İçeriğe Yönlendir

Toyota Avensis 2 (2003-2009) mercek kararması ve xenon

Yetkin Zeki Yılmaz

Recommended Posts

Yetkin Zeki Yılmaz
Farın, ballastın zoomlu resimlerini bekliyoruz o zaman. Markaları falan da belirtir misin ?

elimdeki fotoları simdi paylasayım sonra bunları düzenleyip tekrar veririm

işlemden önce: soldaki benim araba sağdaki xenonlu benimkinin farlarının ne kadar sarı oldugu apaçık ortada

resim ekleyemiyorum nasıl yapıcam

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selim Aydın1679652569

2004 model toyota avensis aracımızda xenon far ve menzil çok az kendi arabamla ondan sonra peugeot 407 2006 kasa ve son olarak da 7.40d ile karşılaştırdım ve bu avensis'in menzili çok düşük duvarda diyerlerine göre 10 metreden 20-25 cm daha düşük yüksekliği anlayamadım sizce ne yapmalıyım servise mi götürmeliyim? Şehirler arası yolculuk berbat kabusa dönüşüyor önü çok güzel bembeyaz aydınlık ama biraz ilerisi zifiri karanlık oluyor

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Xenon olduğu için yükseklik ayarı otomatik olarak yapılıyor.

Farların yükseklik seviyesinin ayarlanması linkinden yararlanabilirsin. Sanıyorum, farının yükseklik motorunun üzerinde tornavida ile çevirip farı kaldırıp indirebileceğin vida olması lazım. Ordan kendin de düzeltebilirsin.

Olmazsa, serviste far ayarını kontrol ettirin, fabrikasyon bir sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Ali Altan Yılmaz

Biraz geç bir cevap ama bu konu hakkında ilgili olnaları bilgilendirmek isterim.3 sene ve üzeri avensislerde başta xenonlu farlarda mercek kararması görülür.Far'a önden bakıldığında görünen yuvarlak camın arkasındaki (ampül ün takıldığı yer) yansıtıcı dediğimiz kısımın içindeki nikelaj dökülür.Bunun sebebi 400 dereceye varan ampül ün ısısıdır.Bakalit alaşımlı olan yansıtıcı 3-4 kimi zaman 5 senelik ve üzeri araçlarda iş görmez duruma geliyor.Kimileri o yansıtıcının yerine megane vb.. farlardaki daha uzun süre kullanıma müsait mercekleri takar.Bu işlem mantıklı gibi görünsede randıman vermez.Çünki ayakları kırılarak takılan bu mercekler odaklamada sorun çıkartır.İkincisi bu merceklerin soket yerleri(yani ampül ün takıldığı yer) sizin ampüllerinize uygun değildir.Bu yüzden sizin ampüllerinizi alıp yerine Çin malı 20 tl lik kalitesiz h7 xenon ampülü takmanız gerekir.farınızın orjinalliği açısından en doğru olan,çıkan eski yansıtıcı yerine yenisini takmaktır.yani orjinalini.orjinal parçalar malumunuz biraz pahalı olsada kesin çözümdür.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Volkan Şahinkaya
Biraz geç bir cevap ama bu konu hakkında ilgili olnaları bilgilendirmek isterim.3 sene ve üzeri avensislerde başta xenonlu farlarda mercek kararması görülür.Far'a önden bakıldığında görünen yuvarlak camın arkasındaki (ampül ün takıldığı yer) yansıtıcı dediğimiz kısımın içindeki nikelaj dökülür.Bunun sebebi 400 dereceye varan ampül ün ısısıdır.Bakalit alaşımlı olan yansıtıcı 3-4 kimi zaman 5 senelik ve üzeri araçlarda iş görmez duruma geliyor.Kimileri o yansıtıcının yerine megane vb.. farlardaki daha uzun süre kullanıma müsait mercekleri takar.Bu işlem mantıklı gibi görünsede randıman vermez.Çünki ayakları kırılarak takılan bu mercekler odaklamada sorun çıkartır.Şkincisi bu merceklerin soket yerleri(yani ampül ün takıldığı yer) sizin ampüllerinize uygun değildir.Bu yüzden sizin ampüllerinizi alıp yerine Çin malı 20 tl lik kalitesiz h7 xenon ampülü takmanız gerekir.farınızın orjinalliği açısından en doğru olan,çıkan eski yansıtıcı yerine yenisini takmaktır.yani orjinalini.orjinal parçalar malumunuz biraz pahalı olsada kesin çözümdür.

