İçeriğe Yönlendir

VW Bora'ya xenonu nasıl yaptırmalıyım?

Mustafa Sarı1679652568

Recommended Posts

Mustafa Sarı1679652568

eğer fk alıp merceği değiştirmeden xenon yapcaksan ozaman h7 xenon kiti alman gerekir. ama xenon merceği takarsan d2s takman gerekir.

Ben de senin gibi karar vermiş değilim ve kafam karışık gibi. ama artık birinden birini yapacam. ya eski farlarıma bi-xenon takmayıdeneyecem yada fk alıp ona takmayı deneyecem. bakalım hangisine karar veririm belli değil ama fk daha kolya olur gibi geliyo.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Eğer birinden birine karar verirsen ve uygular isen veya yeni bir ürün veya bilgi edinirsen birbirimizle paylaşalım ve hatalar yapmayalım,birde bosch bi-xenon'lu modeli varmıymış sordunmu?veya fk'nın yada in-pro'nun falan?

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

yok malesef. bora için bukadar seçenek var başka yok. tamam haberleşiriz özelden.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Bu fk'ya h7 kit takılıyor fk nın kendi merceği bi-xenon değil normal xenon ise h7 kiti bi-xenon olarak alınsa farda bi-xenon olmazmı gerçi baktım eğer yanlış değilse fk 700ytl civarlarında iyi bir kitte aşağı yukarı o fiyatlarda ozaman bu bosch'un fiyatına yaklaşmazmı.Bu arada bosh'un yanında verilen d2s mi yoksa oda h7 kit falanmı eğer h7 falansa onada bi-xenon mercekli değil diyorsunuz h7 bi-xenonlu kit takılırsa oda bi-xenonlu olmazmı?Yani yanlış değilsem her ikisiiçinde 1000-1400ytl arası bir rakamı gözden çıkarmak zorundayız onu için enucuz çözüm farı keserek bi-xenon merceği takmak olacak tabi sellektör problemini halledersek onun içinde ya sis kısmına bir halojen reflektör yapılacak yada araba çalışınca otamatik sürekli xenon yanar hale getirilecek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

h7 kitin bi-xenonu falan yok başka hiçbir kitin bi-xenonu olmaz zaten. sadece h4 farlara direk takılan kitlerde bi xenon özelliği var başka hiçbir kitte yok. ayrıca boschun yanındaki d2s çünkü orjinal xenon o. her orjinal xenonun ampülü ya d2s yada d2r olur h7 h1 h3 h4 falan onlara olmaz.

Birde fk 700 ytl falan değil ben ankarada 400 ytl fiyat aldım. sen iyice araştır piyasayı. diyelimki bunu aldık buna birde 500 550 ytl ye h7 kit taktık toplam 900-950ytl. eğer meganII den çıkma xenon merceğini takarsak ve çıkma ballast+d2s ampüller takarsak yaklaşık bunlar da 400-450 ytl civarı tutar toplamda 800-850 ytl civarı tutar. işte benim hesabım bu.

Tabi eski fara bi-xenon uyguldığımızda maliyet daha az olur herhalde. 500 ytl cıvarı mercek dahıl tüm parcalar alınır ve işleme başlanabilir. ama ayak yaptırmak ve benzeri parcalar içinde belirli bir para harcancak yani. eğer bide ustaya yaptırırsak 800 den aşağı tutmaz bu işlem de.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Olabilir doğrudur sen fk'yı 400ytl'ye öğrendiğine göre, fk değilmi başka marka değildi.Peki fk'yı alırsak onun yerine bi_xenon merceği uyacakmı bide neden megan 2 merceği takarız demişsin diğer mercekler olmuyor mu oraya megane2 ninki bi-xenon mu değil mi?Fk yı aldıktan sonra oraya uygun fiyatla E serisi bi-xenon merceği bulsak daha iyi olur herhalde.Merceğe.ballasta,ampule 400ytl falan yazmışsın çıkma olarak bundan daha ucuza bulunamaz mı acaba?

Yorum bağlantısı
Mertol Kip

Fiyat uçmuş... 560$ ve daha 4 gün var.. Ollldu.. Tamam balast falan üstünde ama çok para bence... O kafadan 800$ ı falan görür gibime geliyor..

Zevk meselesi ama bunlar acayip gözüküyor yaw..

ba_1_b.JPG

Yorum bağlantısı
Mertol Kip

Başka bir arabanın farını bunun içine oturtamıyormusunuz? Atıyorum A3 farı falan??

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Başka bir arabanın farını bunun içine oturtamıyormusunuz? Atıyorum A3 farı falan??

Şnan aklıma gelmedi değil başka farı oturtmak. ama zannetmiyorum uyacağını boranın farı baya farklı bir tasarıma sahip köşeliye kaçıyo hafiften. birde içinin ayaklarına uyması çok zor zannedrsem h4 ile iki reflektörlülerinki farklı yapıya sahip öyle değilmi?

