İçeriğe Yönlendir

Deprem Alarm Cihazı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

duyuyorlar demektir

Hanım alisveristen gelirken kapıya anahtarı takmadan 15-20 sn önce gidip kapıda beklemeye başlıyor kedi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Abi uyanamıyorum. Düzce depremi oldu ben hissetmedim. Eşim hissetti. Eşim de benim gibi olsaydı?

diyelim deprem başladı. İlk başta P dalgalar geliyor ve cihaz alarm çaldı. Belkide ben S dalgası başladığında uyanacağım ve o sersemlikle geç kalacağım yatağın yanına düşmekte. Bari P dalgası başladığında uyanayım da sersemliği atlatma süresini erkene çekeyim 

Anladım benzeri bir cihaz tecrübem hiç olmadı. Bazı basit çözümler varmış belli kendimiz üretebiliriz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hamit inan yazdı:

Hocam dün gece değil bir önceki gece mi?

deprem gecesi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile android cihazlarda zaten bu özellik varmış. ayarlar dan acil durum deprem uyarısı ağı varmış ben yeni gördüm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şimdi IOS için MYSHAKE diye bir uygulama indirdim enteresan. İçinde ivmeölçer de var. Araçların titreşimini felan ölçmeye yarar illa ki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Afad'ın zaten bütün fay hatlarında sensörleri var. Onlar titreşim algılayınca konuma göre telefonlara gelen uyarı bunlardan gelenler değil mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile android cihazlarda zaten bu özellik varmış. ayarlar dan acil durum deprem uyarısı ağı varmış ben yeni gördüm

uzakta başlayan depremi bildiriyor ama maraş depreminde çalışmadı

@Mahmut Yıldız

Küçük küçük çok deprem oluyor. Her depremde milleti uyandıracak uyarı göndermek de doğru olmaz. Ben uyarı cihazını kendim için istiyorum mesela. Depremi uykusunda bile çok iyi hisseden basit sismik uyarı cihazlarına gerek duymaz tabi. 

google olayı uzakta başlayan deprem için iyi ama çalışmadı. Kandilli afad her kimse aynı şekilde sistemi harekete geçirebilirdi. 5 sn faydası olsa bile bir şeydir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bana gündüz uyarı geldi, gece geldi mi bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

Afad'ın zaten bütün fay hatlarında sensörleri var. Onlar titreşim algılayınca konuma göre telefonlara gelen uyarı bunlardan gelenler değil mi?

AFAD ın sensörlerle işi olmaz. Kandilli rasathanesinin olsa gerek. 

yıllardır mevcut. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

AFAD ın sensörlerle işi olmaz. Kandilli rasathanesinin olsa gerek. 

yıllardır mevcut. 

Kandilli'nin var, Afad'ın da var, olmasa nasıl şiddet ölçümü yapıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

Kandilli'nin var, Afad'ın da var, olmasa nasıl şiddet ölçümü yapıyor?

Kandilli'nin web servisi (başka sistemlerin veri çekmesi için) vardır. Afad sistemleri ordan okur. AFAD bir araştırma ölçme kuruluşu değil ki? Yardım koordinasyon kuruluşu. Yani olmalı. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Mahmut Yıldız

Küçük küçük çok deprem oluyor. Her depremde milleti uyandıracak uyarı göndermek de doğru olmaz. Ben uyarı cihazını kendim için istiyorum mesela. Depremi uykusunda bile çok iyi hisseden basit sismik uyarı cihazlarına gerek duymaz tabi. 

google olayı uzakta başlayan deprem için iyi ama çalışmadı. Kandilli afad her kimse aynı şekilde sistemi harekete geçirebilirdi. 5 sn faydası olsa bile bir şeydir

4,5 üzeri şiddetteki depremde ilgili alan için uyarı verecek. Senin istediğin sarsıntıyı önceden algılasın dediğin mantığın aynısı. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Kandilli'nin web servisi vardır. Afad sistemleri ordan okur. AFAD bir araştırma ölçme kuruluşu değil ki? Yardım koordinasyon kuruluşu. Yani olmalı. 

Kendi sitesinden https://www.afad.gov.tr/depremleri-724-takip-ediyoruz

İşi de bu firma yapmış https://www.syy.com.tr/afad-deprem-gozlem-istasyonlari-kurulumu-ve-devreye-alma

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Oh mis...benim benim benim..

Şimdi tek tek yerlerine bakmadım ama Kandilli daha çok batıda, Afad daha çok Anadolu'ya yaygın diye aklımda kalmış. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yardımla ve koordinasyonla ilgilenseler sanki daha mantıklı olur. Neyse sensör sensördür. Acaba çapraz veri transferi yapıyorlarmı kandilli ile.

kandilli tüm ülkeyi izler ilk sensörleri 80 başlarında sevgili hocam ömer hoca takmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İkisinin de ilk açıkladığı değerler sonradan değişebiliyor, belki de çapraz kontrol sonucu değişikliğe gidiyorlardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Nasıl oluyor? Kulaktaki denge kristalleri mi acaba?  Mesela eşimin uyandığı hafif depremlere ben uyanamıyorum. Epey bi sallanmam lazım. Bende yılda bir kere vertigo oluyor. O yüzden denge hassasiyetim iyi değil galiba

evet aynen o. 

Yılda bir kez olan bisey degil.. Sende atak oluyordur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Şimdi IOS için MYSHAKE diye bir uygulama indirdim enteresan. İçinde ivmeölçer de var. Araçların titreşimini felan ölçmeye yarar illa ki. 

Android içinde varmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizim burada iş yapmaz. Günde 55 kere alarm verir. Otobüs kamyon çukura hızlı girince sallanıyor apartman. Zemin keşkül gibi. 2 metreden su çıkıyor.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

deprem olmadan haber veren sistem yok. Google sadece deprem bir yerde başlamışsa başka bölgede olanlara haber veriyor. Maraş depreminde de çalışmadı zaten. 

1 saniyenin bile önemi var bence. Deprem başlamış ama biz hissetmemişsek bu cihaz alarm verirse bu önemlidir. Yatağın üstünde yakalananlar var maraş depremine. Ama biliyoruzki o deprem de hafif başlayıp sonra şiddetlendi. Video kaydedenlerden belli oluyor

Özellikle gece depremleri

Gündüz ve akşam olan 2 depremde android üzerinden uyarı aldım ortalama 20 sn önce, hatta pazartesi gündüz olan depremde uyarı gelince kızmıştım, gece gelmesi gereken uyarıyı yeni gönderiyorlar diye, odadaki arkadaşlara serzenişte bulundum, cümlem bitti deprem oldu.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Bizim burada iş yapmaz. Günde 55 kere alarm verir. Otobüs kamyon çukura hızlı girince sallanıyor apartman. Zemin keşkül gibi. 2 metreden su çıkıyor.

Kombine yapınca bulur filtre eder

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...