İçeriğe Yönlendir

BMW 5 E39'a (1995-2003) tavsiyeler - bi-xenon/angel eye

Ahmet Kasapoğlu

Recommended Posts

ilker kılıçsal

yerli alışveriş sitelerine bakarsanız oem ve daha ucuza aynı mercekten ya da daha kalitelilerinden bulabilirsiniz

taner kardeşim piyasada olanlar bildigim kadarıyla normal biraz bulanık tarzda olan lensler. Clear lens artık markamı yoksa mercegin öezelliginin adımı bilemiyorum ama çok pürüzsüz net ışık veren lenslerbu mercegiylr birlikte yani önündeki camı ile bulmam mümkünmü

taner kardeşim piyasada olanlar bildigim kadarıyla normal biraz bulanık tarzda olan lensler. Clear lens artık markamı yoksa mercegin öezelliginin adımı bilemiyorum ama çok pürüzsüz net ışık veren lenslerbu mercegiylr birlikte yani önündeki camı ile bulmam mümkünmü yoksa clear lensi sonradanmı degiştirmem lazım

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Bulabilirsin ama yurt dışında bulursun.Ha hella e55 istersen elimde clear mercekli bircift var.Fiyatını 100 den verebilirim.Normalde 1 çift mercek 100 tl.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

Bulabilirsin ama yurt dışında bulursun.Ha hella e55 istersen elimde clear mercekli bircift var.Fiyatını 100 den verebilirim.Normalde 1 çift mercek 100 tl.

kardeşim özelden telefonunu verebilirmisin

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

arkadaşlar farlar açıkken sadece bi xenon selektör yapacak (röle ile) haliyle halojen farlar devre dışı kalacak bu durumda arıza ışıgı yakmaması için ne yapılabilir

Yorum bağlantısı
taner eviş

direnç kullanabilirsin bir de çakma xenonlar için arıza söndürücü devreler var ondan da uygulayabilirsin

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

bugün night breakerları taktım uzunlara. gerçekten ciddi derecede fark etti. çok daha aydınlık.

resimi telefonla çekmek zorunda kaldım bozuk çıktı tabiki ama aradaki renk ve şiddet farkı azda olsa fark edilebiliyor

resimde sağ taraf night breaker. sol taraf standart halojen.

grnt062je1.jpgbu resimler neden gözükmüyo

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

arkadaşlar gökhan kardeşimin yardımıyla hella gen3 bi xenon aldım yarın gelecek bakalım montaj yaparken ve ışık deseni olarakda paylaşacagım tüm evreleri yanlız sorunum şudur farlar yanmazken halojen kısalar selektörde yanacak farlar açıkken bi xenonlar uzun kısa yanacak Halojen ampüller xenon kısa farlar açıkken hiç yanmayacak röle diceksiniz röleyi nasıl baglarım bilmiyorum ayrıca halojenler yanmayacagı için arıza verir diye biliyorum onu nasıl yaparım elektirikçiye danışın demeyin hem kendim yapmak istiyorum hemde başkasına elletmek istemiyorum aracımı siz tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

arkadaşlar e39 için bi xenon mercek montajını yaptım kullandıgım mercek (2010 BMW X6 ,2010 MODEL BMW Z4,2010 MODEL BMW 5 SERİSİ

,2010 VW TOUAREG ,TİGUAN ,2010 AUDİ A6-A8, 2010 PORSCHE CAYYENENIN KULLANDIĞI,HELLANIN ENSON TEKNOLOJİ İLE ÜRETTİĞİ MERCEK.ESKİ HELLA MERCEKLERE GÖRE DAHA UFAK YAPIYA SAHİP OLDUGU İÇİN MERCEK MONTAJINDA KOLAYLIK SAĞLAR) satın aldıgım mercegin ilan metni) kullandıgım ampül phlıps orjinal oem üzerindeki orjinal balast ve ampülü 35 w yorumlarınızı bekliyorum

post-8452-0-80878000-1447623530.jpg

post-8452-0-49876900-1447623541.jpg

post-8452-0-67494000-1447623550.jpg

post-8452-0-26936700-1447623561.jpg

post-8452-0-49550500-1447623581.jpg

post-8452-0-63557400-1447623603.jpg

post-8452-0-89891200-1447623629.jpg

post-8452-0-22207400-1447623666.jpg

post-8452-0-16938500-1447623673.jpg

post-8452-0-97324500-1447623680.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Farların odak noktaları aynı yere gelmiş biraz arasını ayırman lazım.

