İçeriğe Yönlendir

Uno'ya Bi-xenon mercek montajı

İsmail Ayaz1679652578

Recommended Posts

İsmail Ayaz1679652578
(düzenlendi)

Evet arkadaşlar. Bir süredir H4 (motorlu uzun+kısa) xenon kiti kullanıyordum. Aydınlatma iyi ancak far camlarının parabolik olmasından dolayı çevreyi fazla aydınlatma dolayısıyla karşıdan gelen sürücülerin dikkatini dağıtma noktasında sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Aydınlatmanın daha iyi olması için mevcut kitin balastlarını kullanarak d2s ampule geçeceğim ve far içine mercek montajı yapacağım.

Malzemeler hazır gibi;

-Bir çift eski far takımı.

-Hella D2S bi-xenon mercek

-2 adet Balast

-D2S Ampul (6000K)

-D2S Ampul bağlantı kablosu

-H4 bağlantı kabloları

-Pleksiglas (Far camı için)

-Silikon, yapıştırıcı, kesici, ısı tabacası, cetvel vs.

Montaj resimlerini önümüzdeki günlerde ekleyeceğim.

Yanlız siz aydınlatma uzmanlarına şöyle bir sorum var. Bi-xenon dan sonra sellektör olayı kalmayacak. Far içine yeni bir reflektör sığar mı? Sanmam. Bu şekilde sizce bir sıkıntı yaşatır mı?

Bu proje için önerilerinizi bekliyorum.

tarihinde ayazonline tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Sende doğru yolu bulanlardansın. :)Bi-xenon zaten kendi bünyesinde kısa-uzun geçişleri yapabilen mercek demektir. Normal şartlarda bi-xenon merceklerde 5.gen.ateşleyici ve ampüller kullanılır.Bunlar çok hızlı ısınma yaptıkları için selektörde güvenlidir ve balastları sık sık açılıp kapanmaya müsaittir.Eğerki imkanın varsa D1S ile birlikte valeo yada hellanın 5.gen ateşleyicilerini kullan.Eğer normal D2S ile bu işe devam edeceksen yine hellanın ateşleyicilerini kullan.Çan çin malları ani açılıp kapanmalarda hem ampülü çabuk yıpratıyor hemde hasar verebiliyor.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hayırlısıyla biter inşallah.

Yanlız ben listede balast göremedim..!!

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

Bi-xenon mercek takmayı düşünüpte , bi-xenon merceğin selektör ve uzun işlevlerini bilmiyorsanız konuya hakim değilsiniz demektir.Mercek montajı konusunda biraz daha tecrübeye sahip olduktan sonra bu işe girişmek daha faydalı olacaktır.Yapmak istediğiniz montaj işleminin temsili resmi...

post-553-1256352642_thumb.jpg

post-553-1256352660_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir
Bi-xenon mercek takmayı düşünüpte , bi-xenon merceğin selektör ve uzun işlevlerini bilmiyorsanız konuya hakim değilsiniz demektir.Mercek montajı konusunda biraz daha tecrübeye sahip olduktan sonra bu işe girişmek daha faydalı olacaktır.Yapmak istediğiniz montaj işleminin temsili resmi...

Şlker elinden geçmeyen far kalmadı herhalde? :D

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
Sende doğru yolu bulanlardansın. :)Bi-xenon zaten kendi bünyesinde kısa-uzun geçişleri yapabilen mercek demektir. Normal şartlarda bi-xenon merceklerde 5.gen.ateşleyici ve ampüller kullanılır.Bunlar çok hızlı ısınma yaptıkları için selektörde güvenlidir ve balastları sık sık açılıp kapanmaya müsaittir.Eğerki imkanın varsa D1S ile birlikte valeo yada hellanın 5.gen ateşleyicilerini kullan.Eğer normal D2S ile bu işe devam edeceksen yine hellanın ateşleyicilerini kullan.Çan çin malları ani açılıp kapanmalarda hem ampülü çabuk yıpratıyor hemde hasar verebiliyor.