Benim basima da burada bahsettiginiz kararma problemi geldi. Araci once bir Toyota servisine goturdum. Orada farlarin komple degismesi gerektigini soylediler. 2 farin toplam fiyati 3600TL!!! Ben de alip araci bir Bosch servisine goturdum. Orada bu yansitici bakalite bir islem yaptilar ama far duzelmedi. Sadece bu yansiticiyi alabilecegim bir yer var mi? Sanirim butun problem orada. Zira ampuller degisti, bir de mercek tamamen temizlendi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Reflektör kirlenmiş ve kararmış galiba...

Çıkma bulabilirsiniz.. İlker ile irtibata geçin..

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Yalçın Özkan

İlker bey benim arabamın xenon farlarının aydınlatması çok zayıf farları değiştirmek istedim arkadaşlar sadece orjinal far takılabildiğini söylediler acaba 2003 avensis xenon farları sadece orjinali ile mi değiştiriliyor ?yoksa sizde bu farlardan bulunurmu? ve bana kaça malolur?Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

Xenonlarınız Kaç Kelvin çok yüksek olması aydınlatmayı etkiler birde far değiştirmeye gerek yok siz ilker beye farlarınızı gönderirsiniz size mercek takar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Süleyman Yıldırım

orjinal xenonlu avensis hiç aydınlatmıyor yanıyor ama zayıf

sizce sebebi nedir ampulmü balastmı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Resim ekleyebilirseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İlgili konuyla birleştirildi.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Reflektörü, yeryüzünün en dandik reflektörüdür. Muhakkak içi erimiştir. Ya far değişecek yada içi açlılıp merceği değiştirilecek.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Yıldırım
(düzenlendi)

eşekkür edrim bilgi için

tarihinde Süleyman Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Güner yılmaz

Öncelikle herkese merhabalar.

2006 toyota avensis elegant model aracımda aydıtlatma problemi yaşıyorum.Bu araclarda kronik far kararması sorunu var.Aklımda iki yöntem var.

1.yan sanayi depo marka komple far almak takmak çifti şuan 1000 lira ancak onunda şöyle bir sıkıntısı var h7 ampül takılabiliyormuş galiba tam bilmiyorum. Benim ampülerim osram ds2 ampüller bağlantılarda sıkıntı çekeceğiz gibi hadi bağladık diyelim led xenon ampül takacağız fara o zaman nasıl aydınlatır acaba odak sorunu aydınlatma sorunu yaşarmıyım.

2. Yöntemde üzerindeki orjinal farları açtırıp mercekleri değiştirmek orjinali gibi yada iyisi olur mu acaba?  Güzel kaliteli bir merceğin masrafı ne olur ? Ankara ikamet ediyorum nerde yaptırabilirim? Ankarada bana yardımcı olacak var mı ? Kendi orjinal merceklerini bulabilir miyim? Bunlar aklımdaki deli sorular 😁 Şimdiden çok teşekkür ederim. Öneri ve görüşleriniz benim için çok önemli birde irtabat bırakmak istiyorum 0553 444 39 68 nodan bana ulaşırsanız daha da sevinirim.

20200214_031519.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
6 saat önce, Güner yılmaz yazdı:

2006 toyota avensis elegant model aracımda aydıtlatma problemi yaşıyorum.Bu araclarda kronik far kararması sorunu var.Aklımda iki yöntem var.

1.yan sanayi depo marka komple far almak takmak çifti şuan 1000 lira ancak onunda şöyle bir sıkıntısı var h7 ampül takılabiliyormuş galiba tam bilmiyorum. Benim ampülerim osram ds2 ampüller bağlantılarda sıkıntı çekeceğiz gibi hadi bağladık diyelim led xenon ampül takacağız fara o zaman nasıl aydınlatır acaba odak sorunu aydınlatma sorunu yaşarmıyım.

