İçeriğe Yönlendir

Xenon ampul telinin kırılması

Yücel Gençoğlu

Recommended Posts

Yücel Gençoğlu

Merhaba arkadaşlar.Yeni aldığım Mtec h1 6000K lık xenonun ampulünü takarken , ampulün yanındaki telin üzerinde bulunan (sanırım seramik) kaplama kırıldı.Fakat ampul çalışıyor.Herhangi bir sorun yok.Sizce bu ileride bir sorun oluşturur mu?Ya da ampulü değiştirmeli miyim?Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
Merhaba arkadaşlar.Yeni aldığım Mtec h1 6000K lık xenonun ampulünü takarken , ampulün yanındaki telin üzerinde bulunan (sanırım seramik) kaplama kırıldı.Fakat ampul çalışıyor.Herhangi bir sorun yok.Sizce bu ileride bir sorun oluşturur mu?Ya da ampulü değiştirmeli miyim?Şimdiden teşekkürler.

yüksek ısıya dayanıklı bir yapıştırıcı ile yapıştırın. kırılan kısımda boşluk kalmasın yeter.

onun amacı. ampul ilk yanarkenki 23000 volt seviyelerinde yandaki o tel ile ampulu içine giren tel arasında ark oluşmaması için.

çatlak kısmını yapıştırıcı ile yalıtırsanız sorun olmaz

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet Güney

Yeni aldigim xenon kit kutusunu actigimda ampullerin koruma kapaklarinin takili olmadigini ve ampullerden birinin, ampulun ust tarafından cikip, alta giren telin ustundeki beyaz kaplamanın birinin catladigini kesfettim, fotografini bu mesaj ile birlikte yolladim{kırmızı ile isaretli bolge), acaba urunu bu sekilde monte ettrisem daha sonradan sıkıntı yasar miyim ? bu problem onemli bir problem midir ?

bu arada beyaz korumanin icindeki telde bir kopma yok, ben cihazi bir serviste test ettirdim, ampuller calisiyor fajat montajlatmadim.

post-1696-1213743182.jpg

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

Mrb, resimdeki kırık parça porselenden yapılmıs olup ampülün çalışmasını etkileyecek yada yol aydınlatmasında kötü yönde bir azalma sağlamayacağı için içiniz rahat bir şekilde monte edebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Ahmet Güney

bu parcanin gorevi sanirim ısı kontrolu, acaba ilerde ampul'un ve xenon'un omrunu etkiler mi ? yada ışık şiddetini ? yardim rica arkadaslar....arkadaslar porselen in kırık olmasi icinden gecen telin, ısıdan dolayi yamulma, kırılma esneme gibi bir olaya maruz kalmasini saglar mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yukarıda Ahmet'in dediği şekilde tamir edip kullanmak mümkün olsa da ampulü değiştirmeniz daha iyi olur. Yapıştırıcı o seramiğin yerini tutmayacaktır, ampulün ömrü azalacaktır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Voltronunda dediği gibi yukarıda yazdığım mesaj sizin içinde geçerli. değiştirme şansınız yoksa yapıştırıp öyle kullanın. Kaplamanın ısıyla bir ilgisi yok. xenon ampulu ilk yanarken gördüğünüz ortadaki top kısımın içinde bir ark oluşur ve ısınır. bu arkta 25000voltun iki tel arasında atlaması sayesinde olur. eğer bu beyaz seramik kaplama olmazsa bu ark ortadaki topta değil. ampulun dibi ile kırık yer arasında olur. buda ampul ömrünü kısaltır.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Voltronunda dediği gibi yukarıda yazdığım mesaj sizin içinde geçerli. değiştirme şansınız yoksa yapıştırıp öyle kullanın. Kaplamanın ısıyla bir ilgisi yok. xenon ampulu ilk yanarken gördüğünüz ortadaki top kısımın içinde bir ark oluşur ve ısınır. bu arkta 25000voltun iki tel arasında atlaması sayesinde olur. eğer bu beyaz seramik kaplama olmazsa bu ark ortadaki topta değil. ampulun dibi ile kırık yer arasında olur. buda ampul ömrünü kısaltır.

peki arkadaşlar madem bu kısım bu kadar önemli ebaydaki ilana bir bakarmısınz

http://cgi.ebay.ca/eBayISAPI.dll?ViewItem&...bayphotohosting

arkadaş tamda sizin bağsetdiğiniz kısmı kırık philips 5000k d2s için 79$ istiyor

ve sadece oem(orjinal) xenon parçaları satıyor,benim sorum şu %99,6 olumlu yorum almış sadece orjinal xenon ürünleri satan bu büyük satıcı ne sattığınımı bilmiyor ya da müşterisini kazıklayıp böyle yüksek fiyatdan satarak %99,6 olumlu profilinimi bozmak istiyor?