Hella D2S Mercek kullanacağım.

Hayırlısıyla biter inşallah.

Yanlız ben listede balast göremedim..!!

Balastsız olurmu hiç. :good1: Listeye ekledim. :) Yazmayı Unutmuşum. Teşekkürler.

Bi-xenon merceğin perde yardımıyla uzun işlevini gördüğünü biliyorum. Sadece selektör yapmak için xenonların açık olması gerekli. Açık değilse perde oynar :D ama ortada herhangi bir ışık yok. Bunun için genelde yanına uzun far ve selektör işlevi için ilave reflektör ve ampul koyuluyor bildiğim kadarıyla. Forumunuzu uzun zamandır takip ediyorum. Şlker bey ayrıca temsili resim için de teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Araya diyot konularak H4 elektrik tesisatın da küçük bir değişiklik yapmak gerekiyor.

Tek merceğin farın içinde tuhaf durmaması için derin görüntünün olmaması lazım. Düz kare metal bir plaka ile reflektörün önünü kapatabilirsin. Ortasında bulunan delikten merceği çıkartıp plakaya renkli şeritler çekerek daha estetik bir görüntü elde edebilirsin.

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
Araya diyot konularak H4 elektrik tesisatın da küçük bir değişiklik yapmak gerekiyor.

Tek merceğin farın içinde tuhaf durmaması için derin görüntünün olmaması lazım. Düz kare metal bir plaka ile reflektörün önünü kapatabilirsin. Ortasında bulunan delikten merceği çıkartıp plakaya renkli şeritler çekerek daha estetik bir görüntü elde edebilirsin.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

Şlker Beyin (romeoilker) gönderdiği fotoğraftaki gibi projektörün önüne sizin de dediğiniz gibi bir parça koymayı düşünüyorum. Park lambası olarak ta led döşeyeceğim. Zemin rengini ise reflektör rengimi yaparım siyah mı o daha belli değil. Siyahtan geri dönüş zor olacağı için öncelikle parlak haline bakacağım. Zaten far camını kapatmadan foto koyar sizlerin de görüşlerinizi alırım diye düşünüyorum...

H4 tesisatında ne gibi bir değişiklik gerekiyor tam olarak. Ben H4 motorlu olan setin kablosu ile çalıştırdım. Ama tabiki mercek motoru için uzun dan elektrik bağlantısı gerekecek...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İsmail Ayaz1679652578

Evet uzun süre sonunda farın birisi hallettim. Her iki farın mercek montajıda tamamlandı ancak pleksiden sadece sağ farın kapağını yaptım. Sizden gelecek yorumlar doğrultusunda devam edeceğim.

Parabolik farı freefrom far nasıl yaptım?

Normal far camımız CAM. Camın içine 150-200

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
abi plexi cok emanet durmuş sanki :)

Emanet zaten :) Tekrar içine led montajı ve boya vs yapacağım için tam kapatmadım. Fikir almak için emaneten bantlayıp fotoladım.

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
tam bitmesede güzel bir çalışma olmuş

Çevremdekiler her ne kadar kafayı yemişsin sen deseler de bitireceğim inşallah bu hafta.

Yorumunuz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Kadir Eren1679652583
(düzenlendi)

bence siyah yap böyle farlar sırıtmış çok parlak sinyalede koyu film çektir

ledleri ise böle diz (tavsiyem sinyale dizmen eğer sinyali acarsan onuda içten siyah yaparsın)

dıştan yaparsan nokta led veya ışığı karışmayacak led kullan birde dışarda olursa daha gösterişli olur

kbahc3.jpg

tarihinde Kadir Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
bence siyah yap böyle farlar sırıtmış çok parlak sinyaller ise koyu bence siyah yap sinyalede koyu film çektir

ledleri ise böle diz (tavsiyem sinyale dizme eğer sinyali acarsan onuda içten siyah yaparsın)

dıştan yaparsan nokta led veya ışığı karışmayacak led kullan birde dışarda olursa daha gösterişli olur

kbahc3.jpg

Kadir Bey,

Öncelikye yorumunuz için teşekkürler. Far içi ledi aynen dediğiniz şekliyle düşünüyordum bende. Karartma konusunda komple mercek dışında kalan reflektörün heryerini mi karartayım? Yoksa sadece camın kenarlarına kaş şeklindemi?

