İçeriğe Yönlendir

Ev Bütçesi Yönetimi

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Benim ailemden ve eşimin ailesinden son zamanlarda sürekli eleştiri alıyorum evin bütçesiyle alakalı. Ben ekonomik şartların kötü olmasına yoruyorum ama ay sonunu zor getirmemde benim payım ne bilmiyorum. Sizlere de danışmak istedim. Aylık giderlerim aşağıda yazılı. "Şu kalemler gereksiz, bunlar lüks" dedikleriniz varsa ya da "bu kaleme çok harcıyorsun, o kadar olmamalı" dediğiniz varsa görmek isterim. Ben gerçekten sıkıldım ve bende mi problem var anlamıyorum. En azından dışarıdan bakanların gözünden görelim bir de.

Kira + aidat: 1520

Ev (mutfak, temizlik, pazar/market): 5400

Elektrik: 372

Su: 100

Doğalgaz: 1227

İnternet: 103,98

Benim cep: 60,25

Eşim cep: 55

Kredi: 1970 (daha yeni çektim, "kıyıda köşede hiçbir şeyiniz yok" baskısından bıktığım için kenarda bi yatırımımız olsun dedim. arabayı aldım)

Kendi harçlığım [traş, halı saha, iş yerinde çay/kahve vs (bizde 1 bardak çay bile ücretli)]: 400

Çocuk oyun parkı: 200

Okul ücreti: 375

Taksit: 250 TL

Hafta sonu çay/kahve/kafe: 300 TL

Muhtelif: 500 TL (her ay birisinin doğum günü, her ay çocuk hastalanıyor ekstra bir ilaç alınıyor, her ay hesapta olmayan bir şey çıkıyor, bazen halı yıkatılıyor, bazen ceketler kuru temizlemeye veriliyor, bazen İstanbula gidilip geliniyor yol parası vs)

TOPLAM 12.833 TL yapıyor. Maaşım ise 12.900 TL. Gönül ister ki arada bi eşime de para vereyim, gönül ister ki ayda bi dışarı çıkıp yemek yiyelim, gönül ister ki yaz geliyo tişört alalım kış geliyo kazak alalım vs daha bu kalemlere hiç girmedim bile.

Bunu isyan anlamında sormuyorum. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Bana "nasıl geçinemiyorsun" dediklerinde bi gün bıçaklıycam birini :D  sizce ben lüks mü yaşıyorum? Ya da ayağıma göre yorganımı mı uzatamıyorum? Paramı mı yönetemiyorum? Siyasetten uzak, objektif yorumlarınızı bekliyorum.

• Beğen 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Maaşının üzerini silermisin. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Tek maaşla geçinebilmek imkansız, bakmayın siz eleştirenlere

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Valla gayet asgari şartlar altında geçinmeye çalışıyorsun Ahmet. Diyecek tek şeyim şu olabilir, seni eleştiren aile büyüklerine ver aylık maaşını, gelin çok biliyorsanız siz döndürün bu çarkı denebilir. 

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Çalışkan yazdı:

Bana "nasıl geçinemiyorsun" dediklerinde bi gün bıçaklıycam birini

azına kürekle de vurulabilir, yoksulluk sınırı 28bin kusür TL (idi) geçtiğimiz ay

kaynak: https://arastirma.disk.org.tr/?tag=aclik-ve-yoksulluk-siniri#:~:text=Aralık 2022'de açlık sınırı,TL%2C yoksulluk sınırı 28.249 TL!

vesile ile İstanbul da devlet okulu aylık gideri: 1500-2500tl min. mesela

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Darbaz yazdı:

Maaşının üzerini silermisin. 

En çok senin yorumunu merak ediyorum. Bu kadarla kalmamalı. Asgarinin asgarisi sen mi yaşıyosun ben mi acaba

Cem Işık yazdı:

Valla gayet asgari şartlar altında geçinmeye çalışıyorsun Ahmet. Diyecek tek şeyim şu olabilir, seni eleştiren aile büyüklerine ver aylık maaşını, gelin çok biliyorsanız siz döndürün bu çarkı denebilir. 

