İçeriğe Yönlendir

Valeo bi-xenon merceğin bağlantısı

İsmail Fidan

Recommended Posts

İsmail Fidan

Ayrıca Bu H4 yapının çalışması tam olarak nasıl?benim bildigim kadarıyla ampul bir motor yardımıyla geri/ileri yapıyor.bu şekilde selektör yapmış oluyoruz..

Bu arada Audi Q7 den çıkma Valeo D2S BiXenon Projektör buldum.Bu mercegin performansının Hella BiXenon dan daha iyi oldugu biliniyor ama forumda bu mercegi aracına uygulayan bi örnek göremedim henuz?

post-664-1237115085_thumb.jpg

post-664-1237125237_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
.Bu mercegin performansının Hella BiXenon dan daha iyi oldugu biliniyor ama forumda bu mercegi aracına uygulayan bi örnek göremedim henuz?

ben denedim.fena değil ancak hella gibi uzunlarda yol kenarlarını aydınlatmıyor.ışığı direk yola yönlerdiriyor.birde uzun hüzme motorunun sürücüsü olmadan kullanma.sürücü akım ve gerilim sınırlama yapıyor.kısa ve uzun ışık deseni bosch u andırıyor.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Fidan

Selçuk abi çok teşekkürler, artık dogru baglantıyı yapabilirim sanırım.Tek bi sorum daha var; her balast için ayrı Rölemi kullanayım, tek röleye giriş yapsam sorun olurmu?

birde uzun hüzme motorunun sürücüsü olmadan kullanma.sürücü akım ve gerilim sınırlama yapıyor.

abi bu dedigini anlayamadım?ayrıca şu resim nedir?benim mercekte böyle bişey yok:)

post-664-1237196434_thumb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
abi bu dedigini anlayamadım?ayrıca şu resim nedir?benim mercekte böyle bişey yok:)

senin kullandığın mercekte uzun yanmasını sağlayan siper, motorun dişliyi çevirmesi ile oluşuyor.uzunları yaktın,motora 12 voltu verdin,motor hızla döndü,siper son noktaya dayandı,motora elektrik gelmeye devam ediyor(uzunlar yanıyor),motor dönmek istiyor,mekanizma hayır diyor,sonuç;motor 15-20 saniye sonra sıkışmadan dolayı yanıyor.işin özeti bu.sürücü dediğim kart motorun uzunlara geçmesinde hareket etmesini,uzun siperi son noktaya dayanıncada motorun yanmasını engellemek için akımını sınırlıyor.ya aynı karttan kullanıcan yada 4-6 volt 100mA lik sürücü kullanıcan.aşağıdaki resimlerde h4'ler için benim kullandığım xenon bağlantı şeması ve senin kullanman gerekecek olan sabit akım besleme devre şeması var.sabit akım devresinde ledin yerine motoru bağlayacaksın.entegre 7805 entegresi olacak,direncide 75 ohm 2 watt kullanacaksın.entegreyi soğutucuya bağlamalısın.soğutucu araç şasesine değmemeli.her mercek için iki tane yaparsın.

Yorum bağlantısı
Murat Şen
senin kullandığın mercekte uzun yanmasını sağlayan siper, motorun dişliyi çevirmesi ile oluşuyor.uzunları yaktın,motora 12 voltu verdin,motor hızla döndü,siper son noktaya dayandı,motora elektrik gelmeye devam ediyor(uzunlar yanıyor),motor dönmek istiyor,mekanizma hayır diyor,sonuç;motor 15-20 saniye sonra sıkışmadan dolayı yanıyor.işin özeti bu.sürücü dediğim kart motorun uzunlara geçmesinde hareket etmesini,uzun siperi son noktaya dayanıncada motorun yanmasını engellemek için akımını sınırlıyor.ya aynı karttan kullanıcan yada 4-6 volt 100mA lik sürücü kullanıcan.

sen bi harikasın abi

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Servet şemandan hiçbişey anlamadım.

