İçeriğe Yönlendir

Xenon ampullerin ömrü ve ışığının azalması

Koray Taşer1679652568

Recommended Posts

Koray Taşer1679652568

XENON lambanın ömrünün sonuna yaklaştığını nasıl anlıyoruz, ışık şiddetinde veya renk tonunda bir farklılık oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
XENON lambanın ömrünün sonuna yaklaştığını nasıl anlıyoruz, ışık şiddetinde veya renk tonunda bir farklılık oluyor mu?

Üreticilere göre oranlar değişmekle birlikte, ışık şiddetinde azalma ve renkte maviye kayma oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Koray Taşer1679652568

Arkadaşlar selamlar,

lamba ömrüne istinaden sizinle paylaşmak istedim.

http://www.hidplanet.com/philips4100k.html linkindeki Philips D2S ampullerden bir çift sipariş ettim ve yaklaşık 2.5 haftada elime geçti.

Bugün Vectra CDX aracıma taktırdım, aydınlatma gücünde gerçekten ciddi fark var. Eski ampuller çok zayıfmış, bunu farkettim.

Kargo dahil bana maliyeti 95 dolar civarında oldu.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Hasan Erzik

Benim aracımda (Renault Scenic II) orjinal Xenon far mevcut. Araç 2004 model. 2007'de trafiğe çıkmış ve şu an 39 bin km'de. Sanki yeni kasa Megane, Scenic gibi araçların xenon farları benim aracıma göre daha fazla aydınlatıyormuş gibi geliyor. Aracımın farlarında dışta çizik yok. Benim aklıma gelen acaba merceğin içi kirlenmiş yada tozlanmış olabilir mi ? yada mercek içi aynalar zamanla oksitlenerek kararmış olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Elbette olabilir ama aynı model bir araçla kıyaslayıp emin olman lazım. Bir duvar resmi görelim.

Daha yeni ya da farklı model araçlarla karşılaştırman yanlış olur. Elbetteki yeni kasa aracın farı daha gelişmiş ve iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray

yanlız eskimiş arabalarda far mercekler dehşet buğu ve toz oluyor. dikkate alın derim kıyaslarken. temizleyip denemek lazım.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Alper Sınav

Halojen hakkında bir konu buldum ama HID ampuller için bulamadım.

Geçen ay ebay'den bir çift Philips 85122 aldım. Dün biri bozuldu, açıldığında bir kaç kere ark oluşuyor ama yanma olmuyor. Eski ampulü taktım (renk farkı yüzünden değiştirmiştim) çalıştı. Bu da yanan ampulün resmi:

img20130219134637.th.jpg

Benim şanssızlığım mıdır ki? Xenon ampullerin oldukça uzun ömürlü olduğunu duymuştum, bunu herhalde 10 saat bile kullanmamışımdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sahtedir belki.. Ama ampul ölmüş fotoğrafından belli..

Yorum bağlantısı
Alper Sınav

Evet sahte midir diye ben de geldiğinde baya inceledim, bir mikroskop altına koymadığım kaldı :D çünkü fiyatı gayet uygundu (tanesi 70TL'ye mal oldu).

Neyse, bakalım satıcı değişim isteğime ne cevap verecek :) Zaten 85122+ yerine 85122 gönderdi diye bozuşmuştuk, şimdi bir de bu oldu...

Yorum bağlantısı

Kullanılan balast arızalı ise olması gereken 85volttan daha fazla gerilim gönderim çok kısa sürede ampül gazını kavurabilir. Balastlar ne marka ?

Yorum bağlantısı
Alper Sınav
(düzenlendi)

balastlar orjinal Vectra CDX, yani Bosch galiba. Sağ farda hiç sorun yok ama soldakinde yanmamazlık, titreme falan oluyordu eski (şu anda tekrar taktığım) ampul ile. Söktüğümde ampulün bir bölümünde temazsızlık nedeniyle ark yaptığını ve sokete giren plastikte küçük bir patlama olduğunu gördüm, is falan olmuştu. Tekrar bugün takarken hem ampulün metal bölümünü hem de soketin içini iyice temizledim ve hafif zımparaladım.

Voltajı açık devre olarak ölçemem herhalde...

tarihinde Alper Sınav tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Fatih Kara

Forum kullanıcılarından ve yönetimden özür dileyerek

Köksal bey burası yeri değil ama detayling foruma giremiyorum bi kacgundur taşındı mi sorun mu oldu ?

