İçeriğe Yönlendir

Uno'ya xenon olur mu?

Görkem Onat

Recommended Posts

Görkem Onat

Öncelikle herkese merhaba birkaç gün forumu inceleyince çok hoşuma gitti aranıza katılmaya karar verdim.Bende aslında xenon farların verdiği aydınlığı çok seviyorum ve aslında taaki kendi aracıma sahip olana kadar pederin omegasıyla bu keyfi yaşıyordum.Ancak fiat uno almış bulununca aydınlık ister istemez karanlığa dönüştü xenondan unonun reflektörlü camlarına :).Öncelikle belkide değmeyecek bir araba ancak şu an değiştirmektense bir süre kullanmayı düşünüyorum elimdende az birşeyler geliyor mesela içerideki gösterge paneli ve düğmeleri istediğim tarz ledlerle değiştirmiş bulunmaktayım.Niyetim mercek montajlamak ki farı açmakta çok zorlanacağımı sanmıyorum malum yerli malı yurdun malı farlarım var :p.Ancak bu noktada kafamda soru işaretleri var öncelikle aracımın ampul tipi h4 bu durumda mantıklı olan şey çıkma bir bi-xenon merceği alıp free form cam kestirip bir mtec xenon kiti montajlamakmı çünkü malum kısa uzun aynı ampulden sağlandığından problemler yaşayabileceğimi düşünüyorum şu da var hadi desemki xenon yapayım bu sefer merceği yerleştirmekle beraber uzunlar için halojen şansımıda yitireceğim çünkü halojen ampulün oturduğu yeri kesip mercek montajlamak durumundayım önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Parabolic bir farın olduğu için öncelikle şeffaf ön camı nasıl temin edeceğin konusunu belirlemek lazım. Kolay yaptırılan bişey değil, nerde kaça yaptırılır ve kalitesi ne olur biraz karışık bir konu. Şu anki camlarla verim alınamaz. Selektör sorununu boşverip bi-xenon merceği sabitleyebilirsin. Maliyet konusu ise sana kalmış bir şey değmeyeceği düşünülebilir.

post-5-1196805444.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben olsam.. Selektörü kaybetmek pahasına, dediklerini yapardım..

Yorum bağlantısı
Görkem Onat

Keşke düzgün farlar bulabilsem ancak görünen o ki elle yapmak dışında çare yok bu durumda bi-xenon mercek alınca yanlış hatırlamıyorsam ampul geri çekiliyordu bir motor yardımıyla uzunlar bu şekilde yanıyordu.Bununla beraber ne yazıkki free form cam asıl düşündüren şey beni nereden bulurum yapılırkende olduğu gibi cam kestirip yapıştıramam onu herhalde mercek tek başına yeterli olurmu ışık dağılımında desensiz düz camda ben problem yaşayacağımı düşünüyorum.Eğer düz kesilmiş camla problem yaşamayacak olsam farların arkasında yeterli boşluğum var gibi görünüyor bi-xenon merceği için.Selektörü tamamen mi kaybedeceğim yoksa geceleri yine kullanabilir durumda olacakmıyım gece dışında pek kullandığımı söyleyemem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen bi-xenon mercek ve D2S ampul bulacaksın.. Kısaları yakınca ampul yanacak.. Uzuna geçince mercekteki perde kalkıp ışık uzayacak.. Kısalar yanarken istediğin kadar selektör yaparsın ve bir zararı da olmayacak..

Yani ampulde bir hareket olmayacak.. Ama uzunun olacak..

Kısalar yanmazken selektör yapınca far hiç yanmayacak.

Yorum bağlantısı
Görkem Onat

iyi bari düşündüğüm gibi olacak o zaman çıkmacılardan bi-xenon mercek ve d2s ampul çıkma balast gibi parçaları toplamaya başlayabilirim ancak aklımı hala şu cam işi kurcalıyor herhangi bir camı da alıp oraya oturtamam diye düşünüyorum yani free form farlarında belli desenleri olmuyormu parabolic camı çıkartıp yerine takılacak cam problem yoksa merceği falan bir şekilde sığdırırım.En azından izmirde bu işi yapacak birileri varmıdır bildiğiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Bir far resmi eklersen daha ayrıntılı konuşuruz. Ama bildiğim kadarıyla desenli cam.. Bu camla mercek takıp ta memnun olmam imkansız..

