İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2 (2005-2011) xenon dönüşümü ve mercekli farlar

Eyup Akçimen

Recommended Posts

Fatih Özbaş1679652583

ballast ve ampul D1S. mercek de o zaman xenon mercektir. bence alın bunu güzel aydınlatma sağlarsınız fakat aracınızın far soketine uyacak mı uymayacak mı kontrol edin. farlar otomatik yükseklik ayarı ile mi çalışıyor yoksa manuel seviye motorlu mu? seviye motorları takılı mı onu da sormayı unutmayın. kaç para istiyorlar bu farlara kitiyle beraber?

Yorum bağlantısı
Özgür Taş1679652593
ballast ve ampul D1S. mercek de o zaman xenon mercektir. bence alın bunu güzel aydınlatma sağlarsınız fakat aracınızın far soketine uyacak mı uymayacak mı kontrol edin. farlar otomatik yükseklik ayarı ile mi çalışıyor yoksa manuel seviye motorlu mu? seviye motorları takılı mı onu da sormayı unutmayın. kaç para istiyorlar bu farlara kitiyle beraber?

yalnızca tek far var ellerinde diğeri için henüz stoklarını tarıyorlar, şu an stok kartında maliyet olarak 115 TL gibi bir rakam görünüyor fiyat vermediler ama diğer farla birlikte işçilik hariç 400 - 500 tl gibi bir rakama halledebilirim sanırım.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

+1

Hem zaten İlker bey arkadaşın aracına h7 halojen mercek takmış bi-xenon mercek sığmıyor diye.

Sizin alacağınız farda orjinal xenon merceği olacak ve diğer ekipmanlarda orjinal bencede alın ,Selçuk

arkadaş gibi halojen h7 mercek takdırmanızdan çok daha iyi olucakdır sizinki.

Bence farın ikisi beyinle ampülle falan 400-500 ise çok iyi fiyat kendi farınıda satarsın

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özgür Taş1679652593
Bu far bi-xenon . Tüm herşeyi üzerinde ve 1000.tl den aşağı ise bedava derim

Servet bey farın bı-xenon Olduguna emin mısınız? Yanılmıyorsam üzerinde uzunlar için ayrı bir ampul var ama tabi ben pek de anlamıyorum bu isten..

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)
Servet bey farın bı-xenon Olduguna emin mısınız? Yanılmıyorsam üzerinde uzunlar için ayrı bir ampul var ama tabi ben pek de anlamıyorum bu isten..

Servet abi bi-xenon diyosa bi xenondur :blush:

Uzun hüzme; bi-xenona destek,ani selektör için vs olabilir

Yorum bağlantısı
Misafir

Bi-xenon olduğu, birincisi D1S ateşleyici yanında selenoidi var.(uzun için görünüyor ) ikincisi farlar kapalı iken sadece halojen selektör yapar,farlar açık iken xenon+halojen selektör yapar

Yorum bağlantısı
Özgür Taş1679652593
Bi-xenon olduğu, birincisi D1S ateşleyici yanında selenoidi var.(uzun için görünüyor ) ikincisi farlar kapalı iken sadece halojen selektör yapar,farlar açık iken xenon+halojen selektör yapar

Peki Servet bey bi xenon oldugundan da emin isek.. Merak ettigim bir diğer konu montajı için herhangi bir modifikasyona ihtiyac var mı?

Focus 2008 collection hb aracım için düşünüyorum alelade bir serviste montaji yapılabilir mı?

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

Bu farlardan cumartesi günü montaj yaptım.

Farlar visteon marka,bi-xenon,farlar kapalı iken sadece halojen uzunlar çalışır.Soketler birebir uyar,far yükseklik ayarı çalışmaz.Servise gerek yok,sizde takabılırsınız.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yukarıdaki ile aşağıdaki fotoğraftaki farlar farklı. Yukarıdakiler adaptif halojen far, aşağıdaki ise bi-xenon.

Dikkat edilmesi gereken bir husus var, ebay'de bu farların LHD olanları gayet ucuza bulunabiliyor, burda da satılabiliyor. Soldan akan trafiğe göre mercek siperi dizayn edildiğinden yönünü değiştirmeye çalışsanız da pek fayda etmiyor.Farın üzerindeki ürün kodu biliniyorsa bunu kontrol etmek mümkün.

Yorum bağlantısı
Özgür Taş1679652593
Yukarıdaki ile aşağıdaki fotoğraftaki farlar farklı. Yukarıdakiler adaptif halojen far, aşağıdaki ise bi-xenon.

Dikkat edilmesi gereken bir husus var, ebay'de bu farların LHD olanları gayet ucuza bulunabiliyor, burda da satılabiliyor. Soldan akan trafiğe göre mercek siperi dizayn edildiğinden yönünü değiştirmeye çalışsanız da pek fayda etmiyor.Farın üzerindeki ürün kodu biliniyorsa bunu kontrol etmek mümkün.

Evet ilk fotoğraf tamamen benim acemiliğimle ilgili benzer gördüğüm için fikir verebilir düşüncesiyle eklemiştim.

Bir şey merak ediyorum, sizce bu farın üzerindeki balast ve ampul orjinal olarak içinde mi gelmiş yoksa sonradan mı eklenmiş ? Yani ford grubunun bu şekilde bir bütün olarak kullanıma hazır far satışı var mı ? Farı elinde bulunduran arkadaşlar konuyla ilgili en ufak bir bilgi sahibi değil ve sanıyorum ellerinde yalnızca sol tarafı var. Sizce sağ farı da bu şekilde bütün parçaları içerisinde bulabileceğim başka bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

farın diğerini böyle tam teçhizat üzerinde bulacağını sanmıyorum,en iyisi ilker abiyle temas kurman.

