İçeriğe Yönlendir

VW Caddy/Touran bi-xenon montajı

Ahmet Tansel

Recommended Posts

Ahmet Tansel

Merhaba arkadaşlar,

2006 model Caddy sahibiyim aracımdaki orjinal reflektörlü farlara ustamın yoğun ısrarlarına kanarak xenon taktırmıştım ancak yol yerine bütün dünyayı aydınlattığını görünce bir ay sonra söktürüp Sonar marka resimdeki farı aldım;

adsz56.png

Görünüm olarak çok hoş ama aydınlatma berbat malesef. Ben de nette biraz araştırdıktan sonra Ahmet beyi buldum konuştuk farın iyileştirilmesi hakkında.

Üzerindeki kalitesiz (bana göre) mercek h11 valeo ile değiştirilecek ayrıca h11 xenon kitte takılacak böylece dağı taşı aydınlatacağıma sadece doğru düzgün bir şekilde önümü görebileceğim :)

Birde eğer farın dizaynı elverirse merceğin etrafına angel halka niyetim var, yani baykuş bakışı diye isim verdiğim şu görüntüyü elde etmek istiyorum parklar yanınca;

adsz56.png

Bu arada Sonar farların ne kadar kötü olduğunu kargolamak üzere söktükten sonra orjinal farları geri takınca anladım :D

Kargo bugün yola çıktı sanırım önümüzdeki hafta sonuna doğru bana geri gelmiş olur ve bende resimleri bu başlığa eklerim :(

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

H11 mercek takmaktansa bi-xenon d1s yada d2s mercek taktırsanız çok daha güzel olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
(düzenlendi)
H11 mercek takmaktansa bi-xenon d1s yada d2s mercek taktırsanız çok daha güzel olur.

pek anlamıyorum bu işlerden sayın kasapoğlunun bana tavsiyesi h11 olduğu için bende tamam dedim.

bi-xenon olması için sanırım bir mercek daha lazım yanılıyor muyum çünkü benim uzun ve kısalar ayrı ayrı yanıyor :(

bir de sanırım maliyeti yukarı çeker tavsiye ettiğiniz işlem

tarihinde Ahmet TANSEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
Ahmet yerin darligindan ve montajin kolayligindan h11 valeo tercih etmis sanirim ( toyota auirosten cikma)

Fakat bunun yerine orj farlara bi-xenon yeni hella daha iyi olacaktir siz ledler icin istiyosunuz farlari sanirim

Farin icini acip bakmak lazim montaj vida araligi ne kadar diye ona gore net bisey soylenir ama sonar ve junyan genelde 4 vidali kare tipi seciyor biraz ugrasilsa bosch mercek gayet iyi oturur

Orijinal farlara karışmak istemiyorum.

Dediğiniz gibi Sonarın bu modeli çok hoşuma gidiyor hele bi de "aa yeni caddy mi hayırlı olsun" diye soruyorlar ya acayip mutlu oluyorum :(

Çok bir fark olmaz herhalde valeo da alman malı kalite bir marka bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bence farın içinde yer varsa h11 yerine bi-xenon mercek montajı yapılmalı. Arada belki azda olsa maliyet farkı olur ama bi-xenon'un performansını ve tadını aldığınızda verdiğiniz farkın fazlasıyla değdiğini düşüneceksiniz. Bi-xenon mercek tek mercek olacak. Biraz araştırırsanız görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel

arkadaşlar bi-xenon hem uzun hem kısa xenon demek sanırım değil mi ?

h11 e göre avantajını anlatabilirseniz ahmet bey işleme başlamadan planı değiştirebilirim

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
bir mercekten hem uzun hemde kısa yapılıyor sellektörler şimşek gibi oluyor

daha verimli bir yol aydınlatması oluyor.

hella d2s xenon için yapılmıştır

valeo h11 halojen ampul için yapılmıştır.

vs vs...

teşekkür ederim.

hali hazırda uzunlar için olan far boşa düşecek sanırım ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bi-xenon mercek uzuna geçtiğinde ekstra olarak fardaki uzunlarıda kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
Bi-xenon mercek uzuna geçtiğinde ekstra olarak fardaki uzunlarıda kullanabilirsiniz.

Hepinizden Allah razı olsun arkadaşlar adam gibi bir forum daha buldum sonunda :(

Siz böyle cevaplarsanız ben daha çook sorarım :)

Peki bi-xenon olmadan sadece kısalar için h kit olmayan lens ve xenon montajı yapılabilir mi? Şu yüzden soruyorum benim için şeklin, görüntünün hiç önemi yok hatta beyazlığında fazla önemi yok ben geceleri doğru düzgün önümü görmek istiyorum.

