İçeriğe Yönlendir

Rover MGF mercek Montajı

Şahan Sökmensüer

Recommended Posts

Şahan Sökmensüer

Merhabalar,

Siteye yeni üye oldum ama yıllardır takip ederim..Fakat el becerim olmadığı için yardım almak adına bu konuyu açıyorum..MGF marka aracımı aldığımda normal halojen farlar ile hiç aydınlatmadığını gördüm..Kontrol ettiğimde, "sırlarının" karardığını farkettim..daha iyi bir aydınlatma alabilmek adına, kısa ve uzunlara (H7) xenon uygulaması yaptırdım..eskiye göre daha iyi olmasına rağmen, halen istediğim aydınlatmaya sahip değilim..Türkiye'de aracımın farları olmadığından ve xenonu merceksiz kullanarak rahatsızlık vermek istemediğimden dolayı, Ankarada mercek montajı yaptırabilecek birilerine ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum..Aracımın farlarını aşağıdaki resimde paylaşıyorum..şimdiden teşekkür ederim..post-5387-0-22930300-1318603277_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhaba, sitemizde istediğin türde yönlendirme yapılmıyor. Sanayide bir çok farcı usta var oradan araştırın.

Araç farının yakın plan fotoğrafı var mı ? Far camı desenli sanki, bir de iç cam var galiba, mercek uygulamasından beklediğin performansı alamayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Şahan Sökmensüer

Merhaba, sitemizde istediğin türde yönlendirme yapılmıyor. Sanayide bir çok farcı usta var oradan araştırın.

Araç farının yakın plan fotoğrafı var mı ? Far camı desenli sanki, bir de iç cam var galiba, mercek uygulamasından beklediğin performansı alamayabilirsin.

nereye gitmem gerektiğinide bilemediğimden dolayı sormak istedim..far camının içinde desenli bir parçası daha var..farın kendi camı desenli değil aslında..o iç parçada çıkabiliyor. peki h7 xenon ampüllerime uyan mercek varmıdır?.. teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Dış cam şeffaf ise problem yok. H7 xenon ampulü diye bir şey yoktur aslında, xenon ampulünün halojen fara "uydurulabilmesi" için soketi değiştirilmiş ampul tipidir. Xenon ampulü d2s ya da d1s türünde olur ve orjinal xenon mercekler de buna göredir. Bu nedenle eğer xenon mercek taktıracaksanız elinizdeki H7 ampulü kullanmış olmak için H7 mercek taktırmayın, işi olması gerektiği gibi yapıp D2S ampul D2S balast ve D2S mercek satın alıp kullanın. En iyi xenon performansı bu ikili kullanılırsa elde edilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farın içini temizleyebilirseniz, performanslı bir halojen ampul ile yeterli aydınlatmayı sağlayabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mahmut Akbulut

Emrah bey hoşgeldiniz iyi forumlar,yeni nesil hella bi-xenon merceklerin boyutları küçüktür montajıda kolaydır,far camlarını sökmek kolay diyorsunuz camları sökerek resim ekleyebilirmisiniz ona göre fikir beyan edelim.Bi-xenon uygulamalarındaki en büyük zorluk far camlarının açılmasıdır,ama sizin böyle bir probleminiz yok yani 1-0 önde başladınız.Forum arama motorundan mercek montajı ile ilgili konuları incelerseniz çok faydası olur. Merceklerin kesilme çizgilerini ayarlamak kolay uygulama yapmaya karar verdiğinizde elimizden geldiğince yardımcı oluruz kolay gelsin :good1:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Mahmut bey ilginiz için teşekkürler. İşleme başlamak için evime bi gitmem gerek:)) evede 4 5 ayda bir gidebiliyoruM:( ( iş ) evde xenon kitlerim var fakat ne olduklarını hatırlamıyorum ( h4 h7 vs.. ) extradan yeni kit almakda istemiyorum uyarsa onları kullanmayı planlıyorumama şöyle söyliyim belki yardımcı ollabilirsiniz 2002 2003 model Ford Transitte takılıydı artık ona hangisi uyar bilemiycem?

EMRAH bey bi-xenon uygulaması yapacak kişiye ilk önerimiz kullanacağı ekipmanların{mercek,ampul,balast vb.}oem olması ama bazen imkanlar kısıtlı olabiliyor her ne kadar önermesekte eldeki ekipmanı uygun adaptörlerle kullanılabilir hale getirmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.Mevcut xenon balastlarınızı d2s adaptör temin ederek kullanabilirsiniz,uygulama için size lazım olanlar bi-xenon mercek,mercek kapağı,d2s ampul,d2s adaptör,el aletleri ve bol sabır...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Eren Yılmaz1679652598

İyi forumlar arkadaşlar.. MG TF marka aracımın resimde görünen farı için xenon uygulaması yapmak istiyorum hangi tip xenon kullanmalıyım önerileriniz nelerdir. bilgilendirirseniz sevinirim.. aracımdaki merceklerin halojenmi yoksa xenon mercekmi olduğunu nasıl anlarım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Eren bey hoşgeldiniz iyi forumlar dilerim :flowers:

Resimdeki farların hemen üzerinde H serisi ampul tipi belirtilmiştir ve bu tip yan sanayi farlarda halojen mercek kullanılır dolayısı ile bu merceklere xenon ampul takarsanız mercek reflektörleri kısa zamanda kararır ve zarar görür.En kaliteli ve sağlıklı çözüm bu mercekleri OEM merceklerle değiştirmek olur.Birde malesef forum kuralları gereği hiçbir H serisi xenon kit için yorum ve tavsiyede bulunmuyoruz... :unknw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Farlarınızı uzak doğu ürünlerine benzettim kusura bakmayın... :happy:

Evet biraz araştırdım farlarınız kısa H7 uzun H1 halojen olarak tasarlanmış RHS/LHS geçişi var,ama yinede değişen birşey yok orj.de olsa fabrika çıkışı xenon yoksa sonradan takılan xenon ampul merceğe zarar verecektir,ama bu ne kadar zamanda olur oda farın kullanımına bağlı... ;)

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

peki kullanmam gereken aydınlatma tipi ne olmalıdır hangi ampüllerle max. görüş ve verim alabilirim? ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

peki kullanmam gereken aydınlatma tipi ne olmalıdır hangi ampüllerle max. görüş ve verim alabilirim? ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim..