Yani sizin dediğiniz olay amplün ömrünü bitirmesi gibi bişey varsa, nasıl hala bu fiyatdan satılıyor aklım almadı doğrusu bunu yapan bide sadece xenon satıcısı olunca, gavurların da cin gibi olduğunu düşünürsek iyi cesaret satıcıdaki mi demek gerekli?

birde romeoilker arkadasımızın dediği gibi o kısım porselen mi seramik mi? oda ampül ömrü kısalmaz demiş, aklım karıştı doğrusu,benim aldığım ikinci el kitde de ampüllerde birisi bu şeklide de bana satan arkadasta bişey olmaz demişti

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

O çubuk seramik gibi bir maddeden yapılmıştır. Ampulün ömründeki azalma belirgin şekilde olmasa da yine de oluşacaktır. Sağlam durumdaki ampullerden satın almaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Peki ampül patlayıncaya kadar bu şekilde kullansam da patladığında değiştirsem,bunun sisteme bir zararımı var yoksa,şimdi yeni ampül taksak renk farkı olmayacak mı?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Peki ampül patlayıncaya kadar bu şekilde kullansam da patladığında değiştirsem,bunun sisteme bir zararımı var yoksa,şimdi yeni ampül taksak renk farkı olmayacak mı?

Kullanabilirsin, ampul kendi bozulur başka yere zarar vermez. Başka ampul takarsan ton farkı oluşacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Burak Demirci

Merhaba değerli forumdaşlar. Sorularım kısmen bu konu altında yanıtlanmış fakat farlarımdan birisinin telinin dış kaplaması (yukarıda seramik diye ifade edilmiş) kırılmış. Ama tam kopmamış üst tarafı kırık alt tarafı bağlı duruyor. Bu aydınlatma gücü veya netliği ile ilgili bir sıkıntı oluşturur mu veya renk tonunda ? Sadece ampüle mi zarar verir ? Balast veya far tasına merceğine bir zarar olmaz değil mi ? Sadece ömrüne etkisi olduğunu yazmışsınız aylık 60 saat civarı farlarımın açık olduğunu düşünürsek ne kadar sürede ampül bozulur tahmin etmeye çalışırsak ? Ve de yapıştırıcı orada ne derece sağlıklı olur sıcaklık aşırı yüksek oluyor bu yapıştırıcı eriyip sağa sola dağılmaz mı buna dayanabilcek nasıl bir yapıştırıcı var acaba ? Üstadlara yardımlarından dolayı şimdiden teşekkürler iyi forumlar :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Bence hiç ellemeyin gittiği yere kadar gitsin.Sonra uygun bütçe ile sağ sol değiştirirsiniz.Çalışan şeye dokunmayın bence.

Yorum bağlantısı
Burak Demirci

Ben de öyle düşünmüştüm sadece korkum gidip başka bişeye zarar vermesin balast veya özellikle far tasına merceğine araç mercekli çünkü. Fazla ısı yaymasına falan neden olmaz dimi kırılması yukarıda ısı dengesi sağlıyor gibi bi idda var ama ?

Yorum bağlantısı
Barış Sözüak

Kullanayım o zaman ampül patlayana veya bozulana kadar

O kısım telin yalıtkanı. İlk çalıştırmada her ne kadar yüksek voltaj atlaması riski olsa da seramik orada durduğu sürece sıkıntı olmaz. Oradaki ısıya epoksi, japon dayanmaz ya kırmızı yada siyah conta silikonu ile yapıştırın. Siyah conta silikonu çok az olsa yeter o nedenle tamirciniz varsa hep gittiğiniz ona rica edin elinde büyük ihtimal kapak montajından artan vardır kürdan ucu ile hafifçe sürüp yapışmasını bekleyin sonra da ampülü güle güle kullanın. Kırmızı yada siyah silikon 300 derece yada daha yukarısına dayanır şeffaf yada conta silikonu olmayan sıradan silikonlar 200 dereceye dayanır yalnız o kötü kokan silikonlar asidik olduğundan yaş iken elektriği iletir. Kokusuz olanlar iletmez ama yine de kurumasını bekleyin ampülün cam kısımlarına da bulaştırmamaya çalışın.. Silmek için aseton kullanabilirsiniz.

Teknik olarak ampül ömrünü kısaltmaz ama atlama yaptığında balastı zorlayıp bozabilir tabi o kısım eğer mercekten geçerken metal yarıktan (keyhole-anahtar deliği gibi ) değil geniş delikten geçiyorsa şaseye kolay atlayamaz. Zaten böyle birşey olsa ampülün kolay yanmamasından anlaşılır. Eğer normal (sağlam olan gibi ) yanıyorsa (ilk ateşlemede) sorun yoktur ampüle de zarar vermez.

