İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2 (2005-2011) xenon dönüşümü ve mercekli farlar

Eyup Akçimen

Recommended Posts

Selçuk Karabulut

evet iki ampüldede var sorun.şunu söyleyim ampülün içindeki xenon gazının oval daireler çizdiğini ampüle çıplak gözle bakınca görebiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

arkadas titreme diyerek neyi kasdediyor bilmiyorum ama normal titreme ne ampulden ne de balasttan olur yahu... ampulden yahut balasttan olan isigin kirpma yapmasidir. milisaniyelik kesintilerdir yani. bu durum duydan da olabilir elbette.

ancak sorun titreme ise bunun nedeni merceklerden, mercekleri tutan tas, ayar vidalari, sabit vidalar, klipsler yahut her ne varsa onlardan olabilir. bir de farinizi arac kasasina sabitleyen vidalari kontrol edin, degisim esnasinda onlarda gevsek monte edilmis olabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

evet aynen öyle ampülün içindeki xenon gazı yanarken oval şekilde halkalar çiziyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
arkadas titreme diyerek neyi kasdediyor bilmiyorum ama normal titreme ne ampulden ne de balasttan olur yahu... ampulden yahut balasttan olan isigin kirpma yapmasidir. milisaniyelik kesintilerdir yani. bu durum duydan da olabilir elbette.

ancak sorun titreme ise bunun nedeni merceklerden, mercekleri tutan tas, ayar vidalari, sabit vidalar, klipsler yahut her ne varsa onlardan olabilir. bir de farinizi arac kasasina sabitleyen vidalari kontrol edin, degisim esnasinda onlarda gevsek monte edilmis olabilir.

+1

Reflektör bloğu komple titriyor bence. Halojendeyken dikkat çekmiyordu ışık şiddeti artınca göz batmaya başladı. Aracı duvara 10 metre yaklaştırıp kısa farları açın duvardaki __/ __/ ışık çizgileri rölantide bile titriyorsa sorun fardadır. Düzeltilmesi fara göre değişir bazen mümkün olmayabilir. Farın arkasında köşelerdeki sağ sol ayar vidalarını tornavida ile çevirerek titreşimi kesebilirsin belki, bende bu işe yaradı.

Yorum bağlantısı

Eğerki kesilme çizgisi sabit iken ışıkta titreme varsa balast bozuktur.Ampülün beslenmesi için gereken 80-90 voltluk gerilim 60 voltun altına düşünce ışıkta titreme oluyor ve far titriyormuş gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

farda bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü herşey sabit,sorun kitte sanırım ama balasttamı ampüldemi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

öyle yapacam galiba eve gidince ,anca diğer haftasonu deneme şansım olur.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bunlar da benim Bi-xenonlarım Mert'ten aldım sadece montajını yapıp bir kaç foto çektim.Ayarlarının bozuk olduğunu biliyorum(fotolardan ve forumdan)bu farlarla birazda ben uğraşayım olur mu olmaz mı bilmiyorum ;) Olmazsa Mert'ten garantili geri verebilirim :p Yorumlarınızı bekliyorum.Selamlar.

fotoraf0571.jpg

fotoraf0572.jpg

Birde sormak istediğim bu ayar kollarına farın arka kapağını açıp mı ulaşılıyor. :D

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

kisa aydinlatma sorunsuz gorunuyor, uzunda kenar aydinlatmalari zayif geldi bana. ancak cok sorun olacagini sanmiyorum. ayar kolu genelde farin arkasinda bir yerde oluyor. fari incelerseniz bulabilirsiniz sanirim. olmazsa aldiginiz yerden de yardim alabilirsiniz. cunku bu sekilde hem sizin saginizda kalan bolgeyi(kaldirim, yaya, arac vs.) gormeniz acisindan, hem de karsindan gelen surucu icin hos bir aydinlatma olmaz. asagiya hella'lar icin ayar kolunun goruntusunu koyuyorum. ayar kolu mevcutsa -ki %90 vardir- mercek degisimi gereksiz, mercekler gayet basarili. yorum yapan arkadasimiza takilmayin, Bektas kardesimizin formumuz konularini biraz daha okumaya ihtiyaci var. :)

post-3361-1290727240_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Adnan abi ikametin tam neresi? Gebze'ye yakınsan beraber bakalım

Servet seninle bir türlü karşılaşamadık.Şstasyonun Darıca tarafındayım.Bu arada geçmiş olsun dirseğin nasıl oldu.C.tesi günki (FCTR) toplantısında bakarız diye düşünmüştüm.Görüşmek üzere selamlar.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

