İçeriğe Yönlendir

VW Jetta 5 (2005-2010) xenon far ve mercek montajı

Hakan Demirel1679652575

Recommended Posts

uzun kısa fotoğrafları.

uzunları çok berbat..:/

diğer farlarım arasında kararsız kaldım bosch valeo hella

Bektaş eğer bu uzun deseni berbat ise bosch daha kötü....Bu desen Hella H7 Bi-halojen deseni ile aynı ve uzak noktada başarılı.

Yorum bağlantısı
servet abi aracın arkasından yaptığımda aynaya denk gelmiyor yani yanlarda fazla yok aydınlatma yada ben kör oldum :)

ama orman yolunda test ettim gayet güzel aydınlatıyor uzunlarım.

Milletin k....a kadar girip ne selektör yapıyon ?? Görmemişin bi-xenonu olmuş, tutmuş bobin kablosunu koparmış :p

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sırf uzunu yüzünden merceklerini değiştirme bence alışırsın. Ayrıca ben uzunları nerdeyse hiç kullanmıyorum :good1:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Sarı1679652568

arkadaşlar daha önceden de bu forumda başlık açmıştım ozaman boram vardı ve ona bu forumda edindiğim bilgiler sayesinde xenon uygulamasına girişmiştim. şuan boramı sattım ve 2006 model jetta aldım. malum farlara bi müdahale şart xenona geçmek için. ben şeyi mrk ediyorum hellanın h7 mercekli farları var onların fiyatı nedir acaba? eğer pahalıysa kendim d2s bi-xenon mercek montajı işine gireceğim de. bi xenon merceği de monte ettikten sonra elektrik bağlantısında sıkıntı yaşicam çok bilmiyorum o işi. birde 50w lık d2s xenon kit alma şansımız varmış doğrumu varmı böyle bi ballasta sahip d2s kit?

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Bence xenon tesisatı aracın elektroniğinden tamamen ayrılarak, akü ise bağımsız bir tesisat kurulmalıdır. Arıza ışığı varsa; ampuller yerine arıza ışığını söndürecek en büyük direnç kullanılmalıdır. Ballastın aracın elektronik aksamına nasıl bir zarar verebileceği tamamen belirsiz olduğundan, sonradan takılan xenon kitleri için farklı bir tesisat kurun.

Ben kısaları açtığımda, 4 tane röle aynı anda açılıyor. Çok güzel bir "çaat" sesi meydana geliyor. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

teşekkür ederim cvplar için. d2s bixenon mercekli far almak pek akıl karı değil malum elektrikli yükseklik ayarı son derece önemli bişey bu çalışmayacaksa hiç girmemek lazım bu fara. ancak diğer far yani h7 mercekli hella farları cidden düşünüyorum ama performansı nasıldır onu mrk ediyorum. alıp da hüsrana uğramayayım. malum ben d2s valeo mercekli xenon kullandım şu vakte kadar ve h7 mercekte beklediğimi bulamazsam diye korkuyorum. eğer d2se yakın bi performansı olmayacaksa h7 merceklinin ozaman ben direk d2s mercek montajına girişeyim diyorum.

Yorum bağlantısı
turgut dirençle olacak iş değil onlar.:) en büyük direnci koysan bile direnç alev gibi olur. ki diyot alev gibi oluyor...

Uygun watt ve uygun omik değerde hiç birşey olmaz. Yeterki değeri tutsun.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

H7 mercekle düzgün xenon sonucu alınamıyor. Zaten önceden D2S kullanmış birisi hiç memnun kalmaz. Merceği değiştirmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

eğer h7 mercekle d2s mercek arasında ciddi fark olursa elbette tatmin etmez beni. ben 4 yıldır d2s valeo mercek kullandım sonuçta. şimdi durum şu: bir yanda h7 mercekli hella far alıp direk h7 xenon kit uygulayarak olayı basitçe bitirmek var diğer yanda kırık bikaç far alıp kısa far çanağını söküp üzerinde d2s merceği montajı için uğraşıp bunu başarıp ardından bunu sağlam farlara monte edip birde üzerine d2s xenon kit alıp takmak var. 2.yol brz meşakkatli ve zaman alıcı bir iş. 1.yol ise çok basit ve kısa sürede sonuca ulaşılabilecek bir yol.

