İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 8 (1999-2002) bi-xenon uygulaması

Erdem Manisalı

Recommended Posts

Erdem Manisalı

Merhaba arkadaşlar. 2000 model (makyajlı kasa) Toyota Corolla aracıma Bi-xenon uygulaması yapmak istiyorum ve izmirde oturuyorum ama bu konuda pek bir bilgim yok. Aracımın ampulleri kısalarda hb4 uzunlarda ise hb3. Birara xenon kit takmayı düşündüm fakat karşıdan gelenin çok gözünü aldığı için vazgeçtim. Ben far ayarı bozuk olanlara veya xenon kit takanlara tahammül edemiyorum çünkü. Hangi parçaları almam gerektiği, parçaların ortalama fiyatları, parçaları nereden temin edeceğim ve de elektrik şeması konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arabanın bi resmi varmı.. farları net görebileceğimiz bir resim..

Yorum bağlantısı
Erdem Manisalı

Farın derinliği fazla. Bana avantaj olacak fakat düz alan olmaması biraz düşündürüyor beni.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erdem Manisalı

Arkadaşlar aracıma bi-xenon yada normal xenon uygulamak istiyorum fakat farlarım biraz küçük benim Aracım 2000 model Toyota Corolla. Bi*-xenon ve normal xenon mercekelerinin boyutları kaçar cm. Genişlik ve uzunluk olarak bilen veyta öleçbilecek arkadaşlar varmı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Avcı1679652575

ben yazı bekliyorum erdem

ama özellikle büyük bir mercek arıyorum bende çünkü farlarım çok büyük:)

Yorum bağlantısı
Erdem Manisalı

Yanlış ifade etmişim benim asıl soracağım projektörün uzunluğu ve genişliği kaç cm. Resimde kırmızıyla çizdiğim mesafeleri öğrenmek sitoyrum asıl. Farımın derinliği kurtarmayacak büyük ihtimalle akç cm taşar onu hesaplaaya çalışıyorum...

post-972-1205236952.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hüseyin Değirmenci

Elimde iki tane balast vardı onlara HID 6000k 9006 HB4 ampul aldım dün akşam taktım ama seyirme yapıyo. Bunun nedeni forumdan okuduğum kadarıyla balastlar. Bu duruma çözüm olarak da ne öneririsiniz. Bir de böle farlar seyirirken kullansam araca veya farlara zararı olur mu. Toyota corolla 2001 terra model aracıma xenon herhangi bir zararı olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Balastlarını değiştir, ya da ampullerini. Aynı kitten çıkan balast ve ampulü kullanman daha doğru uyumluluk açısından.

Bu şekilde kullanman sakıncalı. Kullanmaya devam etsen de ya ampul ya da balastın bozulur.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Eray Güler

Arkadaşlar merhaba, ben birkaç ay önce kendi punto aracıma çin malı mercek taktırmıştım. şimdilik bir problemim yok yağmurlu havalar haricinde ki zaten şu ankiler karardığında ilker abiye yaptıracağım yenilerini bundan bahsetmiştim.

Fikrinizi almak istediğim konuya dönecek olursak,

Benim babam kendine 99 model bir toyota corolla luna aldı ve km'si düşük olduğundan(95.000 daha) uzun yıllar memleketimiz Hatay'da binmek istiyor. Bende bu araca ilker abiden mercek yaptırmak istiyorum ancak onu rahatsız etmeden önce konuyu burada açıp ileride bu durumda olacak arkadaşlar için bir fikir sahibi olmalarını sağlamayı amaçlıyorum, keza durum biraz ilginç... Biliyorsunuz ki, eskiden far teknolojisi daha farklıydı, far içerisindeki aynalarda kıvrımlar yoktu. düz aynaydı hepsi... ışığı yola toplamak içinse far camlarını desenli yapıyorlardı...Bizim Toyota da bu tarz bir fara sahip...

Merak ettiğim, bu farlara mercek uygulaması yapılır mı? yapıldıktan sonra herhangi bir sorun teşkil eder mi? mercekten çıkan ışık, far camının yüzeyinden kaynaklı dağılıp gider mi ya da aydınlatma gücünde herhangi bir azalma olur mu?

Örnek bir resmin linkini ekliyorum... yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar...

http://www.sahibinde...13597561/detay/

Yorum bağlantısı
Onur Arslan1679652570

Olmaz :)

Hem mercek, hem camı desenli far olmaz.

Anca şöyle olur, içeriye merceği yerleştirdikten sonra far tamiri, far camı işleri yapan birisine farın dış camını şeffaf yaptıracaksınız.

Ya da bu araç için üretilmiş yan sanayi mercekli vb. far varsa, onu alıp, onun merceğini değiştirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

1.3 terra lar da şefvaf camlı far bildiğim kadarı ile yok :unknw: 1.6 larda var onlarda çift reflektörlü zaten :good1: Cam şefvaf olmayınca da mercek uygulamasının bir anlamı kalmıyor..