Camı sökeceksin.. Plexiglas'dan cam yapacaksın.. Çok güzel olacak.. Zaten far köşeli olduğu için bunu yaparken zorlanmayacaksın..

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Bir far resmi eklersen daha ayrıntılı konuşuruz. Ama bildiğim kadarıyla desenli cam.. Bu camla mercek takıp ta memnun olmam imkansız..

sacı sökeceksin.. Plexiglas'dan cam yapacaksın.. Çok güzel olacak.. Zaten far köşeli olduğu için bunu yaparken zorlanmayacaksın..

Benimde öğrenmek istediğim tam anlamıyla buydu ilginize teşekkür ederim tek korkum sadece merceğin ışığın dağılımını yeterli yapıp yapamayacağıydı o konudada aklımda soru işareti kalmadı teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

www.ayfar.com'a baktım da, kuş serisi için şeffaf çift reflektörlü farlar üretmişlerdi ama Uno için üretmemişler.

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
(düzenlendi)
www.ayfar.com'a baktım da, kuş serisi için şeffaf çift reflektörlü farlar üretmişlerdi ama Uno için üretmemişler.

yok ne yazıkki e-baye'de baktım ordada uno için hiç 3.parti üretim yok ama pleksiglas olduktan sonra o merceği yerleştirecek yer çok allahtan :).Bu arada baktığımda mercekleri bulduktan sonra mtec'in d2s aydınlatma kitini montajlamam bana istediğim şeyi sağlarmı çıkma ballast ve ateşleyicilere pek güvenemiyorum :p.

tarihinde gorkemonat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ön cam konusunu hallet gerisini bi şekilde yaparsın. Mtec'in D2S kiti ne kadar ki ? Aynı parçaları çıkma alsan Istanbul'da 300'den aşağı alamıyosun.

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Ön cam konusunu hallet gerisini bi şekilde yaparsın. Mtec'in D2S kiti ne kadar ki ? Aynı parçaları çıkma alsan Istanbul'da 300'den aşağı alamıyosun.

mtec'in kiti 560ytl :) pek ucuz değil ancak parabolic farda rezil bir yayılma olacağından mutlaka mercek düşünüyorum bu durumda çıkma almak daha avantajlı olabilir belki ancak hepsiburadadan 12 taksitle alınırsa iyi geleceği söylenebilir.Camla ilgili bir öneriniz varmı yarın iş çıkışı sanayide bir gezmeyi düşünüyorum en azından izmirde bildiğiniz bir yer ya da sizin belki işinizi yaptırdığınız yerleri önerebilirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mtec'in kiti 560ytl :) pek ucuz değil ancak parabolic farda rezil bir yayılma olacağından mutlaka mercek düşünüyorum bu durumda çıkma almak daha avantajlı olabilir belki ancak hepsiburadadan 12 taksitle alınırsa iyi geleceği söylenebilir.Camla ilgili bir öneriniz varmı yarın iş çıkışı sanayide bir gezmeyi düşünüyorum en azından izmirde bildiğiniz bir yer ya da sizin belki işinizi yaptırdığınız yerleri önerebilirseniz sevinirim.

Motorlu H4 alamayacaksın.. yani 560 lira yoktur bence daha ucuzdur..

Hatta bence bu kitler bile lüks gelebilir.. Daha ucuz çözümler düşünebilirsiniz..

Far camı için pleksi demiştik.. Bunu da reklamcılardan bulabilirsin.. parça olarak vardır zaten.. ihtiyacın kadar alırsın... Ben almıştım para falan istememişlerdi.. (Tabi Nevşehir'de)

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Motorlu H4 alamayacaksın.. yani 560 lira yoktur bence daha ucuzdur..

Hatta bence bu kitler bile lüks gelebilir.. Daha ucuz çözümler düşünebilirsiniz..

Far camı için pleksi demiştik.. Bunu da reklamcılardan bulabilirsin.. parça olarak vardır zaten.. ihtiyacın kadar alırsın... Ben almıştım para falan istememişlerdi.. (Tabi Nevşehir'de)

aslında bi sorun şu ben onu nasıl kesicem?eğer zor değilse led stop projemide hayata geçirme şansım olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bir ara benim arabanın sinyali için düşümüştüm..

