İçeriğe Yönlendir

Ev Bütçesi Yönetimi

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kayın valideye yakın bir yere taşınılacak, veya kayıncvalide sana yakına taşınacak.. 

Eşin çalışacak, başka yolun yok Ahmet. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet Çalışkan yazdı:

Yorumları bu şekilde beklemiyordum. Genelde bu forumda yanlış düşünen taraf ben olurdum :D ailemin de genellikle pek yanıldığını görmemişimdir. O yüzden içim içimi yiyordu. Kabahati kendime buluyordum. Bu yorumlardan sonra psikolojik olarak o kadar rahatladım ki anlatamam. 

Ama aileler neden bu kafada anlamadım. Babam sanırım "ben işçi maaşıyla iki çocuk büyüttüm" kafasında ama şartlar o zamanki şartlar değil ki.

60 yaş üstü, ekonomi çok eyi

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Arkadaşlar yazmış Ahmet bey. Eşinizin çalışması gerekiyor. Varsın giderler düşüncr katkısı 1000 tl olsun. Bunun emekliliği de var. Gelecek düşünmeniz lazım. Allah bağışlasın çocuğun üniversitesi var. Tek seçenek var, eşinizin çalışması. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Elinden gelenin en iyisini yapıyorsun aileler tarafından aslında takdir edilmen gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Onu diyenlere hiç ayırt etmeden söv 

Daha ne yapacan çok biliyor herkes herşeyi 

Ek iş bakmakta fayda var biseler icad  etmeye çalış  yapacak bişe yok çok zorlaştı herşey 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bazı şeyleri belli yaşın üzerine anlatamıyorsunuz. Benim ailemde de var bu şekilde darlayan bazı kişiler. Benim sorunlar özel sektörün emekli oldukları konforlu kamu işlerinden ne kadar farklı olduğu ve hayat kurmanın veya devam ettirmenin ne kadar zor olduğu ile alakalı. İlla birebir yaşamaları gerekiyor yoksa bir türlü anlamıyorlar ve yorulduğunuzla kalıyorsunuz. En olmadı şu videonun linkini bırakıyorum, yollayın izlesinler belki anlarlar.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet Çalışkan yazdı:

Yorumları bu şekilde beklemiyordum. Genelde bu forumda yanlış düşünen taraf ben olurdum :D ailemin de genellikle pek yanıldığını görmemişimdir. O yüzden içim içimi yiyordu. Kabahati kendime buluyordum. Bu yorumlardan sonra psikolojik olarak o kadar rahatladım ki anlatamam. 

Ama aileler neden bu kafada anlamadım. Babam sanırım "ben işçi maaşıyla iki çocuk büyüttüm" kafasında ama şartlar o zamanki şartlar değil ki.

Bu tip düşünen eskiler işe girmek için 40 takla atıp sınavdan sınava koşmadı. Aldıkları paranın satın alma gücü daha fazlaydı, harcama kalemi daha azdı. Bir de betonlaşma ve ucuz kredi sonrası sürekli ev-araba vs alıp kendini topluma kanıtlama ihtiyacı hissettirildi. 

Banka,kredi kartı insanı fazla güvende hissettiriyor. Gereksiz harcaman yok gibi ama dikkati elden bırakmamalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

memurun düştüğü hale bak güler misin ağlar mısın :bambam:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu tip düşünen eskiler işe girmek için 40 takla atıp sınavdan sınava koşmadı. Aldıkları paranın satın alma gücü daha fazlaydı, harcama kalemi daha azdı. Bir de betonlaşma ve ucuz kredi sonrası sürekli ev-araba vs alıp kendini topluma kanıtlama ihtiyacı hissettirildi. 

Banka,kredi kartı insanı fazla güvende hissettiriyor. Gereksiz harcaman yok gibi ama dikkati elden bırakmamalı.

