İçeriğe Yönlendir

215 50 17 Yerine Hangi Ebat Takılabilir?

Emrah Korkmazz

Recommended Posts

Emrah Korkmazz

Mk4 Mondeo için kış lastiği almak istiyorum fakat fiyatlar oldukça yükselmiş.Aracın üzerinde 215/50/17 yazlıklar mevcut ve galiba çok fazla kullanılan bir ebat olmamasından kaynaklı fiyatları yüksek.Bu yüzden yine 17 inç olacak şekilde bana kullanımda problem yaratmayacak daha uygun fiyatlı hangi ebatları tercih edebilirim?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

225/45/17 biraz daha rahat bulunur fakat 4 adet 16 inç  kara jant diye tabir edilen jant alıp buna 205 55 16 lastik takmak daha hesapliya gelir. Ben ayrı  jantlarda  yazlık 215 50 17 kışlık 205 55 16 kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

215 yazlik olan araca 225 kislik olmaz. Taban kucuk olursa daha iyi olur. 205/50/17 yada fabrikasyon ebatlarda varsa 205/55/16 veya 205/60/16 olabilir. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
İnan Çınar yazdı:

4 adet 16 inç  kara jant diye tabir edilen jant alıp buna 205 55 16 lastik takmak daha hesapliya gelir. Ben ayrı  jantlarda  yazlık 215 50 17 kışlık 205 55 16 kullanıyorum.

Ben de tam da aynısını yapıyorum.

Kara jantların kapaklarını kaybetmesem çok iyi olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

215 yazlik olan araca 225 kislik olmaz. Taban kucuk olursa daha iyi olur. 205/50/17 yada fabrikasyon ebatlarda varsa 205/55/16 veya 205/60/16 olabilir. 

olur çok da güzel olur, ucuz olması kafi, maaşını avroyla mı alııyorsun sen?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

O aracın 235/45/18 yazlık opsiyonuda var selective donanım da.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Bende kışın sadece ön (çekiş lastiğine) kışlık taktırıp arka lastiği yazlık bırakmayı düşünüyorum bir sorun teşkil eder mi ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ozkan çoban yazdı:

Bende kışın sadece ön (çekiş lastiğine) kışlık taktırıp arka lastiği yazlık bırakmayı düşünüyorum bir sorun teşkil eder mi ?

4 yazlık lastik  bile daha iyi. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emrah Korkmazz yazdı:

Mk4 Mondeo için kış lastiği almak istiyorum fakat fiyatlar oldukça yükselmiş.Aracın üzerinde 215/50/17 yazlıklar mevcut ve galiba çok fazla kullanılan bir ebat olmamasından kaynaklı fiyatları yüksek.Bu yüzden yine 17 inç olacak şekilde bana kullanımda problem yaratmayacak daha uygun fiyatlı hangi ebatları tercih edebilirim?

Sava, laufen ve falken düşünülebilir forumda kullanıp tecrübe edenler vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ozkan çoban yazdı:

yokuş aşağı yan döne döne kayıp gidebilir mesela yavaşlamak isteyince

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yokuş aşağı yan döne döne kayıp gidebilir mesela yavaşlamak isteyince

Üç kere spin atmışlığım vardır. Biri akıllara zarar hemen arkalara kışlık aldım.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

E tabi ucuz olursa neden olmasin 😂

Metin Uzunoğlu yazdı:

O aracın 235/45/18 yazlık opsiyonuda var selective donanım da.

Araca uymaz demiyorum. Yazlik lastigim 215 iken kisligi 225 almazdim ben. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Depo kapağı yada sürücü kapısı içinde lastik ölçüleri yazar. Oradan bakıp hangileri uygun bakabilirsiniz. Teneke jant alacaksanız EF değerine dikkat ederek almanızı tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
İnan Çınar yazdı:

225/45/17 biraz daha rahat bulunur fakat 4 adet 16 inç  kara jant diye tabir edilen jant alıp buna 205 55 16 lastik takmak daha hesapliya gelir. Ben ayrı  jantlarda  yazlık 215 50 17 kışlık 205 55 16 kullanıyorum.

Bu seçeneği de düşündüm aslında ama basit sac jantlar da hatırı sayılır fiyatlar olmuş,bir de  trend paketlerden gördüğüm kadarıyla 16 jant bayağı alçaltıyor gibi bu arabayı.

Metin Uzunoğlu yazdı:

En yakın 225/45r17 görünüyor %2.2 küçük yada 205/60r17 %4.6 büyük bu uygun değil.