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal
(düzenlendi)

sorma gökhancım ayar bacagının biri yalama oldu sanırım biraz çeviriyorum kalkıyo sonra tık eski yerine geliyo o degişecekyine sökmem lazım bide camdan sanırım ışık desen veriyo camları söküp denicem ayar işinide bi elektirikçiye gideyim diyorum birde çizgi net deil hafif bulanık mercegin özelligindenmi acaba

tarihinde ilker kılıçsal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Bulanıklık normal mercek camından kaynaklı.Clear lens bulman lazım gen3 için ben bulamadım :).Ayrıca elektrikçi ona ayar yapamaz.Onun yapacağı ayarı zaten sen yapmaya çalışıyorsun.Far açılıp düzeltilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal

yandaki araç clio 4 onunkiyle karşılaştırdık uzun ve kısa hali bacagı degiştirdim projektörü 1 cm daha öne yaklaştırdım prabolik cama çarpan ışık nispeten azaldı şimdi iş clear lense kaldı

post-8452-0-45946200-1448347878.jpg

post-8452-0-91087700-1448347892.jpg

post-8452-0-24178100-1448347901.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

gen 3 clear lens neden bulunmuyor nasıl bulacaz onu :(

Bir yanlış anlaşılma var sanırım , Gen3 xenon balastı Lens değil . Clear lensler her mercek için üretilmiyor , genelde E55 TSX ler için var . E46 Bosch için ZKW lensleri uygun ...

Yorum bağlantısı
ilker kılıçsal
(düzenlendi)

Bir yanlış anlaşılma var sanırım , Gen3 xenon balastı Lens değil . Clear lensler her mercek için üretilmiyor , genelde E55 TSX ler için var . E46 Bosch için ZKW lensleri uygun ...

mahmut bey gen 3 zenon balastın ismi olabilir bilmiyorum benim ışık şiddetiyle ilgili sorunum yok taktıgım projektörlerin mercegin degiştirirsem duvardaki kesilme çizgileri çok keskin bir görünüme kavuşur diye düşünüyorum sizce dogrumudur taktıgım projektörler hella uygun mercek bulabilirmiyim acaba şeffaf ayrıca kolay degşebilirmi bu mercekler 2.5 mi 3 mü acaba

post-8452-0-21030500-1448357144.jpg

post-8452-0-35462200-1448357153.jpg

tarihinde ilker kılıçsal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Adamın tekinde var ama 10 tane alırsan yollarım diyordu :) ben de o kadar para yok alamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serhat Tercan

Merhaba arkadaşlar, konu E39 olunca yazmadan edemedim. :)

Benim bu far belasına bulaşmam aracımın farlarının aydınlatmaması ve ayar ayaklarının kırık olmasıyla başladı.

İlk farları söktüğümde pek araştırma yapmamıştım, kırık olan ayakları yeniledim merceği lensi temizleyip tekrar topladım. Haliyle aydınlatmada tatmin edici bir değişiklik olmadı.

Sonra üyesi olduğum Bmwteam forumunda Fatih isimli arkadaşımın bi xenon modifiyesi projesini gördüm ve bende yapmaya karar verdim. İlk açmamdan ötürü biraz tecrübe kazanmıştım ilk açmamda çok uğraşmıştım farları açmak için ama ikinci kolay oldu sıvı contadan ötürü.

Fatih in tavsiyesi üzerine Bosch un bi xenon merceğinden satın aldım bir çift İlker beyden herkes biliyordur herhalde :) reflektöre uymadığı için merceğin kendi ayaklarını kesip sac parçalarıyla epey uğraşarak yeni ayaklar yapıp montajını tamamladım. Eskiyle arada ciddi bir aydınlatma farkı oldu, eski sahibinin yaptığı ön cam filmini de söktükten sonra iyi bir aydınlatmaya sahip oldum ama bi xenon performansı beni tatmin etmedi.

Sonra yine aynı forumdan dost olduğumuz başka bir arkadaşımda aydınlatmadan şikayetçi olduğunu söyledi, bende yaptığım  modifiye yi anlattım oda karar verdi yaptırmak için.

Bosch un performansı beğenmediğim için Hella almayı tavsiye ettim, ve bu forumdaki Erhan arkadaşımdan aldığım fx-r mercekler sağ olsun kargo lenslerini kırdı hem onun için hemde hella ya takarız diye Amerikandan iki çift clear lens sipariş ettik. Lensler FX-R a uydu ama hella da odaklamadı maalesef. 

