İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 9 (2000-2006) sedan xenon dönüşümü

Mustafa Avcı1679652575

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Mantık doğru..

Mesela focus reflektörü üstten 2 ayakla asılı ve motor alttan hareket ettiriyor..

Ben merceği direk projektöre monte etmiştim..

Ayrıca; Valeo ve hallaların boyları galiba aynı.. sadece çapları değişik..

Ben her iki merceği de denemiştim..

Aslında elimde iki mercekten de var.. ama depoda bi yerlerde bulursam senin için ölçerim..

Mertol bu montajı araç üstünde yapmıştı.. bu şekilde başarı elde etmişti..

Sizin de aynı şekilde çalışmanızı tavsiye ederim..

Bende ilk denemede çok hassas çalıştığımı sanarak evde yapmıştım ama olmadı.. ikinci seferde Mertol gibi araç üstünde son montajı gerçekleştirdim..

4.jpg

Detaylar burada

Yorum bağlantısı
Mustafa Avcı1679652575
(düzenlendi)

ölçersen sevinirim abi hatta anlaşırsak bana satarsan bir çiftini çok da iyi olur :s

benim için tek sorun bunu ben yapamam kendim iyi bir usta bulup yaptıracam ve asıl önemli olan nokta da projektörlerin yerleşimi ideal ayarı yakalamak için onuda sizin dediğiniz gibi araç üstünde yaparız artık ustayla

bu arada inceledim sen ucuza mal etmişsin

parçaların teminindede yardımcı olursan benim için çok iyi olur

sizlere teşekkürü bir borç biliyorum

aklımdaki malzemeler önce d2s phlips 4300k ampul ve valeo veya hella mercekler

ben balastda kuşkulanıyorum ucuza ve kaliteli biçimde halletmeliyim onu çünkü

tabi parçalar için son kararı ustanın yanından ayrıldıktan sonra sizinle beraber karar verecem

tarihinde mustafa avc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Avcı1679652575

mertol abininkine baktım tekrar

o ne yazıkki reflektöre monte edememiş kısıtlı alandan dolayı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ölçersen sevinirim abi hatta anlaşırsak bana satarsan bir çiftini çok da iyi olur :)

benim için tek sorun bunu ben yapamam kendim iyi bir usta bulup yaptıracam ve asıl önemli olan nokta da projektörlerin yerleşimi ideal ayarı yakalamak için onuda sizin dediğiniz gibi araç üstünde yaparız artık ustayla

bu arada inceledim sen ucuza mal etmişsin

parçaların teminindede yardımcı olursan benim için çok iyi olur

sizlere teşekkürü bir borç biliyorum

aklımdaki malzemeler önce d2s phlips 4300k ampul ve valeo veya hella mercekler

ben balastda kuşkulanıyorum ucuza ve kaliteli biçimde halletmeliyim onu çünkü

tabi parçalar için son kararı ustanın yanından ayrıldıktan sonra sizinle beraber karar verecem

Benim parça temini yöntemimi buraya yazarsam, Çin düşmanları ile papaz oluruz.. :)

Ebay'den kit aldım.. Benim aldığım kit şu anda, 80 dolar..

Bu kitin balastını kullanıyorum sadece.. Daha sonra philips 4300K ampul aldım.. Onu kullanıyorum..

mercekleri ve halkaları romeoilker den almıştım.. Alış veriş yapılabiliecek birisi tavsiye ederim..

Bende bugün bakayım eve, duruyorsa işime yaramıyorlar... Anlaşabiliriz.. Aslında mercek halkası da olacaktı bende :s

Yorum bağlantısı
Can Ekin
En güzeli. :) Çok zor bir işe başlayacaksın ama sonucunda kendi emeğinle yaptığın daha güzel bir aydınlatman olucak. Kit bilinçli bir sürücü için bir geçiş aşamasıdır, çoğunlukla sonradan mutlu olunmayıp mercek modifiyesine geçmek istenir genelde :)

:):s

Yorum bağlantısı
Mustafa Avcı1679652575
(düzenlendi)
Şaşmaz sanayi sitesindeki 2002 Stop ta, http://www.2002stop.com/ , far-mercek uygulamasını yaptırabilirsin, parça temininde de yardımcı olurlar.

