İçeriğe Yönlendir

Gündüz Farında Titreme

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba herkese, 2015 fiestamda dikkatimi çeken bir durum var. Gündüz farı olarak görev yapan ampullerde titreme var. Fakat kısa, uzun ve park konumunda bu problem yok. 

Gündüz farı olarak uzun far ampullerini kullanıyor, düşük güçte çalışıyor gördüğüm kadarı ile. Ampullerin hiçbiri led değil. Gaza basıp basmamakla farkı yok. Işık şiddetinde sorun yok. 

Bu problem neden olur? 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Ampulleri değiştirmeyi deneyin , ömrü bitmiş olabilir, düşük akım verdiği için titreme yapar tam güç verince kendine geliyor olabilir, ampulleri değiştirin bence yapmayacak.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Murat Öngür yazdı:

Ampulleri değiştirmeyi deneyin , ömrü bitmiş olabilir, düşük akım verdiği için titreme yapar tam güç verince kendine geliyor olabilir, ampulleri değiştirin bence yapmayacak.

Olabilir fakat uzun far ampulleri biraz tuzlu 🙂 deneme yanılma yapılacak gibi değil

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ü.Emre Kartal yazdı:

Olabilir fakat uzun far ampulleri biraz tuzlu 🙂 deneme yanılma yapılacak gibi değil

Standart halojen ampul değil mi ? farklı ampul mü ? led değil demişsiniz , yada herhangi bir elektrikçide deneme yapabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bence denemek için ödünç bulun ve değerlendirin. Sorun çözülürse alırsınız.

Ya da parçacıyla anlaşın, hemen dükkanın önünde denersiniz olmadı.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Murat Öngür yazdı:

Standart halojen ampul değil mi ? farklı ampul mü ? led değil demişsiniz , yada herhangi bir elektrikçide deneme yapabilirsiniz. 

H15 ampul tipi 80-90 liradan başlıyor teki ne yazıkki. 

Aydın Sert yazdı:

Bence denemek için ödünç bulun ve değerlendirin. Sorun çözülürse alırsınız.

Ya da parçacıyla anlaşın, hemen dükkanın önünde denersiniz olmadı.

Bunu pek kabul edecek yer olmaz ne yazıkki burada. Sattıkları parça arızalı dahi çıksa kabul etmiyorlar 😐

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sağ sol değişim yapıp denemek gerek. O zaman net belli olur ki büyük ihtimal gündüz farı iptal olmuş. Eğer ki arıza ığığı vs yakmıyorsa ben öteki tarafı da iptal etmeyi düşünürdüm ama güvenlik açığı olur bu seferde :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benim sol farım titriyordu (zenon). Farları iç-dış temizlettikten sonra başlamıştı. Titreme sebebiyle temizleyen arkadaş defalarca gittim, defalarca söktü taktı başka şeyler denedi, olmadı. Sonunda gene kendim çözdüm. Ampulün arkasındaki gerdirip sıkıştıran çelik teli- yayı oturtamamış adam. Ampül takıldığı yerde zangırdıyor- ışık titriyordu. Yayı yerine aturtup sorunu çözmüştüm. (farı sökmeden olmuyordu, farı söküp yaptım ama farı sökmek için de tamponu sökmek gerekiyor, en azından tek tarafını :angry:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Sağ sol değişim yapıp denemek gerek. O zaman net belli olur ki büyük ihtimal gündüz farı iptal olmuş. Eğer ki arıza ığığı vs yakmıyorsa ben öteki tarafı da iptal etmeyi düşünürdüm ama güvenlik açığı olur bu seferde :)

Uzun farlarda problem yok, bariz belli bir titreme de değil aslında. Duvara yansıyınca gösteriyor kendini. Bakarak göremiyoruz. 

Önder Özcan yazdı:

Benim sol farım titriyordu (zenon). Farları iç-dış temizlettikten sonra başlamıştı. Titreme sebebiyle temizleyen arkadaş defalarca gittim, defalarca söktü taktı başka şeyler denedi, olmadı. Sonunda gene kendim çözdüm. Ampulün arkasındaki gerdirip sıkıştıran çelik teli- yayı oturtamamış adam. Ampül takıldığı yerde zangırdıyor- ışık titriyordu. Yayı yerine aturtup sorunu çözmüştüm. (farı sökmeden olmuyordu, farı söküp yaptım :angry:)

Aynı ampul uzunları da kontrol ediyor. O sebeple bu ihtimal düşük gibi. Hiç değiştirmedim 3 senedir ampulünü

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Uzun farlarda problem yok, bariz belli bir titreme de değil aslında. Duvara yansıyınca gösteriyor kendini. Bakarak göremiyoruz. 

