İçeriğe Yönlendir

VW Caddy/Touran bi-xenon montajı

Ahmet Tansel

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu

eski kasa laguna ve megane 2 lerde çıkıyor

küçük olan valeo bixenon u biliyorum fakat o da olmuyor çünkü angel farların içindeki çerçeve tam merceği saracak şekilde yapılıyor. bixenon valeolarda sağda ve solda perdeyi çeviren motorun dişli çarkı mevcut o sebeple angel farın içindeki çerçeve kesilmeden yerine oturması mümkün değil. çerçeve zaten kesilmez.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
kit çin malı olunca lm neden düşüyor bunu anlayamadım??

Eğer kit adam gibi bir kitse çin olsa ne olur oem olsa ne olur. Düzgün yanıyorsa düzgün yanıyordur zaten.

Kendi farımdan örnek vereyim:

Aşağıdaki fotoğrafta;

Mercekler ve ballastlar tamamen aynı.

Ampul olarak ise; sol tarafta 85122+, sağ tarafta ise Çin Malı 4300K ampul var. Fotoğraf belli bir ölçüde karartıldığında, iki ampul arasındaki fark açıkça ortaya çıkıyor. "Halojen mercek+çakma kit" ile "OEM sistem"in kıyaslanması bile doğru değil:

30938350.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Çin malı kitin kalitesi önemli. 80 liraya da var 200 küsür liraya da. 200 küsür liralık kiti epey kullandım ve daha sonra oem kite geçtiğimde hiçbir fark göremedim diyebilirim. Yani aynı fotoyu ben çeksem bu derecede fark oluşacağını hiç zannetmem. Kitin kalitesi önemli. Çin malı diyip geçmemek gerek.

Mercedes'te çinde üretim yapıyor mesela...

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Fara bakınca ışık parlak olduğundan farkı anlayamazsınız. Farkı anlamak için karanlık bir yerde eş zamanlı olarak yan-yana koyup bakmanız lazım.

Yorum bağlantısı

Adil olabilmesi için her iki merceğede aynı kondisyona sahip ampül takılmalı ve lümenleri aynı olmalı.

Yorum bağlantısı
Serkan Gök1679652583

Çok guzel olmuş aydınlatma güle güle kullanın.Bu arada usta birligim olan Aydın Kuşadası ndan saygılar;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel

Teşekkür ederim Serkan Bey, hayırlı tezkereler :)

Bu arada arkadaşlar Çin malı herhangi bir malzeme kullanılmadı araçta, çin üretimi malzemeler var ama çin malı yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
(düzenlendi)
Çin malı kitin kalitesi önemli. 80 liraya da var 200 küsür liraya da. 200 küsür liralık kiti epey kullandım ve daha sonra oem kite geçtiğimde hiçbir fark göremedim diyebilirim. Yani aynı fotoyu ben çeksem bu derecede fark oluşacağını hiç zannetmem. Kitin kalitesi önemli. Çin malı diyip geçmemek gerek.Mercedes'te çinde üretim yapıyor mesela...
bende bunu demeye çalışıyorum işte. ağzınıza sağlık
Fara bakınca ışık parlak olduğundan farkı anlayamazsınız. Farkı anlamak için karanlık bir yerde eş zamanlı olarak yan-yana koyup bakmanız lazım.
eğer bizlerin veya şahsen benim burada yazdığımız, dile getirdiğimiz fikirlerimizi fara bakarak edindiğimizi düşünüyorsanız zaten cevap yazmamız doğru değil.,

aynı karşılaştırma resmi kendi aracımda üzeride 4300k osram ampul ve çin malı ampul ile bende yaptım peki şimdi ne sonuç çıkarıcaz.

Sağ taraf orjinal yeni 4300k osram ampul.

Sol taraf ise 6000K çin malı ampul.

6000 in daha az aydınlatması gerekirken. mercekler ve balastlar aynı.Bu sebeple çin malı veya değil milyon çeşit ürün piyasadayken tamamını bir kelime altında değerlendirmek doğru değil. 10tl ye d2s ampul satanda var.

100_4663.jpg

tarihinde Ahmet Kasapo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
senin sattığın sunpart ampullerden memnundum fakat mercğin içerisinde geziniyordu tek eksiği ilk kalkınmada yavaş olması.

sağdaki osram, philips 85122 ler biraz açılıyor yani 5000kk falan oluyor zamanla ama 85122+ ve osram değişmiyor 4300 hep sarımtırak.

"bulacak olsam ultinon philips alıcam ama yok.."

philips ultinon ve 85122

post-4345-1305704231_thumb.jpg

post-4345-1305704261_thumb.jpg

Neden Osram CBI almiyorsun?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Vay be hale geldik. Artık bu ampüller kesmiyor bizi. :)

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
Vay be hale geldik. Artık bu ampüller kesmiyor bizi. :)

:p Yakinda 70w de takariz 10000lm, sonra karsidan gelen gece ışıkta kalan tavşan gibi şaşırır kalır.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
Adil olabilmesi için her iki merceğede aynı kondisyona sahip ampül takılmalı ve lümenleri aynı olmalı.