Yorum bağlantısı
İsmail Fidan

servet abi çok teşekkürler ama iyice kafam karıştı ;):D

şimdi şemada sen 35, 36 gibi şeyler demişsin ama zaten röle üzerinde 35,36 yok?

Ayrıca bu kart bixenon projektörün üzerinde gelmesi gerekmiyormu?yani Q7 kullanan biri 1 dk boyunca uzunları yaksa motor yanıp projektörümü bozacak?ben bu kartı ilk kez bu konuda ogrendim, eger boyle bişey varsa bu karttan bulmam lazım.sen elektrik uzmanısın abi yaparsında ben yapamam bu devreyi bu karttan bulmak lazım?

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Senin orlarda tv tamircisi filan bul .yardımcı olurlar.olmadı ya karttan bulucaz yada devreden yapıcaz.

Selçuk uzun ve kısa besleme uçları yazanlar farın mevcut ampüle gelen uçları.bunları diodlara bağlayıp röleyi tetikleyince uzuna geçince kısalarda balastın kapanması gibi sorun olmuyor.röle her halukarda tetikte kalıyor.parklardan kısalar için herhangi bir bağlantı yapmaya gerek kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Onu okumuştum da, neden düzeltip göndermiyon şemayı ne biçim cevhersin sen ;)

Şaka bir yana eline sağlık.

Yorum bağlantısı
Misafir
Onu okumuştum da, neden düzeltip göndermiyon şemayı ne biçim cevhersin sen :)

Tamam ne kızıyon :) düzelttik işte :p

Yorum bağlantısı
İsmail Fidan

Servet abi çok teşekkür ederim yardımların için..Şu kart lardan bulmak lazım o zaman..Bu diodların 50 tür çeşidi var sanırım.tam olarak hangi diod u kullanmalıyım?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Benan Kapancı

Buradaki devreyi yaptığımda aracımda bulunan d2s bi-xenonlar sorunsuz çalışırmı? yapıp deneyen varmı. Mevcut sistemde zırt pırt bişiler yanıp duruyor. Ne yapmam gerek?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
Buradaki devreyi yaptığımda aracımda bulunan d2s bi-xenonlar sorunsuz çalışırmı? yapıp deneyen varmı. Mevcut sistemde zırt pırt bişiler yanıp duruyor. Ne yapmam gerek?

daha detaylı bilgi verirseniz daha iyi olur yanan ampulmü yoksa balastımı?

servet usta verdigin şemada uzun far beslemesindeki seri diod var 1n4007 kuş tüyü kalmazmı?direk akım geçmiyormu üzerinden.yoksa amacımı farklı?

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

semadaki uzun besleme de, kisa besleme de role tetikleyici olarak kullaniliyor. akim gecisi 30-87 arasinda.

Yorum bağlantısı
semadaki uzun besleme de, kisa besleme de role tetikleyici olarak kullaniliyor. akim gecisi 30-87 arasinda.

Aynen.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

tamam anladım.sorun olmaz o halde.

Yorum bağlantısı
Benan Kapancı

balans yandı değiştirdim. Şu anda akü kutup başını takar yakmaz arızalı olan taraf tırtt die ses çıkarttım 3-4 defa yanar gibi yapıp sönüyo. Sanki biyerlerde kıda devre olmuş gibi. Alimünyum bir soğutucu içine galiba bu şema gibi bir sistem yapılıp silikonla kapatılmış. içi gözükmüyor. Her farın altında 4 tane var. Fotoğraf ve video ekliycem. Mutlaka bu sorunu çözmem lazım farsız kaldım. Sayygılarımla.

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

en kısa zamanda çözmeniz dileğiyle... sitedeki elektronik konusunda uzman arkadaşlar yardımcı olacaklardır zaten. iyi günler...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
balans yandı değiştirdim. Şu anda akü kutup başını takar yakmaz arızalı olan taraf tırtt die ses çıkarttım 3-4 defa yanar gibi yapıp sönüyo. Sanki biyerlerde kıda devre olmuş gibi. Alimünyum bir soğutucu içine galiba bu şema gibi bir sistem yapılıp silikonla kapatılmış. içi gözükmüyor. Her farın altında 4 tane var. Fotoğraf ve video ekliycem. Mutlaka bu sorunu çözmem lazım farsız kaldım. Sayygılarımla.

