İçeriğe Yönlendir

MK2 Maf Temizliği Yapan Oldu mu?

Erçin Kaya

Recommended Posts

Erçin Kaya

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 2 haftadır 97 model mondeo OV sahibiyim. Aracımı aldığım günden itibaren benzinde rolanti dalgalanması zaman zaman stop LPG de ise sürekli durunda stop etme durumu vardı. Hemen bir balata spreyi boğaz kelebeği temizliği, rolanti sensörü temizliği yapıldı benzinde yaşadığım bu sorun düzeldi fakat yinede rolantiyi çok aşağılara düşürüyor ve titretiyordu LPG de ise stop etme devam etmişti.

Daha sonra LPG bayisine giderek ayar çektik ama bir türlü MAF aktifken LPG de titreme ve stop etme düzelmedi bizde MAF jakını çektik şuan LPG de stop etmedi 2-3 kere stop edecek gibi oynamalar oldu fakat freni salarak biraz gaz vererek durduğum ışıkları atlattım. Fakat eşimin altına bu arabayı bu halde vermem pek mümkün olmayacak. MAF ı söktürsem güzelce temizletsem acaba derdime çare bulur muyum.

Ek olarak Ankarada mondeo doktorumuz var mı :)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maf temizliği basittir. Sökersiniz yada sökmeden 30 cm uzaktan balata spreyini sensör kısmına sıkarsınız.  Bu kadar. 
Her hangi bir şey temas ettirilmez. Fırça kullanılmaz. Sadece 30 cm den sprey. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bende de aynı problem olmuştu ama temizlikle çözememiştim. Çareyi sıfır orijinal rölanti valfi almakta buldum. Ne zaman ki yeni valf takıldı, rölanti gram oynamadı. Ama artık orijinal bulmak zor.

Yorum bağlantısı
Erçin Kaya

Rölanti valfinde herhangi bir işlem yapılmadı. Rölanti sensörü var içi süngerli bi parça iki hava kablosu bağlı gelen hava bilgisini rölanti valfine iletiyor sanırım tam olarak işleyişini bilmiyorum bu parçada ve gaz kelebeğinde temizlik yaptırdım.

Hava kanalı üzerinde bulunan MAF ı temizlemedim henüz orayıda söküp bi temizleyelim bakalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolanti sensörü ve valfi denen parçalar aynı parça. 

Parça bu

vJ1Vmv.jpg

Artık eskidi bu parçalar bunun temizliğinin işe yarayacağını sanmıyorum ama kısmen temizlenebilir. 

Çalışma şekli, 

Gaz kelebeği kapalı iken, motorun düzgün çalışması için gerekli olan havayı gerektiği kadar göndermektir. 

Bunun soketini söküp deneyin bakalım ne yapacak.. 

Yorum bağlantısı
Erçin Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Rolanti sensörü ve valfi denen parçalar aynı parça. 

Parça bu

vJ1Vmv.jpg

Artık eskidi bu parçalar bunun temizliğinin işe yarayacağını sanmıyorum ama kısmen temizlenebilir. 

Çalışma şekli, 

Gaz kelebeği kapalı iken, motorun düzgün çalışması için gerekli olan havayı gerektiği kadar göndermektir. 

Bunun soketini söküp deneyin bakalım ne yapacak.. 

Merhaba,

Bu parçayla hiç bir işlem yapmadık henüz.

İşlem yaptığımız parça gaz kelebeği temizliği, ve selonoid temizliği. d4ca5f7b61520810e7761fb347997b9a.jpeg?im

Bu parçayı temizleyince iyi bir oranda iyileşme sağladık.

Şimdi temizlik yapılması gereken rölanti sensörü ve maf sensörü. Maf'ı ben hallederim ama rölanti sensörü nasıl sökerim yapabilir miyim emin olmadım. Ankarada var mı doktorumuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu selenoid valfi olması gerek.. 

Bundan bir fayda sağlayamazsınız.. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ankara'da Öner oto Tuncay usta var, giden arkadaşlarımız memnunlar.

Yorum bağlantısı
Erçin Kaya

Arabamdaki son durum MAF takılı olduğunda benzinde rölanti düzgün çalışıyor diyebilirim çok ufak hissedilemeyecek kadar bir titreme var fakat MAF takılı iken bu sefer LPG ye geçince rölanti oynuyor ve stop ediyor.

MAF ı ipral ettiğimde ise benzine rölanti oynuyor stop ediyor fakat LPG ye geçince bir sorun kalmıyor MAF takılıyken benzinde olduğu gibi çok ufak bir titreme oluyor motorda.

Öner oto öneriniz içinde teşekkür ederim hafta sonu bir gidip göstereyim bakalım ne der ustamız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maf temizliği iyidir.. 

Bir de oksijen sensörüne bakmalısınız. 

Yorum bağlantısı
Mücahit Erdem

Emme manifoldu hava hortumlarını kontrol edin. Özellikle karter havalandırma hortumu ve ucundaki pcv valfine iyice baktırın. Westinghose dan emmeye giden bir hortum var ona da baktırın. Bu çıktığı yada hava aldığı zaman fren pedalı sertleşir, araç düzensiz hava aldığı için de rölantiyi bozar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...