İçeriğe Yönlendir

Peugeot 406 bi-xenon ve led modifikasyonu

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Daha önceki mercek operasyonumda park lambası olarak takdığım şerit ledler kısa sürede bozulmuştu. Hella D2S merceklerimden memnunum , ayrıca daha değişik bir şey deneyip yine Hella'nın uzun merceklerinden ve Led'li park lambalarından takmak istedim.

Uzun süren sipariş süreci sonucunda led'li park ve H9 uzun merceğim bana ulaştı. Yasal düzenlemelere uygun olması gerektiğinden Hella bu modülü kısa modülünden daha büyük yapmak zorunda kalmış olmalı. Lensi şeffaf ve yaklaşık 7 cm çapında, içteki yansıtıcı alanı da oldukça büyük, ampul olarak 2100 lm ışık veren H9 kullanılmış (sanıyorum H7 yeterli olmamış).

post-5-1219827302_thumb.jpgpost-5-1219827220_thumb.jpgpost-5-1219827213_thumb.jpgpost-5-1219827832_thumb.jpg

Led modülü ise petek şeklinde dizilmiş Osram PowerLed'den üretilmiş. 12V, 1.5W

Resimde sağdaki park için, 5600K, 12V, 0.07A

Soldaki ise sinyal için, ancak yer olmadığından takamayacağım :unsure:

post-5-1253523037_thumb.jpgpost-5-1219827321_thumb.jpgpost-5-1219827325_thumb.jpgpost-5-1253523153_thumb.jpgpost-5-1253523084_thumb.jpg

Daha sonra montaj için gerekli malzemeleri toplamaya başladım. Bu sefer projektörlerin kendi montaj tablasını kullanmak istiyorum tabii ki dikey olan bu tablaları reflektöre sabitleyecek ayaklara da ihtiyacım olacak. Yapı markette biraz dolanmam sonucunda 2.5, 3, 4 cm uzunluklarında ayaklar buldum.

post-5-1219827549_thumb.jpg

Halojen farlarımı geri taktım, ilk başa döndük iyi mi ? :) Bundan sonrası için anne-babanın (evli olanlarda hanımın) tatile gittiği bir evin salonuna ihtiyacımız olacak :)

Fazla uğraşmadan açabildiğim farları geçen sefer aceleyle iyi silikonlamamışım bazı yerlerden su girmiş. Uzun projektör reflektörün uzun kısmına asla giremez, bu nedenle kısayı içeriye uzunu da dışarıya almam gerekiyor. Tasarım harikası olan farımın en yüksek yeri 12 cm ve içeriye doğru 8 cm'ye kadar daralıyor. Uzunu dışarıya sığdırırım belki, daha küçük olan kısa projektörü içeriye yerleştirebileceğimden emin değilim.

post-5-1219827808_thumb.jpg

Kısa far projektörü içeriye sığmadığından reflektörün üstü ve arkasını kesmek zorunda kaldım. Bu arada yanlış bir hareket sonucu ilk farın reflektörü karpuz gibi yarıldı :D Sinirlerimi bozmamaya çalışarak ikinci reflektörü düzgünce kestim. Projektörün tablası ve 3 cm'lik ayaklarla reflektöre yerleştirerek eski kısa far deseninin açılarını bulup işaretliyorum.

post-5-1219828312_thumb.jpgpost-5-1219828353_thumb.jpg

Bundan sonraki aşama uzun projektörü yerleştirip açısını ayarlamak. Ancak kısa projektörün yerinde sıkıntılar var arkada boşluk yok, öne alsam cama çok yaklaşıyor ve krom çerçeveye değiyor bu da seviye ayarlamasını zorlaştırır. Bu nedenle çerçevenin altından biraz kesip yer açmam gerekecek.

post-5-1219828533_thumb.jpg

Merceklerin ve Led'li park lambasının reflektöre sabitlenmesi tamamlandı. Şu ayakların kamufle edilmesi konusunda aklıma bişey gelmiyor, iç tarafı tamamen laciverte boyadığım zaman görünmeyeceğini düşünüyorum.