Nasıl el yapımı bu voltron bence bu fk olması lazım. yoksa fknın içi normal bora farına mı yerleştirilmiş?almancamız yokki anlayalım :lol: .

Buarada gerçekten baya uzattık konuyu çok kafa ütüledik valla kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Olabilir doğrudur sen fk'yı 400ytl'ye öğrendiğine göre, fk değilmi başka marka değildi.Peki fk'yı alırsak onun yerine bi_xenon merceği uyacakmı bide neden megan 2 merceği takarız demişsin diğer mercekler olmuyor mu oraya megane2 ninki bi-xenon mu değil mi?Fk yı aldıktan sonra oraya uygun fiyatla E serisi bi-xenon merceği bulsak daha iyi olur herhalde.Merceğe.ballasta,ampule 400ytl falan yazmışsın çıkma olarak bundan daha ucuza bulunamaz mı acaba?

Evet fk idi gidip gördüm bizzat. ama bazi yerlerde 550 falan fiyat çekiyolar. herneyse fk nın içine bi-xenon merceği uyabilirde uymayabilirde denemek lazım. megane II nin mercekleri normal xenon merceği ve yapı olarak bi-xenonlardan küçük ve fknın içine sığması muhtemel görünüyor. ama mercedesin bi-xenon merceği sanki bıraz zor sığar gibime geliyo ama belli olmaz dediğim gibi denemek lazım. Parcaları ucuza bulabilriz belki iyi pazarlık yapmak lazım.

Yorum bağlantısı
Cem Temizsoylu

Bi-xenon mercek muhtemelen sığar, vida delikleri zaten Valeo xenon mercekte de tutmuyor, onda da uğraşıyorsun uydurmak için, biraz daha uğraşılıp bi-xenon da yapılabilir.

Hurdacılar uyanmış iyice, pazarlıkla falan fiyat zor düşer.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Fk'nın merceği sökülüyor mu bilimem ama sökülüyorsa dediğiniz gibi bi-xenon merceği bi şekilde içine oturtulabilir herhalde onuda deneyeceğiz.Ayrıca başka bir arabanın far takımı takılabilirmi diye söylemişsiniz bunu bende düşündüm geceucuşunun xenon'a çevirme yöntemlerinde carismaya uygulana sistem gerçekten çok yaratıcıydı onun gibi birşey veya boranın farına yakın modeldeki bir farı alarak kasayı fara göre şekillendirmek te olabilir belki.Şuanda ben KKTC'deyim 10 gün içinde adana'ya döneceğim döner dönmez işlemlere başlayacağım sizide mutlaka bilgilendireceğim.Birde ebay'dan örnek verdiğiniz elyapımı dediğiniz o farın mantığı ne acaba dediğiniz gibi fk nın içi bora farına mı yerleştirilmiş acaba ve neden okadar düşük bir fiyatttan başlamış açık artırma?

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Arkadaşlar bu Fk angel'ı en ucuz nerden ve nekadara alınabilir.Birde bunların içinde ki angel halkalar içi siyah olandada krom olandada sarı renkli gösterilmiş bunun beyaz yada mavi renkli yada farklı renkte olanını gördünüz mü?Yoksa bu halkalar değişiyormu?Halka satılıyor ama bunun halkaları yarım gibi görünüyor o satılanlar tam daire gibi olurmu acaba,birde yine bu angel halkalar için çabuk bozuluyor demişsiniz nekadar süre bu?Öyle çatpat sürekli bozuluyor mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Arkadaşlar bu Fk angel'ı en ucuz nerden ve nekadara alınabilir.Birde bunların içinde ki angel halkalar içi siyah olandada krom olandada sarı renkli gösterilmiş bunun beyaz yada mavi renkli yada farklı renkte olanını gördünüz mü?Yoksa bu halkalar değişiyormu?Halka satılıyor ama bunun halkaları yarım gibi görünüyor o satılanlar tam daire gibi olurmu acaba,birde yine bu angel halkalar için çabuk bozuluyor demişsiniz nekadar süre bu?Öyle çatpat sürekli bozuluyor mu?

Ben en ucuz 400 ytl ye buldum ankarada. ben bunu kime söylediysem hayret ettiler özellikle önceden alanlar. çünkü genelde 550 ytl ye almışlar. sadece sarı renk var orjinal olarak içinde olan. beyaz yada baka renk yapmak için xenon merceği takmak için içi açıldığında oraya bi yere beyazı monte edilebilir. direk onlar sökülmüyo galiba önune monte ediliyo. o halkaların içinde bildiğimiz dipsiz park ampülleri varmış vede arka taraftan değiştirilebiliyomuş patlayınca yani far camını açmak gerekmiyomuş.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