İyiyim.Sert hareket etmediğim sürece sorun yok.Kıkırdak çabuk kaynıyormuş.araçda kullanabiliyorum ama bovling karting gib aktivitelere katılamam.Seyir ederim.Yarın bakarız beraber.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Beyler kızacak bir durum yok herkes fikrini söyleyecek ki ortaya yeni fikirler çıksın.Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Durumu Şlker beyle görüştüm visteon marka mercek olduğunu ve bizim trafik akışımıza ters olduğunu merceklerin değişmesi gerektiğini belirtti.Buradan Şlker beye tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Adnan yarın eğer toplantı olursa merceğin yanındaki koldan Türkiyeye göre ayarlarız. o farı mertcanla beraber kurcalamıştık :)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bugün akşam farların yanındaki kolları aşağıya indirdim fotoları biraz sonra yüklerim ama benim hoşuma gitmedi :):)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

diğer arkadaşlarda yorumlarını yapsınlar. bir anormalik var.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
siz beni herzamanki gibi gene yanlış anlamışsınız. :) ayardan bende bahsettim konuda mercek değişimini isterse yapabileceğini önerdim. çünki yol işaretlerimiz sağ tarafta. kusura bakmayın bu arada bundan sonra yorum yapmayız olur biter :)

asil sen beni yanlis anlamissin abim. benim sana karsi bir kastim, art niyetim filan yok, olamaz da... Adnan kardesim, ayar kolu derken o Ingiltere icin olan stilin degisimini saglayan koldan bahsetmis, sense farin sag-sol-yukseklik ayarindan cevap vermissin. ve eger bahsedilen ayar kolu varsa mercek degisimine genelde ihtiyac olmaz. ayrica mercek bu haldeyken Turkiye'de bu farin kullanilmasi cok sakincali bir durum. sen oynama yapmaniza gerek yok demissin ama oynamamak olmaz, ayar koluysa ayar kolu, mercekse mercek.., ama mutlaka duzeltilmesi gerekir. cunku karsidan gelen surucunun gozune girer kisalar, ustelik kendisi icin de sagda yeterli aydinlatma saglanamamis olur. ben bu soylemlerine yorum yaptim, duzeltme ihtiyaci hissettim. cunku dusunsene, sirf kucuk bir ayar koluyla hersey duzeltilebilecekken biri senin koskoca mercegi degistirmeni istiyor, ne kadar kulfetli bir durum oyle degil mi?; hele hele birde bu islere yabanciysan... ben sirf boyle ufak tefek(ama bizler icin ufak tefek) seyler yuzunden arabasini satanlari taniyorum. amacim seni yermek asla degil, sadece ve sadece hatali oldugunu dusundugum bir yorumu duzeltmek. ha, duzelttigim sey senin dusuncene gore benim hatamsa, oyleyse hic cekinme, sen de beni duzelt. ki boylece dogrulari ogrenmis olalim hep beraber. zaten formun da ana temasi bu degil midir ki? cogumuz birbirimizi hic tanimadigimiz halde fikirlerimizle, oneri ve yorumlarimizla yardimci olmaya calisiyoruz. ve bizde darginlik asla olmaz. olsaydi, zamaninda Oktay Abi'nin ortaya attigi bir dusunce(direnc ve akim sinirlamasi) ile ne yorum savaslarina girmistik butun mahalle(forum), orda olurdu.. :) ama sonucta kimse birbirine darilmadigi gibi, kazanan hepimiz olduk. yanlis anlasildiysam, seni kirdiysam affet... sen bize dogrularinla da yanlislarinla da, her daim lazimsin. :)

not: Abi oldu mu, vites kuculttum mu? bana anarya vitese takmisim gibi geldi. :D saka saka...

not2: bu yaziyi hicbir baski altinda kalmadan, iskence gormeden, tepemde binlik ampul yanmadan, tamamen kendi bilgisayar masamda ve tekerlekli yatar koltugumda ayaklarimi bilgisayar masasinin ust kosesine uzatmis bir sekilde ve de tamamen samimi duygularla yazdim. Imza, Ben. :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sağ ve solun ayrı ayrı fotoğrafını çekip gönderin. (Bir tarafı bezle vs kapatarak)

Bu soldan trafik için yapılan merceklerde sağa çevirme işi çok da düzgün olmuyor, sağdan yapılan mercekteki ışık deseni bire bir tutmuyor. Bu durum farların geri verilmesi için bir neden değil. Hiç olmazsa içindeki mercek değiştirilir yine kullanılır. Buluşmaya gelebilir miyim bilemiyorum, olmadı söküp servetin kafasına atarsın o halleder. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...