Kısa-uzun açılarını çok uzak mesafeden ayarlamak gerekiyor, yoksa sapmalar 20-30 metre sonra çok belirginleşiyor. Uzun desenini kısanın kesilme çizgisinin üstüne almıştım, balkondan dışarıya tuttuğumda normalden sola saptığını farkettim. Bu arada benim arabanın orjinal farlarında uzunlarda hafif bir sağa sapma var yolun karşı tarafına fazla ışık gitmesin diye düşünülmüş olsa gerek.

post-5-1220259860_thumb.jpgpost-5-1220259888_thumb.jpgpost-5-1224020633_thumb.jpg

Farı bu haliyle silikonlamadan kapatıp arabaya takmayı ve bir süre test etmeyi düşünüyorum. Uzundaki sapma beni rahatsız ederse değişiklik yapabilirim nasılsa, bu çirkin ayakların böyle bir avantajı var.

post-5-1250866333_thumb.jpgpost-5-1220707571_thumb.jpg

Farı taktım, sonuç negatif. İki sorun var, birincisi biraz aşağıya bakıyor ikincisi de rölantide aşırı titreme yapıyor, gaz verilse bile titreme var. Belki gerekmez diye takmamıştım ama reflektörün kısa ve uzun kısımlarına en arkadan takozla destek vermek şart oldu.1 kademe daha kalkması lazım bu haliyle pek içime sinmiyor. Farı zaten 10 defa söküp takmışımdır ben bile sıkılmaya başladım artık.Denemek için farı sökmem lazım Resimde görülen ayak 3 cm yüksekliğinde. Mercek tablasını onun aşağı deliğine alıcam (veya 2.5 cmlik ayağa da takabilirim). Tabii ayaklar yüksekte kalıcak o zaman. Merceğin tabla değil de ayakların üzerinde durması için tabla hizasından reflektörü keserek tablayı aşağı uzatıp bunu yapabilirim sanıyorum.

post-5-1250865962_thumb.jpgpost-5-1221426255_thumb.jpgpost-5-1221426223_thumb.jpgpost-5-1221426238_thumb.jpg

İçini laciverte boyadım, görüntü güzel oldu. Sinyalin yansıtıcısını tamamen boyamak istemedim, hem güzel görünmeyecekti hem de görünürlük azalacaktı. Bant çekip biraz dekor yaptım.Alt çerçeveyi krom olarak bıraktım.

post-5-1250866421_thumb.jpgpost-5-1250866402_thumb.jpg

post-5-1223207224_thumb.jpg

Merceği saat yönünün tersine 3-4 derece çevirmem gerekecek o kolay bişey de, kasislerde titreme rahatsız edici seviyede. Park lambası şık ve uyumlu duruyor.

Sağ tarafı tamamlayıp kapattım. Titreme problemi daha sert bir conta kullanınca çözüldü.

Ama, kısa farım olması gerektiği kadar yüksekte değil. Merceği taktığım yere öyle sıkıştırmışım ki, üstten farın kabına değdiğinden daha yukarı kalkamıyor. Tepeye nerdeyse sıfır, ön cama ise çok yaklaşmışım.

post-5-1223207173_thumb.jpg

post-5-1223207191_thumb.jpgpost-5-1250866245_thumb.jpg

Diğer farı taslak olarak topladım, yapıştırmadan arabaya monte ettim.

İlk farda yaşadığım yükseklik problemi artık düzeltme metodunu bildiğimden bunda olmadı. Yatay açısında saat yönünde küçük bi oynama yapmam gerekebilir, kesinleştirmek için arabayı biraz kullanmam lazım. Uzun merceği azcık yukarı alacağım o da revizyon listesine eklendi.

Bu sefer özellikle zayıf kalan ve esneyen kısa far tarafını metal şeritle köprüleyerek güçlendirdim. Çok faydası oldu daha dayanıklı artık. Diğerine de aynı şeyi yapsaymışım keşke ...

