İçeriğe Yönlendir

İlk Arazim.

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Doğan Arşiray yazdı:

çok pis çalınır, bence de. acaba sigortalanabiliyormu bu tip yatırımlar? @Mehmet Ozyurek

bende niyetlendim ama aman abi konteyner bile gidiyor dediler, heveslenmiştim ev yapayım prefabrik falan, orada kalmadıktan sonra zor, neyse bende zeytin hasadı yapıcam artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Hayırlı olsun, her açıdan çok mantıklı olmuş, çoğumuzun hayalidir zaten herhalde.

O köyde sanki Milli Emlaktan satılık araziler görmüştüm, güzel bir yere benziyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu gün önce polatlı ziraat odasına kaydoldum.  toplam 4 form dolduruluyor ne yetiştireceğine dair. ve kimlik bilgileri ile arazi bilgileri kaydediliyor. harç ödeniyor. sonra il tarım a gidiliyor ve ÇKS kaydı için bir harç ödenip tekrar zirrat odasına gidilip tekrar geri geliniyor ve sisteme giriş yapılmış oluyor. kendimi sistemde gördüm ancak bilgilerin 1 haftada geçeceğini söylediler.

su ve toprak analizi için akredite bir labaratuvar gerekiyor. bence bunu bulmuştum zaten. şimdi artık nasıl olacaksa  kuyudan su örneği almam ve toprak için en az 6 kazı yaptırmam lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Cks çıkarırken sigorta başlangıcı yapmak gerektimi tarım bagkur vs gibi bise

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

kuyudan su örneği almam ve toprak için en az 6 kazı yaptırmam lazım.

bunların yapılmış hazırı olan satışta arazi/tarlalar var mı? araba ekspertizi gibi bir şey sanırım bu

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

Cks çıkarırken sigorta başlangıcı yapmak gerektimi tarım bagkur vs gibi bise

Benim sigortam oldugu icin gerekmedi. Olmasaymis dogrudan bagkurlu olacakmisim.

Çağlar Bayur yazdı:

bunların yapılmış hazırı olan satışta arazi/tarlalar var mı? araba ekspertizi gibi bir şey sanırım bu

Vardir belki,  ama cevresi cit ile cevrili, kuyusu olan yerler genelde zaten kullanimi baslamis yerler oluyor. Benimkisinin kuyusu bu yaz acilmis. Jeoloji muhendisi isi devam ettirecek. Sozunu tutarsa kullanim hakkini uzerime cikartacak. Bitir gel paranı alirsin dedim.

Doğan Arşiray yazdı:

bu gün önce polatlı ziraat odasına kaydoldum.  toplam 4 form dolduruluyor ne yetiştireceğine dair. ve kimlik bilgileri ile arazi bilgileri kaydediliyor. harç ödeniyor. sonra il tarım a gidiliyor ve ÇKS kaydı için bir harç ödenip tekrar zirrat odasına gidilip tekrar geri geliniyor ve sisteme giriş yapılmış oluyor. kendimi sistemde gördüm ancak bilgilerin 1 haftada geçeceğini söylediler.

su ve toprak analizi için akredite bir labaratuvar gerekiyor. bence bunu bulmuştum zaten. şimdi artık nasıl olacaksa  kuyudan su örneği almam ve toprak için en az 6 kazı yaptırmam lazım.

Toplam 97 Tl odedim bu arada.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Hayırlı olsun. 4 yıllık amatör çiftçi olark sormak istediğim birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım. 7.5 dönüm tek başına başedemeyecek kadar büyük. Önce küçük bir barınma yeri , tuvalet yaparsan iyi olur, başlangıçta bir güneşten yağmurdan koruyacak bir sundurma ve aletleri koymak için küçük bir kulübe iyi olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

7.5  dönüm, amatör için büyük profesyonel için küçük.. 

Bence bir kısmı meyve bahçesi yapılmalı. İklime uygun fidanlar dikilmeli. 

Bir kısmı ile sebze yapılabilir. Bir sera yapılabilir. 

Asfalt kenarı olsa, kendin topla tarzı pazarlansa çok güzel iş yapar. Bir evi geçindirir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence bir kısmı meyve bahçesi yapılmalı. İklime uygun fidanlar dikilmeli. 

Bir kısmı ile sebze yapılabilir. Bir sera yapılabilir. 

Asfalt kenarı olsa, kendin topla tarzı pazarlansa çok güzel iş yapar. Bir evi geçindirir. 

Asvalt kenari zaten 🙂 ama kimse gecmiyor. Boyut icin tespit dogru. Kucuk degil, cok buyuk bir bahce gibi. Hic bilmiyorsam patates ve salgam ekecegim.

Erhan Doruk yazdı:

Hayırlı olsun. 4 yıllık amatör çiftçi olark sormak istediğim birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım. 7.5 dönüm tek başına başedemeyecek kadar büyük. Önce küçük bir barınma yeri , tuvalet yaparsan iyi olur, başlangıçta bir güneşten yağmurdan koruyacak bir sundurma ve aletleri koymak için küçük bir kulübe iyi olur. 