Ben yemedim sen de yeme, ben görmedim sen de görme.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu tip düşünen eskiler işe girmek için 40 takla atıp sınavdan sınava koşmadı

Belediye bi sınav açmış 10 kişi girmiş 5i memur olmuş kalanı almanya'ya çalışmaya gitmiş. Liseyi bitirip direk öğretmen olanlar, 2 yıllık önlisans bitirip dilekçeyle amir olanlar neler neler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Memurların durumu fena değildi bir kaç sene evvel karı koca memur olan çoğu kişi evini arabasını alabiliyordu baktım simdi maaşlar çok düşük kalmis  öğretmen maaşına 14 kusur yazmış memurlar.net gercekmi bu rakamlar 

Neden böyle.oldu asgari ücrete %50 civarı gelirken özel sektör yakalamaya çalıştı ama devlet memurları burda hep eksik zammı aldı 

https://www.memurlar.net/maas/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Gök yazdı:

Memurların durumu fena değildi bir kaç sene evvel karı koca memur olan çoğu kişi evini arabasını alabiliyordu baktım simdi maaşlar çok düşük kalmis  öğretmen maaşına 14 kusur yazmış memurlar.net gercekmi bu rakamlar 

Neden böyle.oldu asgari ücrete %50 civarı gelirken özel sektör yakalamaya çalıştı ama devlet memurları burda hep eksik zammı aldı 

https://www.memurlar.net/maas/

Yeni başlayan öğretmenin maaşı düşük,ek ders ücreti almayanlar da var.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Evren Erakçora yazdı:

Yeni başlayan öğretmenin maaşı düşük,ek ders ücreti almayanlar da var.

istanbul da yeni göreve başlamış öğretmen nasıl geçiniyor ? adam ev kirasını faturasını düşünmekten ders anlatamaz ki kimsede o adamı suçlamasın niye bu çocuklar bu halde diye 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Gök yazdı:

istanbul da yeni göreve başlamış öğretmen nasıl geçiniyor ? adam ev kirasını faturasını düşünmekten ders anlatamaz ki kimsede o adamı suçlamasın niye bu çocuklar bu halde diye 

Geçinmesi çok zor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Hocam bütçeyi gayet iyi yönetiyorsunuz. Burada sıkıntı sizde değil. Sıkıntı hayat pahalılığı ve memur maaşının düşük oluşu 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Ali Gök yazdı:

İstanbul da yeni göreve başlamış öğretmen nasıl geçiniyor ? adam ev kirasını faturasını düşünmekten ders anlatamaz ki kimsede o adamı suçlamasın niye bu çocuklar bu halde diye 

Basit geçinemiyor, evli ve 2 kişi   çalışılıyorsa eh,  bekarsa evlenemiyor , ev tutamıyor ,bir kaç arkadaş birleşip beraber kalıyor . (konut da Avrupa da öyle) nerden biliyorsun derseniz, Benim kız Üniversite hocası, Almanya masterli, aldığı maaş devletin 1 tık üstü. O da galiba bir kural var, devletten düşük olamayacak diye yoksa Üniversite hocalarını da özel de  asgari ücrete , belki daha azına  çalıştırırlar. Ama anlamadığım bir şey var ? Talep var ki ,fiyatlar artıyor ,basit iktisat kuralı da, bu kiralara , kim tutuyor  ve nasıl ödüyor hala muamma.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Konuyla çok alakası yok ama ZIRHLI diye bir market var,aranızda bileniniz vardır belki,inanılmaz ucuz bi market,

Söylemesi ayıp geçenlerde 2800 tl lik bi alışveri yaptım.

Aynı malzemeleri migrostan hesapladığımda 4000 tl gibi bi rakam tuttu.

Özelikkle bu zor şartlarda faydası olur diye yazma gereği duydum.

Ayrıca konu hakkında şunu söylemek isterim hepsi insani harcamalar ekstra bişey göremedim.

Yanlız hadi kendi ailenizi anladımda eşinizin ailesinin bu konuda sizi eleştirmesini anlayamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Benim ailemden ve eşimin ailesinden son zamanlarda sürekli eleştiri alıyorum evin bütçesiyle alakalı. Ben ekonomik şartların kötü olmasına yoruyorum ama ay sonunu zor getirmemde benim payım ne bilmiyorum. Sizlere de danışmak istedim. Aylık giderlerim aşağıda yazılı. "Şu kalemler gereksiz, bunlar lüks" dedikleriniz varsa ya da "bu kaleme çok harcıyorsun, o kadar olmamalı" dediğiniz varsa görmek isterim. Ben gerçekten sıkıldım ve bende mi problem var anlamıyorum. En azından dışarıdan bakanların gözünden görelim bir de.

