İçeriğe Yönlendir

VW Bora'ya xenonu nasıl yaptırmalıyım?

Mustafa Sarı1679652568

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Farının tipini çok seven ve değiştirmek istemeyen bir arkadaşımın Bora'sı için için hid-online.com H4 6000K kit alıcaz galiba. Fiyat belirleme aşamasındayız şu anda.

Ayrıca bu sislerin ampulleri sürekli bozuluyor elektriksel bir sorun var ama bakamadık zamansızlıktan.

Yorum bağlantısı
Ahmet Göker Derya1679652568

H4 xenon kit kullanıcı olarak size tavsiyem 6000K yerine 4100K-4300K almanız yönünde. Çünkü 6000K'nın ışık akısı zaten daha az üstüne H4 farlarda xenon kullanımında ışık kaybı biraz fazla. H7'lerle kıyaslandığında performansta bariz fark görülüyor. Ama tabiki karar verecek olan sizsiniz...

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Farının tipini çok seven ve değiştirmek istemeyen bir arkadaşımın Bora'sı için için hid-online.com H4 6000K kit alıcaz galiba. Fiyat belirleme aşamasındayız şu anda.

Ayrıca bu sislerin ampulleri sürekli bozuluyor elektriksel bir sorun var ama bakamadık zamansızlıktan.

voltron sislerle ilgili sorun acaba sigort ile ilgili olabilirmi? benim boraya da sonradan taktırdım ben sisleri farın içinde olanlardan. ama şuana kadar bi sorunla karşılaşmadım. sisler için kablo çekilmişti içeriye ve sigorta falan takıldı ayrıca sisler için. sigortalar arada patlıyordu benim 2 defa falan patladı değiştiriyorum ve sorun olmuyo. belkide senin arkadaşın borasında sigorta düzeneği yoksa ampülü patlatıyodur. sadece bir fikir...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

sanıyorum sigorta sağlam, kısa fardan röleye mi girdik naptık hatırlamıyorum ki bir yerde bi sorun var ama nerde bakmam lazım ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Öğrendiğime göre ampuller de sigorta da bozuluyormuş. Sisin kendi orjinal kablolamasını kullanmıştık, sigorta ve uzaktan kumanda modülü var içinde. Bizim taktığımız sisler tampona takılan Hella kitinden. Orjinal fardaki gibi değil.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serdar Güngör1679652572

sonar angel eye alacam fakat bana xenon takıldığında far camının eridiğini söyledıler.

angel'ın merceği "valeo" marka ve h1 xenon uyumlu. alacağım yer böyle söyledi. vw bora aracına angel takan var mı? varsa tavsiyelerı nelerdır?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest bcemcan

dostum selam..

inan bende iki aydır bununla ilgili araştırma yapıyorum. aracım corsa c

sonar farla ilgileniyorum

ayrıca xenon kit siparişim de hazır gibi ama forumlarda öyle şeyler yazıyor ki kafam seninki gibi allak bullak oldu.

iyi araştırmak gerek açıkçası sonar pek de tavsiye sdilmiyor. FK vaya HELLA diyorlar ama...

dedim ya her kafadan bir ses. tavsiyem mutlaka racının aynısından kullanan tecrübe eden birini bulmadan kalkışma derim

senin bahsettiğin erime muhabbetini de ilk kez duyuyorum ama hadi hayırlısı bakalım daah neler duyucaz...

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

ben borama fk angel farları taktım. sonarı pek önermiyorlar evet ben kendimde sonarı inceleidm( ama bora için olan farı değil) gerçekten de fk ondan daha iyi. ama şu da var ben zannetmiyorumki sonarda valeo mercek kullansınlar. yani benim fk da valeo falan yoktu çünkü bizzat söktüm ve merceklerini değiştirdiğim için biliyorum yani. ben kendim valeo taktım sonradan. fk da yoksa sonrada da yoktur b.ihtimalle valeo mercek.

far camını erittiğini duymadım ben hiç. ama olurmu olmazmı bilemicem. ama bence o kadar da kaliğtesiz değildir diye düşünüyorum yani okdara ısıyada dayanır. belki yanlış biliyor olabilirim ama xenonun ısısıyla halojenin ısısı arasında çok fark yok galiba. tam emnin değilim.