Yorum bağlantısı
Özgür Taş1679652593

farın üzerindeki ürün no 4M51-13W030-NE

ama ford'da böyle bir far da görünmüyor.. Başta çok heveslenmiştim ama açıkçası şimdi ne yapacağımı bilmiyorum, belki buradan bir arkadaş bu koda göre bir sonuç alabilir bu farla ilgili son umudum.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

Bu far focus st farı olarak geçiyor,bu şekilde servisler falan bir araştır istersen,aşağıdaki linkde geçen sene bir arkadaş balastlarla beraber 400 lira istemiş çift fara ki bedava bir fiyat

Linki ekliyorum üye olup satılıp satılmadığını öğrenebilirsin ve yine senin araç için st farı aramaya devam edebilirsin,belki böyle uygun fiyata denk gelebilirsin tekrar,ya da nerden temin edeceğin konusunda ordaki arkadaşlar yardım edebilir.

satılık st far

Yine başka bir linkde Sefa adlı arkadaş takdırmışdı ona ulaşabilirsin nerden aldığını sorabilirsin,hatta bir ara farlar satılıkdı

bi-xenon

Adaptif olarak istersen h7 mercekli Selçuk arkdaşın takdırğının orjinal hali gibi düşünebilirsin onun ilanında ekliyorum o şu an satılık

H7 adaptif

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
farın üzerindeki ürün no 4M51-13W030-NE

ama ford'da böyle bir far da görünmüyor.. Başta çok heveslenmiştim ama açıkçası şimdi ne yapacağımı bilmiyorum, belki buradan bir arkadaş bu koda göre bir sonuç alabilir bu farla ilgili son umudum.

Visteon'un online kataloğu kaldırıldığından bu koda göre arama yapamıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Karabulut

farlarımı bi xenona çevirecem,bugün çıkmacıdan iki tane far aldım parçaladım ve reflektörlerini çıkardım ,yarın ilker abiye gönderecem.

Yorum bağlantısı
az önce ilker abi msj attı yurt dışındaymış cuma gelecekmiş

Mercek montajınamı gitmiş ??

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

abi bilmiyorum :) cuma gelecem dedi,servet abi bu bi xenonlardaki far açıkken selektörle kapalı iken ki selektörü anlamıyorum,ben uzunları iptal edecem uzun kablolarını merceğin selenoid motorunamı bağlicam peki farlar kapalı iken selektörü nasıl yapacak,hem uzunlara elektrik verecek hem merceğin önünü açacak nası olacak bu abi

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Eğer halojen uzunları iptal edersen (ki yapmanı istemem) röle kullanman gerekecektir. Röle bobin uçlarından birisi direk eksiye, artı beslemesi direk uzun hüzme kablosuna, ( bi-xenon perdesine) kısa hüzme kablosuda arada seri diod ile bobin artısına çelilecek.

Selektör yapınca bobin çekip balastı ateşleyecek, selektör yapılacak, kısalar yanınca diod üzerinden bobine yine artı gelecek xenon yanacak, sadece selektörde veya dürek unularda perde çalışacak.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

abi uzunları neden iptal etme diyorsun,farlar kapalı iken hem mercek hem uzun halojenlerin selektör yapması görselliği bozmazmı ki geçen karşımdan A6 geliyordu ve selektör yapınca hem mercek hem de halojenler yandı,bir yandan şimşek çakıyo biryandan da sarı köy lambası yanıyo,hiç hoşuma gitmedi abi o yüzden uzunları iptal edecem.ilker abi zaten devreyi gönderir ama neyi neye takacağımı bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

ayrıca abi hella d1s mi valeo d1s mi sence hangisi ?

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

5 bacakli role kullanilsa daha iyi olmaz mi Tetikleme kisadan alinsa uzundan gelen + rolenin girisine: çikişlar içinde bobin kapaliyken(kisalar kapaliyken yani) çıkışını hem balasta hemde projektorun selenoidine, bobin çekiliyken sadece projektorun selenoidine versek olmaz mi

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

işte bunların hiçbirini anlamıyorum :) röleymiş bobinmiş . ..

Yorum bağlantısı
abi uzunları neden iptal etme diyorsun,farlar kapalı iken hem mercek hem uzun halojenlerin selektör yapması görselliği bozmazmı ki geçen karşımdan A6 geliyordu ve selektör yapınca hem mercek hem de halojenler yandı,bir yandan şimşek çakıyo biryandan da sarı köy lambası yanıyo,hiç hoşuma gitmedi abi o yüzden uzunları iptal edecem.ilker abi zaten devreyi gönderir ama neyi neye takacağımı bilmiyorum
A6 da uzun halojeni yokki.Gördüğün gündüz farı idi.Ayrıca xenon uzunları yanında halojen uzun her zaman iyidir. Hiç olmadı mavi boyalı ampül tak(renk uyumu için ) yinede halojen kalsın derim.
ayrıca abi hella d1s mi valeo d1s mi sence hangisi ?
Görece olarak fark var ancak, Ben her iki aracımdada Hella kulanıyorum (yeni nesil kangoo'da, klasik honda'da )
5 bacakli role kullanilsa daha iyi olmaz mi Tetikleme kisadan alinsa uzundan gelen + rolenin girisine: çikişlar içinde bobin kapaliyken(kisalar kapaliyken yani) çıkışını hem balasta hemde projektorun selenoidine, bobin çekiliyken sadece projektorun selenoidine versek olmaz mi
oOda olur. Tek fark diod olmaması.
işte bunların hiçbirini anlamıyorum :) röleymiş bobinmiş . ..
Anlarsın biraz forumu kurcala robot bile yaparsın :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...