Tekrar özür dilerim. Anlayışıniz için tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Kemal Yağmurcukardeş

Arkadaşalar belki yeri olmayabilir ebaydan bende alacağım sahte olup olmadığını nasıl anlamam gerek?

Yorum bağlantısı
Alper Sınav

ark yapmak ne demek? :unknw:

"elektrik atlaması" diyelim :) resimle göstereyim:

513047.png

Arkadaşalar belki yeri olmayabilir ebaydan bende alacağım sahte olup olmadığını nasıl anlamam gerek?

Zor zanaat. Çünkü sahteciler çok çok iyi kopya yapabiliyorlar. Aldığınız ürüne göre değişik detaylara bakmanız gerekiyor. Bazen olmadık yerde bir yazı oluyor, bazen bir eksiklik oluyor...

Yorum bağlantısı
Kemal Yağmurcukardeş

"elektrik atlaması" diyelim :) resimle göstereyim:

513047.png

Zor zanaat. Çünkü sahteciler çok çok iyi kopya yapabiliyorlar. Aldığınız ürüne göre değişik detaylara bakmanız gerekiyor. Bazen olmadık yerde bir yazı oluyor, bazen bir eksiklik oluyor...

Mesela alacağım 85122 için neye dikkat etmem lazım.. Siz hangi satıcıdan aldınız sakıncası yoksa link verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Alper Sınav

Forum kurallarına aykırı ise link silinsin lütfen:

http://www.ebay.com/itm/180841112978?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Ayrıca aldığım ampule de ne olduğunu yukarıdaki resimde gösterdim, gözden kaçtı demeyin sonra :D

Neye baktım alırken?

Nerden geldiğine, Almanlar sahtecilik ile pek uğraşmazlar.

Açıklamasında orjinal olduğu yazıyor (yazmaz ise ve sahte çıkarsa satıcı zaten orjjinal satmadığını söyler ve paranızı geri alamazsınız)

Satıcının profil ve puanlarına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Yağmurcukardeş

Forum kurallarına aykırı ise link silinsin lütfen:

http://www.ebay.com/...984.m1497.l2649

Ayrıca aldığım ampule de ne olduğunu yukarıdaki resimde gösterdim, gözden kaçtı demeyin sonra :D

Neye baktım alırken?

Nerden geldiğine, Almanlar sahtecilik ile pek uğraşmazlar.

Açıklamasında orjinal olduğu yazıyor (yazmaz ise ve sahte çıkarsa satıcı zaten orjjinal satmadığını söyler ve paranızı geri alamazsınız)

Satıcının profil ve puanlarına.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için...

Yorum bağlantısı

balastlar orjinal Vectra CDX, yani Bosch galiba. Sağ farda hiç sorun yok ama soldakinde yanmamazlık, titreme falan oluyordu eski (şu anda tekrar taktığım) ampul ile. Söktüğümde ampulün bir bölümünde temazsızlık nedeniyle ark yaptığını ve sokete giren plastikte küçük bir patlama olduğunu gördüm, is falan olmuştu. Tekrar bugün takarken hem ampulün metal bölümünü hem de soketin içini iyice temizledim ve hafif zımparaladım.

Voltajı açık devre olarak ölçemem herhalde...

Sakın ha boşta iken gerilim ölçmeyin. Anma gerilimi 25.kvolt, anma akımı, 200 Ma civarıdır ve yetişkin insanı rahatlıkla haşat eder.

Bağlantı noktalarındaki temassızlıklar, ani yüksek gerilim oluşmasına, sık sık 25.kvolt'un başlamasına neden olur. Yüksek kaliteli ampülü bir kaç günde öldürmeye yeter

Yorum bağlantısı
Alper Sınav

Aslında şimdi hatırladım, opcom ile araç ECU'suna bağlanınca xenon voltajını gösteriyor. Hatırladığım kadarıyla 84V civarı idi zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sakın ha boşta iken gerilim ölçmeyin. Anma gerilimi 25.kvolt, anma akımı, 200 Ma civarıdır ve yetişkin insanı rahatlıkla haşat eder.

E sana bişi yapmıyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha ne yapsın, normal halim kalmadı :D

Soru şu : 20 bin voltu yiyince duvara doğru savrulurken ses duvarını aşabiliyor mu insan... Bir patlama sesi duyuyor musun, yani ses patlamasının sesi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...