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör1679652572

ben sonar angelları aldım.gerçekten görüntü olarak süper.bu angellara uygun kısa ve uzunlar için H1.sisler için de H3 ve parklar içinde "mtec super white" ampulleri aldım. montaj dan sonra resimlerini koyacam.

post-688-1175540458.jpg

post-688-1175540469.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
2004 model 1.6 bora arcım var ve xenon far taktırmayı düşünüyorum ama bu konuda hiç bir bilgim yok yardım larınıza ve önerilerinize ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkür ederim

hiçbişey yaptırma, arabanı değiştirdiğinde orjinal xenonlu alırsın.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Mtec 6000K aldık, masmavi bööö :yes:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
değiştirdiğimde alırım ama arabayı alalı daha 3 hafta oldu 3-4 sene sonra anca değiştirebilirm :yes:

orjinal far taktırma ihtimalin yok denecek kadar az olduğundan orta yollu bir kit almaktan başka seçeneğin bulunmuyor. biz arkadaşın bora'sına 6000K mtec kit taktırdık, memnunlar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest D2S

Merhaba.

2001 model VW Bora Comfortline sahibiyim. Aracimin farlarini xenon'a donusturmek istiyorum. OEM kalite, performans ve gorunum icin aracin orijinal xenon farlarini uygulayacagim. Bildigim kadariyla bu farlari 2003 yilina kadar BOSCH, 2003 ve sonrasi icin Valeo uretti. Valeo'nun urettigi farlarda ballast'lar fara monte bir sekilde geliyor. Ayrica halojen far kablolamasi ile xenon far kablolamasi farkli oldugundan (biri 10 pin digeri 12 pin) eBay'de bu donusum icin adaptorler satildigini gordum. Sanirim saglikli bir uygulama icin bu adaptorlerden edinmeliyim. Ayrica eBay'de Bora'nin OEM xenon farlarini da satiyorlar ancak hem almanca bilmedigim hem de gumruk sorunlariyla ugrasmak istemedigimden bu urunu Turkiye'den almak istiyorum. Sizin fikriniz nedir?

En onemlisi, bu farlari Ankara'da hangi BOSCH veya Valeo bayisinden alabilecegimi biliyor musunuz? Daha once bu konuda tecrubesi olan arkadaslar var mi? Gittigim bayiide derdimi hemen anlayacak ve parca numaralariyla siparisimi gecebilecek, kucuk bir ihtimal de olsa elinde halihazirda bulunduran bir yer bileniniz var mi?

Bir de ETKA'dan VW parca numaralarini, BOSCH ve Valeo katalogundan da marka parca numaralarini bulabilmemiz mumkun mu? Farlarin, seviye ayar motoru ballast ve ampulleriyle gelip gelmedigini de ogrenmemiz gerekiyor.

Farlari, uydurabilirsem xenon'la gelen far motorlariyla eskisi gibi manuel ayarlamayla kullanacagim. Otomatik seviye ayarlamayi ve far yikama sistemini de su an adapte etmeyi dusunmuyorum.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Not: VW Bora ilgili diger konuya goz attim ancak bu konu tamamen OEM uygulama uzerine olacagindan yeni konu acmayi uygun gordum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Göker Derya1679652568
En onemlisi, bu farlari Ankara'da hangi BOSCH veya Valeo bayisinden alabilecegimi biliyor musunuz? Daha once bu konuda tecrubesi olan arkadaslar var mi? Gittigim bayiide derdimi hemen anlayacak ve parca numaralariyla siparisimi gecebilecek, kucuk bir ihtimal de olsa elinde halihazirda bulunduran bir yer bileniniz var mi?

