İçeriğe Yönlendir

VW Jetta 5 (2005-2010) xenon far ve mercek montajı

Hakan Demirel1679652575

Recommended Posts

Adil Can Akcan

Selamlar.. Mahmut detaylı bilgi verecektir ama benimde bildiğim d2s merceklere H7 halojen ampuller minik bir işlemle oturtulabiliyor. Elektrik olarakta balasta giren 12 volt kabloyu direk ampul takıyorsunuz bu kadar. Muayeneden sonrada ampulü söküp 12 volt elektriği tekrar balasta bağlayıp d2s ampulu takmanız yeterli.. Kendim yapmadım ama yapanlar ve geçenler mevcut.. Bi-xenon kullanma isteğiniz varsa kesinlikle ertelemeyin. Bu şekilde muayene problemi olmuyor..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Ali bey merhaba Adil kardeşimizinde anlattığı gibi bi-xenon merceklere geçici olarak h7 halojen ampul takıp vizeden geçebilirsiniz,bi-xenon uygulaması yapmayı düşünüyorsanız size küçük bir önerim olacak mercek montajı sırasında far tesisatında gerekli tadilatı yaparken h7 halojen ampul için ek bir tesisatı iyi izole edilmiş şekilde far içinde bırakırsanız daha sonra uğraşmamış olursunuz.

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Evet çok makul olur o şekilde. Planım şöyle idi: 1 takım çıkma far satın alıp bunları mercek montajı için istanbula göndermek mercek montajı yapıldıktan sonra burda iyi bir kaportacıya gidip farları monte ettirmek. Elektrikten anlayan arkadaşlarım var onlar bu bahsettiğiniz tesisat konusunda bana yardımcı olacaklardır. Peki bi-xenon'da tek mercekten uzun kısa yaparken farlar, h7 halojen ampülü taktığımızda uzunu yine uzun hüzmedeki ampülü yakacak şekilde nasıl ayarlayacağız? :) O takıldı kafama. Madem basit bir işlemmiş bu bi-xenondan vazgeçmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Peki bi-xenon'da tek mercekten uzun kısa yaparken farlar, h7 halojen ampülü taktığımızda uzunu yine uzun hüzmedeki ampülü yakacak şekilde nasıl ayarlayacağız? :) O takıldı kafama. Madem basit bir işlemmiş bu bi-xenondan vazgeçmiyorum :)

Birşey ayarlamanıza gerek yok Ali bey xenon ampul takılı iken mercek nasıl çalışıyorsa halojen ampul taktığınızdada sistem aynı şekilde çalışacak.Vizede bi-mercek harici orj. uzunlar sorun olmaz diye düşünüyorum,bununla ilgili sorun yaşayan kimseyi görmedim...

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Mahmut Bey tavsiyeniz üzerine İlker bey ile görüştüm. Sağolsun oda çok yardımcı oldu. Pazartesi için başlaması konusunda tekrar görüşücem kendisi ile, kafama takılan birkaç mevzu var onlarıda sorup kafamdaki soru işaretlerini kaldırıcam. İşlemler başlayacak. Bizim araçlara oem balastlar uyum sağlamayabiliyormuş o yüzden çin malı balast kullanmak durumundayız. Oem olabilse çok daha sağlıklı olacaktı ama ne yapalım elimizden geldiği kadar artık. Daha önce kullandığım çin malı ballast radyo frekanslarımı falan karıştırıyor allak bullak ediyordu. Umarım bunda da aynı sıkıntıları yaşamayız. İyi birşey olmasını istiyorum ama ne kadar iyi olabilir onuda bilemiyorm. Hani silecek motoruna falanda zararı olursa bu sakıncalı olur gerçekten. Yakında bi-xenon ailesine bende katılacağım. Mesela benim kısa farlarım kapalı iken selektör attığımda uzun halojen ampüller. Kısa farlar yanarken selektör attığımda da hem mercek içerisinden hemde uzun halojenden mi selektör gidecek doğru mu anlamışım acaba? Eğer öyle ise ben gece gündüz farlar açık gezerim de o bakımdan sordum :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ali bey Sun part xenon kitler arıza ışığı yakmıyor. ;)

Sun Part-D2S Xenon Kit-Klasik Seri

post-4834-0-20766100-1330811522.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

İlker bey ile de bu balastlar hakkında konuştuk. Bunun sadece balastını kullanmak durumundayız zaten ampül olarak philips yada osram 4300K ampül kullanılacak. Aslında görüntü olarak 6000 daha şık duruyor ama ben havası çok sisli olan bir memlekette yaşadığım için 4300 kullanmak durumundayım yarın keşke dememek için bu seçimi yapıyorum. Bu balastı alırız ampül fiyatını düşürtürüz olmazsa üzerinden. Bu kitlerin fiyatı nedir acaba ben rastlayamadım D2S olanlara :unknw:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

İlker bey ile de bu balastlar hakkında konuştuk. Bunun sadece balastını kullanmak durumundayız zaten ampül olarak philips yada osram 4300K ampül kullanılacak. Aslında görüntü olarak 6000 daha şık duruyor ama ben havası çok sisli olan bir memlekette yaşadığım için 4300 kullanmak durumundayım yarın keşke dememek için bu seçimi yapıyorum. Bu balastı alırız ampül fiyatını düşürtürüz olmazsa üzerinden. Bu kitlerin fiyatı nedir acaba ben rastlayamadım D2S olanlara :unknw:

4300K en sağlıklı seçim olur,sunpart ın D2S komple kit fiyatı 200 TL civarında...

