İçeriğe Yönlendir

İlk Arazim.

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

toprak ve su örneklerinin sonucu çıkmadı hala. su kuyusunun kullanım izni için kuyunun çalışırken bir videosu gerekliymiş. bulduğum jeoloji müh sözde halledecek. o izin olmadan krediye başvurulmuyor. toprak analizine göre ziraat mühendisinie danışacağım ve tarlanın hazırlanması için ne yapmalı öğreneceğim. bu arada dikilecek ağaç türüne göre toprak altından damlama su sitemi için araştırmaya başlamam lazım. en çok para tutacak olan şey o gibi. bir taraftanda yapabileceğim en büyük su basmanı yapıp beton döktürmem lazım. havuz yaptırmam da lazım. bu sene ağaç dikebilirmiyim pek emin değilim. ama kesin bahçe gibi bir bölüme birşeyler ekeceğim.

bence şu anda gerekli değil. sınırlı bütçeyi kamyonete harcamak mantıklı olmaz. ancak çiftçi için bazı bankaldarda yüzde 60 a kadar ikinci el kamyonet kredisi varmış.

Sulama için yeraltı döşemenize bence gerek yok, yer üstü sulama hortumu içinizi görür bence. Tek sıkıntısı eğer komple çapa yapacaksanız sezon sonu kaldırıp, sezonda tekrar sermeniz gerekiyor. Ben bahçedeki hortumları numaraladım. Her sene sırasına göre diziyorum tam uyuyor. 

Yer altı hortum da olsan 5-6 yılda bence sorun çıkartır. Müdahalesi, onarımı zor olur. 

Ağaç için Ankara da en iyi yer çiftlikteki aoç serası. Şimdi var mıdır bilemiyorum ama ağaçlar sertifikalı ve aşılı oluyor. Fiyatı da çok makul. Açık kök veriyorlar. Çok alacaksanız açık kasalı bir araçla gitmek iyi olur. Büyüklerinden alırsınız, fiyatı aynı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şimdi bilgileri özetleyeyim.

eğer kurallara uyarak bir bağ evi yapacaksanız, yola komşu olmanız ve belli bir cephe uzulunluğu olması gerekiyor. bu bende var. ancak iskansız alanda bağ evi olabilmesi için belediyenin izni gerekli. bunun olması içinde ilçe tarımın gelip onay vermesi gerekli. bunun olması içinde en az 3 sene boyunca ağaçları büyütüyor olmanız lazımki rarım alanı vasıf değişikliği yapılsın. yani sahiplik olduktan sonra ağacı dikmeniz mantığını güderek yönetmelikte 5 uygulamada 3 sene sonra buna izin veriyorlarmış. benim en az 225 kiraz ağacı dikmem lazım ilgili tablosuna göre. ancak şimdi başka bir şeyi araştırıyorum. mesela izne tabi olmayan türde bir sera yapıldığında oraya sürekli göz kulak olacak birisinin yaşaması gerekli ise, bir küçük ev için izin veriliyormu onu sorguluyorum. Bugün randevu bulup, il ve tarım orman müdürü ile görüştüm, bitkiden yana değilde hayvancılıktan yana çok büyük bir eksiklik olduğunu bahsetti. dün milli emlak ile görüştük, onlarda projeye baktıklarını ona göre hibe verdiklerini söylediler  yani teşvikler vs ler daha çok proje bazında uygulanan şeylermiş.  tarla gbib alanların ise devlet tarafından hibesi yada bedelsiz kiralanması mümkün değilmiş. illa satın alacaksın ki uygulanamaz derecede pahalı. tarım alanlarının mesela tıbbi bitkiler için kiralanması gibi birşey var, ancak bunun olması için yine proje ile gitmeniz gerekiyor 5 yada 10 sene kiralanabiliyormuş.

benim işlerime gelecek olursam, hala toprak analizi çıkmadı. tarım müdürü bizim arazilerin verimli olduğunu bildiğini söyledi. su analizim çıktı ama bir sorun var durgun sudan örnek alınmamalıymış hele hiç kullanılmamış kuyu çalışıp temizlenmedikçe örnek alınmamalıymış. boşuna para vermiş oldum. görevli kadın minerallere baktıklarını tuzlulupun T4 değerinin de ötesinde olduğunu 2500 ve üzerinin uygun olmadığını bizimkinin 6600 çıktığını söyledi. sonra sordu orası organize sanayinin yada atık suların hemen yanımı diye. belli ki kuyunun içi henüz pislik makine yağı kil tortu vs ile dolu suyun renginden anlarsınız berrak olacak şekilde akıtmanız gerekir 2 3 saat dedi. jeolojimühendisi arkadaş ise bu tip yeni kuyuların 1 2 gün sürekli akıtılıp temizlenmesi gerektiğini ondan sonra örnek almamız gerektiğini söyledi.

gelinen noktada su analizi için kendi pompamı almak şart oldu. duruma göre 1.5 2 hp lik bir elektrikli pompa almam lazım. dizel jeneratörüme bağlayıp 7 8 saatten, yani iki depo mazot ile boşaltıp yeniden dolduğunda örnekleri almam şart gibi geliyor. bu da bugün pompa kablo hortum şeklinde 5000 tl masraf demek olacak.

ağaç fidanı vs konusunda hiçbir teşvik yok arkadaşlar. yani olay sadece çiftçi olunca alınabilen görece ucuz kredilerde bitiyor.