Kira + aidat: 1520

Ev (mutfak, temizlik, pazar/market): 5400

Elektrik: 372

Su: 100

Doğalgaz: 1227

İnternet: 103,98

Benim cep: 60,25

Eşim cep: 55

Kredi: 1970 (daha yeni çektim, "kıyıda köşede hiçbir şeyiniz yok" baskısından bıktığım için kenarda bi yatırımımız olsun dedim. arabayı aldım)

Kendi harçlığım [traş, halı saha, iş yerinde çay/kahve vs (bizde 1 bardak çay bile ücretli)]: 400

Çocuk oyun parkı: 200

Okul ücreti: 375

Taksit: 250 TL

Hafta sonu çay/kahve/kafe: 300 TL

Muhtelif: 500 TL (her ay birisinin doğum günü, her ay çocuk hastalanıyor ekstra bir ilaç alınıyor, her ay hesapta olmayan bir şey çıkıyor, bazen halı yıkatılıyor, bazen ceketler kuru temizlemeye veriliyor, bazen İstanbula gidilip geliniyor yol parası vs)

TOPLAM 12.833 TL yapıyor. Maaşım ise 12.900 TL. Gönül ister ki arada bi eşime de para vereyim, gönül ister ki ayda bi dışarı çıkıp yemek yiyelim, gönül ister ki yaz geliyo tişört alalım kış geliyo kazak alalım vs daha bu kalemlere hiç girmedim bile.

Bunu isyan anlamında sormuyorum. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Bana "nasıl geçinemiyorsun" dediklerinde bi gün bıçaklıycam birini :D  sizce ben lüks mü yaşıyorum? Ya da ayağıma göre yorganımı mı uzatamıyorum? Paramı mı yönetemiyorum? Siyasetten uzak, objektif yorumlarınızı bekliyorum.

Madalya takilmasi lazim size. Daha ne olacak.

Bizim hizmetli personeller istedikleri zammi alirsa ilk 6 ayda araştırma gorevlisine, 2nci alti ayda doktor ogretim üyesine yetisecekler. Guvenlikler ise bunlari geçecek. Cogu memuru su anda bile gectiler. Cok degisik bir sistemimiz var. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Benim ailemden ve eşimin ailesinden son zamanlarda sürekli eleştiri alıyorum evin bütçesiyle alakalı. Ben ekonomik şartların kötü olmasına yoruyorum ama ay sonunu zor getirmemde benim payım ne bilmiyorum. Sizlere de danışmak istedim. Aylık giderlerim aşağıda yazılı. "Şu kalemler gereksiz, bunlar lüks" dedikleriniz varsa ya da "bu kaleme çok harcıyorsun, o kadar olmamalı" dediğiniz varsa görmek isterim. Ben gerçekten sıkıldım ve bende mi problem var anlamıyorum. En azından dışarıdan bakanların gözünden görelim bir de.

Kira + aidat: 1520

Ev (mutfak, temizlik, pazar/market): 5400

Elektrik: 372

Su: 100

Doğalgaz: 1227

İnternet: 103,98

Benim cep: 60,25

Eşim cep: 55

Kredi: 1970 (daha yeni çektim, "kıyıda köşede hiçbir şeyiniz yok" baskısından bıktığım için kenarda bi yatırımımız olsun dedim. arabayı aldım)

Kendi harçlığım [traş, halı saha, iş yerinde çay/kahve vs (bizde 1 bardak çay bile ücretli)]: 400

Çocuk oyun parkı: 200

Okul ücreti: 375

Taksit: 250 TL

Hafta sonu çay/kahve/kafe: 300 TL

Muhtelif: 500 TL (her ay birisinin doğum günü, her ay çocuk hastalanıyor ekstra bir ilaç alınıyor, her ay hesapta olmayan bir şey çıkıyor, bazen halı yıkatılıyor, bazen ceketler kuru temizlemeye veriliyor, bazen İstanbula gidilip geliniyor yol parası vs)

TOPLAM 12.833 TL yapıyor. Maaşım ise 12.900 TL. Gönül ister ki arada bi eşime de para vereyim, gönül ister ki ayda bi dışarı çıkıp yemek yiyelim, gönül ister ki yaz geliyo tişört alalım kış geliyo kazak alalım vs daha bu kalemlere hiç girmedim bile.