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=215-50-17X7.5ET55&wheel2=205-55-17X7.5ET55&fcl=50mm&scl=50mm&wcl=30mm&sr=0mm

Evet abi 225/45/17 oldukça yaygın ve biraz daha uygun.Bu ebada yoğunlaşabilirim.

Ozkan çoban yazdı:

Çok tehlikeli,test edildi daha önce ve hemen 2 tane daha kışlık lastik alındı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Çağlar Bayur yazdı:

Aynen abi,şu an tamamen tasarruf odaklı düşünüyoruz her konuda maalesef.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Sava, laufen ve falken düşünülebilir forumda kullanıp tecrübe edenler vardı.

Teşekkürler,bi bakayım abi bu markalara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

5 senedir 215 50 17 yerine 225 45 17 kullanıyorum yazlık kışlık. Hatta 1 takım yazlık ve kışlık eskittim, bir takım da 1 senedir devam ediyorum. Sıkıntı yaşanabilecek durum lastik markası :) Kullanım kılavuzunda da önerilen ebat arasında. Sorun yok yazın daha iyi bile oldu kışında problem yaşamadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Metin Akbal yazdı:

5 senedir 215 50 17 yerine 225 45 17 kullanıyorum yazlık kışlık. Hatta 1 takım yazlık ve kışlık eskittim, bir takım da 1 senedir devam ediyorum. Sıkıntı yaşanabilecek durum lastik markası :) Kullanım kılavuzunda da önerilen ebat arasında. Sorun yok yazın daha iyi bile oldu kışında problem yaşamadım :)

Çok teşekkürler abi,o ebadı tercih edeceğim gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emrah Korkmazz yazdı:

Çok teşekkürler abi,o ebadı tercih edeceğim gibi duruyor.

Şunu ekleyeyim. Yanak kalınlığı bir tık düşüyor taban genişliği bir tık artıyor bu frenleme yol tutuş ve viraj kabiliyetini bir tık artırırken konforu balon riskini bir tık artırıyor :) Kullanılan lastik markasına göre de bu durum değişebilir tabi. Hepsi bir tık değişiyor yani :)

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Şunu ekleyeyim. Yanak kalınlığı bir tık düşüyor taban genişliği bir tık artıyor bu frenleme yol tutuş ve viraj kabiliyetini bir tık artırırken konforu balon riskini bir tık artırıyor :) Kullanılan lastik markasına göre de bu durum değişebilir tabi. Hepsi bir tık değişiyor yani :)

Aynen abi yanak inceliyor ama kışın kullanılacağı için yüksek sürat,fazla ısınma,hızlı çukura düşme gibi durumlara pek maruz kalmayacağı için kullandığım bölgede aynı ebat yazlığa göre bir tık avantajımız olur😃

tarihinde Emrah Korkmazz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Kuzenim aracını sattı ve kenarda 4 tane Ford'a uygun 16 inç sac janta takılı  205/55/16 kış lastiği var,acaba 17 inç yerine mk4 Mondeo'ya taksak çok sırıtır mı?Trend paket Mk4lerde bi tık geniş 215/55/16 kullanılıyor orijinalinde. Kışın çok fazla binmem arabaya zaten maksat üzerinde kışlık lastik olsun acil durumlar için.Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hediye jant lastikten güzeli yoktur, sırıtır mı sırıtır , hediye olması nedeni ile ben bile sırıtabilirm ama

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emrah Korkmazz yazdı:

Kuzenim aracını sattı ve kenarda 4 tane Ford'a uygun 16 inç sac janta takılı  205/55/16 kış lastiği var,acaba 17 inç yerine mk4 Mondeo'ya taksak çok sırıtır mı?Trend paket Mk4lerde bi tık geniş 215/55/16 kullanılıyor orijinalinde. Kışın çok fazla binmem arabaya zaten maksat üzerinde kışlık lastik olsun acil durumlar için.Ne dersiniz?

Sırıtır ama para verilmeyecekse 4~5 ay sınırsız etrafa mutluluk saçar  .

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sırıtır ama para verilmeyecekse 4~5 ay sınırsız etrafa mutluluk saçar  .

Peki abi sac jantları satın alıp 215/55/16 trendlerin ebadında lastik taksam nasıl olur? En azından her yıl sök takla uğraşmam.17 lastik alırsam her yıl jantlardan lastikleri sök-tak yaptırmam lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emrah Korkmazz yazdı:

Peki abi sac jantları satın alıp 215/55/16 trendlerin ebadında lastik taksam nasıl olur? En azından her yıl sök takla uğraşmam.17 lastik alırsam her yıl jantlardan lastikleri sök-tak yaptırmam lazım.

215 olan tam kurtarıyor 205 olan da %3 lük sapmaya dahil kurtarıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...