İçeriğe Yönlendir

İstanbul'da Meb Okulları Tahliye

Çağlar Bayur

Recommended Posts

İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bakkal yapmıyor bunları ya hu :) 

güçlendirme aynı yeni bina gibi projelendirilip yapılır. Hatta güçlendirme yöntemi de binaya göre seçilir. Projeye uyulursa depreme dayanıklı bina olur. Meçhul bir durum yok yani. 

Öyle perdeler döktük ki içine. Sığınak gibi oldu. Mütemadi temel hepsi. Tabandan kazılıp onların araları doldurulup radyaya çevrildi. Kolonlar donatı sarılarak kalınlaştırıldı. Merdivenlerin kat boşlukları perdelerle dolduruldu. Bizde iki üst sınıf beton yolladık. Kar etmedik denebilir. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

çok mu

o da mı yok sizde

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o da mı yok sizde

Grobeton üstüne halı devam

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o da mı yok sizde

ne olduğunu anlasam bakarım bi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

ne olduğunu anlasam bakarım bi

Kumsalda yapılan beton işleri 2 blok ileride.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sonra diyecekler felanca partililer alınan yıkım kararını mahkemeye verdi okulun daha güvenli bir yere taşınmaması için çabaladı yargıya taşıdı nankör adiler.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

18 haziran yaklaşıyor. 

ayt tyt

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ümit Türk yazdı:

Mevcutu onarma inadı niye. 

Daa sağlam olacağı ne meşhul ki. 

Vakiflarin yaptigi okullar mevzuat geregi yikilamiyormus sadece renove edilebiliyor. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Bu 93 haricinde Sariyer/Bahcekoy'de Aci Okullari var, binamiz saglam degil diye online egitime gecmisler. Sabah okulun etrafindaki trafik kaybolunca sorusturup ogrendik.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Vakiflarin yaptigi okullar mevzuat geregi yikilamiyormus

bir cümle kararnameye bakar, bu sabahki giresun daki turizm bölgesi değişimi gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
İlkay Başaran yazdı:

Öyle perdeler döktük ki içine. Sığınak gibi oldu. Mütemadi temel hepsi. Tabandan kazılıp onların araları doldurulup radyaya çevrildi. Kolonlar donatı sarılarak kalınlaştırıldı. Merdivenlerin kat boşlukları perdelerle dolduruldu. Bizde iki üst sınıf beton yolladık. Kar etmedik denebilir. 

Siz işi bilmiyorsunuz, 2 dakikalık iş normalde

ImageImage

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Doğan Arşiray yazdı:

nereden tutsan elinde kalıyor...

Tutacak yeri var mı ki 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Denetim işini bitirdikten sonra müteahhit hem demirleri geri söktürüyor hem de betona su kattırıyor. 

bu işin çözümü belli de uygulanmıyor. Mesela istanbul’da bakanlık herkesten bağımsız ikişer adamlı 3 ekip kuracak. Bu adamlar aktif betonarmesi devam eden inşaatlara şok baskın yapacaklar. Hem beton döküm öncesi, hem beton döküm esnası hem de sonrası. Eksik gördüğü anda ilgililere hem meslekten men, hem ciddi para cezası hem de hapis cezası istemiyle deva açılacak. Buna ustalar da dahil. Usta bunu bilecek ve ya bilinçsizliğinden ya da sorumsuzluğundan ceza alacağının farkında olacak. Müteahhit çal diyorsa çalmayacak. 

3 inşaatta bu cezalar verilsin. Herkes mum olur. Öyle böyle mum olmaz ama. İşçinin iş bulmama derdi de olmaz. Nasılsa herkes doğrusu yapmak zorunda kalacak. 

bunun tek götürüsü maliyet. Fiyatlar artar. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

....Mesela istanbul’da bakanlık herkesten bağımsız ikişer adamlı 3 ekip kuracak...

Kendi ayağına mı sıksın diyorsun yani? :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Kendi ayağına mı sıksın diyorsun yani? :) 

mesela yani… :) 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mesela yani… :) 

Bu işin mafyası var, avantası var, değirmene su taşıyanı var, değirmenci var.. Eskiden de vardı, şimdi de var. Komisyon ya da bağış almadan ruhsat vermeyin diyen tapeler duydu bu kulaklar. Keşke bugünler yarınların garantisi olmasa. Ya da ne bileyim, belki de umutvar olmak gerek :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Denetim işini bitirdikten sonra müteahhit hem demirleri geri söktürüyor hem de betona su kattırıyor. 

bu işin çözümü belli de uygulanmıyor. Mesela istanbul’da bakanlık herkesten bağımsız ikişer adamlı 3 ekip kuracak. Bu adamlar aktif betonarmesi devam eden inşaatlara şok baskın yapacaklar. Hem beton döküm öncesi, hem beton döküm esnası hem de sonrası. Eksik gördüğü anda ilgililere hem meslekten men, hem ciddi para cezası hem de hapis cezası istemiyle deva açılacak. Buna ustalar da dahil. Usta bunu bilecek ve ya bilinçsizliğinden ya da sorumsuzluğundan ceza alacağının farkında olacak. Müteahhit çal diyorsa çalmayacak. 