Ekofen diye bir firmanın ecobox diye susuz tarım ürününü gördüm inceledim mantığı var, minimum 5 adet satıyorlar ve adedi 150 tl kadar. bunlardna alıp fabrikanın bahçesinde fidan dikip gerçekten vaadedilen şekilde su eklemeden büyüme sağlıyormu görmeyi düşündüm.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

şimdi bilgileri özetleyeyim.

eğer kurallara uyarak bir bağ evi yapacaksanız, yola komşu olmanız ve belli bir cephe uzulunluğu olması gerekiyor. bu bende var. ancak iskansız alanda bağ evi olabilmesi için belediyenin izni gerekli. bunun olması içinde ilçe tarımın gelip onay vermesi gerekli. bunun olması içinde en az 3 sene boyunca ağaçları büyütüyor olmanız lazımki rarım alanı vasıf değişikliği yapılsın. yani sahiplik olduktan sonra ağacı dikmeniz mantığını güderek yönetmelikte 5 uygulamada 3 sene sonra buna izin veriyorlarmış. benim en az 225 kiraz ağacı dikmem lazım ilgili tablosuna göre. ancak şimdi başka bir şeyi araştırıyorum. mesela izne tabi olmayan türde bir sera yapıldığında oraya sürekli göz kulak olacak birisinin yaşaması gerekli ise, bir küçük ev için izin veriliyormu onu sorguluyorum. Bugün randevu bulup, il ve tarım orman müdürü ile görüştüm, bitkiden yana değilde hayvancılıktan yana çok büyük bir eksiklik olduğunu bahsetti. dün milli emlak ile görüştük, onlarda projeye baktıklarını ona göre hibe verdiklerini söylediler  yani teşvikler vs ler daha çok proje bazında uygulanan şeylermiş.  tarla gbib alanların ise devlet tarafından hibesi yada bedelsiz kiralanması mümkün değilmiş. illa satın alacaksın ki uygulanamaz derecede pahalı. tarım alanlarının mesela tıbbi bitkiler için kiralanması gibi birşey var, ancak bunun olması için yine proje ile gitmeniz gerekiyor 5 yada 10 sene kiralanabiliyormuş.

benim işlerime gelecek olursam, hala toprak analizi çıkmadı. tarım müdürü bizim arazilerin verimli olduğunu bildiğini söyledi. su analizim çıktı ama bir sorun var durgun sudan örnek alınmamalıymış hele hiç kullanılmamış kuyu çalışıp temizlenmedikçe örnek alınmamalıymış. boşuna para vermiş oldum. görevli kadın minerallere baktıklarını tuzlulupun T4 değerinin de ötesinde olduğunu 2500 ve üzerinin uygun olmadığını bizimkinin 6600 çıktığını söyledi. sonra sordu orası organize sanayinin yada atık suların hemen yanımı diye. belli ki kuyunun içi henüz pislik makine yağı kil tortu vs ile dolu suyun renginden anlarsınız berrak olacak şekilde akıtmanız gerekir 2 3 saat dedi. jeolojimühendisi arkadaş ise bu tip yeni kuyuların 1 2 gün sürekli akıtılıp temizlenmesi gerektiğini ondan sonra örnek almamız gerektiğini söyledi.

gelinen noktada su analizi için kendi pompamı almak şart oldu. duruma göre 1.5 2 hp lik bir elektrikli pompa almam lazım. dizel jeneratörüme bağlayıp 7 8 saatten, yani iki depo mazot ile boşaltıp yeniden dolduğunda örnekleri almam şart gibi geliyor. bu da bugün pompa kablo hortum şeklinde 5000 tl masraf demek olacak.

ağaç fidanı vs konusunda hiçbir teşvik yok arkadaşlar. yani olay sadece çiftçi olunca alınabilen görece ucuz kredilerde bitiyor.

Ekofen diye bir firmanın ecobox diye susuz tarım ürününü gördüm inceledim mantığı var, minimum 5 adet satıyorlar ve adedi 150 tl kadar. bunlardna alıp fabrikanın bahçesinde fidan dikip gerçekten vaadedilen şekilde su eklemeden büyüme sağlıyormu görmeyi düşündüm.

