İçeriğe Yönlendir

1.2 Opel Corsa İle Uzun Yola Gidilir Mi?

Nihat Palolu

Recommended Posts

Barış AÇIL

Rampalara 5’le girip vites küçültmemek daha iyi. 3’e alsanız bile yürümüyor. 5’le aynı performansı gösteriyor

Nihat bey, rampada 5 inci viteste devir düşmeye başlarken 3 e veya 4 e cekip yuksek devir çevirincedemi çekmiyor?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yanınıza acil durum için yağ, su, kayış, lastik tamir kiti(stepne yoksa)  alın. Yol uzun süret ama mekanik arıza çıkmazsa seyahati tamamlarsınız. Sıcak olacağı için klima yı da kontrol edin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi bende her sene istanbul’dan hem antalya’ya hem trabzon’a sürerim geceleri. Geceleri yollar bomboş. Ne kamyon ne otobüs. Çok çok az var. Rampalarda bilerek yavaşlarım biraz. Hiç tehlike atlatmadım desem yalan olmaz yani. Gündüz olsa tamam. Bazen tırmanmalar yoğun olabiliyor. 

ama geçeceğim diye bazen gazladığımızda daha çok tehlike yaşayabiliyoruz. 

mesela dağ geçitlerinde tırmanan kamyonlar 50-60’ı geçemez. Bu hızlarda tehlike daha az bence. 

İzmir Afyon arası yoğun oluyor. Afyon’dan sonra rahatlıyor.

Fiesta van ile bu yolu 6-7 kez, connect van ile 3 kez kullandım hiç bu kadar zorlanmamıştım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Barış AÇIL yazdı:

Nihat bey, rampada 5 inci viteste devir düşmeye başlarken 3 e veya 4 e cekip yuksek devir çevirincedemi çekmiyor?

5 veya 3 fark etmiyor, aynı hızda çıkıyor. 5’le 70’le çıkıyorsa 3’te de 70’le çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Nihat Palolu yazdı:

İzmir Afyon arası yoğun oluyor. Afyon’dan sonra rahatlıyor.

Fiesta van ile bu yolu 6-7 kez, connect van ile 3 kez kullandım hiç bu kadar zorlanmamıştım.

Dizel fiestam varken sırf otomatik diye arkadaşımın 1.2 corsasıyla 3 yetişkin ve dolu tatil bavulları ile Bursa'dan İzmir'e gittik geldik. Sanırım 75 hp idi. Oralarda da dağ bayır gezdik aklımda kalan tek şey ne kadar bassan da gitmemesi ve benim fiestama göre inanılmaz fazla yakması oldu. Şehir içi araçlar olarak kullanılanilir ama şehirler arasında güvenli sürüş yapmak çok yorucuydu. Kendi aracımla manuel tek şoför gezsem o kadar yorulmazdım

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

28 yaşında Forman (54 ps ) ile Sivas-İstanbul yapmıştı bizimkiler.Normalde 54 beygir ama yıllar ondan neler götürmüştü bilinmez .Biraz sabır ve sakinlik ile zevk alarak gayet güzel gidilir diğer araçlara ayak uydurmamak lazım .

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bazı araçların bazı modellerini ile aynı diğer insanlarla olduğu gibi aranizda bir bağ oluşmaz. O bag olusmayinca hep tedirginlik ve stres olur. Bu yolculukta olan şey de bu bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hacı Şenyurt yazdı:

Bazı araçların bazı modellerini ile aynı diğer insanlarla olduğu gibi aranizda bir bağ oluşmaz. O bag olusmayinca hep tedirginlik ve stres olur. Bu yolculukta olan şey de bu bence.

Hacı bey yürümüyor bu araba, ama hakkını yemeyeyim frenleri ve uzun farları güzel.

Adana’ya vardığımızda eşimin yorumu; sen direksiyonu sağ sol yaptığında biz de arkada sağa sola yatıp durduk. Bozuk yollarda sürekli zıplaya zıplaya gittik, hala arabada gidiyormuş gibi hissediyorum kendimi.

Bizim arabada hiç böyle olmuyordu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

900km yol. Arada ufak mola ile bence normal zamanda gidilmiş. 1 saat daha erken gitseydiniz ne değişecekti. Varsın birkaç dağ geçidinde sollama yapmasın. 

benim için önemli şeyler değil ama bazı insanlar bunu gurur meselesi yapıyor :) 

Yavaş arabaları koruma ve kollama derneği başkanı ilan ettim seni. 😄

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Yavaş arabaları koruma ve kollama derneği başkanı ilan ettim seni. 😄

Yedirmeyiz :) 

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Nihat Palolu yazdı:

Hacı bey yürümüyor bu araba, ama hakkını yemeyeyim frenleri ve uzun farları güzel.