Bir de ETKA'dan VW parca numaralarini, BOSCH ve Valeo katalogundan da marka parca numaralarini bulabilmemiz mumkun mu? Farlarin, seviye ayar motoru ballast ve ampulleriyle gelip gelmedigini de ogrenmemiz gerekiyor.

Merhabalar,balgatta Bosch Car Service Procar var. Onlar bütün bu sorduklarınıza deva olurlar. Ben ellerinde passatların,bazı audi modellerinin oem xenon farlarından görmüştüm hazırda. Belki sizin aradığınız da ellerinde mevcuttur....

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Bosch

Seri no : 0 301 162 271

09/2000 'den itibaren kullanılmış

Ballast ve ampul dahil (3. jenerasyon ballast ve D2S ampul ile)

Seri no : 1 307 022 328

05/2002 'den itibaren kullanılmış

Ballast ve ampul yok (4. jenerasyon ballast takılması lazım)

Daha önce bir Bora için bazı VW parçacılarından bu farları araştırmıştım, nadiren getirtilen bir ürün olduğundan bulmak zor olabilir.

Balastların dahil olup olmadığı gibi basit sorularıma ise (seri numarasına kadar verdiğim halde) 2 hafta boyunca ne parçacı ne de toptancısı cevap veremediler. Bu nedenle arkadaşın aracına daha fazla uğraşmayıp H4 kit taktırdık. Ancak kendi aracım olsaydı riske eder, ebay'den ara kablosu ile birlikte oem far getirtirdim.

Valeo parça kataloğunda Bora oem xenon farı görünmüyor, güncellememiş olabilirler, Passat 3C kasanın farı bile daha yeni girilmişti en son kontrol ettiğimde.

www.tmtuning.com web sitesinde kendi sattıkları oem farların Bosch olmadığı, VW üretimi olduğu yazıyor, belki Valeodur.

Yorum bağlantısı
Guest D2S

Bugun BOSCH Elektrik saticisindan farlari iskonto hakkimla birlikte uygun bir fiyata satin aldim. Aldiklarim 1 307 022 328 ve 329 seri numarali farlar. Farlarin uzerinde yerleri olmasina ragmen kontrol uniteleriyle (degisik bir soketi var) birlikte gelmediler. Bu far icin kontrol unitesi hem otomatik seviye ayar mekanizmasi hem de ballast gorevi goruyor. Ayrica farin icine kendi atesleyicisini yerlestirmek gerekiyor. Farlar da bu atesleyiciler de yok. Sanirim kontrol unitesini siparis edince bunlarla birlikte geliyorlar. Farin icinde yalnizca seviye ayar motoru geldi. ETKA'dan ve BOSCH'tan parca numaralarina bakip fiyat arastirmasi yaptigimda kontrol unitelerinin farlardan pahali olduklarini gordum. Otomatik seviye ayar mekanizmasi ve far yikama kullanmayacagim icin bu isi farin icindeki kablolamayi kismen degistirerek harici yeni jenerasyon (ince, ballast + atesleyici birlikte) ballast alip montaji gerceklestirmeyi dusunuyorum. Bunun icin hangi ballastlardan alabilirim? Bu bahsedilenler 4. jenerasyonlar mi? OSRAM yetkili saticisi elinde bu kucuk ballastlardan oldugunu soyledi. Onlar isimi gorur mu? Ballast'in diger ucunun soketinin ne sekilde olmasi lazim? Yuvarlak olanlardan mi? Bu yuvarlak soketler universal midir? Aslinda farin icinde 3'lu bir soket var kontrol unitesinden gelen ama kablolamayi degistirince o da iptal olacak ve ampule ballastan direkt giris yapacagiz. Bir de hangi tip ampul kullanmaliyim? Fikir vermesi acisindan farin fotograflarini koyuyorum.