Kablolamayı kontrol ettin mi ? Ampulün bozulmuş olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Benan Kapancı
(düzenlendi)
Kablolamayı kontrol ettin mi ? Ampulün bozulmuş olabilir mi ?
Arkadaşlar ampüllerde balanslarda sağlam kontrol ettim. Sorun her farın altına bağlanan 2 şer adet kapalı alimünyum içerisinde silikonlanmış soğutucu gövdeli içi gözükmeyen şeylerde.Şu anda ben bu mevcut sistemi değiştirip forumda yaptığım araştırmalar sonucu röleyle diyotlarla çözmek istiyorum. Nereden kaynaklandığını değilde sıfırdan takmış gibi nasıl sorunsuz bağlayabilirm onu öğrenmek istiyorum. Forumun bu konuyla ilgili her başlığını okudum ve bir kaç devre şemasında karar kıldım.Şu anda öğrenmek istediğim ilk şey HELLA D2S Bİ-XENON sistemini Orj. hali h4 ampüllü aracıma uygulamak.Uzunlara aldığımızda dvreye giren motora devamlı 12v verilince tanması söz konusumudur. Çünkü bunun için bir konuda farklı bir devre görmüştüm. Eğer motorun ilk tetikleme akımından sonra devamlı 12v verilmemesi gerekiyorsa ona göre devre yapıcam. Umarım anlatabilmişimdir. Saygılarımla. tarihinde Benan Kapanc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Hella mercek kullanacaksaniz selenoid icin devre yapmaniza gerek yok, sorun olmaz. ama ben hella kullanan biri olarak, valeo yahut bosch kullanmanizi oneririm. yahut paraya kiyarim derseniz koito.

Yorum bağlantısı
Benan Kapancı
Hella mercek kullanacaksaniz selenoid icin devre yapmaniza gerek yok, sorun olmaz. ama ben hella kullanan biri olarak, valeo yahut bosch kullanmanizi oneririm. yahut paraya kiyarim derseniz koito.

Yanlış anlaşıldım galiba. Aracımın üzerinde takılılar ve bilmediğim nedenden dolayı balans yada ampul yanmıyor sadece farlar kendi kendine teki yanıyor teki yanmıoyr. ben yeniden kendim dizayn etmek istiyorum. Şlkere mesaj attım şimdi gelir hızır gibi yetişir.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

ben sorununuza cevap yazmadim zaten, sorunuzu cevaplandirdim.

hella mercek motoruna koruma devresi gerekir mi demissiniz, ben de gerekmedigini soyledim. eger hali hazirda elinizde hella bi-xenon mercek mevcutsa ne ala, yok eger sifirdan alacak ve yapacaksaniz, o zaman da daha performansli olduklarindan valeo, bosch yahut koito'yu onerdim.

Yorum bağlantısı
Benan Kapancı
ben sorununuza cevap yazmadim zaten, sorunuzu cevaplandirdim.

hella mercek motoruna koruma devresi gerekir mi demissiniz, ben de gerekmedigini soyledim. eger hali hazirda elinizde hella bi-xenon mercek mevcutsa ne ala, yok eger sifirdan alacak ve yapacaksaniz, o zaman da daha performansli olduklarindan valeo, bosch yahut koito'yu onerdim.

Çok teşekkür ederim kusura bakmayın yanlış anlaşıldıysam. Farın biri yanmıyor ya ne yapacağımı şaşırdım heryere yazıp duruyorum.

peki ozaman h4 soketi bi-xenona uyan bir kit varmış kablo olarak. Şlker bey söyledi bununla takınca sıfırdan galiba sorunum çözülecek. neden karmakarışık bişeyler bağladıklarını deneyerek öğrenicez bakalım. Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...