İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu

çok güzel gidiyor.

biraz daha uzak bir duvarda kontrol yaparsan daha rahat görebilirsin sonucu. çünkü merceğin açısı farketmediğin bir şekilde hafif bozuk olabilir 3 4 metrede görünmez ama 50 metre ilerde dışa veya içeri bakıyor olabilir. benim lagunada olmuştu farın kendi sağ sol ayarıyla halletmiştim.

Yorum bağlantısı
Utku Çay

bi kaç gün arabayı bi-xenon farlarla kullanma imkanım oldu. silikonlar tamamen kuruduktan sonra farın yüksek ayarı ile yükseliğini ideal ayara getirdim. sadece sağa sola olabilecek kayıklar kaldı. kayıklık varsa bile çok az olduğunu düşünüyorum.

xenonların kısa ayarları çok güzel. uzunları açtığımda mest oldum diyebilirim. gerçekten geceyi gündüz yapıyor :) . özellikle araç sollarken uzunlar açtığımda önümdeki araç ne olduğunu şaşırıyor. buna 3-4 kez şahit oldum. eskiden 10 kere selektör yapıpta yol vermeyen tipler hemen kenara çekiliyor. bi-xenonların uzunlarına bayıldım. şimdi tek eksiğim bi fiberciye merceğin arkası gözükmeyecek şekilde yaptırmak bide farın kendi uzununu sadece sellektöre bağlamak

yeni duvar fotolarını 1-2 saat çekip ekleyeceğim

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)

fotoğrafları özellikle arabanın içinden ve tam ortadan çektim, şu an ki yorumlarınızı bekliyorum

tarihinde utkucay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bide farın kendi uzununu sadece sellektöre bağlamak

Buna gerek yokki..

Selektör yaptığında bobinde çalışsın nolacak ki... Bence bir zararı olmaz... Elektrikçiyle falan boşa uğraşma... Tesisatını da kurcalatma.. Ben o şekilde kullanmıştım...

Bu arada...

Bırak geceleri gündür etmeyi önümü görmeyi özledim yaw... :)

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)
Buna gerek yokki..

Selektör yaptığında bobinde çalışsın nolacak ki... Bence bir zararı olmaz... Elektrikçiyle falan boşa uğraşma... Tesisatını da kurcalatma.. Ben o şekilde kullanmıştım...

Bu arada...

Bırak geceleri gündüz etmeyi önümü görmeyi özledim yaw... :)

benim ae101in orijinal farlarının aydınlatması çok kötü değildi. senin aracın ampülleri eskimiş olmasın

bi de bu bizim ae101lerde neden far yükseklik ayarı yok anlamadım. şahinde manuelde olsa vardı

ayrıca benim bi-xenon projektörlerin montajı düzgün olmuşmu sence?

tarihinde utkucay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Uğur Aca

sağa sola kayık derken projektörü sabitlerken oluşan kayıklıktanmı bahsediyorsun,ışık dağılımı düzgün gibi gözüküyor başarılı bence.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
sağa sola kayık derken projektörü sabitlerken oluşan kayıklıktanmı bahsediyorsun,ışık dağılımı düzgün gibi gözüküyor başarılı bence.

evet

varsa bile çok az olduğunu düşünüyorum ki geniş bi zamanda onu farın ayarını oynayarak düzelteceğim

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gayet başarılı olmuş, güle güle kullan. Montaj resmi varsa sitedeki modifiyeni güncelleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
sabitlemişken nasıl sağa sola doğru döndüreceksinki içinden,üstelik baya dar reflektörün içinden.

zaten projektörü oynayacağım demedim, farın kendi ayarı ile yapacağım

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Gayet başarılı olmuş, güle güle kullan. Montaj resmi varsa sitedeki modifiyeni güncelleyebilirim.

teşekkür ederim

montaj resimlerini haftasonu hazırlayacağım. yine bu konu üzerinden eklerim fotoları

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
güncel duvar resimleri

Bu resimlerin yoruma ihtiyacı yok kardeşim... ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
benim ae101in orijinal farlarının aydınlatması çok kötü değildi. senin aracın ampülleri eskimiş olmasın

bi de bu bizim ae101lerde neden far yükseklik ayarı yok anlamadım. şahinde manuelde olsa vardı

Benim tırt AE101'de elektrikli bir ayar düğmesi var içerde ya... Seninkinde yok mu... ?