Dün gece ışıksız yerler seçip biraz kullandım, eh iki taraf ta xenon olunca "oh be dünya varmış" dedirtti :)

post-5-1228897762_thumb.jpgpost-5-1228897780_thumb.jpgpost-5-1244756399_thumb.jpgpost-5-1244756439_thumb.jpg

09.2008-->09.2009

:) 1 yıl geçmiş aradan :) Artık bitirme zamanı ...

Sol tarafta yapacağım düzenlemelebr için bazı resimler çektim dün akşam. Uzun farın ışık desenini merak edenler için de sağ farın kısa+uzun resmini de ekliyorum. Sol merceği bir derece kadar saat yönünde çevirmem lazım şu anda çok da rahatsız edici değil aslında. Benim sol taraf sağdan daha parlak yanıyor, merceğin içlerinde buğulanma mı oldu pek dikkatimi çekmemişti.

post-5-1231666841_thumb.jpgpost-5-1231666812_thumb.jpgpost-5-1249151802_thumb.jpg

Her hafta sonu beklenmedik bişey çıkıyor.:) Son halini görmek istiyorsunuz biliyorum ama zaten şu anda görüntüde bitmiş sayılır. Bir tanesi boyanmadı sadece. Ancak bitttikten sonra uzunların yönüyle ilgili değişiklikler yapmam gerekecek ki en çok canımı sıkan şey de bu. :)

Yarım kalan sol farı söktüm bugün.

Amaç : Uzunun yönünü düzeltip, çerçeve ve far içini boyamak.

Sorun : Matkapı babam götürmüş. :D

Uzunu ayarlayıp reflektörü ve çerçeveyi boyadım. Kuruduktan sonra camı kapatmadan arabanın üstünde titreşim yapıp yapmadığını test edeceğim, sonra silikonlayıp kapamaya gelir sıra.

Tamamlandı. Bir kaç gece resmi :

post-5-1251012710_thumb.jpgpost-5-1251012720_thumb.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kes korkma bişey olmaz.. Altını da kes arkasını da kes...

Reflektörü dağıtman kötü olmuş.. Ben kesmeden önce kılavuz olsun diyerek keseceğim yeri komple deliyordum...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

güzel olucak inş.

Senin aracın farıda aynı benim Lagunanınki gibi yüksekliği az arkaya doğru içerde daralıyo. bende reflektörü oymak değil üstünü bile kesip çıkarmıştım bu sebepten resmen doğramıştım.

Artık çift mercek olduğunua göre farın reflektör kısmıyla hiç alakan kalmıyor. Bu parlak haricinde bir renge boyarsan çok güzel durucak gibi. Renk sana kalmış tabiki siyahta olabilir aracın renginede boyanabilir. Ama kesinlikle böyle parlak kalmamalı çünkü etraftan yansıyan bütün ışıklar reflektörden yansıyıp kötü görüntü oluşturuyor. En azından mat gümüş renge falan boyanabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu kullandığım tabla ve ayaklar çirkin görüneceğinden farın içini lacivert yapmayı düşünüyorum. Zaten kısa tarafı iyice karmaşıklaştı, tablanın üst yarısını kesmem gerekti (en alttaki resim) çünkü üst tarafı fara değiyor :) Sıkıldım biraz, boşa koy dolmuyo, doluya koy olmuyo gibi bişey oldu :)

Reflektörün üst kısmı kesilince ağırlık alta biniyor ve direnç azalıyor. Zaten ilk reflektör o nedenle kırıldı, normalde dayanması gerekirdi.

Hele ki iki tane projektör reflektörü iyice ağırlaştıracak. Orta noktadan dayanağı olan reflektörün dış ucunda bağlantı noktası var ama iç uçta yok orayı altına destek koyarak güçlendirmek gerekecek. Sert bir çukurda yarılabilir yine :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
(düzenlendi)

evet bende tam bunu yazıcaktım. önceki modifiyeleri düşünürsek bunun seneye falan bitmesi lazım :)

farkedilemeyen bir tümsekte büyük ihtimal kırılıcaktır çünkü reflektör malzemesi çok zayıf bir malzeme değil ama esneme payı yok denecek kadar az. zorlamalarda direk çatlıyor ki dediğin gibi 2 mercek ağırlığı binicek.