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Burada far söküp takma işlemini yapacak arkadaşı da ayarladım. Bizim araçlarda farın sökülmesi için tamponunda sökülmesi gerekiyormuş. Arkadaş daha önce söküp takmış makül bir ücret karşılığında montajınıda halledicez burda. İnşallah daha sonra sıkıntısız bir şekilde kullanır bir sorun yaşamayız. En çok beni silecek motoru ve elektrik tesisatına gelebilecek muhtemel bir hasar korkutuyor tabii bu kitden kaynaklı. Ama sunpart için çok iyi şeyler söyleniyor o sebepten ondan edinicez bizde artık. Uzunlarada osram cool blue düşünüyorum renk bütünlüğünü bozmaması açısından zaten o belli bile olmayacaktır ama görüntüye de o şekilde bi düzen vermiş oluruz. Sis farları için 3000 kelvin ampülü buralarda ne yazık ki bulamadım. Onu da sparişle getiricez ilerleyen zamanlarda. Gerçi yaz geldi. Göz alma olayı olmasa birde mercek derdi olmasa 4300 Kelvin bi zenonda oraya düşünüyordum ama şimdilik beklesin 3000 kelvin ampülle işimizi görelim

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

4300k siste çok yüksek problem yapmıyor. 6000k ile sise girmiştim bir süre kapatıp kısa süreli uzun açıp kapamak suretiyle sürmek zorunda kaldım. beyaz ve mavi tonlarda direk duvar oluyor sis.. 4300k da o kadar körleştirme olmadı geçen gün... sis farım olsa hiç problem yaşamadan sürüşe devam edebilirdim.. Benim montajımı da İlker bey yaptı. Kendisine güvenebilirsiniz. Araca zarar verecek ürün kullandırtmayacaktır. Şimdiden hayırlı olsun..

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

önceki aracımda 6000K ile bende sıkıntı yaşadım mercek yoktu reflektöre monteli idi fakat her ne olursa olsun. Sis farlarındaki 4300K ile az da olsa ilerleyebildim 6000 direk kör yapıyor insanı siste. Hiç tavsiye etmem adım atmak bile imkansız hele hele inegöl gibi biyerde yaşıyorsanız sis farınız sise en uyumlu ampül ile donatılmış olmak zorunda :) Yoksa önünüzdekini bile kaybediyorsunuz o koyu sislerde tek başınıza kalıyosunuz bu seferde arkadan gelen sizi korkutuyor. En iyisi 4300K her koşulda

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

önceki aracımda 6000K ile bende sıkıntı yaşadım mercek yoktu reflektöre monteli idi fakat her ne olursa olsun. Sis farlarındaki 4300K ile az da olsa ilerleyebildim 6000 direk kör yapıyor insanı siste. Hiç tavsiye etmem adım atmak bile imkansız hele hele inegöl gibi biyerde yaşıyorsanız sis farınız sise en uyumlu ampül ile donatılmış olmak zorunda :) Yoksa önünüzdekini bile kaybediyorsunuz o koyu sislerde tek başınıza kalıyosunuz bu seferde arkadan gelen sizi korkutuyor. En iyisi 4300K her koşulda

Ben sisli ve yağışlı havada en iyi performansı 3000K le elde ettim,farlarımı yakmadan sislerle saatte 40-50km/h hızla 130km yol yaptım ;)

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Merhabalar;

Öncelikle buradan ilgi ve alakasından ötürü başta Mahmut Bey olmak üzere sonra her zaman heves ettiğim hayallerimi süsleyen hep istediğim fakat bir türlü karar veremediğim farlarıma kavuşmamı sağlayan İlker Bey'e çok teşekkürler ediyor minnet ediyorum.Gerçekten gecelerim gündüz oldu. Ap ayrı bir zevk bu gerçekten baktıkça bakasım geliyor aracıma. Soğumuştum satma kararı vermiştim hatta fakat bu uygulama beni aracıma bağladı. Geceleri yolculuk yapmak ve selektör yapmak ayrı bir zevk :) bu anlatılmaz yaşanır malüm. İlker bey farları gönderdikten sonra babam farları götürüp bir elektrikçide montajını yaptırdı işlerim yoğun olduğu için ben göremedim nasıl takıldığını ama takılması 3 saat kadar sürdü. Herhalde arkadaş daha önce bu tip bir uygulama yapmadığı için uzun sürmüş bu kadar. Sağlık olsun o da önemli değil sonuçta içime sinen bir uygulama oldu. Gözler aracımın üstünde farklılık dikkat çekiyor bir bakan bir daha bir daha bakıyor. Modifiye ile çok alakam yoktur bence bu modifiye de değildir zaten direkt olarak bir gereksinim. Montaj sonrası çekilen fotolar var şimdilik çok yakın zamanda düz bir duvar bulduğumda gece fotoğraflarınıda buradan paylaşıcam şimdilik sadece montajdan sonraki fotoğraflar var yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar :)

post-5312-0-87582700-1331570421.jpg

post-5312-0-66953900-1331570445.jpg

post-5312-0-77034500-1331570464.jpg

post-5312-0-77866900-1331570483.jpg

Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

Çok şık olmuş iyi günlerde kullanın.. Park ampulleri (uzunların içinde yanan) orjinal mi yoksa farklı bir ürün mü var?