Yorum bağlantısı
Burak Demirci

O kısım telin yalıtkanı. İlk çalıştırmada her ne kadar yüksek voltaj atlaması riski olsa da seramik orada durduğu sürece sıkıntı olmaz. Oradaki ısıya epoksi, japon dayanmaz ya kırmızı yada siyah conta silikonu ile yapıştırın. Siyah conta silikonu çok az olsa yeter o nedenle tamirciniz varsa hep gittiğiniz ona rica edin elinde büyük ihtimal kapak montajından artan vardır kürdan ucu ile hafifçe sürüp yapışmasını bekleyin sonra da ampülü güle güle kullanın. Kırmızı yada siyah silikon 300 derece yada daha yukarısına dayanır şeffaf yada conta silikonu olmayan sıradan silikonlar 200 dereceye dayanır yalnız o kötü kokan silikonlar asidik olduğundan yaş iken elektriği iletir. Kokusuz olanlar iletmez ama yine de kurumasını bekleyin ampülün cam kısımlarına da bulaştırmamaya çalışın.. Silmek için aseton kullanabilirsiniz.

Teknik olarak ampül ömrünü kısaltmaz ama atlama yaptığında balastı zorlayıp bozabilir tabi o kısım eğer mercekten geçerken metal yarıktan (keyhole-anahtar deliği gibi ) değil geniş delikten geçiyorsa şaseye kolay atlayamaz. Zaten böyle birşey olsa ampülün kolay yanmamasından anlaşılır. Eğer normal (sağlam olan gibi ) yanıyorsa (ilk ateşlemede) sorun yoktur ampüle de zarar vermez.

Yanlışım varsa düzeltin ama xenon ampüllerin 400-450 dereceye kadar çıkabildiğini biliyorum. Bu tarz yapıştırıcılar kısa sürede olmasa da uzun süreç sonucunda eriyip sağa sola dağılabilir diye düşünüyorum. ( Yanlış düşünüyor da olabilirim :) ) Zaten öyle çok uğradığım bir tamirci vs. de yok. Ampülün şuan yanma süresinde veya renginde bir sıkıntı yok. Diğeriyle aynı. En iyisi hiç ellemeyeyim dedim. Ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Barış Sözüak
(düzenlendi)

Ampülün merkez sıcaklığı o derecelere çıkar ama etrafı o kadar ısınmaz. Silikon da eriyip etrafa sıvanan bir yapıştırıcı türü değildir endişe etmeyin. Zaten sorun da yoksa hiç kurcalamasanız da olur.

tarihinde Barış Sözüak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Demirci

Evet sorun en azından şimdilik yok. Ampül pahalı birşey de değil zaten h7 kit kullanıyorum. (tabiki mercekli :) )O yüzden ampülün yenisini alabilirim bozulursa ampülü kurtarmak gibi bi derdim yok ama dediğim gibi başka şeylere zarar vermesini istemediğim için kafama takıldı. ( balast veya hele ki far tası/merceği :shok: ).

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fevzi Korkmaz

Merhaba arkadaşlar, aracıma Philips H1 4300K Xenon kiti aldım, farlara montajlamadan önce far soketlerini çıkarıp kiti denedim ve çalıştılar, ancak mercek yuvasına yerleştirdikten sonra iki ampul de çalışmadı, çıkarıp baktığımda far sabitleyici telin ampulu yerleştirirken xenon ampuldeki seramik kaplamalı telin seramiğini 2 yerden kırdığını gördüm, tel sağlam sadece üstündeki seramik 2 noktadan kırık vaziyette, bu çalışmasına engel bir durum mu?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Merhaba arkadaşlar, aracıma Philips H1 4300K Xenon kiti aldım, farlara montajlamadan önce far soketlerini çıkarıp kiti denedim ve çalıştılar, ancak mercek yuvasına yerleştirdikten sonra iki ampul de çalışmadı, çıkarıp baktığımda far sabitleyici telin ampulu yerleştirirken xenon ampuldeki seramik kaplamalı telin seramiğini 2 yerden kırdığını gördüm, tel sağlam sadece üstündeki seramik 2 noktadan kırık vaziyette, bu çalışmasına engel bir durum mu?

İzolatör kırığı çok fazla değilse sıkıntı olmaz ...

Yorum bağlantısı
Fevzi Korkmaz

İzolatör kırığı çok fazla değilse sıkıntı olmaz ...

yüksek ısıya dayanıklı tam yalıtkan bir bant ile sarsam yeterli olur mu

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

yüksek ısıya dayanıklı tam yalıtkan bir bant ile sarsam yeterli olur mu

Bir şey yapmayın yansımada ekstra gölge oluşur ...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...