Lacivert gerçekten güzel olur. ısıya dayanıklı lacivert boya bulunabilirmi onu bilmiyorum. Eğer normal boya atıcaksan önce 1 2 kat ısıya dayanıklı siyah ile boya.

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Orjinal farlarım takılı şu anda. Işık deseni de ne tiksinçmiş. 6 ay sürmez heralde yaa :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Böyle bir çalışmamız vardı ama devamını getiremedik galiba...

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Değişik malzemeleri oraya ekleyeceğiz. Süre/video konusu biraz zor.

Ben kaldırdım ortalığı hafta sonu bakarım belki :) Bu arada benim modifiyelerim bikaç gün sürüyo ama çalışması 6 ay sürüyor karıştırdınız siz onu :)

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

kamufule etme işleminde fiber kullansan abi? fiberle düz bir duvar örüp yapsan? 159 un farları gıbı olmuş farların :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kamufule etme işleminde fiber kullansan abi? fiberle düz bir duvar örüp yapsan?

Bunu ben söylemiştim.. Kabul etmiyor... :)

Ama boyanırsa pek belli olmayacaktır gibi sanki...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Fiberi nasıl şekillendireceğiz ? Benim beğenebileceğim şekilde nasıl yapılır ?

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

bir mukavva ile önce kalıbı çıkar abı daha sonra fiber macunu ve polyesterle o mukavvayı oraya sabitle mukavvaya ayırıcı sürüp üzerine başlıyosun fıber yapmaya :) detaylı olarak bılmıyorum fiber nasıl yapılır edılır ama vakıt ve bıraz el becerısı varsa yapılabılecek bırsey hepsıde sende var abı :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

bir müşterim buna benzer bir uygulama yapmıştı. bu uygulama için kalıp çıkarırken gayet tabi mercek yerinde takılı olmaz zorunda. yanlışlıkla kullanılan kimyasal maddelerden biri mercek camına dokunup kesinlikle çıkmayacak hale getirmişti. zaten bu şekilde bi kapatma yapılırsa daha sonra ayar veya diğer işlemlerde çok zorlanılır gibime geliyor. bence boyandığı zaman kesinlikle görünmeyecektir. sadece araca önden kuvvetli güneş ışığı geldiğinde belki görünebilir. ama o 2 merceğin güzel görüntüsüyle hiç farkediliceğini zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Göksel Bahadır

Model uçak yaparken fiber lifleri ve epoxi yapıstırıcı kullanmıştım. Sağlam ve far ısısına dayanabilir gibi. Model uçak araba vb malzeme satanlardan malzeme ve kullanım bilgisi temin edebilirsin.Farın kırık ve boşluklarını bununla doldurup tamirde edbilirsin. Boyanabilirde. Kullanımı senin gibi tecrübeli biri için zannederim kolay olur. :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
bir müşterim buna benzer bir uygulama yapmıştı. bu uygulama için kalıp çıkarırken gayet tabi mercek yerinde takılı olmaz zorunda. yanlışlıkla kullanılan kimyasal maddelerden biri mercek camına dokunup kesinlikle çıkmayacak hale getirmişti. zaten bu şekilde bi kapatma yapılırsa daha sonra ayar veya diğer işlemlerde çok zorlanılır gibime geliyor. bence boyandığı zaman kesinlikle görünmeyecektir. sadece araca önden kuvvetli güneş ışığı geldiğinde belki görünebilir. ama o 2 merceğin güzel görüntüsüyle hiç farkediliceğini zannetmiyorum.