çok teşekkür ederim..sizin yardımlarınızıda unutamam.işimin en zor bölümü çözdünüzsizin adınızla mı gideyim?

@özyürek

ebay dan da temin edebiliriz ama ben siz den alıyım parçaları uygunsa

heyecanlanmaay başladım şimdiden biraz forum işi olsun fiyatlar ama:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
@özyürek

ebay dan da temin edebiliriz ama ben siz den alıyım parçaları uygunsa

heyecanlanmaay başladım şimdiden biraz forum işi olsun fiyatlar ama:)

Balast ve ampulleri forumdan alalım.. Forumda satanlar var.. ilanları bi incele..

Merceği ve halkayı ben bulayım yada bi yerden bulalım..

Farı nerden bulursun bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Avcı1679652575
Balast ve ampulleri forumdan alalım.. Forumda satanlar var.. ilanları bi incele..

Merceği ve halkayı ben bulayım yada bi yerden bulalım..

Farı nerden bulursun bilmiyorum.

farı montaj yaptıracağım yerden buluyum diyorum hatta ampulü veya başka bi elemanı da maksat işçiliği ucuzlatmak fiyatta indirim yapmak

Yorum bağlantısı
Can Ekin

abi senin H1 mercekler sökülmüyormu ??

koyalım yerlerine 1 çift d2s xenon merceği..

yada bi-xenon sığarsa(ki orjinalliği bozmadan zor olur herhalde) içlerinede istediklerini koy temem ;)

boşver uğraşma şu h1 lerle :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
şimdi orjinal bi balasta h1 ampül uygulayabilir miyiz?

markaların h1 kaliteli apülü varmı xenon için

Oem balasta oem ampul (D1S,D2S) ampul takılabilir. Bu başlıkla ilgili olmayan bir şeyi soruyorsun galiba, lütfen yeni bir başlık açar mısın aracınla ilgili ?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Avcı1679652575
(düzenlendi)

corolla nın farı übüyk olduğu için bi xenon mu kullansam diyorum ama uzun far motoru falan döşenmesi var?eğer sırıtmazsa daha dar çaplı d2s mercekler mi kullanmalıyım?far buramos015jw6.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bi-xenon projektör kullansan daha iyi nasılsa derinlik olarak pek bişey farketmiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

bu fara bixenon mercek çok çok rahat sığar. Voltronunda dediği gibi derinlikte bir fark yok sadece alt tarafta fazladan bir solenoid varki bu far genişlik açısından fazla fazla geniş zaten.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Kaan Akçalar

Selamlar,

Öncelikle bu güzel web sitesi ve forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

2003 model Toyota Corolla sahibiyim. (Kısa farlar H7)

Gece sürüşü güvenliğini arttırmak için uzun bir süredir aracıma Xenon tipi aydınlatma dönüşümü yapmanın yollarını araştırıyordum.

Şu anda elimde Ford Mondeo'dan çıkma bir çift projektör ve bunlara ait bir adet D2S Osram Xenon ampul mevcut.

Bugün deneme için en ucuzundan bir xenon dönüşüm kiti aldım.

Kamosonic H7 8000K

Eldekilerle 2 çözüm yaratabilirim diye düşünüyorum:

1- Bir adet daha D2S xenon ampul alarak kitin balastlarını bu ampuller ile kullanmak.

Sağlıklı ve uzun süre çalışır mı?

2- Kitin H7 soketli ampullerini bir şekilde projektörün D2S soketine adapte ederek kullanmak.

incelerken gördüm ki H7 soketli ampulun ark noktası D2S ampulunkinden çok geride değil.

