tarafı var kendi yaptığım birşeyin sonuçlarını görmek hoşuma gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Aynen abi çok kötü aydınlatıyor bendekiler.

Birde sendeki merceklerle bendekiler baya farklı birde senin uzun merceklerindeki desen farklıymış. Hakikaten halojen reflektöre göre çok ufak bir odaklama var resimde.

Yorum bağlantısı

klasik kısa hüzme merceğindeki perde mekanizmasını komple sökün, merceği reflektöre sabitleyen noktaları pulla destekleyip ışığı iyice toplayın. Alın size uzun mercek.

Yorum bağlantısı

Biraz uğraşılıyor ancak tutuyor.

Elimde yalan olmaya müsait bir adet mercek var. uygulayıp fotoğraflıyayım

Yorum bağlantısı
Onur Araz

sendeki uzun mercek nedir ? valeodan başka yok diye biliyorum ama

Abi bendekilerde valeo H7. Aydınlatma deseninin resmi elimde hazırda yoktu ama sendekinden biraz farklıydı forumda görmüştüm fakat bulamadım.

post-4945-0-19136700-1322840413.jpg

klasik kısa hüzme merceğindeki perde mekanizmasını komple sökün, merceği reflektöre sabitleyen noktaları pulla destekleyip ışığı iyice toplayın. Alın size uzun mercek.

Servet abi forumda yalnız kısa merceklerinin perdelerinin sökülse bile menzilinin kısa far menzilinden öteye gidemeyeceği yazıyordu diye anımsıyorum.

Yorum bağlantısı

Servet abi forumda yalnız kısa merceklerinin perdelerinin sökülse bile menzilinin kısa far menzilinden öteye gidemeyeceği yazıyordu diye anımsıyorum.

Onur yukarıda belirttim ,direk perde sökülmesi değil, merceğin odağı ile oynanacak.

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Onur yukarıda belirttim ,direk perde sökülmesi değil, merceğin odağı ile oynanacak.

Abi kusura bakma dikkatli okumamışım cümlenin başına talkılı kalmışım :flowers:

Yorum bağlantısı
Onur Araz

mercekler aynı onur ben xenon takıtığım için ve fotoğraf nedeniyle öyle gözüküyor az önce sıkıldım cam aşşağı bosch merceği tuttum da çimlere düşürdüm yanlışlıkla mercekle xenon ampulü :D mercek mefta

Aman abi ampule zeval gelmesin valla :D durduk yere gitti desene bir adet mercek :fiuw:

Yorum bağlantısı

Abi kusura bakma dikkatli okumamışım cümlenin başına talkılı kalmışım :flowers:

mercekler aynı onur ben xenon takıtığım için ve fotoğraf nedeniyle öyle gözüküyor az önce sıkıldım cam aşşağı bosch merceği tuttum da çimlere düşürdüm yanlışlıkla mercekle xenon ampulü :D mercek mefta

Resimler geliyor ...

Yorum bağlantısı
Onur Araz

Ahh şu köyden şehre bi geçebilsem bende neler yapıcam ama işte :D o kadar mercek ampul balast ıvır zıvır bagajda dolaşıp duruyo :) Mercek perdesinde oynama yapma işi aklımda ama hayırlısı

daha 3000k xenonlarımı yakıp deneyemedim bile :unknw:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

resim043ct.jpg

resim042d.jpg

resim047g.jpg

İlk Resim modifiye edilen, ikincisi orjinal hali.

Mercek Hella H7

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Araz

Abi eline sağlık odak olayı deseni epey değiştirmiş.

İlk fırsatta böyle bir denemeyi açık alanda menzil olarak görmek amacıyla yapmayı düşünüyorum bende.

Peki odak ile oynamak menzilede etki edermi acaba ?

Yorum bağlantısı

abi bana 2. resim modifiye edilmiş hali gibi geldi ama yanılıyormuyum

Bektaş isoyu düşürerek çektimki desen anlaşılsın. Öteki türlü parlamadan desen anlaşılamıyor.

Yorum bağlantısı

Merceğin orjinal halinde perde mekanizmasını sökünce merceğin odağı kayıp (mercek reflektöre yaklaşıyor) ışık yayılmaya başlıyor. Yani kısa hüzmenin ışığı bozuluyor(ikinci fotoğraf).

Merceği yaklaşık 1 cm uzaklaştırınca ortadaki ışık topu canlanıp yanal aydınlatmalar zayıflıyor.(birinci fotoığraf )

Eğerki ısoyu düşürmeden çekim yaparsam ortadaki beyaz küme aşırı parladığından desen belli olamıyor.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

... ısoyu düşürmeden ...

Başka mesajlarda başka arkadaşlardan da okumuştum bu ifadeyi. Bana sanki bu terimi yanlış kullanıyorsunuz gibi geldi. ISO'yu düşürmek ne demek abi? Neyi kasdediyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka mesajlarda başka arkadaşlardan da okumuştum bu ifadeyi. Bana sanki bu terimi yanlış kullanıyorsunuz gibi geldi. ISO'yu düşürmek ne demek abi? Neyi kasdediyorsunuz?

Fotoğraf makinasındaki ıso değerlerini düşürüyor.. Parlamayı yok ediyor... Beyazlığı perdeliyor...

Tabi bunu bilmediğini sanmıyorum.. Şimdi sen konuş bakalım :)

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Fotoğraf makinasındaki ıso değerlerini düşürüyor.. Parlamayı yok ediyor... Beyazlığı perdeliyor...

Tabi bunu bilmediğini sanmıyorum.. Şimdi sen konuş bakalım :)

:secret::fiuw: Vallahi bi cinlik geçmedi aklımdan Abi. taşıması sorun olduğu için prof makineyi hanıma vereli 4-5 yıl oldu, o kullanıyor hep. bende yıllardır küçük nikon L4 vardı, şu aralarsa canon s3100 diye bir makine var yanımda taşıdığım. bu makinede iso'yu ne yaparsan yap, çekimi kendi kafasına göre ayarlıyor. ben isoyu değiştiriyorum o enstantaneyi yahut diyaframı değiştiriyor. :) hasılı, manuel kullanmaya kullanmaya unutmuşum. aklımda hep tam tersi kalmış. et tekraru ahsen, velev kane :bambam::)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servet'in makinasını ben mıncıklamıştım... Dediğini yapabiliyor.. Demekki seninki tam otomatik :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...