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594
(düzenlendi)

Gule gule kullanin. Guzel olmus. Hangi marka mercek kullanildi biliyor musunuz?

Evet valeo marka mercek ve Philips 4300K ampül mevcut

Ali bey iyi günlerde kullanın çok güzel olmuş :good1:

Çok teşekkür ederim Mahmut Bey çok sağolun içime sindi gerçekten

Çok şık olmuş iyi günlerde kullanın.. Park ampulleri (uzunların içinde yanan) orjinal mi yoksa farklı bir ürün mü var?

Şimdilik mavi boyalı fakat sarı yanan bir ampül var fakat led spariş geçtim 8 ledli dipsiz ampül kullanıcam. Uzunlardaki h7 ampüller için de Mtec Cosmos Blue takıcam o zaman renk bütünlüğü açısından daha tatlı olacak. Zaten çok performanslı bir ampül olmasına gerek yok karşıdan bakıldığında tasın içinin mavi görünmemesi kafi benim açımdan :)

Yeni konu açacaktım ama her nasıl olduysa bu konuya eklenmiş :)

tarihinde Ali Karagöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adil Can Akcan

Aynı araçla ilgili bütün bilgiler tek konuda toplanıyor. Böylece jetta ile ilgili yapılmış bütün çalışmalar tek konudan takip edilebiliyor..

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Benim bir sorum daha olacak. Mutlaka bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız vardır. Aracımda far sensörü var uzaktan kumanda ile kapıları açtığımda devreye giriyor ve farlar yanıyor daha sonra marş sırasında falan farlar açık oluyor bunun benim ampül yada balastlarıma zararı olabileceğini düşündüm. Far anahtarını kapalı konumuna getirdim akşamları kapıları açtığımda far kapalı konumda olmasına rağmen farlar yine devreye giriyor kontağı açtığımda sönüyor sonra aracı çalıştırdığımda tekrar farları manuel olarak elle açıyorum. Sizce hangisi daha sağlıklı kapalı konumda kalması mı yoksa direk açık olması mı? Ampül yada balastlarıma bir zarar gelsin istemiyorum bunun için ne yapmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Aracınızda follow me home yani refakatçi aydınlatma sistemi var marşa bastığınızda farlar sönmüyorsa sorun olmaz...

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594

Yok sönmüyor ama bi titreme oluyor o beni korkuttu halojenler varken de marş esnasında kapatıp çalıştırdıktan sonra farları açıyordum

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Karagöz1679652594
(düzenlendi)

2012040423.jpg

201204ymy.jpg

201204bgb.jpg

2012040818.jpg

201204yly.jpg

Çok uzun zaman oldu gerçi ancak fırsatım oldu bu fotoğrafları çekmeye. Düz zemin olarak ancak bu beyaz duvarı bulabildim. Eğer ki bunda belirgin sonuçlar yoksa duvar rengi konusunda yardımcı olursanız farklı resimlerde atarım. :)

Not : 4300 Kelvin olan ampülleri alt kısımlardaki renkle uyum sağlaması açısından 6000Kelvin ile değiştirdim kışa girerken tekrar 4300 Ampüllerimi takıcam. Bu ampülleri taktıktan sonra far ayarım birazcık anormalleşir gibi oldu ama bilmem bu resimden anlaşılabiliyor mu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

İyi günlerde kullanın Ali bey duvar resimlerini 10mt mesafeden çekebilirseniz kesilme çizgilerini daha net görebiliriz,birde ampulleri bir daha kontrol edin yuvaya tam oturmamış olabilirler...

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz1679652594
(düzenlendi)

O zaman dediğiniz gibi ampülleri kontrol ettikten sonra 10 metre mesafeden bir resim daha çekip buradan paylaşıyorum sizinle. Bu seferki bu kadar gecikmeyecek söz :) Çok teşekkür ederim bu arada çok memnunun bu farlardan müthiş. Fakat uzunlara taktığım ampülleri ayarlamakta sıkıntı çektim o yüzden bıraktım. Farklı yönlere bakıyorlar. Burada far ayarı için götürdüğümde de onlara kısalarla beraber ayarlanıyor dedi o yüzden ona kurcalattırmadım o şekilde kullanıyorum. Tek korkum karşıdan gelenin tuhaf bi şekilde gözünü almasın yoksa başka bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...