Aynı ampul uzunları da kontrol ediyor. O sebeple bu ihtimal düşük gibi. Hiç değiştirmedim 3 senedir ampulünü

Bende de normalde anlaşılmıyordu, duvara yansıtınca ya da gece sıkışık trafikte öndeki aracın tamponunda anlaşılıyordu. Ayrıca hareket halindeyken, yani motor devri yüksekken titreşim-balans azaldığı için yolda belli olmuyordu. Uzunları zaten az kullanıyoruz, yolda belli olmaz. Rölantide uzunlara duvar testi yaptın mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Aynı ampul uzun far ve gündüz farı olarak kullanılıyorsa gündüz farı için düşük voltaj gönderen harici bir modül vb. varsa sorunlu olabilir gibi aklıma geldi. Ölçü aleti varsa voltaj ölçülerek dalgalanma var mı bakılabilir. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Önder Özcan yazdı:

Rölantide uzunlara duvar testi yaptın mı?

Test ettim o şekilde bir sorun yok. Ya ampulde ya da elektriksel bir problem var gibi. 

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Aynı ampul uzun far ve gündüz farı olarak kullanılıyorsa gündüz farı için düşük voltaj gönderen harici bir modül vb. varsa sorunlu olabilir gibi aklıma geldi. Ölçü aleti varsa voltaj ölçülerek dalgalanma var mı bakılabilir. 

Büyük ihtimalle far kumanda grubu konumuna göre akımı ayarlıyor araç. Ama bunu nasıl yapıyor hangi modül ile ayarılıyor bilmiyorum. 

Aklıma alternatör, akü vs gelmişti ilk. Ama deneyince gördümki sorun öyle değil. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Gündüz farı olarak uzun far ampullerini kullanıyor, düşük güçte çalışıyor gördüğüm kadarı ile. Ampullerin hiçbiri led değil. Gaza basıp basmamakla farkı yok. Işık şiddetinde sorun yok. 

H15 ampül çift flamanlı 55/15w muhtemelen 15w lık kısım sürekli yandığı için ömrü bitmek üzere. Aynı farda uzunda titreme yok ise ampülün değişmesi gerekecek, uzunda titriyorsa bağlantı ve yay ayarlarını kontrol ediniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Önder Özcan yazdı:

Benim sol farım titriyordu (zenon). Farları iç-dış temizlettikten sonra başlamıştı. Titreme sebebiyle temizleyen arkadaş defalarca gittim, defalarca söktü taktı başka şeyler denedi, olmadı. Sonunda gene kendim çözdüm. Ampulün arkasındaki gerdirip sıkıştıran çelik teli- yayı oturtamamış adam. Ampül takıldığı yerde zangırdıyor- ışık titriyordu. Yayı yerine aturtup sorunu çözmüştüm. (farı sökmeden olmuyordu, farı söküp yaptım :angry:)

Tam aklıma geldi devamında yazmışsın zaten sorunu. Xeon ampullerde Flaman olmadığı için titreme yada sarsintidan bozulma falan yapmaz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba herkese, 2015 fiestamda dikkatimi çeken bir durum var. Gündüz farı olarak görev yapan ampullerde titreme var. Fakat kısa, uzun ve park konumunda bu problem yok. 

Bu problem neden olur? 

Duyunu veya bağlantısını wd40 ile bi temizleyin .

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Titreme ancak farın bağlantısı ile olur. Akkor tel titreme yapmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Titreme ancak farın bağlantısı ile olur. Akkor tel titreme yapmaz. 

Parlaklığında vs bir anormallik yok ama nedense böyle bir durum var. Bağlantılarında da gevşeme vs yok ama söküp temizlemedim. Birde öyle deneyeyim olmadı. 

Selçuk Keleş yazdı:

Duyunu veya bağlantısını wd40 ile bi temizleyin .

Yağsız kontak spreyim var olmadı bir bakayım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

H15 çok sıkı girer yerine. Yuvaya tam oturduğunu anlamak için gündüz farı telinin altındaki şapkaya bak. Tam yere paralel durmalı. Yan ise ampül yerinde değil 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...