2. Yöntemde üzerindeki orjinal farları açtırıp mercekleri değiştirmek orjinali gibi yada iyisi olur mu acaba?  Güzel kaliteli bir merceğin masrafı ne olur ? Ankara ikamet ediyorum nerde yaptırabilirim? Ankarada bana yardımcı olacak var mı ? Kendi orjinal merceklerini bulabilir miyim? Bunlar aklımdaki deli sorular 😁 Şimdiden çok teşekkür ederim. Öneri ve görüşleriniz benim için çok önemli birde irtabat bırakmak istiyorum 0553 444 39 68 nodan bana ulaşırsanız daha da sevinirim.

Merhaba. Konuyu birleştirdim. 

Yan sanayi halojen far almanızı önermem, xenon ya da led takarak verim alamazsınız çünkü uyumlu değil.
Uyumlu mercek bulunabilir, montajı yapılır, orjinal ampullerle devam edilir, memnun kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Güner yılmaz

Cevaplarınız için teşekkür ederim.uyumlu mercek ne bulabilirim. Markası modelini bilmiyorum merceğin 2.5 inçlik galiba ama tam olarak bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
On 14.02.2020 at 03:17, Güner yılmaz yazdı:

Merhaba daha önce aynı problemi yasayan bir arkadaşın , merceklerini yeni tip hella bi-xenon mercek ile tadilatla değiştirmiştik , hem sorun düzelmişti hemde farlar bi-xeon olmuştu , düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Tugay Kaya

Merhaba arkadaşlar 2005 model Toyota avensis aracım var, aracımda fabrikasyon beyinli xenon var üzerinde fabrikasyon ampül var.memnunum ama daha iyi hale getirmek istiyorum. Led yapmak istiyorum ama yağmurda karda düzgün göstersin yansıma yapmasın karşı tarafı kör etmesin  istiyorum. 

H7 farım

EE6dra.jpg

Aracımın farları hemen pat diye açılmıyor yavaşça açılıyor biraz mavi yanıyor baktım ds2 geçiyormuş H7 değil yani buna göre bişi bulabilir miyim? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Aydınlatmada ki sıkıntının bence iki nedeni var ; 1 mercek reflektörü karardı , 2 xenon ampul ömrünü tamamladı . Ama 2005 model bir araç için 1. neden daha mantıklı . Çözümü ise ya reflektör krom kaplanarak revize edilecek yada mevcut merceğin yerine başka bir mercek uydurulacak . Her iki uygulama içinde masraf hemen hemen aynı olur gibi . 

Yorum bağlantısı
Tugay Kaya
7 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Aydınlatmada ki sıkıntının bence iki nedeni var ; 1 mercek reflektörü karardı , 2 xenon ampul ömrünü tamamladı . Ama 2005 model bir araç için 1. neden daha mantıklı . Çözümü ise ya reflektör krom kaplanarak revize edilecek yada mevcut merceğin yerine başka bir mercek uydurulacak . Her iki uygulama içinde masraf hemen hemen aynı olur gibi . 

Hiç biri değil far 2018 sonunda kasko dan değişti yep yeni aydınlatma da sorun yok sadece daha parlak iyi hale getirmek istiyorum üstündeki fabrikasyon 4300 k 3000 lümen 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
15 dakika önce, Tugay Kaya yazdı:

Hiç biri değil far 2018 sonunda kasko dan değişti yep yeni aydınlatma da sorun yok sadece daha parlak iyi hale getirmek istiyorum üstündeki fabrikasyon 4300 k 3000 lümen 

Ampuller eskiyse yenileriyle değiştirin. Philips/Osram standart D2S ampuller işinizi fazlasıyla görür.
Olabilecek en iyi aydınlatma sistemi zaten aracınızda var.
Led takarak daha iyi bir aydınlatma elde edemezsiniz.
http://www.geceucusu.com/announcement/1-led-ampul-ve-xenon-kit-tavsiyeleri-hakkında/

Yorum bağlantısı
Tugay Kaya

5000K mı mantıklı 4300K arkadaşlar kararsız kaldım toyota avensis 2005 elegant paket aracım var aracımda fabrikasyon bi xenon var ampüllerini değiştirmek istiyorum ama karar veremedim 4300 alsam 5000 hangisi yağmurda,siste,karda,ıslak zeminde daha iyi gösterir d2s ampül kodum bu ürünü buldum sizce nasıl içerden sararma yaptırmaz dimi bide.

https://www.photononline.net/urun/photon-d2s-4300k-50-more-vision-ampul

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...