Ya İstanbulda yaşıyor olsaydım? Bunlara bir de yol parası, yüksek kira eklenseydi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Ahmet Çalışkan yazdı:

Kira + aidat: 1520

Kırşehir'e mi taşınsak. Maalesef ücretli kesimin hemen hepsi öyle. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Çalışkan yazdı:

Ya İstanbulda yaşıyor olsaydım? Bunlara bir de yol parası, yüksek kira eklenseydi?

buralarda aidat 1500+ kirayı yazamam facia

Haşmet Güngör yazdı:

Kırşehir'e mi taşınsak. Maalesef ücretli kesimin hemen hepsi öyle. 

kırklareli yalnız daha iyi , edirneye de yakın ciğer yeriz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Çağlar Bayur yazdı:

buralarda aidat 1500+ kirayı yazamam facia

kırklareli yalnız daha iyi , edirneye de yakın ciğer yeriz

oo sen iyisin bu ay benim aidat 2500

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence arabadan gelen parayla kredini kapatıp günlük hayatına kredisiz devam etmelisin. Krediyi yeni çekmişsin ama ödenmiş birkaç ay olmuştur diye düşünüyorum. Oradan artacak 3-5 bin acil durum parası kenara ayırabilirsen ne ala.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

bağdat bize uzak

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Aidat dediğiniz şeyin kapsamı nedir? Bizde bina temizliği, çöp toplanması gibi işler için aylık 150 lira veriyorum. Yukarıda yazdığın tutarların içinde yakıt falan var mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet Çalışkan yazdı:

En çok senin yorumunu merak ediyorum. Bu kadarla kalmamalı. Asgarinin asgarisi sen mi yaşıyosun ben mi acaba

Cem Işık yazdı:

Dostum benim çok fazla (+) larım var.. 

Araba babamındı , şirket her ay 4300 tl masraf  karşılıyordu. 

Şimdi şirket aracım var. 

Babamın üst katında yaşıyorum. Annem Babam yeme içme konusunda çok yardımcı oluyor 

Kızımı dedesi götürüyor harçlığını veriyor 

Hanım çalışıyor eve para getiriyor. Kızımın doğumuna 3 gün kalana kadar çalıştı. 

Çoçuk 7 aylıkkken tekrar işe başladı .. Her sene en az 6 ay çalıştı. 

Benim ev kredisi develasyondan sonra olmuş pul. 2750 tl ödüyorum. aidat 60 tl. 

Bu gün eşim maaş almış, tüm faturaları ve kredi kartının bir kısmını ödemiş. Haftasonu bizi Suşi yemeye götürecek.. O derece farklı kulvarlardayız. 

Maaşım senden farkı yok, ama benim desteğim çok. 

Hem anne babam destek, hem şirketim çok destek veriyor. Kayın pederimde sağolsun evine gidince bizi yiyip içirip gönderiyor. 

Ama benimde 2 kredi kartım şişik banka kredisi hariç 49000 tl kartlara borcum var.  Bir şekilde ödeye ödeye çeviriyorum. 

• Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu şartlar altında çok güzel bir bütçe yapmışsınız. Eğer imkan varsa eşinizin çalışması sizi çok daha rahat ettirir. Sosyal hayatınız olur ve hayattan daha fazla zevk almaya başlarsınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

aylık 150 lira veriyorum.

istanbul için asgari ücretten 1 adet kapıcı olsa, 20 daireye maliyeti tek başına 600 tl olur, ıvız zıvır masraf hariç, daire başı 150 den hizmeti sağlayan için sgk ödeniyor mu mesela? forumda örneği vardıi sonra bir dava açıyorlar 100 binle kurtarması bile zor olur o zaman

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ahmet Çalışkan yazdı:

İstanbul'da "köpek bağlasan durmaz"  denecek daireler için kapıyı 6-7 bin tl'ndan açıyorlar. Biraz iyi muhit olsun, gece arabayı koyduğum yerde bulayım, eşim sokağa yalnız çıkabilsin, kimse rahatsız etmesin denecek muhitlerde 25.000 TL'den başlayıp 100.000 liralara varan kiralar konuşuluyor buralarda. Durum fecaat özetle. 