birde şu var diyelim d2s bixenon mercek montajını yaptım ben bixenon özelliğini çalıştırmak için gereken elektrik bilgisine sahip değilim bunu da bi elektrikçiye yaptırmam lazım ki bu da eksta maliyet olacaktır. birde bunun üstüne arıza ışığını söndürmek için özel bi elektrik müdahalesi gerekirse ozaman işin içinden çıkamam. bilmem bu durumda olsanız hangi yolu seçerdiniz siz?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Keleş
eğer h7 mercekle d2s mercek arasında ciddi fark olursa elbette tatmin etmez beni. ben 4 yıldır d2s valeo mercek kullandım sonuçta. şimdi durum şu: bir yanda h7 mercekli hella far alıp direk h7 xenon kit uygulayarak olayı basitçe bitirmek var diğer yanda kırık bikaç far alıp kısa far çanağını söküp üzerinde d2s merceği montajı için uğraşıp bunu başarıp ardından bunu sağlam farlara monte edip birde üzerine d2s xenon kit alıp takmak var. 2.yol brz meşakkatli ve zaman alıcı bir iş. 1.yol ise çok basit ve kısa sürede sonuca ulaşılabilecek bir yol.

birde şu var diyelim d2s bixenon mercek montajını yaptım ben bixenon özelliğini çalıştırmak için gereken elektrik bilgisine sahip değilim bunu da bi elektrikçiye yaptırmam lazım ki bu da eksta maliyet olacaktır. birde bunun üstüne arıza ışığını söndürmek için özel bi elektrik müdahalesi gerekirse ozaman işin içinden çıkamam. bilmem bu durumda olsanız hangi yolu seçerdiniz siz?

"Basitçe bitireyim" diye yapılan uygulamalar genellikle bir süre kullandıktan sonra memnuniyetsizlikle sonuçlanıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Musa Can Koca
(düzenlendi)
Uygun watt ve uygun omik değerde hiç birşey olmaz. Yeterki değeri tutsun.

Bunu bende merak ediyorum, birde burdan şunu da anlayabilirmiyim; Halojen ampülü uygun watt ve uygun omik değerde dirençle dimleniriz

Zira arıza ışığı yanmasın diye 55 watt güç çekilmesi gerekiyor değilmi ? Xenon 35 watt ise biz bunun 20 Watt'ı için bir direnç mi kullanacağız ?

Bu uygun değer tam olarak nedir ? Kaba bir hesapla 1 ohm 50W aliminyum kılıf direnç uygun olur diyebilirmiyiz?

Servet abi sen çok daha iyi bilirisin bu konuda yardımcı olabilirmisin?

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
Bunu bende merak ediyorum, birde burdan şunu da anlayabilirmiyim; Halojen ampülü uygun watt ve uygun omik değerde dirençle dimleniriz

Zira arıza ışığı yanmasın diye 55 watt güç çekilmesi gerekiyor değilmi ? Xenon 35 watt ise biz bunun 20 Watt'ı için bir direnç mi kullanacağız ?

Bu uygun değer tam olarak nedir ? Kaba bir hesapla 1 ohm 50W aliminyum kılıf direnç uygun olur diyebilirmiyiz?

Servet abi sen çok daha iyi bilirisin bu konuda yardımcı olabilirmisin?

Estağfurullah.

Kesinlikle. Olacak olan toplamda yine 55Watt veya yük ne ise onun toplam wattı yük ve direnç arasında tanzim edilmiş olacak.

Balastların tek handikapı ilk kalkınma sürelerinde (yaklaşık 4-5 saniye ) 17 amperden 3.5 ampere inmeleri.sistem burada sapıtıyor. Normal halojen ampülde ilk kalkınmada bu 17 ampere kadar asılıyor ama çok kısa süre. Aslında gen5 balast muhtemelen hata uyarısı vermez.Çok hızlı ısınıp hemen akımı makül düzeylere iniyor. Bu durumda xenon + direnç makul olamıyacak.