Neyse merceklerimiz geldi ben işe koyuldum. Far camlarını açabilene aşk olsun, sonra fırında farın birinin camı eridi diğer farla uğraşırken :D  biraz inceledim farlar hella ama Bmw logolu ürün değil fark bu yüzden kaynaklı sanırım benim farlarım Bmw logolu hella idi.

Camlarla uğraşırken camın üstünde boydan boya bir silikon vardı macun gibi çekilmiş bir kaldırayım dedim, ne göreyim far camını komple kesmişler tekrar yapıştırıp silikonlamışlar. Kesme işleminden olsa gerek camın ön yüzünün her yeri çatlak çatlak tı. Hazır cam da erimiş, aradım hocam dedim yeni cam lazım böyle böyle :)  tamam dedi sonra ara ki far camı bulasın. Sancılı bir süreçten sonra bir tanesi çizikte olsa camları bulduk çifti 400 tl ye. Bu arada Hella merceklerin montajı Bosch a göre daha kolay oldu. 

Almanyadan getirtiğim 3 çift philips xtreme vision 4800k ampullerin bir çiftini de bu farlara kullandım, hem aydınlatma hem bi xenon performansı muhteşem, yeni 5 serisiyle hemen hemen aynı performansı yakaladık diye düşünüyorum.

Modifiye sürecinde kendi farlarımı arkadaşımın arabasına takmıştım, sonra hemen gelip almayınca bir müddet ben kullandım performansını çok beğendim. Sonra farlarını teslim ettim ve kendi bosch mercekli farlarımı kullandım resmen arada dağlar kadar fark var bana halojen gibi geldi boschlar. Sakarya da hekim bir arkadaşımda bu modifiyeden istedi bende sadece maliyeti karşılığında bu farları ona vereceğimi onun orjinal farlarını alacağımı söyledim oda kabul etti. Bir kaç gün öncede farları ona verdim orjinal farlarını ben aldım, aydınlatma sıfır tabiki, bosch kötüde olsa kıymetini anladım. :)

Şimdi bu farlara FX-R 3,0 merceklerin montajını yapacağım Erhan kargoyu tüketici hakları mahkemesine verdiği için henüz montaja girişemiyorum, sanırım daha fazla dayanamayıp montajı gerçekleştireceğim :D

Biraz uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar, umarım sıkmadım sizi.

Hella merceklerin performans videoları;

https://www.youtube.com/watch?v=WIaqN5JOKQw

İlk çıkan orjinal merceğin içler acısı hali

IMG_3310.thumb.JPG.bb756f715ceee32c30403

Bosch merceğe yaptığım yeni ayaklar

IMG_3301.thumb.JPG.3e5176345dcb7625f30d5IMG_3303.thumb.JPG.e8dd8f15c8430b370d6f3

Kargoda kırılan Fx-r merceğim :(

IMG_5771.thumb.JPG.83271db91b5e8d4bcbc68

Philips ampullerim

IMG_5348.thumb.JPG.5ceb05e98df45943d86fc

IMG_7269.thumb.JPG.7ef717df0ebb96030c4da
E

IMG_7270.thumb.JPG.5084fc40fcf771b0b51b7

IMG_7277.thumb.JPG.9ccc6841b7a924e8dca87

IMG_7280.thumb.JPG.1ad08844588360eb046be

IMG_7596.thumb.JPG.b3aac90593a8fa498acbf

IMG_3329.MOV

IMG_3313.JPG

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bilgi için teşekkürler, devamını bekliyoruz.:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Tercan
10 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Rica ederim ne demek, tecrübeli ve bilgili olan sizlersiniz. Benimki biraz amatörce :) . Sizlere danışmak istediğim, Fx-r mercek Hella gen3 ten dahamı iyidir. Bir arkadaşım çizgisini beğenmedi :D çok düz diye karşıdakini etkiler falan dedi. Sizin fikirleriniz nedir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
16 saat önce, Serhat Tercan yazdı:

Rica ederim ne demek, tecrübeli ve bilgili olan sizlersiniz. Benimki biraz amatörce :) . Sizlere danışmak istediğim, Fx-r mercek Hella gen3 ten dahamı iyidir. Bir arkadaşım çizgisini beğenmedi :D çok düz diye karşıdakini etkiler falan dedi. Sizin fikirleriniz nedir ?

Ben bu fx türü mercekleri sevmiyorum, avrupalılar (hella/AL/valeo) tercihimdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...