Bunu isyan anlamında sormuyorum. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Bana "nasıl geçinemiyorsun" dediklerinde bi gün bıçaklıycam birini :D  sizce ben lüks mü yaşıyorum? Ya da ayağıma göre yorganımı mı uzatamıyorum? Paramı mı yönetemiyorum? Siyasetten uzak, objektif yorumlarınızı bekliyorum.

Bu tabloda evli olman dışında bir anormallik görmedim :) 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

Eşim öğretmen, okulu da eve çok yakın, öğretmen maaşı şu an bizim semtte 3+1 kirasını ödeyemiyor. Fıkra bu kadar.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

devlet bu durumun farkındamı acaba . misal insanlara nasıl istanbula tayin ettim seni diyor geldiğinde o aile geçinme şansı yok .  bizim oturduğumuz yerde  evi tuttuğumda 2018 de kira 1750 liraydı  asgari ücret 2000 TL idi.

şimdi kira 18 civarı bizim sitede asgari ücret 8500

biri ekonomi hakkında yalan söylüyor bu ülkede sürekli haberiniz olsun 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

devlet bu durumun farkındamı acaba . misal insanlara nasıl istanbula tayin ettim seni diyor geldiğinde o aile geçinme şansı yok .  bizim oturduğumuz yerde  evi tuttuğumda 2018 de kira 1750 liraydı  asgari ücret 2000 TL idi.

şimdi kira 18 civarı bizim sitede asgari ücret 8500

biri ekonomi hakkında yalan söylüyor bu ülkede sürekli haberiniz olsun 

İstanbul'dan süpürüyorlar toplumun bir kesimini, belli çalışanları da İstanbul'un çeperlerine atıyorlar ama sorun şu ki ulaşım berbat. 20 bin değil 5 bin kira ödeyeyim 40km ötede yaşayayım diyemiyorsun, gelip gitmek mümkün değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

İstanbul'dan süpürüyorlar toplumun bir kesimini, belli çalışanları da İstanbul'un çeperlerine atıyorlar ama sorun şu ki ulaşım berbat. 20 bin değil 5 bin kira ödeyeyim 40km ötede yaşayayım diyemiyorsun, gelip gitmek mümkün değil.

özel sektördede çalışan insan bulmak çok zorlaşır 1 sene içinde. kimse bu kiraları ödeyemez çeker gider çözümü yok  kalanlar sürünür karın doyurmaya çalışır .  tabiri caizse somun ekmeğin içine simit koyup yer doymak için

uzaktan çalışma işi daha ciddiye döner diye tahmin ediyorum millet köyüne memleketine gider ordan çalışır başka yolu yok 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Şöyle 2016-2018'lere gidiyorum da, ''vaay be'' diyorum.

Ne yediğimi, ne içtiğimi, ne harcadığımı bilirdim, hiçbir şeyden kısma ihtiyacı duymazdım.

Şu an o hayatı yaşayabilmem için ayda 50k falan kazanmam lazım en az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Baha Kanberoğlu yazdı:

Bizim hizmetli personeller istedikleri zammi alirsa ilk 6 ayda araştırma gorevlisine, 2nci alti ayda doktor ogretim üyesine yetisecekler. Guvenlikler ise bunlari geçecek. Cogu memuru su anda bile gectiler. Cok degisik bir sistemimiz var. 

Şu an bizde de öyle. Ben 3 yıllık katibim. Geçen yıl başlayan hizmetli ve güvenlik görevlisi  benden fazla maaş alıyor. Allah daha çok versin, kimsenin kazandığında gözüm yok ama sistemde bi sıkıntı var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...