Sinyale dokunmayı düşünmüyordum. Ancak farlar karartılırsa sinyaller çok beyaz kalır diye düşünüyorum. Sinyalleri açmak ve karartmak kolay. Ancak oraya da sinyal için led dizmek gerekecek.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Farlara dizilen şerit ledler oldukça sıkmaya başladı. bencede ledler audi'lerdeki gibi ayrık ayrık dursa daha hoş olacak. Artık Bursa Büyükşehir Belediye otobüslerinin bazılarının bile farları şerit ledli. :)

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
Farlara dizilen şerit ledler oldukça sıkmaya başladı. bencede ledler audi'lerdeki gibi ayrık ayrık dursa daha hoş olacak. Artık Bursa Büyükşehir Belediye otobüslerinin bazılarının bile farları şerit ledli. :)

Aynen katılıyorum Hocam.

Sadece şerit ledlerin yanması ilk başta güzel geliyordu ancak artık çok itici geliyor bana. 1 metre şerit led yapan araçlar var. Oysaki bunlar aralıklı olsa ve çok abartılı olmasa daha estetik olur diye düşünüyorum. Ben sadece park niyetine 3 led koymayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Güzel olacak kolay gelsin. Bence reflektör boyanmalı ve far camını daha şık göstermek için fazla koyu olmayan film çekilmeli. Sinyale de tabii. Led dizilimi çubuk şeklinde değil, merceğin etrafına halka yapılabilir. Ya da piyasadan hazır ledli gündüz farlarından kullanılabilr.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karagöz1679652587

Şsmail sanada kolay gelsin..

Senin birde kardeşin vardı..

Erol du sanırım...:unsure2:

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
(düzenlendi)
Şsmail sanada kolay gelsin..

Senin birde kardeşin vardı..

Erol du sanırım...:unsure2:

Teşekkürler.

:) Erol, Gürol

Yok be abi ne kardeşi.

tarihinde ?smail Ayaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
Resim aldatmasın sizi.Far hem çok dar hemde arkası kısa.Resimden sonra zımpara fialn çektim,farın içini açtım reflektörü filan temizledim ama hak getire.

Dün gece Gölcük'ten geliyorum Allahım noolur yağmur yağmasın diye dua eder oldum :unsure2: Yol mol kalmıyor ortalıkta.

Her iki far camı da bitti. Boyamaya ve diğer görsel şekillendirmelere geçmeden önce bu akşam "duvara yansıma fotolarını" çekip yorumlarınızı almak isterim. Foto çekerken dikkat etmem gereken nokta var mı?

Yorum bağlantısı
Kadir Eren1679652583

ismail abi kusura bakma benim pcde arıza vardı cevap yazamadım ama sonucu merak ediyorum fotoları biran önce görelim led konusuda geçti galiba sen yapmışındır :sick: tekrar kusura bakma

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578
ismail abi kusura bakma benim pcde arıza vardı cevap yazamadım ama sonucu merak ediyorum fotoları biran önce görelim led konusuda geçti galiba sen yapmışındır :sick: tekrar kusura bakma

Teşekkürler Kadir.

Mercek montajı sorası şuan cam işi bitti. Akşam fotoları koyacağım. Ayar vs gerekirse (mercek sökmek vs.) diye henüz led ve boya aşamasına geçmedim. Eğer merceklerin duvardaki görüntüsü düzgün ise bu hafta komple bitiririm (led park ve far içi boya vs.) diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Kadir Eren1679652583

bence parkları dediğim gibi sinyallere koy bi şahin resminde gördümde bulursam buraya atarım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...