H serisi performans ampulleri kullanabilirsiniz Osram NBR veya NBR Plus oldukça kaliteli ve diğer halojenlere oranla daha parlak,beyaza daha yakın ve güçlü ışık üretirler.Ama benim nacizhane fikrim fardaki mercek boyutları hella ya çok yakın görünüyor bu mercekleri bi-xenon merceklerle değiştirmek istemezmisiniz.Çok iyi ustalıkta istemez biraz el beceriniz varsa harika sonuçlar elde edebilirsiniz...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

evet daha önce mercek değişimi montajı vs. tarzı bilgiler üzeinde durmuştum sanırım benim tek sıkıntım ön camı açmak olacak :)bi-xenon mercek için yuva açma ayar yapma gibi şeylerle uğraşmıycam gibi.. bilmem doğrumu düşündüm?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

evet daha önce mercek değişimi montajı vs. tarzı bilgiler üzeinde durmuştum sanırım benim tek sıkıntım ön camı açmak olacak :)bi-xenon mercek için yuva açma ayar yapma gibi şeylerle uğraşmıycam gibi.. bilmem doğrumu düşündüm?

Evet sizi uğraştıracak tek şey far camı o konuda da yardımcı oluruz merak etmeyin,malzeme seçimi ve uygulaması hususunda da her türlü sorunuza cevap alırsınız.Peki bu farlar yedek farmı yoksa araç üzerinde mi?

Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

bendeki araç MGF fakat far ve tampon değişimi yaparak MG TF e çeviriliyor farları ingiltereden getirdim araç üzerine daha takmadım..

2000 modele kadar fabrika yuvarlak far çıkardı 2004 2005.. araçlarda ise aldığım far tipine geçti araçlarda yuva kaput çamurluk tipi aynı tek fark tampon ve far..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

bendeki araç MGF fakat far ve tampon değişimi yaparak MG TF e çeviriliyor farları ingiltereden getirdim araç üzerine daha takmadım..

2000 modele kadar fabrika yuvarlak far çıkardı 2004 2005.. araçlarda ise aldığım far tipine geçti araçlarda yuva kaput çamurluk tipi aynı tek fark tampon ve far..

O zaman aceleniz yok farı çok yıpratmadan yavaş yavaş açıp içindeki mercek ölçülerini ve resimlerini bizimle paylaşırsanız kullanılacak yeni mercek hakkında daha sağlıklı yorumlarda bulunabiliriz...

Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

site içerisinde camı nasıl çıkaracağım hakkında epeyce bilgi bulabildim uygulamaya geçtiğimde vereceğiniz bilgiler ışığında değişimi yapmak için tekrar sizleri rahatsız ederim:) konuyla yakından ilgilendiğiniz için teşekkür ederim mahmut bey..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

site içerisinde camı nasıl çıkaracağım hakkında epeyce bilgi bulabildim uygulamaya geçtiğimde vereceğiniz bilgiler ışığında değişimi yapmak için tekrar sizleri rahatsız ederim:) konuyla yakından ilgilendiğiniz için teşekkür ederim mahmut bey..

Rica ederim konu başındaki yanlış anlaşılma için kusura bakmayın bazen böyle ufak kazalar olabiliyor.Çakma xenon konusunda çok hassas bir forum GeceUçuşu,anlayışınız için müteşekkirim Eren bey...

Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

bende insanlara saygı ve sürüş güvenliği açısından forumun bu tutumunu canıgönülden destekliyorum.. araç ve parçaları türkiye standartlarına göre biraz farklı olduğu için bu tür yanlışlıkların olması gayet doğal sanırım:) iyi forumlar dilerim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Eren Yılmaz1679652598

konuyu tekrar uyandıracam fakat bir problemim var sanırım en doğru çözümü burdan bulabilecem:)) ingiltereden getirttiğim MG TF ön farların kesilme çizgisi sizinde tahmin ettiğiniz üzere türkiye standartlarının tersinde.. bu durum sağ taraftaki görüş açısını azaltıyor nasıl bir çözüm bulabilirim sağ ve sol merceklerin yerini değiştirmem çözüm olabilirmi sizce..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olmaz... Yani çözüm olmaz..

Merceği açıp, önündeki perdeyi ters çevirmek gerekir..

Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz1679652598

kesilme çizgileri \_ \_ şeklinde şuan ikisinin birleşimi __/--- şeklinde olabilirmi peki.. ve merceği açıp tekrar taktığım zaman bozulma olmazmı? mercek montajı yaparken orjinalden alınan aydınlatma klavuzlarına gerek olurmu yine.

Yorum bağlantısı

Farın arka ampül takma kapağını açın, merceğin yanından mekanizma görünmeli, aşağı veya yukarı hareket eder. Oradan ayarlayın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...