İçeriğe Yönlendir

Balast değişimi renk değişimine sebep olur mu?

Atilla Volkan

Recommended Posts

Atilla Volkan

Selamlar arkadaslar'

Uzun bir aradan sonra tekrar aranizdayim..

Babamin Mercedes E200 aracinin sol farinda problem olustu.Sol ilk acilista yaniyor sonra sonuyor idi.

Bizim Serviste balast bozulmus dediler ve balasti degistirdik.Fakat ampul degismemesine ragmen sol far biraz daha

sarimsi yanmaya basladi.

Bu mumkun mudur?

w210 larda ballastlar aracin farinin altina monteli.Ayni balastin aracin makyajlisinda olani takildi kizaklari tam uymadi ama hallettik.

Bizim eski balastin problemi giderilebilir miydi acaba?Cunku ilk acilista yaniyor bir sure sonra sonuyordu.

Bu renk farkindan dolayi eski balasti kurtarabilirsek tekrar onu takmak istiyorum renk farkinin balasttan olustugunu varsayarak..

Bu konuyla ilgili dusuncelerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

balastın farklı olmasıyla renk değişmez. sadece ilk açılıştan tam olarak ısınma sürecine kadar geçen sürede biraz değişiklik olabilir fakat 2 3 dakika yandıktan sonra kesinlikle renkte bi fark olmamalı. belki eski balast bozukken arada pır pır falan yaptıysa ampulun ömrünü kısaltmış olabilir, ampulun yapısını kötü yönde değiştirmiş olabilir. eski balastı tekrar taksanız bile renk bu şekilde kalıcaktır tahminim. eski balastı tamiri konusuna gelirsekte sorunu bulmak lazım belki bir kablo teması bile olabilir ısınınca genleşmeyle soket iletimi kesiyordur. incelemek lazım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Balastın tamir edilebileceğini pek sanmıyorum, ancak anlamadığım bir şey var, aracın orjinal balastı Hella G3 değil miydi ? Onu değiştirip G4 mü taktılar yani ? (Balast tipleri ve açıklamaları başlığından hangi tip olduğuna bakabilirsin)

Yorum bağlantısı
Atilla Volkan
Balastın tamir edilebileceğini pek sanmıyorum, ancak anlamadığım bir şey var, aracın orjinal balastı Hella G3 değil miydi ? Onu değiştirip G4 mü taktılar yani ? (Balast tipleri ve açıklamaları başlığından hangi tip olduğuna bakabilirsin)

Balast tipini degistirmediler.Herhalde degistirilen de g3 tur.Far tasarimi olarak aracin makyajli versiyonundan cikma bir balast takildi.Far tasariminda ufak

bir degisiklik oldugundan balast farin altindaki yuvaya uymadi sadece.

Ben butcher in soyledigi gibi soketlerde bir temassizlik vardi da o yuzden mi sorun cikariyordu diye merak ettim simdi.

Bizim araclari surekli goturdugumuz servis oldugu icin pek sorgulamadik.Serviste acaba sorun ampuldemi diye birkac ampulle denedik ampulleri ilk acilista

yakti 10sn sonra sondu.Balast bozuk dediler biz te degistirdik.Ama simdi yeni balastin takili oldugu far isinma surecinde ayni yaniyor,isinmanin sonunda

diger fardan daha sari yaniyor.Ampul denerken ampulleri mi karistirdilar acaba?

Bir de bizim balastta sadece temassizlik problemi varsa bosuna 150 ytl verdik balasta.(200 istedilerde 150 verdik)

Ne onerirsiniz ne yapalim simdi??

Yorum bağlantısı
Atilla Volkan
balastın farklı olmasıyla renk değişmez. sadece ilk açılıştan tam olarak ısınma sürecine kadar geçen sürede biraz değişiklik olabilir fakat 2 3 dakika yandıktan sonra kesinlikle renkte bi fark olmamalı. belki eski balast bozukken arada pır pır falan yaptıysa ampulun ömrünü kısaltmış olabilir, ampulun yapısını kötü yönde değiştirmiş olabilir. eski balastı tekrar taksanız bile renk bu şekilde kalıcaktır tahminim. eski balastı tamiri konusuna gelirsekte sorunu bulmak lazım belki bir kablo teması bile olabilir ısınınca genleşmeyle soket iletimi kesiyordur. incelemek lazım.

Daha once pirpir yapmiyordu.Bu problem birden oldu.Bir de sorun olusana kadar ampuller tam olarak ayni renk yaniyordu.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

o zaman ampullerin karışma ihtimali baya yüksek. çünkü üzerlerinde bir leke iz falanda olmadığı için tak çıkar yaparken karışmış olma ihtimali çok yüksek.

balastı taktırdığınız yerde denetin bence içiniz rahat etsin. bozuk olma ihtimalide var çünkü.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Evet belki de yanlışlıkla yeni ampul takmışlardır, uzak bir ihtimal ama D2S takmış olmasınlar, tırnakları uymaz gerçi ama ustaların ne zaman ne yapacağı belli olmuyor :blush: Bildiğim kadarıyla Hella üretimi olan bu farların yeni ve eski versiyonunda D2R kullanılmış.

Balastın tipini sormanın nedeni G4 balastlarda ayrı ateşleyici olması nedeniyle fara nasıl sığdırdığınızı merak etmemdi. Sorun ampul tarafında bence, balastla ampul renginin ilgisi yoktur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

ben yeni kasa E sanmıştım w210 yazısını şimdi gördüm.

w210 larda farklı tip bir ampul vardı yakından görmüştüm sonra netten araştırdığımda XD2R yada D2RX tam olarak hatırlayamadım öyle birşey yazıyordu.

post-280-1199635047.jpg

Yorum bağlantısı
Atilla Volkan

Diger ampulleri de w210 farlardan cikma denedikleri icin yanlislikla ampulu karistirsalar bile ayni tip ampul takilmistir.Ama daha yeni bir ampul olabilir herhalde rengi farkli oldugu icin.

Yarin firsat bulabilirsem servise ugrayacagim.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Guest orgeneralmail

balast değişince renk değişebiliyor benim bir tanıdığımın arabası xenon kitti balastın biri bozulduğu için yeni balast aldı ampülde bi değişiklik olmadı şimdi yeni balast aldığı taraf daha beyaz yanıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...