Yani hani 2 işe birden yarayan genelde pek bir işe yaramaz ya o yüzden kafam karıştı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bi-xenon ile selektör yapmak... Paha biçilemez ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

H11 seçimi boyutlarından ya da montaj kolaylığından dolayı olabilir. Mercek montajı kolay bir iş değil, derinlik vb. kriterleri var. Mümkünse D2S mercek ve D2S ampul montajı yaptırın, maliyeti fazla olsa bile uzun vadede değecektir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
herkes bu olaydan bahsediyor diğer forumdan irfan abi de söylemişti "bi-xenonla selektör yiyene acıyorum" diye, çok merak ettim şimdi :)inşallah benim farlarda anlattığınız gibi olur.
H11 seçimi boyutlarından ya da montaj kolaylığından dolayı olabilir. Mercek montajı kolay bir iş değil, derinlik vb. kriterleri var. Mümkünse D2S mercek ve D2S ampul montajı yaptırın, maliyeti fazla olsa bile uzun vadede değecektir.
ahmet beye buradaki arkadaşların önerilerini ilettim, inşallah bir sıkıntı olmaz bi-xenon için.
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

h11 ampuller bildiğiniz gibi dıştan tak çevir tarzı ampullerdir. bu sebeple h11 merceğe h11 xenon ampul direk arkadan rahatça takılır ve hiç çıkıntı yapmaz. aynı noktaya valeo d2s mercek takmak istediğimizde hem d2s arka soketin çıkıntısı hemde bunun üzerine d2s ampul ve birde d2s duy girdiği zaman arkada fazladan en aşağı 3 4cm geriye çıkma oluyor.

sonar junyan vs. angel farlarda bildiğiniz gibi arkada küçücük plastik bir kapak vardır. bu sebeple bu farlarda d2s merceği koyabilmek için hiç gereği olmayan kesme biçme işleri yapmak gerekiyor.

valeo d2s mercek ve valeo h11 mercek arasında çok bariz belirgin bir aydınlatma farkı zaten yoktur. merceklerin yapısından ölçüsüne malzemesine kadar herşey milimetrik aynıdır. sadece arkadaki ampul takılan soket farklıdır. bu sokette aydınlatmayı değiştirmez. düz tornavida yardımı ile h11 merceğin arka kısmını çıkarıp d2s inkini takarsanız mercek bir anda d2s e dönüşmüş oluyor. yani arada bir fark yoktur.

kaldıki d2s sistemde h11 sistemden pahalıdır o sebeple bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

bixenon konusuna gelirsek bugüne kadar angel farda bixenon sığdırabildiğim neredeyse yok gibi birşeydir. h11 in olduğu yere valeo bixenon malesef olmuyor çünkü valeo bixenonda sağ ve solda perde mekanizmasının dişlileri oluyor. bu dişliler angel farın içindeki çerçeveye direk çarpıyor. bu çerçveyi kesmek zaten mümkün değil. o sebeple angel farlarda yorum yapma şansı neredeyse yok. farı açtığınızda hangisi oluyorsa onu kullanmak zorundayız. markası sonarda olsa zaten her angel fardan farklı bir mercek çıkıyor. hepsine çeşit çeşit şeyler takıyorlar. yani olay sadece boyutun sığması değil malesef. mesela yeni tip hella bixenon boyut olarak oturabiliyor ama vida deliği sebebiyle biraz aşağı yada yukarıda durursa bu sefer farın cam kısmında bulunan çerçeveye çarpıyor bu çerçeveyi yontmak kesmek vs. de görüntüyü bozuyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yeterli açıklama yapılmış. Ne yapalım o zaman. H11'e selenoid takalım da bari h11s yapalım. ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
h11 ampuller bildiğiniz gibi dıştan tak çevir tarzı ampullerdir. bu sebeple h11 merceğe h11 xenon ampul direk arkadan rahatça takılır ve hiç çıkıntı yapmaz. aynı noktaya valeo d2s mercek takmak istediğimizde hem d2s arka soketin çıkıntısı hemde bunun üzerine d2s ampul ve birde d2s duy girdiği zaman arkada fazladan en aşağı 3 4cm geriye çıkma oluyor.

sonar junyan vs. angel farlarda bildiğiniz gibi arkada küçücük plastik bir kapak vardır. bu sebeple bu farlarda d2s merceği koyabilmek için hiç gereği olmayan kesme biçme işleri yapmak gerekiyor.