Far

th.50b4c31432.jpg

Kontrol unitesi soketi

th.14a1b057b1.jpg

Farin ici

th.88b55acbc4.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Harika, sen bu işi kafana koymuşsun :good2: geceuçuşçu dediğin böyle olmalı :p farlarda ballast olmadığını doğru tahmin etmişim demek ki :good1:

Bu farlarda Bosch Litronic G2 balastlar kullanılıyor, ateşleyicisi ayrı. Sanırım çıkmacılarda bolca bulabilirsin. Çünkü Audi A8 (post-5-1181410604.jpg

post-5-1181410632.jpg

post-5-1181410661.jpg

post-5-1181410686.jpg

Yorum bağlantısı
Guest D2S
Bu farlarda Bosch Litronic G2 balastlar kullanılıyor, ateşleyicisi ayrı. Sanırım çıkmacılarda bolca bulabilirsin. Çünkü Audi A8 (<2002), BMW 3 E46 (1998-2001), VW Golf IV 'lerde de bu balast kullanılmış.

Kafama takilan bir sey var. Diger araclar icin verdiginiz kullanim araliklari genellikle 2002 oncesi. Aldigim farlar icin 05.2002 ve sonrasi denmis. Aldigim farlarin BOSCH Litronic G2 kullandigindan nasil emin olabiliriz?

ebay'de bu far için kablo dönüştürücülerden görmüştüm ama benzeri uydurulabilir.

Bu adaptorun amaci farin ic kablolamasindan ayri olarak far soketinin halojen far tesisatina uygun olmasini saglamak degil mi? Kullanilan soketleri piyasada bulabilirsem adaptoru kendim yapmayi dusunuyorum. Cunku olmayan almancayla eBay macerasina girmek istemiyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bosch kataloğunda gördüğüm ballast kodu ile yukarıda resimlerini verdiğim balast aynı. Evet kablolama dıştaki soket için yapılmış, çiftine 50 euro istiyolar pahalıymış.

Benim de Almancam yok ama alışveriş yaptığım çoğu yer Almanya, mecbur kalınca anlaşıyorsun :good1:

Yorum bağlantısı
Guest D2S
Bosch kataloğunda gördüğüm ballast kodu ile yukarıda resimlerini verdiğim balast aynı. Evet kablolama dıştaki soket için yapılmış, çiftine 50 euro istiyolar pahalıymış.

Benim de Almancam yok ama alışveriş yaptığım çoğu yer Almanya, mecbur kalınca anlaşıyorsun :good1:

Kablolama adaptoru icin soket parca numaralari:

1J0 941 165 (12 pin)

1J0 973 835 (10 pin)

Bunlari temin edebilirsem adaptoru kendim yapacagim. Kablolama icin diagram da (2003+) buldum.

Asagidaki diagram ise kontrol unitesini bypass ederek arac icindeki rheostat ile far yukseklik ayarinin yapilabilmesi icin. Oldukca kolaymis.

post-5-1181717465.jpg

BOSCH Litronic G2'ye eBay'de cok rastladim ancak genelde sadece kontrol unitesi satiliyor. Ignitor ve P32-d connector dahil degil. Mecburen cikmacilara bakacagim. Ankara'da bildiginiz bir BMW cikmacisi var mi? Veya boyle far kontrol uniteleri satan? VW/Audi cikmacilarinda ne yazik ki yok. Sadece Passat'inkiler bulunabiliyor. O da Hella'nin farkli bir versiyonu, bu fara uymuyor.

post-5-1181717470.jpg

Yorum bağlantısı
Guest D2S

BOSCH Litronic G2 kontrol unitelerini ve atesleyicileri, PHILIPS'in 4200K D2S ampullerinden aldim.

Soketlerim elime ulasti. Adaptorleri yaptim, farin ic tesisatinda aracin icindeki rheostat ile calismasi icin degisikligi yaptim ve farlari bugun monte ettim. Beni yonlendirdigi icin Voltron'a tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Harika, güle güle kullanın. Ama mc pherson'u da unutmamak lazım :good1::good2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Sarı1679652568
BOSCH Litronic G2 kontrol unitelerini ve atesleyicileri, PHILIPS'in 4200K D2S ampullerinden aldim.