400YTL ye öğrendiğin sahte falan değildir değil mi çünkü ben bir tuning dergisinde görmüştüm bu fk'nın sanırım kendi distribütörüydü ilan vermiş ve piyasada çok fazla gezen fk angellerla ilgili bir açıklama yapmışlardı(sahteyi nasıl ayırt edebileceğinle ilgili falan .Birde ben galiba fk alıp içine bi-xenon projektör takacağım galiba çünkü en kolay ve en ucuz yol bu gibi görünüyor.Birde ebay dan resmini eklediğiniz o 30euro'luk ürün de bu fk'yla aynı mı bir farkı varmı el yapımı falan demişsin.Sence hangisi daha iyi olur içi siyah olan mı krom olan mı?Birde bu ürün denildiği gibi uzakdoğu değil alman imiş modacarstore.com dan bana gelen mail öyle.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

Zannetmiyorum sahte olduğunu çünkü ben esas ankaraya fkyı getiren yerden sordum. buarada belki fiyatlar biraz yukarı çekilmiş olabilir euro çıkıt biliyossun. Peki sahtesiyle gerceğini nasıl ayırd edebiliyomusuz? hani ben ona göre bidahaki gidişimde iyice bakayım. Nasıl el yapımı olduğunu voltron açıklayacak artık. bende bi-xenon düşünüyorum fknın içine eğer kesin karar verirsem yaptırırsam.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Bir kaç önceki mesajımda dediğim gibi şuan KKTC'deyim 10 gün içinde adanaya geri dönecem dergide adana'da evde ama kardeşimden öğrenip yarın yazayım tamam ilanı veren firmanın adını falanda söylerim.Şnşalllah diğer arkadaşların dediği gibi FK dan pişman olmayız.Birde merak ettim bu hellanın,valeo' nun yada bosch'un bu sürüşe duyarlı(AFL) projektörleri bu bizim fk gibi falan farlara takılırmı yoksa onun için daha ayrı bir sistem mi gerekli?Hayır yani bildiğim kadarıyla mercedes te falan şuan kullanılıyor eğer çıkma bulabilirsek onu kullanırız.Gerçi biraz büyük görünüyor ama.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568

Malesef bunu yapma şansımız yok çünkü orjinal xenon opsiyonu olup da arabasında xenon olmayan arkadaşlar sonradan kendi arabalarının orjinal xenonlu farlarını alıp takmalarına ragmen o dediğin özelliği çaıştıramıyorlar. çünkü tesisat uygun değil ve sonradanda çekilmesi çok zor yani uğraşmaya değmez biz normal bi şekilde xenona kavuşursak bence yeter fazlasıyla. herneyse tamam sen adanaya döndüğünde özelden msj atarsın bana. Bilelimde tongaya basmayalım yani. Buarada dediğin gibi insallah memnun kalırız fk dan. borasına takmış olan bir kişiye sordum baya memnunmjş hemde mercek değiştirmeden direk üzerindeki merceğe takmış xenon kiti ve gayet memnunum diyor.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Bizim bu mercekli farları bosch ve fk dan başka üreten yokmu hella veya in-pro veya başka marka hiç gördünüz mü?

Yorum bağlantısı
Mertol Kip

korkarım bu başık 10 sayfayı geçmeden önce hiçbiriniz bu far işini halledemeyeceksiniz.. :lol:

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
korkarım bu başık 10 sayfayı geçmeden önce hiçbiriniz bu far işini halledemeyeceksiniz.. :lol:

Ya merruse ben beklemediyimde gau arkadaşımız düşünsel olarak baya hareketli. Ama o yakında icraata da başlayacak ama ben başlayamıyorum çünkü şu günlerde yoğunum ve zamanım yok farla uğraşmaya şuanda. ama ilk fırsatta başlayacam. dediğin gibi 10 sayfayı bulabilir :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı1679652568
Bizim bu mercekli farları bosch ve fk dan başka üreten yokmu hella veya in-pro veya başka marka hiç gördünüz mü?

Malesef daha öncede belirttiğim gibi yok başka secenek. inpro da yok hella da yok.

Yorum bağlantısı
İsa Can Türkmen

Aklıma takıldı bu FK da mercekli kısım sadece kısa sürüş aydılatmasıydı birde reflektör için uzun halojen kısmı vardı, yani mercekli kısım sadece kısa için tasarlanmış peki biz bu merceği söküp bi-xenon merceği taktığımızda bu reflektör işi ne olacak bu farın orjinalinde kısa mercekli kısım için tasarlamış reflektör içinse ayrı bir kısım belirlenmiş mercek değiştiğnde kısa xenon yandığında uzununda xenon ,kısa yanmadığında halojen reflektörün yanması için ne yapılacak, bir ayar yapmak gerekecek mi?Çünkü sizden yaklaşık 10-15 içinde yeni bir fikir gelmezse ben FK yı alıp bi-xenon mercek te alıp montaj yapacam eğer bi-xenon mercek taktığımızda reflektörde xenon yanmayacaksa boşuna mercek almanın hatta galiba fk almanın da anlamı kalmıyor,bana bu konuda bilgileriniz bildirirseniz boşuna parçalar almayayım.Çünkü bu konuda amaacımız uzn zamandır bi-xenon elde etmek xenon değildi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...