Aliler sivas’ta ev yaparken ruhsat almış mı belediyeden? @Ali Darbaz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ruhsatmı, almıştır illaki, Muhtar zaten benim dedem. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aliler sivas’ta ev yaparken ruhsat almış mı belediyeden? @Ali Darbaz

Onların arazi 650 dönüm 

Tb2 ile anca tespit edilir ev yaptıkları🤣

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence subasmanı yap imar affı gelecek. İstiyorsan üstüne bir konteyner koy, şimdilik işini görsün. Af çıkınca eve çevirirsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Bence subasmanı yap imar affı gelecek. İstiyorsan üstüne bir konteyner koy, şimdilik işini görsün. Af çıkınca eve çevirirsin. 

84’teki aftan sonraki af 2018’de geldi. 34 sene yani :) 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

84’teki aftan sonraki af 2018’de geldi. 34 sene yani :) 

Ekonomi şahlanıyor , seçimlere para lazım . Son imar affında 23 milyar tl toplandı. Şimdi %50 artış yaparlar . 50 milyar toplanır. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Dün toprak analizim çıktı. 30 60 90 120 cm den aldığım örneklere göre tuzluluk vs gibi şeyler çok ideal tarım için. organik materyaller eksik. mühendis bunları gübreleme için karışım yapılırken ayarlayacaklar hallolur dedi. kontrol edilemeyenler normalden fazla kalsiyum ve potasyum. postasyum Turkiyenin genel problemiymiş. Kalsiyuma birşey yapılamaz dedi. Bor da ideal seviyede çıktı.

kil sadece 30 60 cm de orta ayarda, 90 cm ve 120 de az çıktı ki bu ağaç için harika bence. zaten teknik yoruma göre böyle olması, suyun köklerde birikmeyecek olması bitkinin sağlığı içiğn çok iyi dedi.

su testini yapabilmek için motor satın aldım ve jeneratör ile önce kuyuyu işletip ertesi gün tekrar örnek alacağım. çünkü ilk test geçersiz oldu. saçma derecede yüksek değerler alınmıştı. test bekleyen su ile yapılmazmış. eğer sudaki tuzluluk makul değerde çıkarsa kuyuyu kullanabilirim demektir. umarım hayal kırıklığı olmaz. beklentim suyun tuzluluğunun makul çıkacağı yönünde. çünkü o çevrede toprak mineral tuzları açısından uygun çıkıyor raporda görüldüğü gibi ve aşırı sulama yapılaan bir yer de değil. hatta gerçek anlamda tarım yapmıyorlar. bakir bir bölge.

sera yapım işini araştırıyorum aynı anda. çünkü ekili arazinin vasıf değişikliği için gereken sürede ( 5 sene en az 3 sene) belki bir şekilde sera işletilebilir ve sera sayesinde bir klübe kondurulabilir.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Gübre olarak leonardit öneririm. Hem toprağın ph ını da iyi ayarlıyor. bunu atıp iki tur çapalayınca toprak ekime hazır unu gibi oluyor.

sera için geçen yıl teşvikleri araştırmıştım. Şurada bazı bilgiler var.

https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Bitkisel-Uretim/Tarla-Ve-Bahce-Bitkileri/Ortu-Alti-Yetistiricilik

Bu arada iç harfli marketlerden birine kaan çapa makinması gelecekti. 3500 filandı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

su testini yapabilmek için motor satın aldım ve jeneratör ile önce kuyuyu işletip ertesi gün tekrar örnek alacağım.

Önce analizi yaptır sonra işletirsin.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Ph zaten nötr çıktı, işi bilen birisine karışım yaptırtmam gerekliymiş. Çapa makinesine şu anda gerek yok, onun iyisini almak lazım zaten. zincirlisini tavsiye ediyorlar. Benim için öncelik tarlayı ekim planına göre hazırlayıp gübresini ve minerallerini tamamlayıp sonbaharı beklemek sanırım. Çünkü haftaya bahar geliyor ve ağaçlar hızla çiçek açacak. tüpsüz fidan dikilemezmiş ki daha su işini çözemedim. Çözebilsem bu sefer alt yapıyı hazırlamadan fidan dikemem, heba olurlar çalışılırken.

Bu arada bir bilgi. dün SGK dan yazı geldi. diyorki sizi bağkurlu yaptık SGK nızı iptal ettik! dedim nasıl olur aradım, SGK daki görevli birşey olmaz dedi iyimi. kendinden haberi yok. araştırdım "Re sen sigortalılıkta muafiyet" formu doldurulup, ilgili odadan (ziraat,esnaf vs) o işten yıllık gelirinin belli bir seviyenin altında olduğunu belgeleyip iptalini istemek gerekiyormuş 10 gün içinde. Formu onaylatıp sonra, dilekçe ile birlikte SGK ya verecekmişiz.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Önce analizi yaptır sonra işletirsin.. 

işletmekten kaydım çalıştırmak. kuyu çalışıp boşalacak bir kaç kez. sonra analiz için örnek alınacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

pazar günü hava iyiydi.

mekan burası:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çok teşekkürler.