3 inşaatta bu cezalar verilsin. Herkes mum olur. Öyle böyle mum olmaz ama. İşçinin iş bulmama derdi de olmaz. Nasılsa herkes doğrusu yapmak zorunda kalacak. 

bunun tek götürüsü maliyet. Fiyatlar artar. 

Bunu bakanlık zaten yapıyor. Ama sürekli değil. Biz geçen yıl 6 denetleme geçirdik. Piyasa denetimi. Her şantiyede verdiğimiz çipli numuneler haricinde.

Bakanlık yolda gördüğü mikserin arkasına takılıp gidiyor. Teslim anında numune alıyor. 

Dediğin gibi iş teslimatı sonrasında ustalar rahat edecekler diye betona müdahale ediliyor. Biz başa çıkamadığımız durumda (kavga gürültü) redoz katkısı ile beton akışkanlığını arttırıyoruz. Tabi bunun da maliyeti var. 0.52 dolar cent kg si.

Bu maliyete katlanmak istemeyen santral bu işi su ile hallediyor. M³ başına verilen her 5 kg su nereden baksan dayanımı 5 6 mpa düşürür. Yani kabaca 12 m³ c30 betona usta rahat edecek diye 60-80 kg su verdik karıştırdık. 12 m³ c25 iniz hayırlı olsun.

Müteahhit zaten birşey anlamıyor ve anlamak zorunda mı? Değil. Bizde değil yani. Şantiye şefi ve yapıdenetim ayrılmayacak başından. Bu iş bu kadar basit. 

10 sene sonra kolondan kirişten karot alıp aa beton dandik demek salaklıktan başka birşey değil. Sen başında duraydın iyiydi o beton. 

Bunu dökeceksin kardeşim diyecek şantiye şefi ve yapıdenetim. Ona da popo lazım. Malesef yok. 

Her zaman diyorum. Biz yarımamul veriyoruz. Her allah günü 10 farklı şantiyede zaten denetleniyoruz. Denetlenmediğimiz, hemde hiç denetlenmediğimiz köydeki pala dayı da aynı betonu alıyor, 500 villa yapan yapıdenetimli yer de.

Köylere neden yapıdenetim şartı yok?

C30 yerine c16 göndersem kimsenin ruhu duymaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Bunu bakanlık zaten yapıyor. Ama sürekli değil. Biz geçen yıl 6 denetleme geçirdik. Piyasa denetimi. Her şantiyede verdiğimiz çipli numuneler haricinde.

Bakanlık yolda gördüğü mikserin arkasına takılıp gidiyor. Teslim anında numune alıyor. 

Dediğin gibi iş teslimatı sonrasında ustalar rahat edecekler diye betona müdahale ediliyor. Biz başa çıkamadığımız durumda (kavga gürültü) redoz katkısı ile beton akışkanlığını arttırıyoruz. Tabi bunun da maliyeti var. 0.52 dolar cent kg si.

Bu maliyete katlanmak istemeyen santral bu işi su ile hallediyor. M³ başına verilen her 5 kg su nereden baksan dayanımı 5 6 mpa düşürür. Yani kabaca 12 m³ c30 betona usta rahat edecek diye 60-80 kg su verdik karıştırdık. 12 m³ c25 iniz hayırlı olsun.

Müteahhit zaten birşey anlamıyor ve anlamak zorunda mı? Değil. Bizde değil yani. Şantiye şefi ve yapıdenetim ayrılmayacak başından. Bu iş bu kadar basit. 

10 sene sonra kolondan kirişten karot alıp aa beton dandik demek salaklıktan başka birşey değil. Sen başında duraydın iyiydi o beton. 

Bunu dökeceksin kardeşim diyecek şantiye şefi ve yapıdenetim. Ona da popo lazım. Malesef yok. 

Her zaman diyorum. Biz yarımamul veriyoruz. Her allah günü 10 farklı şantiyede zaten denetleniyoruz. Denetlenmediğimiz, hemde hiç denetlenmediğimiz köydeki pala dayı da aynı betonu alıyor, 500 villa yapan yapıdenetimli yer de.

Köylere neden yapıdenetim şartı yok?

C30 yerine c16 göndersem kimsenin ruhu duymaz.

Bakanlık yapı denetimleri denetlerken 1 hafta önceden haber veriyor. Anlık baskın ile inşaat denetlediğini hiç duymadım. Bi size şey yapıyorlar galiba. 

ya hepsi göstermelik abi. Herkes işin farkında. 

pazartesi hatay’a gidiyorum  çekiçle bina tespiti yapacam. Arkamdan küfretmeyin :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bakanlık yapı denetimleri denetlerken 1 hafta önceden haber veriyor. Anlık baskın ile inşaat denetlediğini hiç duymadım. Bi size şey yapıyorlar galiba. 

pazartesi hatay’a gidiyorum  çekiçle bina tespiti yapacam. Arkamdan küfretmeyin :) 

Balıkesir çok sıkı. Önceden de öyleydi. Biz senede min 6 baskın yerken izmir bölgede 5 senede hiç yaşamayan santral var.

Yola pusu kuruyorlar. Kursunlar zaten. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Allah kolaylık versin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kamuflaj giyme

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...