Gelelim direk direnç ile hata gidermeye. Ben yapacak olsam; Kullanılan ampülün 13.2 voltta çektiği akımı ölçüp, çektiği akıma eş akım çekecek direnç kullanırdım. Tabiki ampül tüketim wattı ile aynı olmalı. Bundan sonra muhtemel hata kaybolacak ve ne istiyorsam ona uygun modifiyeyi yapardım. (xenon kullanacak isem dirence paralel röle ile harici besleme hattı kullanıp orjinal sistemin güvenliğini korumuş olurum 9

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Estağfurullah.

Kesinlikle. Olacak olan toplamda yine 55Watt veya yük ne ise onun toplam wattı yük ve direnç arasında tanzim edilmiş olacak.

Balastların tek handikapı ilk kalkınma sürelerinde (yaklaşık 4-5 saniye ) 17 amperden 3.5 ampere inmeleri.sistem burada sapıtıyor. Normal halojen ampülde ilk kalkınmada bu 17 ampere kadar asılıyor ama çok kısa süre. Aslında gen5 balast muhtemelen hata uyarısı vermez.Çok hızlı ısınıp hemen akımı makül düzeylere iniyor. Bu durumda xenon + direnç makul olamıyacak.

Gelelim direk direnç ile hata gidermeye. Ben yapacak olsam; Kullanılan ampülün 13.2 voltta çektiği akımı ölçüp, çektiği akıma eş akım çekecek direnç kullanırdım. Tabiki ampül tüketim wattı ile aynı olmalı. Bundan sonra muhtemel hata kaybolacak ve ne istiyorsam ona uygun modifiyeyi yapardım. (xenon kullanacak isem dirence paralel röle ile harici besleme hattı kullanıp orjinal sistemin güvenliğini korumuş olurum 9

Servet abi xenon için değil fakat uzun far acaba bu şekilde dimlenir mi diyerek 1 ohm 50 Watt direnç alıp denedim.

Dimleme kısmı oldu yanlız direnç ateş el değmiyor. Yaklaşık yarım saat çalıştırdım direnç bozulmadı yanlız çok ısındığı için uygulamaya son verdim.

Burdan xenon içinde dirençle hata önlersek benzer bişey olur mu diye düşünmedim değil çünkü direncin üzerine 1-2 amper arası yük düşmüşdür sanırım bu bile çok ısınmasına neden oldu.

Acaba benim kullandığım direnç mi yanlış oldu yoksa dirençle bu iki iş (dimleme ya da hata engelleme) sağlıklı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

alüminyum dirençler 130 dereceye kadar tam randımalı çalışıyor. Gövdesi metalde olduğu sürece sorun olmayacakatır. Ha dersenki ısınmasını istemiyorum, 250 watt direnç kullansanda yine aynı ısıya ulaşacak. Isıyı dert etme derim.

Xenon balasta seri direnç....hiç denemedim ancak mantıklı..Isınma illaki olacak 14 voltta 3-4 amper geçiyor. Hesaplarsan kabaca diren üzerinde 40 watt civarında güç kalacak. Buda muhakkak dışarı çıkacak.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
alüminyum dirençler 130 dereceye kadar tam randımalı çalışıyor. Gövdesi metalde olduğu sürece sorun olmayacakatır. Ha dersenki ısınmasını istemiyorum, 250 watt direnç kullansanda yine aynı ısıya ulaşacak. Isıyı dert etme derim.

Xenon balasta seri direnç....hiç denemedim ancak mantıklı..Isınma illaki olacak 14 voltta 3-4 amper geçiyor. Hesaplarsan kabaca diren üzerinde 40 watt civarında güç kalacak. Buda muhakkak dışarı çıkacak.

Anladım abi çok teşekkürler ben xenon balast'a seri direnç değil halojen ampüle seri bağlayıp denemişdim ,uzunları herhangi bir devre olmadan acaba sadece dirençle dimleyip gündüz farı olarak kullanabilirmiyiz diye.

Direnç için 130 derece sağlıklıklı olsada araç üzerinde uygun bir yer bulamakda çok önemli. Zira bir an 130 derece çok geldi ne deyim,elimi değemediğim için sanırım :)

Ama dirençlede yapılcağını anlamış oldum :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Musa şimdi sorduklarını,yazdıklarımı okuyorum. Sen armutun tadını sormuşsun. Bende pırasa tarifi yapmışım. Kafam iki gündür pek yerinde değildi. Bundan kelli iyi anlayıp yazacağım.