Bugün önce ziraat odasına form onayı için sonrada muafiyet için SGK ya gittik, biz size yazı göndermedik dediler. İşte burada göndermişsiniz deyince aa biz göndermişiz dediler. Bağkur kayıtlarına baktılar sizin bağkurunuz yokki dediler, e yazıda yazıyor deyince aa evet varmış müdüre soralım dediler. Neyse başvuru için dilekçe nosu verildi 1 haftaya işlenirmiş bağkur iptali. Adamların kendinden haberi yok.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

çok teşekkürler.

Bugün önce ziraat odasına form onayı için sonrada muafiyet için SGK ya gittik, biz size yazı göndermedik dediler. İşte burada göndermişsiniz deyince aa biz göndermişiz dediler. Bağkur kayıtlarına baktılar sizin bağkurunuz yokki dediler, e yazıda yazıyor deyince aa evet varmış müdüre soralım dediler. Neyse başvuru için dilekçe nosu verildi 1 haftaya işlenirmiş bağkur iptali. Adamların kendinden haberi yok.

çiftçi belgesi alınca bize de aynısı olmuştu. Aynı prosedürü yapıpı sgk ya elden vermiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

damlama sulama temelleri ile ilgili bir belge.

https://www.dripworks.com/content/drip-planning-guide.pdf

işi öğrenmek için ders çalışmak şart.

bu arada derin kuyu dalgıç pompam geldi. alarko markalı 1 hp. 40 metreden saatte 3.6 ton su çıkartabilirmiş. şimdilik 50 metre hortum 50 metre kablo aldım. ucuna bir kondansatör bağlanıyor. halbuki bence hazır bir pano ve kablo kiti de satılmalı.  ayrıca çelik paslanmaz halat aldım. innaılma pahalı herşey.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

çelik paslanmaz halat aldım. innaılma pahalı herşey.

duba bağlarken kullanızırz, 1.5 mt kuma gömüldü bu yaz dalıp çıkartacağım, öyle böyle pahalı değil ama 10 -12 yıldır denizin içinde pırıl pırıl

Doğan Arşiray yazdı:

çok teşekkürler.

sonra patates neden kg 10 tL oldu.... cezası olmayınca suç ta olmuyor....

yer güzelmiş, karting pisti yapalım? offkart

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

duba bağlarken kullanızırz, 1.5 mt kuma gömüldü bu yaz dalıp çıkartacağım, öyle böyle pahalı değil ama 10 -12 yıldır denizin içinde pırıl pırıl

sonra patates neden kg 10 tL oldu.... cezası olmayınca suç ta olmuyor....

yer güzelmiş, karting pisti yapalım? offkart

metresi 18 tl. hortum vs de çok pahalı malesef. sırf hırdavatı 3000 tl filan tutuyor pompa hariç. seneye kimbilir kaç para...

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Doğan Arşiray yazdı:

damlama sulama temelleri ile ilgili bir belge.

https://www.dripworks.com/content/drip-planning-guide.pdf

işi öğrenmek için ders çalışmak şart.

bu arada derin kuyu dalgıç pompam geldi. alarko markalı 1 hp. 40 metreden saatte 3.6 ton su çıkartabilirmiş. şimdilik 50 metre hortum 50 metre kablo aldım. ucuna bir kondansatör bağlanıyor. halbuki bence hazır bir pano ve kablo kiti de satılmalı.  ayrıca çelik paslanmaz halat aldım. innaılma pahalı herşey.

1 beygir motor damlamaya nasıl basınc yapacak ?

Damla projesi tam oluşmadan motor alınmasa iyiydi ise tersten başlanmış sanki

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Suyu bilmeden proje yapamiyorum. Belki tuzlu cikacak. Pompayi solara ceviririm daha sonra belki de. Bilimeyen cok fazla.  Terleme yapan tip borular varmiş, derin damlama yerine kullaniliyor. 0.6 bar basinc gerekliymis. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Derin damlamaya gerek yok.. Normal damlama yaparsın gözünün önünde olur. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Derin damlamaya gerek yok.. Normal damlama yaparsın gözünün önünde olur. 

Yuzeyde oldugu zaman mantar vs gibi problemleri de dusunmek lazim. Ziraat müh. İle calisacagim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

Yuzeyde oldugu zaman mantar vs gibi problemleri de dusunmek lazim. Ziraat müh. İle calisacagim. 

yakındaki köyde ki kahveye de danışılabilir

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...