Zaten benim farımın ikisinde de 85122+ var. Şlk montaj esnasında kıyaslama için çekim yaptım.

Sağ taraf orjinal yeni 4300k osram ampul.

Sol taraf ise 6000K çin malı ampul.

6000 in daha az aydınlatması gerekirke...

Sizdeki Osram eskimiş olabilir. Teknik verilere göre bile 1500 saat sonunda ampulün performansı %25 düşüyor.

Bunun dışında 6000K ve 4300K ampulün aynı lümeni verebileceğine inanmıyorum.

Philips Ultinion(6000K) D2S ampul bile 2400lm iken Çin Malı 2400lm bile olamaz.

Kısaca; bence 3400lm'lik bir oem ampul ile, Çin Malı 6000K'nın kıyaslanması bile mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Önce 6000K ile yolculuk edin. Sonra 4300K takın. O zaman bir daha asla 4300K'dan şaşmazsınız. 6000K ile giderken, bir de yağmur yağdıysa geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
Zaten benim farımın ikisinde de 85122+ var. Şlk montaj esnasında kıyaslama için çekim yaptım.

Sizdeki Osram eskimiş olabilir. Teknik verilere göre bile 1500 saat sonunda ampulün performansı %25 düşüyor.

Bunun dışında 6000K ve 4300K ampulün aynı lümeni verebileceğine inanmıyorum.

Philips Ultinion(6000K) D2S ampul bile 2400lm iken Çin Malı 2400lm bile olamaz.

Kısaca; bence 3400lm'lik bir oem ampul ile, Çin Malı 6000K'nın kıyaslanması bile mümkün değil.

mesajımı dikkatli okursanız ampulun yeni olduğunu belirtmişim.

Bu arada karşılaştırmamız konunun başında beri çin malı ampul ile oem ampul arasında. 6000 ve 4300 karşılaştırması yapmıyoruz. ben 6000 in 4300 kadar aydınlık olduğu iddia etmiyorum tabiki öylede değildir zaten. Neticede çin malı ampullerin 4300k olanıda var o konu başka.

halen daha 100 den fazla markanın tamamını çin malı ampul adı altında aynı kefeye koymaya devam ettiğiniz için daha fazla açıklama yapma gereği duymuyor.

herkese aydınlık yollar.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Özgün Yıldırım
(düzenlendi)

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim foruma yeni katıldım Aracım 2007 caddy Dsg ,

Aracıma Touran bi xenon farlarını zar zor bulup taktırdım ,soket değişimi falan bayağı bi uğraştırdı en büyük sorunum dügzün usta bulamamamdı ,neyseki zorda olsa takıldı fakat ilk zaman lar fazla anlayamamıştım selektör yaptığımda halojen farların olduğundan heralde, xenonların biri ilk önce aradan iki üç saniye sonra diğeri kalktını fark ettim aradan bi zaman geçtikten sonra ısınınca iikisininde çok zor ( 2 3 kere üst üste selektör yapınca oda 3 4 saniye tutunca) kalktığını gördüm ,touranla caddy far soketleri farklı olduğundan bulduğum usta soketleri değiştirdi ama tam diikkat etmedim demekki bi sorun oldu bunu nasıl hallederim ....servise gittimde 2 .el passata bakarken merceklerinin aynı olduğunu gördüm birazda araştırdım ama bu solenoıd denen perdeyi kaldıran parçanın çok daha hızlı çalıştığını fark edince takıntı oldu o kadar uğraştım doğru dürüst sellektör yapamıyorum diye şimdiden teşekkür ederim

img0512jg.jpg

Uploaded with ImageShack.us

1000802w.jpg

Uploaded with ImageShack.us

tarihinde Özgün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

Touran farlarındaki bosch bi-xenon merceklerin perdeleri 2 şekilde çalışır,hızlı ve yavaş.Sizin farı açıp içindeki selenoid perdesini değiştirmeniz gerekli.Yada perde altındaki 3 kablodan hızlı tetikleyeni seçip direk uzunlara bağlamanız gerekli.Bu durumda perde her seferinde çok hızlı açılacaktır.Tek dezavantajı çok uzun süre açık tutarsanız bobin yanar ,çalışmaz hale gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Yıldırım

Touran farlarındaki bosch bi-xenon merceklerin perdeleri 2 şekilde çalışır,hızlı ve yavaş.Sizin farı açıp içindeki selenoid perdesini değiştirmeniz gerekli.Yada perde altındaki 3 kablodan hızlı tetikleyeni seçip direk uzunlara bağlamanız gerekli.Bu durumda perde her seferinde çok hızlı açılacaktır.Tek dezavantajı çok uzun süre açık tutarsanız bobin yanar ,çalışmaz hale gelir.

ben yavaş açılmasınada razıyım ama bu şekilde çok kötü görüntü oluyo 3sn uzun yaktığımda biri ilk sonra diğeri kalkıyor ....bu uzun süre açık kalmadan kasıt ne kadar bi süre

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

Hızlı açılacak sekilde bağlantı yaparsanız 5 dakika açık kalır vaziyetteyken bobine el değmiyecek kadar ısınır.Daha önce deneme yapmadım ama 10 dakika sonunda büyük ihtimalle yanar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...