Adana’ya vardığımızda eşimin yorumu; sen direksiyonu sağ sol yaptığında biz de arkada sağa sola yatıp durduk. Bozuk yollarda sürekli zıplaya zıplaya gittik, hala arabada gidiyormuş gibi hissediyorum kendimi.

Bizim arabada hiç böyle olmuyordu.

Bu doğru. 2014 (D Kasa) 1.4 tam otomatiği var hanımda, aşırı sallıyor arkası. Çiğdem hocamın dediği gibi ev-okul arası ideal bu araç.

He gidermiyim uzun yol, 2. aracım olmasa illaki bununla gidecektik. Alternatif varsa bende tercih etmem  uzun yolda.

Burda sorunun cevabı kişiye göre,yani alışkanlıklara göre değişir sanırım.

Neyse sağ salim varmışsınız. Hayırlı dönüşler.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Dün akşam yola çıktık, bu sabah İzmir'e varmak üzereyken arıza lambası yaktı.

Kullanma kılavuzuna göre katalitik konvektör arızası, ben ateşleme arızası olduğunu düşündüm.

Ustayı aradım ateşleme arızası dedi, o şeklide 120 km kadar gidip sanayiye vardık.

Bobin ve 4 adet buji değişti, 1.450,00 TL.

O arada kullanma kılavuzuna baktım, araba 63 kw mış. Yani 85 beygir.

Ateşleme bobini ve bujiler değişti ama performansta bir iyileşme olmadı.

Kağıt üstünde 85 beygir ama kullanıma göre kaç beygir bilmiyorum.

Düz yolda 100'den 120'e 20 saniyede çıkıyor.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza kodu kat kon. olarak bakıldı da, bunun üstüne yine de bobin buji mi değişti? ve bu arada uzun yolda farklı yerleden benzin de alınmışken?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba çok zorlanmış olmalı. Çok yüke binmiş. Doğru vitesle seçilseydi arıza vermezdi. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Arabada İnsan gibi Frekans tutmazsa olmaz.

Seversin hataları görmezden gelirsin sevmezsin en ufak şey batar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

O arada kullanma kılavuzuna baktım, araba 63 kw mış. Yani 85 beygir.

Söylemiştim ama hala o araçta bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Fiesta 1 25 82 hp bolu dağını ailece 4. Viteste 80~90 la rahat çıkıyorum.

Bu arada araç benzinli 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Metin Uzunoğlu yazdı:

Söylemiştim ama hala o araçta bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Fiesta 1 25 82 hp bolu dağını ailece 4. Viteste 80~90 la rahat çıkıyorum.

Bu arada araç benzinli 

Evet Fiesta fena degil. Klima kapalı olduktan sonra rahat gider.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Evet Fiesta fena degil. Klima kapalı olduktan sonra rahat gider.

İki ay boyunca evin tek aracı oldu görmediği hızları, gitmediği yolları, daha daha beler gördü....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu arada araç benzinli 

difrenasiyel oranı farklı olabilir opelde  mesela 5. vites 3000 d/d ki hızları karşılaştırmak lazım bir de birçok 1.25 sahibi arabaları 1.6 sanır uzun süre, beklenmedik bir ataklık var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

difrenasiyel oranı farklı olabilir opelde  mesela 5. vites 3000 d/d ki hızları karşılaştırmak lazım bir de birçok 1.25 sahibi arabaları 1.6 sanır uzun süre, beklenmedik bir ataklık var

5.viteste 3000 d/d 106 km/h hızı var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

opelde mesela 115 ise daha hantal kalır yüklü halde uzun yolda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

arıza kodu kat kon. olarak bakıldı da, bunun üstüne yine de bobin buji mi değişti? ve bu arada uzun yolda farklı yerleden benzin de alınmışken?

Lambalarda durdum araba titremeye başlayıp arıza lambasını yaktı. Biraz yürüyüp uygun yerde durup kılavuzu okudum.

Kullanma kılavuzuna göre katalitik konvertör arızası yazıyordu. Tamircide önce arıza koduna bakıp öyle söktük bobin ve bujileri.

m28vx4i.JPG

ghzebpv.JPG

1mlbtzy.JPG

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Lambalarda durdum araba titremeye başlayıp arıza lambasını yaktı. Biraz yürüyüp uygun yerde durup kılavuzu okudum.
Kullanma kılavuzuna göre katalitik konvertör arızası yazıyordu. Tamircide önce arıza koduna bakıp öyle söktük bobin ve bujileri.

m28vx4i.JPG

ghzebpv.JPG

1mlbtzy.JPG

Gecmis olsun abi ben eski fiestamda 2006 1.4 bobin kablo buji hep taşırdım uzun yolda bozulursa diye
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Değişim gerekiyormuş.. ama bakalım arıza yakacak mı yine.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...