Soketlerim elime ulasti. Adaptorleri yaptim, farin ic tesisatinda aracin icindeki rheostat ile calismasi icin degisikligi yaptim ve farlari bugun monte ettim. Beni yonlendirdigi icin Voltron'a tesekkur ederim.

güle güle kullan xenonlarını. insallah sorunsuz kullanırsın.

voltron sana bişey soracağım. benim eniştemde de bora var. ve xenon taktırmak istiyo. benimki gibi bir işlem (yani fk far alıp merceği değişip çıkmaları takmak)ona pahalı geliyor. direk kit takmayı düşünüyor. ama ben pek tavsiye etmedim ona kiti. sorum şu senin arkadaşın borasına h4 kit takmıştınız ışıkta aşırı bir dağılma varmı? karşıdan gelenler rahatsız oluyormu? yani arkadaşının şikayeti oldumu bu konularda?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
güle güle kullan xenonlarını. insallah sorunsuz kullanırsın.

voltron sana bişey soracağım. benim eniştemde de bora var. ve xenon taktırmak istiyo. benimki gibi bir işlem (yani fk far alıp merceği değişip çıkmaları takmak)ona pahalı geliyor. direk kit takmayı düşünüyor. ama ben pek tavsiye etmedim ona kiti. sorum şu senin arkadaşın borasına h4 kit takmıştınız ışıkta aşırı bir dağılma varmı? karşıdan gelenler rahatsız oluyormu? yani arkadaşının şikayeti oldumu bu konularda?

duvarda ışık desenine bakmadım, ancak göz kamaşması ve düzensiz dağılım ciddi denecek kadar var.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Turgay Tuna

Arkadaşlar bende uzun zamandır bora aracıma xenon uygulamak istiyorum ve burada yazdığınız birçok alternatifi düşündüm onun içinde konuşulan konularla ilgili bir iki resim koyayım dedim. Rresimleri eklemeden önce kendi fikrimi de belirteyim çok paranız varsa alın tam takım bir orijinal far takımı olsun bitsin içinde mercekte olur tesisatta balastta far yükseklik ayarıda, param yok ama marifetliyim diyosanız farları açıp merceği yerlerştireceksiniz yüksekliğide tornavidayla yapmayı göze alacaksınız, bende para da yok marifette diyosanız alacaksınız bir h4 kit takacaksınız mis gibi kullanacaksınız tamam biraz parlıyo ama kimsenin gözünü kör etmez sizde özellikle milletin gözüne tutmayacağınıza göre kısa süre parlayıp geçecek. Sanki yola çıktığımızda birtek bizim farımız mı milletin gözünü alıyo. So olarak bence en güzeli normal bir h4 kit alıp takmak zaten onlarda da uzunlu kısalı oluyo selektör sorunu çekerim diyen arkadaşlar biraz uzunlar istediğiniz gibi olmaz ama merak etmeyin halojenlerden iyi olur zaten bizim derdimiz de bunu düzeltmek değilmi 300-500 ytl gibi paralara tamamdır bu iş. Bulursanız mercedes ya da bmw ballastı alın ampül falan önemsiz işler ampulün nezaman patlayacağı belli olmaz önemli olan ballastın ömrüdür. Çıkma alırsanız kaç model arabadan çıktığına bakın gidipte 99-98 model arabadan çıkan ballast ampül almayın sakın çünki zaten ömürlerinin yarısı gitmiştir onların, birsürü kazalı yeni araba var. Bir de ricam var eğer h4 kit takılı bora kullanıcısı arkadaş varsa 3- 5 resim koysunda bakalım arabanın durumuna hem daha iyi fikir sahibi oluruz teşekkürler.

ayrıca bu resmimde de bence gayet iyi bir işçilik var 50 ytl lik iki merceği adam mis gibi monte etmiş bence iyi olmş bu işi ypacak arkadaş olsa bende hemen yaptırırım üstine de bir xenon kit tamamdır al sana 400 ytlye xenon. Canavar gibi.

post-1793-1199553801.jpg

post-1793-1199553844.jpg

post-1793-1199553960.jpg

post-1793-1199554405.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...