+1

Ben zaten yapamam fiber miber :) Yaptırsam da adam yüzüne gözüne bulaştırır istediğim gibi bişey yapamaz eminim, hiç bulaşmıyım iyisi mi. Zaten şu haliyle test edip onaylamam lazım, uzun rahatsız edici şekilde sapıyo mu , titreme falan yapıcak mı vs. bunlardan sonra makyaja giricez (inşallah) :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Aslında böyle bir çalışmaya yer verilirse süper olur bence :)

birde selçuk abi bişey merak ettim

sen bu far olayına nasıl bu kadar yoğunlaştın.

gözlük taktığına göre sanırım gözlerin problemli,

iyi görememen mi etken oldu bu far konusuyla bu kadar detaylı ilgilenmene merak ettim doğrusu.

Yok çok şükür gözlerim nedeniyle değil de,

iyi bi ampul alıyım dedim 2001'lerde, Türkiye'de pek forum yoktu o zamanlar, ne ben ne de kimse bişey bilmiyo haliyle, yurtdışındaki forumları izlemeye başladım,

ampulü alıp karşılaştırma resimlerini internette paylaşmak istememle web sitesinin temeli atılmış oldu

o zamanlarda alman trance DJlerini dinliyordum "nachtflug" isimli çok beğendiğim parça da "geceuçuşu" isminin ilham kaynağı oldu,

sonra herkes bişey sormaya başlayınca sitenin içeriği gelişti, kiti takınca sorular daha da arttı

sonra da forumu açtım derken bugüne gelindi işte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şyi haber : Reflektörünü kırdığım sol farın eşi varmış evde buldum çıkma almaktan kurtuldum galiba :)

Stoklu çalışmak iyidir... :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
Stoklu çalışmak iyidir... :)

evet ya ben bmw yi aldıktan sonra satmıştım Lagunayı. Bmw için far almaya giderken balkonda neler var diye bi bakıyım dedim 5 tane reflektör 2 tane cam çıkarmıştım :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Farı taktım, sonuç negatif. İki sorun var, birincisi biraz aşağıya bakıyor ikincisi de rölantide aşırı titreme yapıyor, gaz verilse bile titreme var. Belki gerekmez diye takmamıştım ama reflektörün kısa ve uzun kısımlarına en arkadan takozla destek vermek şart oldu.

Merceklerin açısını ayaklara somun koyup ayarladım, seviye kısmı OK gibi. Titremeyi engellemek için de 6-7 cm çapında 2 cm kalınlığında biraz etli contalar buldum onları kesip reflektör altına dizip besledim. Resim çekip atarım buraya. Titreme %90 kesildi. Öyle sanıyorum ki şu yapıda titreşimi tamamen kesemeyeceğim gibime geliyor. Seviye ayarından vazgeçip reflektörü sabitlersem kesilir o zaman :)

Sağ tarafı silikonlamadan takıp biraz test edicem. Bugün biraz dolaştım ama uzunları denemeye fırsatım olmadı, ancak orjinal uzunlara göre inanılmaz bir fark var hella'ların.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Titreme rahatsız edici boyutta mı.. Sebep reflektörün zayıflığımı.. Yani reflektör mü titriyor.. mercek mi... ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şlk taktığımda titreme gerçekten rahatsız ediciydi. Gaz verdiğimde bile ışık deseni duvarda kanat çırpıyordu o derece yani :) Altını besledikten sonra şu anda rölantide çok ama çok hafif var eğer dikkat edersen göze çarpıyor yani.

Reflektör titriyor, mercek de onla beraber titriyor. Titreme hoş bişey değil, ampulün ömrünü kısaltabilir. Elimle yoklayarak nereleri tuttuğumda azalacağını bulmaya çalıştım ancak net bir sonuç alamadım komple titriyor çünkü.

Belki alta daha sert bir malzeme koyarım seviye motoruna engel olmuyor çünkü.

Bir de şimdi aklıma geldi benim motorun sağ tarafında alternatör vs. daha fazla hareketli parça var, bunun etkisi de olabilir, sol tarafta sorun yaşamayabilirim belki.

post-5-1221382879_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

abı şu conta ısıde ısıne yaramazsa yay sıstemını bır dene dıyecegım :) yurt dısında herkes onu kullanıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...