valeo d2s mercek ve valeo h11 mercek arasında çok bariz belirgin bir aydınlatma farkı zaten yoktur. merceklerin yapısından ölçüsüne malzemesine kadar herşey milimetrik aynıdır. sadece arkadaki ampul takılan soket farklıdır. bu sokette aydınlatmayı değiştirmez. düz tornavida yardımı ile h11 merceğin arka kısmını çıkarıp d2s inkini takarsanız mercek bir anda d2s e dönüşmüş oluyor. yani arada bir fark yoktur.

kaldıki d2s sistemde h11 sistemden pahalıdır o sebeple bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

bixenon konusuna gelirsek bugüne kadar angel farda bixenon sığdırabildiğim neredeyse yok gibi birşeydir. h11 in olduğu yere valeo bixenon malesef olmuyor çünkü valeo bixenonda sağ ve solda perde mekanizmasının dişlileri oluyor. bu dişliler angel farın içindeki çerçeveye direk çarpıyor. bu çerçveyi kesmek zaten mümkün değil. o sebeple angel farlarda yorum yapma şansı neredeyse yok. farı açtığınızda hangisi oluyorsa onu kullanmak zorundayız. markası sonarda olsa zaten her angel fardan farklı bir mercek çıkıyor. hepsine çeşit çeşit şeyler takıyorlar. yani olay sadece boyutun sığması değil malesef. mesela yeni tip hella bixenon boyut olarak oturabiliyor ama vida deliği sebebiyle biraz aşağı yada yukarıda durursa bu sefer farın cam kısmında bulunan çerçeveye çarpıyor bu çerçeveyi yontmak kesmek vs. de görüntüyü bozuyor.

Cevabınız için çok teşekkür ederim Ahmet Bey. Siz farın içini açtıktan sonra karar verirsiniz bi-xenon olup olamayacağına.

Diğer arkadaşlara da çok teşekkür ederim sonuçta benim iyiliğim için geceleri daha rahat edebilmem için tavsiyelerde bulundular benim sorularım doğrultusunda.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586

Yaz geldi hava geç kararıyor. Şş çıkışı aydınlık olduğu için şöyle ağız tadıyla bir selektör yapamadım :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

tabi farın içini açınca detaylı bakarım tabiki. ama bu hafta mesela bir corsa D nin sonar farını açtım. Hayatımda gördüğüm en küçük mercek çıktı farın içinden. şöyleki h1 xenon ampulu takıldığında ampulun ucundaki tel merceğin perdesine çarpıp bükülüyordu. düşünün perde ile arka nokta arası ampul boyundan daha kısa. Yerine ancak h11 oldu o da biraz sıkıntı ile. O sebeple aynı model aynı far bile olsa ben içini görmeden kesin cevap vermek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
:clapping: Ahanda bi-xenon la sellektör konusu gene hortladı :) bu sefer yorum yapmıycam geçen defa yorum yaptık bi dayak yemediğimiz kaldı ;)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
:clapping: Ahanda bi-xenon la sellektör konusu gene hortladı :) bu sefer yorum yapmıycam geçen defa yorum yaptık bi dayak yemediğimiz kaldı ;)

:)

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

"H11 mercek+Çin malı Xenon kit" ile "D2S mercek+OEM kit" arasında önemli fark yoksa halojenle xenon arasında da fark yok. Hiç xenonla uğraşmayın. Zaten 55w performans ampulleri 1800lm ışık verebiliyor.

Halojen 1800lm; OEM xenon 3200lm ise "halojen mercek+Çin malı kit" en fazla 2700lm ışık verir. O da optik hatalarla...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Bu xenon isi sakata gelicek bi unsur degil dun ben olumden dondum.!

Gece yolculugu yapiyordum . Şile yolunu bilen bilir cok kivrimli cok karanlik bir yol.

Hersey yolunda iken birden kisa farlarim gitti kör oldum birden , 2-3 kere ac kapa yaptim oyle geldi kendine.

Kullandigim xenon ztec marka h7 kit

Bu arabanin ustunde 2 adet oem ballast kullandim bosch ve koito hicbirinde yasamadim boyle birsey

Eger elektronik urun aliniyorsa kaliteli alinmali neticede hayati unsur tasiyan parcalardan

Bi-xenon u biz burda kelimelerde anlatamayiz ovemeyiz

bi-xenon anlatilmaz yasanir.

+1

Yorum bağlantısı
Ahmet Tansel
+1

arkadaşlar haklısınız hepinizden Allah razı olsun beni düşünerek fikir beyan edip yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.

Ancak ledli farlardan vazgeçemediğim için şimdilik anladığım kadarıyla farın elverdiği ölçüde iyileştirme yapabileceğim. Eğer orjinal farlara işlem yaptıracak olsam kesinlikle anlattığınız gibi yaptırırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...