Ayrıca benim ampuller kötü galiba... Farlar yanmazken reflektörün içine baktığımda mavi bir yansıma görüyorum ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Farlar yanmazken reflektörün içine baktığımda mavi bir yansıma görüyorum ;)

Capon balığı yüzüyordur. :)

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Benim tırt AE101'de elektrikli bir ayar düğmesi var içerde ya... Seninkinde yok mu... ?

Ayrıca benim ampuller kötü galiba... Farlar yanmazken reflektörün içine baktığımda mavi bir yansıma görüyorum :)

o ayar düğmesi gösterge ışıklarının parlaklık ayarı ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
o ayar düğmesi gösterge ışıklarının parlaklık ayarı ;)

Ne bilim... Çalışmıyordu ki :) Gerçi dün söktüm ve paneli temizledim... Bişeyler görünmeye başladı... Belki de çalışıyordur :)

Ampul ne alayım ben buna ya... ?

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Ne bilim... Çalışmıyordu ki ;) Gerçi dün söktüm ve paneli temizledim... Bişeyler görünmeye başladı... Belki de çalışıyordur :)

Ampul ne alayım ben buna ya... ?

osram cool blue dipsiz ampul panel için

farlar için bende bosch 60/55 standart sarı ışık vardı bende, çokda memnundum

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bizim 1998 model AE10'un ayar düğmesi yoktu içeride ama XL modelinde olabilir, net hatırlamıyorum vidalar farın arkasındaydı oradan yapıcaksın ayarını. Farlar parabolik olduğu için performans ampulü pek kendini gösteremez, markalı standart ampuller daha mantıklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Bizim 1998 model AE10'un ayar düğmesi yoktu içeride ama XL modelinde olabilir, net hatırlamıyorum vidalar farın arkasındaydı oradan yapıcaksın ayarını. Farlar parabolik olduğu için performans ampulü pek kendini gösteremez, markalı standart ampuller daha mantıklı olabilir.

maalesef ae101ler far yükseklik ayarı yok (yük binince kısaları alçaltmak için kullanılan) ama benim eski şahinde farın arkasında normal far ayar vidalarından hariç birde farı alçaltmak için plastik bi parça vardı. tam çevirince farlar aşağıya dönüyordu. geri çevirince normala dönüyordu. yük binince farı alçaltmak için kaputu açmak gerekiyor şahinde ama corollada en azından bu şekilde olsaydı

normal far yükseklik ayarı için farın üzerinde iki tane vida var. biri yukarı aşağı, diğeri sağa sola. onla gerekli ayar yapılabilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bi osram alıp takayım o zaman... Yansın sarı sarı ;)

Arabada bi ayar düğmesi var, işaretin de de ampul resmi var... Utku'nun dediği gibi muhtelemen iç aydınlatmadır...

Arabanın far ayarlaması kolay ayarladım zaten...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

bence 2 tane night breaker al. hem fiyatı uygun hemde bunu satarken üstündekilerle satarsın night breakerları yeni aracında uzun sis birine takarsın.

tabi toyota h4 se o zaman gerek yok ampul elinde kalır ilerde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tabi toyota h4 se o zaman gerek yok ampul elinde kalır ilerde.

Malesef H4 ;)

Bu arada, Yukarda sözü geçen ayar iç aydınlatmaymış ve çalışıyormuş... Olay kesinlik kazandı :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Oktay Toker
arkadaşlar geçen sene muayeneye girdikten sonra angel far mercekli xenon kit aldım. fakat ayarını yapamadılar bende deneme yanılma yöntemiyle kendim yaptım (daha önce orjinal farlarıda kendim yapmış muayeneden geçmiştim) fakat aracıma lpg taktırdığım için muayeneye tekrar girmem gerekiyor. sanırım angel ve xenon sorun teşkil etmiyor fakat ayarının düzgün olduğunu nasıl anlayacağım?

ve bana sağ farım çok az sola doğru gösteriyor gibi geliyor ama ne yaptımsa düzeltemedim bilmiyorum belkide ben sürücü taradfında olduğum için bana öyle geliyordur çünkü inip baktığımda da düzgün geliyor. standartlara uygun ayar yaptığımı nasıl anlayabilirim?

birde sislere philips diamonvison 5000k lik helojen far takmıştım onlar sorun yaratıyor mu acaba beyaz olması?

farların duvarda yansımalı resimlerini çekipte eklersen arkadaşlarımız gerekli bilgilri verecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...