Demir testeresi ile kesmiştim..

Isınınca keski gibi bişeyle çok daha kolay kesilir galiba ama ben denemedim şahsen..

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Ben bir ara benim arabanın sinyali için düşümüştüm..

Demir testeresi ile kesmiştim..

Isınınca keski gibi bişeyle çok daha kolay kesilir galiba ama ben denemedim şahsen..

bakalım o zaman bu haftasonu bir deneme yapayım pleksiyi şekillendirebilecekmiyim istediğim gibi eğer olursa çok güzel olur ben nefret ediyorum parabolic camdan bunun sayesinde sinyal ve arka stoplar içinde temiz bir görünüm elde etmek mümkün olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bakalım o zaman bu haftasonu bir deneme yapayım pleksiyi şekillendirebilecekmiyim istediğim gibi eğer olursa çok güzel olur ben nefret ediyorum parabolic camdan bunun sayesinde sinyal ve arka stoplar içinde temiz bir görünüm elde etmek mümkün olur.

Önemli olan kesmek...

Isıttıktan sonra istediğin şekli vermekte hiç zorlanmayacaksındır...

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Önemli olan kesmek...

Isıttıktan sonra istediğin şekli vermekte hiç zorlanmayacaksındır...

bunun için ısı tabancasını kullanmayı düşünüyorum okuduğum kadarıyla pleksiglas ısıtılınca kararma yada bulanma yapmıyormuş bu durumda dediğiniz gibi ısı tabancasıyla ısıtıp kesmeye çalışabilirim keskiyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olabilir..

Bir tahta parçasının üstüne yatırıp ısıtmayı deneyebilirsin.. Aynı yerde de kesersin..

Mesela evde et doğrama tahtası falan varsa onu kullanabilirsin.. :) (Mutfakta kullanmadığımız bi bu kalmıştı :))

Yorum bağlantısı
Görkem Onat
Olabilir..

Bir tahta parçasının üstüne yatırıp ısıtmayı deneyebilirsin.. Aynı yerde de kesersin..

Mesela evde et doğrama tahtası falan varsa onu kullanabilirsin.. :) (Mutfakta kullanmadığımız bi bu kalmıştı :))

hakikaten orjinal olmuş :) aklıma takıldı şimdi köşeleri ne yapacağım hani farlarda köşeler birleşik vaziyette ya pleksiyi istediğim kadar eğeyim o köşeleri zor tuttururum gibi bir his var ama hiç yoktan sinyal rahat artık deneme yanılma yapıcaz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Dremel türü bir alet kesme için daha pratik olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Görkem Onat

merhabalar gittigidiyordan almış olduğum xenon kiti ne yazıki olmadı yanlış bir kit gönderidklerinden siparişi iptal ettim şimdi yine kit arayışlarına balşadım fiyat olarak ise hepsiburadadaki monzanın kitleri uygun geldi acaba bu kitlerle ilgili tecrübesi olan varmı istediğim performansı alabilirmiyim?kitin linkide bu http://www.hepsiburada.com/productdetails....uctid=otm011784

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
merhabalar gittigidiyordan almış olduğum xenon kiti ne yazıki olmadı yanlış bir kit gönderidklerinden siparişi iptal ettim şimdi yine kit arayışlarına balşadım fiyat olarak ise hepsiburadadaki monzanın kitleri uygun geldi acaba bu kitlerle ilgili tecrübesi olan varmı istediğim performansı alabilirmiyim?kitin linkide bu http://www.hepsiburada.com/productdetails....uctid=otm011784

Araç uno ise.. Unoya far camının yapısından dolayı xenon olmaz... Önce düz camlı yada mercekli bir far bulmalısınız...

Yorum bağlantısı
Görkem Onat

tahminim aydınlatma eskisine oranla kat kat iyi olurda karşıdan gelende göz bırakmayız herhalde ama sorun şu ki bu araca şeffaf camlı veya mercekli seçenek yok keşke olsa ilk iş mercek takmaya girişirdim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...