Bir tanıdığım var 6 aylık süre için İstanbul'da yaşaması gerekiyor proje için geldi. Ümraniye'de halihazırda yaşanmakta olan evin bir odasını aylık 2.500 TL'na kiraladığını söyledi ..  Mutfağı kullanamazsın demişler üstelik. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaptığınız harcamaların yoruma açık pey yanı yok sadece mutfak alışverişini büyük marketler yerine gross tarzı yerlerden aylık yaparsanız fiyat biraz da düşebilir. Ankarada bir gros market online alışveriş başlattı, un, yağ, deterjan gibi yekünü çok tutan kalemleri oradan sipariş ediyorum, büyük marketlere göre %10-15 civarında ucuz oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

o maaşla helal olsun derim. Olacağı zaten o ekstra hiç bir şey göremedim. Hatta harcamalarınız asgari düzeyde diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

istanbul için asgari ücretten 1 adet kapıcı olsa, 20 daireye maliyeti tek başına 600 tl olur, ıvız zıvır masraf hariç, daire başı 150 den hizmeti sağlayan için sgk ödeniyor mu mesela? forumda örneği vardıi sonra bir dava açıyorlar 100 binle kurtarması bile zor olur o zaman

Görevli ile anlaşmamız şu şekilde. 

Adam dışarıda iş buldu çalışıyor. 

Görevli dairesinde bedelsiz oturuyor. 

Eşini günlük 2 saat sigorta yaptırdık. 

Her gün bina girişi ve asansör temizliği ile haftada iki kez bina temizliği yapılıyor. 

Kalorifer yok, evler kombili. 

Günlük bir kez çöğ toplanıyor. 

Görevlinin eşine de bir miktar ödüyoruz ama tutarı bu sene için net bilmiyorum. 

Binada 39 daire var. 

Bundan önce yan daire ile anlaşıp iki bina için tam zamanlı tek görevli yaptık. İki görevli dairesinden birini kiraya verip iki bina için ortak gelir yapmıştık ama diğer bina bu şekilde devam etmek istemedi. Biz de yukarıdaki yönteme geçtik. 

Aslında binada adam çalıştırmak yerine bina yönetim şirketlerinden hizmet satın almak çok daha mantıklı. Böylece sgk ve isg sorumluluklarını şirkete yüklersin. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Aslında binada adam çalıştırmak yerine bina yönetim şirketlerinden hizmet satın almak çok daha mantıklı. Böylece sgk ve isg sorumluluklarını şirkete yüklersin. 

Hatırladığım kadarıyla sizin sakinler senin mantığa pek erişemiyordu abi

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Hatırladığım kadarıyla sizin sakinler senin mantığa pek erişemiyordu abi

İnsanlar sürekli çalışan biri olsun diyor ama aidat şu olur deyince de kabul etmiyor. Bu yüzden "aslında" yazmıştım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Patlamak üzere herkes. Umarım çok sürmez.  Maç seyircisiz kesin di mi?

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Görevli dairesinde bedelsiz oturuyor. 

5 sene sonra otruduğu süre kadar kira isteyebilir, garip ama gerçek, kira sözleşmesi yapıp adamı borçlandırmak lazım hukuken , ama içimiz el vermez yapmayız. o ayrı konu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Haşmet Güngör yazdı:

bu rakamları görünce uzaylı gibi bakıyorum -antalya'dan- kira vs bilmez olunca. abi bu ücret tam olarak ne için ödeniyor? sadece temizlik, elektrik vs olamaz herhalde. bir binanın daire başı nasıl bu kadar masrafı olabiliyor? 

bu arada hesap normal gibi, daha nasıl geçineceksin? valide hanımı pandemiden önce zorla emekli ettik içimize doğmuş gibi, hemşireydi, bundan bi tık fazla alıyor. sorun maaşın miktarı gibi nasıl harcandığından çok. normal yani kira, çocuk, tek maaş vs düşününce. laf edene de maaşın üstünü tamamlamayı teklif edeceksin beğenmiyorlarsa. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

5 sene sonra otruduğu süre kadar kira isteyebilir, garip ama gerçek, kira sözleşmesi yapıp adamı borçlandırmak lazım hukuken , ama içimiz el vermez yapmayız. o ayrı konu

Bununla ilgili bir şeyler imzalattılar ama detayını bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...