H7'nin plastik soketi biraz modifiye ederek D2S soketine oturtmam (zor da olsa) mümkün görünüyor.

Bunun bilinen daha pratik bir yolu var mıdır?

Şlk seçeneğin avantajı projektör ve ampullerin uyumlu olması ve ideal ışık dağılımı alacak olmam.

Dezavantajı ise fazladan bir D2S ampul masrafı yapacak olmam.

Şkinci seçeneğin avantajı da daha fazla masrafa gerek kalmayacak olması

Dezavantajı ise muhtemelen ark noktasını ideal konuma tam oturtmak zor olacağı için çok ideal olmayan bir ışık dağılımı.

Fikir vermesi açısından bir deneme yaptım.

Kite ait balast ile elimdeki D2S ampulü çalıştırdım

Bir de kitin H7 ampulunu projektörün soketine idareten dayayarak denedim.

Her iki durum için duvarda 5 farklı pozlama değeri için manuel beyaz ayarında çekim yaparak

sonuçları tek karede topladım.

Beyaz olan D2S ampul ve projektör ile alınan sonuç (ışık dağılımı çok güzel)

Mavi olan da Projektör soketine tam oturmamış H7 8000K mavi ışığın dağılımı.

Bu konudaki önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Kaan Akçalar

post-3182-1231379089_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sağdaki resimde ampulün düzgün oturmadığı belli oluyor zaten. Kullandığın merceğin resmi var mı, hangi mondeo'dan çıkma ? Elinde d2s merceğin varken ampulü de d2s olarak kullanmalısın ki ışık dağılımı açısından iyi bir sonuç elde edebilesin. O ucuz kitlerin balastları pek kaliteli olmuyor, araya bir de çevirici bulman ya da uydurman lazım. (H7->D2S) Pek hoş bir metod değil.

Bence hella g3 balast alıp bir de D2S ampul alarak (renk tonu farkı olmasa daha iyi olur) montajını bu şekilde devam ettir.

Yorum bağlantısı
Kaan Akçalar
Sağdaki resimde ampulün düzgün oturmadığı belli oluyor zaten. Kullandığın merceğin resmi var mı, hangi mondeo'dan çıkma ? Elinde d2s merceğin varken ampulü de d2s olarak kullanmalısın ki ışık dağılımı açısından iyi bir sonuç elde edebilesin. O ucuz kitlerin balastları pek kaliteli olmuyor, araya bir de çevirici bulman ya da uydurman lazım. (H7->D2S) Pek hoş bir metod değil.

Bence hella g3 balast alıp bir de D2S ampul alarak (renk tonu farkı olmasa daha iyi olur) montajını bu şekilde devam ettir.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Önerdiğiniz gibi yapacağım. Hella G3 balast bulabileceğim bir kaynak biliyor musunuz?

Elimdeki mercek 2002 model ford mondeo'dan çıkma.

Fotoğraflarını en kısa zamanda yükleyebilirim.

Şyi çalışmalar,

Kaan Akçalar

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bosch'un o mercekleri çok iyi değil ama işini görür. Şlanlar'da her çeşit ürünü bulabilirsin.

Yorum bağlantısı
Misafir
2- Kitin H7 soketli ampullerini bir şekilde projektörün D2S soketine adapte ederek kullanmak.

incelerken gördüm ki H7 soketli ampulun ark noktası D2S ampulunkinden çok geride değil.

H7'nin plastik soketi biraz modifiye ederek D2S soketine oturtmam (zor da olsa) mümkün görünüyor.

Bunun bilinen daha pratik bir yolu var mıdır?

Şlk seçeneğin avantajı projektör ve ampullerin uyumlu olması ve ideal ışık dağılımı alacak olmam.