Ampüle seri direnç olur.Güç olarak kaldırsın kafii.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Musa şimdi sorduklarını,yazdıklarımı okuyorum. Sen armutun tadını sormuşsun. Bende pırasa tarifi yapmışım. Kafam iki gündür pek yerinde değildi. Bundan kelli iyi anlayıp yazacağım.

Ampüle seri direnç olur.Güç olarak kaldırsın kafii.

Abi senin elinde düşük omajlı wattlı alüminyum direnç varsa seri bağlayıp birde sen dene istersen,zira ben elle tutamayacağım sıcaklıkdaki bir şeyi arabaya monte etmek istemiyorum, bunun için iyi bir yer gerekli çünkü.

Sitede uzun farı dimlemeye hevesli bir sürü arkadaş var ucuz yollu gündüz farı sonuçda,yurtdışındaki hazır modüllerde var 30 dolar en ucuzu kargo falan derken 70-80 TL yi geçecek o kadar edecek bişey olmadığınıda biliyorum.

Direnç bağlmak yemedi açıkcası :blush:

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
deneyeyim bari :) % kaç ışık düşürülsün ?

40-50 arası iyidir :blush:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Sarı1679652568

arkadaşlar uzun düşüncelerim sonucunda hella h7 mercekli far aldım ve şuan üzerine h7 xenon kit takıldı. ancak bikaç durumla karşılaştım. xenon ampülü ters takılmıştı yani ampüldeki tel kısım üste denkgelmiş buda aydınlatmada karanlık bölgeye sebep oldu. bunu bugun düzelttirdim ve ampül düzgünce yani tel kısım aşağıya denkgelecek şekilde takıldı. aydınlatmadaki karanlık bölgeler geçti.

gelelim esas meseleye far ayarı için bi alışveriş merkezine gittim ve otoparkında far ayarı yaptım güzelce. sonra uzunları bi yakayım dedim bi yaktım birde ne göreyim sol uzun far direk kısa farın aydınlatma böglesini aydınlatıyor az bi kısmı çizginin üstünü aydınlatıyor. sağ uzun ise tam olması gereken yeri yani kesilmne çizgisinin üstünü aydınlatıyor çoğunlukla. uzun farda manuel ayar mekanizması yok nasıl bir şey yapmam gerekiyor sol uzun farı yükseltebilmem için? eğer bu durum düzeltilemezse kolayca farı aldığım yere bunu bildireyim biran evvel.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Ben aracımın orjinal üzerinde olan Koito H7'leri söküp yerine 2010 Hella Bi-xenon takarak çağ atlıyorum. Siz oem H7 mercekli far alıyorsunuz. Yerinizde olsam orjinal fara mercek montajı yaptırırdım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Duvar resmine göre, gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim..

Güle güle kullanın..

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Ben aracımın orjinal üzerinde olan Koito H7'leri söküp yerine 2010 Hella Bi-xenon takarak çağ atlıyorum. Siz oem H7 mercekli far alıyorsunuz. Yerinizde olsam orjinal fara mercek montajı yaptırırdım...
orjinal fara mercek takmak seçeneklerden biri evet ama o iş çok zahmetli reflektöre merceği oturtmak bana göre baya zahmetli ve bir sürü alet edevat almamı gerektiriyor ayrıca da bolca zaman gerekiyor. özellikle oem mercekli far aldım eğerki bixenona geçmek istersem kendim söküp bixenon merceği kolayca monte edeyim diye. bu farı önceden inceledim ve merceğinin hella olması ve büyük olması hella bixenon mercek monte etmemi çok kolaylaştıracaktır diye kanaat getirdim. şimdilik h7 xenonla yoluma dvm edeceğim. ihtiyaç duyarsam bixenon takacam ve elimdeki d2s ampülleri de takacam ballastlara da d2s soket taktımmı kolayca ve en az masrafla d2se geçmiş olacagım.
Duvar resmine göre, gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.. Güle güle kullanın..
teşekkür ederim sevgili hemşerim mehmet abi. bende nevşehirliyim kısmet olursa önümüzdeki 4 ay orda olcam. nevşehirde belki karşılaşırız malum küçük yer.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...