Yorum bağlantısı
Eray Güler

evet mahmut abi ben konuyu ilker abiyle görüştüm daha önce bu uygulamayı yaptığını ve yaptıgı kişiden herhangi bir olumsuz geridönüş almadığını söyledi. Arac su anda bende değil zaten yakında gelecek geldiğinde götürücem bi bakalım aracı canlı görünce kesin olarak belli olur olup olmayacağı :) arac 1.6 luna modeli danagöz dedikleri fara sahip :) h4 oluyor sanırım xenon yaptırmak istiyorum ama merceksiz olmaz ama kesinlikle olmayacaksada osram nightbreaker vs. tarzı daha güçlü ampüllerle çözmeye çalışırım artık.... du bakalım araç bi gelsin önce :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
evet mahmut abi ben konuyu ilker abiyle görüştüm daha önce bu uygulamayı yaptığını ve yaptıgı kişiden herhangi bir olumsuz geridönüş almadığını söyledi. Arac su anda bende değil zaten yakında gelecek geldiğinde götürücem bi bakalım aracı canlı görünce kesin olarak belli olur olup olmayacağı :) arac 1.6 luna modeli danagöz dedikleri fara sahip :) h4 oluyor sanırım xenon yaptırmak istiyorum ama merceksiz olmaz ama kesinlikle olmayacaksada osram nightbreaker vs. tarzı daha güçlü ampüllerle çözmeye çalışırım artık.... du bakalım araç bi gelsin önce :)

Far stop tamiri yapan yerlere sor bakalım pleksiden şefvaf far camı yapabiliyorlar mı?Diğer türlü parabolic camla boş bir uğraşı olur...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hevesini kırmak istemem ama uğraşmaya değeceğini düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Eray Güler

Tekrar merhaba; sonunda emelime kavuştum. Öncelikle bu projenin tamamının sahibi İlker Kemal abiye teşekkür etmek istiyorum :)... Farı kendisi yaptığı için yapım aşamalarını bilmiyorum, tek bildiğim, merceğin yeni hella denilen mercek olduğu ve "d1s ampülüyle" çalıştığı... Gece fotoğraflarını 1 gün arayla far takılmadan önce ve sonra olarak karanlık bir sokakta aynı noktadan çektim. far yükseklik kademe ayarım olmadığından çok hafif aşağıda far ayarım, araca arkadaşları bindirdiğimde veya bagaj dolu olduğunda göz almak istemiyorum... Umarım beğenirsiniz.... :)

post-6526-0-53485600-1375189367_thumb.jppost-6526-0-35774600-1375189377_thumb.jppost-6526-0-04841200-1375189385_thumb.jppost-6526-0-97312900-1375189396_thumb.jppost-6526-0-89006900-1375189409_thumb.jppost-6526-0-57289200-1375189411_thumb.jppost-6526-0-09123400-1375189413_thumb.jppost-6526-0-61288300-1375189414_thumb.jppost-6526-0-20569100-1375189416_thumb.jp

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Güzel aydınlatma.

Keşke farin içi karartılmayip, kasanın renginde yada parlak renkli olsaydı. Boğmus görünümü.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İyi, vazgeçmemişsin, aydınlatma harika olmuş, güle güle kullan.

Yorum bağlantısı
Eray Güler

İyi, vazgeçmemişsin, aydınlatma harika olmuş, güle güle kullan.

biraz takıntılı bir yapım vardır :) ... sıradaki hedef far yükseklik motorunu çalıştırmak olacak ancak kim nasıl yapar bilmiyorum, ben bu aydınlatmayı yeni far aldım ve ona yaptırdım, yeni farı özellikle bizim araçların bir üst donanım seviyesindeki "Sol" modeline ait olandan aldım far yükseklik ayarı olsun diye, İlker abi sağolsun fara uygun motor da bulup yerleştirdi, şu an üzerindeler, ancak onu yönetecek kademe tuşum ve hiç bilmediğim elektrik tesisatım yok, bu işi yapabilecek tanıdığı olan var mı? ya da toyota servisine gidip bilmem kaç tl bayılıp fabrikasından mı getirmem gerekiyor acaba... Değerli görüşlerinize muhtacım, cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.... :)

Gayet güzel olmuş iyi günlerde kullanın :bravo: Halojenle xenon arasındaki büyük fark çok net görülüyor :good1:

teşekkür ederim mahmut abi, oluşan fark dediğin kadar varmış,çok net ve tek bir selektör yemeden rahatlıkla gezebiliyorum, ancak nezaman önümde giden araca yol vermesi için uzunları yaksam hemen karşı şeritten cevap geliyor, bu da zaten amacımıza ulaştığımız anlamına geliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aydınlatması çok güzel ancak, görüntüsüne alışmak gerek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...