Dezavantajı ise fazladan bir D2S ampul masrafı yapacak olmam.

post-3182-1231379089_thumb.jpg

Benim bahsettiğin şekilde çalışmam oldu.buradan inceleyebilirsin

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

h7 ampulu d2s yuvasına takmanız yapılmayacak bir iş değil fakat ben pek tavsiye etmiyorum hiçbir zaman tam anlamıyla düzgün olmaz.

zaten elinizdeki 2 adet h7 ampulu satsanız 1 adet d2s ampul alabilirsiniz.

fakat şunuda göz önünde bulundurun. ne yaparsanız yapın alıcağınız tek adet d2s ampul ile elinizdeki arasında illaki renk farkı olucaktır. birebir aynı renkte yananı bulmanız çok büyük bir şans olur.

elinizdeki merceğin geniş tipte çerçeveleri vardır. aşağıda link gönderdim. bu çerçeveler olmadan o merceği zaten kullanamazsınız çünkü bu merceğin lens i küçüktür. yanlarındanda öne ışık dağıtır. bu çerçeveler sayesinde o ışıkta yola yansır. çerçeve olmadan merceksiz takılı gibi göz alıcaktır.

http://www.xenonmercek.com/xbosch_d2s_1.html

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Hasan Nazif Çetin

Öncelikle selamın aleyküm Merhaba abilerim bu ilk konum forumlarda araştırmama ramen kafamdaki soru işaretlerini gideremedim aracım 2003-2007 arası sedan corolla bi-xenon mercekli hale çevirmek istiyorum xenon olarak en iyisi olarak gördüğüm için philips 4300k düşünüyorumdaha iyisi varmıdır bilmiyorum soruyorum size esas soruma gelecek olursak hangi marka bi xenon mercek takmalıyım şimşek gibi çakmasını istiyorum biraz aphaci olacak Fakat hoşuma gidiyor kafamda bosch veya hella var fakat onlarda 2.el. kaliteli sıfır 2.el  farketmez 2.el olursa markası, hangi araçtan çıkma olduğu filan birsürü soru işareti var kafamda sıfır olursa kaliteli marka yok gibi görünüyor son olarakta far yıkma ve ve arka amortisörlerin orda oto yükseklik ayarı olmadığı için muaneden geçmez biliyorum polis ceza  kesebilirmi onu merak esiyorum sonuçta        mercekli göz almıyor bu araca büyükçe bir merceğin sığabileceğini düşünüyorum bizim farlar pörtlek gözlüde

değerli düşünce ve önerilerinizi merakla

bekliyorum saygılar

image.jpeg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Sıfır mercek sadece çakma çin malı olarak markasız ürünlerde bulabilirsiniz . Hella yada Bosch merceklerin çıkma temizi piyasada fazlasıyla var . Hella tavsiye ederim yine OEM xenon balast ve ampulle istediğiniz şimşek etkisini elde edersiniz . Mercekli araçlara polis ceza kesmez ama vizeden yıkama ve otoamtik eğim sensörsüz geçemezsiniz . Muayene zamanı xenon yerine halojen ampul takarak vize alabilirsiniz ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Nazif Çetin
(düzenlendi)

Konuları gezerken fx-r mercekleri gördüm efsane 80-100$ arası ama yurt dışından şimdiye kadar hiç birşey almadım oyüzden korkuyorum açıkcası burda Alacağım 2.el hella filan o etkiyi verirmi vede hellanın hangi arabadan çıkmış olanı son sorum oem balast ampul yerine pihilps 4300k kit alsam nasıl olur vede diğelimki ds2 mercek ve ampul abalst aldım benim araba h7 bağlıyabilirmiyim 

tarihinde Hasan Nazif Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yunus Emre Andaç

Çıkma bir çift yeni nesil Hella(D1S) mercekler ve tutucular    400TL

Sıfır bir çift Hella Gen5 balast                                                 500TL (opel servisinde sormuştum insignia için kullanılıyor ve fiyat bu kadar düşüktü.Açıkçası bende şaşırdım ama durum böyle)

Sıfır bir çift Osram D1S ampül                                                250TL

Yazdığım fiyatlardan daha ucuza bile bulunabilir.               

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...