Cok tesekkur ederim. Acik bir su havuzu ve en azindan bir konteyner icin su basmani lazim. Su ve toprak analizini yapatken bu arada da planlama yapiyor olacagim.  Hava yagisli olmaz ise yarin gidip bir bakmam lazim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Patates zordur. Çok bakım ister.
Kabak ek. Çekirdeklik kabak.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

7,5 çok büyük, 2,5 dönümü foruma bağışlasanız biz o kısmı ihya ederiz. Geri kalan 5 ise yine büyük. Oraya da kısmen çökebiliriz kanımca yavaş yavaş:)

Hayırlı uğurlu olsun. Elektrik ve suyu çözerseniz gerisini halletmeniz kolay olacak. Erhan Beyin dediği gibi ilk etapta yapılacak şey tuvalet ve sundurma. İyi planlarsanız baştan daha kolay olur.

Bu arada İstanbul’da tiny house denilen tekerlekli ev ve prefabrik ev yapan bir firmada çalışan akrabam var yıllardır orada çalışır. İletişim bilgilerini verebilirim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Emre Şimşek yazdı:

Erhan Beyin dediği gibi ilk etapta yapılacak şey tuvalet ve sundurma. İyi planlarsanız baştan daha kolay olur.

ilk aşamada konteyner mi olur yoksa doğrudan çelik konstüksiyon bir bağ evine mi girilir kararsızım. evi kendim yapabilirim bu maliyeti azaltır. ama gidip orada gecelemeyeceksem bir eve yatırım yapmak mantıklı olmayabilir şu aşamada. sınırlı kaynakları iyi bir modern sulama sistemine yapmak lazım bence. birde Çiftçi kayıt sistemine kaydolduğum için bankaların düşük fazili ve uzun vadeli tarım kredilerinden istifade edebilirim sanırım. Yani soalr elektrik ve su sistemini krediyle ödemek, diğer şeylere kaynak ayırmamı sağlayabilir. Acelem yok ancak önümüzdeki 1.5 ay içinde birşeyleri çözmezsem sonbahara kadar beklemem gerekir.

Mehmet Ozyurek yazdı:

komşu araziler buranın 3  katı kadar. ama 40 hisseli. bunlardan 500 metrekare kadarına denk hisselerinden alabilirsem aile arasına nifak tohumları sokabilirim belki.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

salgam ekecegim.

almanya yı savaşta doyuran sebze...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

Asvalt kenari zaten 🙂 ama kimse gecmiyor. Boyut icin tespit dogru. Kucuk degil, cok buyuk bir bahce gibi. Hic bilmiyorsam patates ve salgam ekecegim.

Cok tesekkur ederim. Acik bir su havuzu ve en azindan bir konteyner icin su basmani lazim. Su ve toprak analizini yapatken bu arada da planlama yapiyor olacagim.  Hava yagisli olmaz ise yarin gidip bir bakmam lazim.

Bilmiyorum elinden ne kadar iş geliyordur ancak subasmanı çok da zor değil. Kalıbı yaptıktan sonra beton söyleyip döktürüyorsun. İşin pis ve zor yanı o dökülen betonu düzlemek.  Ben geçen yıl tek başıma 7x3 metre  kalıbı yaptım , 8 m3 hazır beton getirttim. , Adam betonu döktü gitti, yaklaşık 3 saat betonu düzlemek için uğraştım , ilk tecrübem olduğundan yine de kalıbın kenarlarına gelen yerler tam düz olmadı. 

Wc için iş makinası ile çukur kazdırıp beton bileziklerden attır içine en kolay öyle olur. Kulübe için de kazanda konteynerciler var , hazır aldır koydur. Ancak içinde kalacaksan konteynet önermem , prefabrik yaptırsan daha konforlu oluyor. Bizim kooperatfte karmod 8-9 bina yaptı, herkes memnun kalmıştı. 

Bahçeyi alınca bir blog yapmıştım ama sonra devam etmedim. Benim yaptığım gibi sakın konteyneri kaldırım taşlarının üstüne koyma. Ben sonradan altını açıp beton atmak zorunda kaldım. 

https://karaalihobibahcemiz.blogspot.com/2019/04/hobi-bahcemize-baslyoruz.html?m=1

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

teşekkür ederim fikirler önemli.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
7,5 çok büyük, 2,5 dönümü foruma bağışlasanız biz o kısmı ihya ederiz. Geri kalan 5 ise yine büyük. Oraya da kısmen çökebiliriz kanımca yavaş yavaş:)

Hayırlı uğurlu olsun. Elektrik ve suyu çözerseniz gerisini halletmeniz kolay olacak. Erhan Beyin dediği gibi ilk etapta yapılacak şey tuvalet ve sundurma. İyi planlarsanız baştan daha kolay olur.
Bu arada İstanbul’da tiny house denilen tekerlekli ev ve prefabrik ev yapan bir firmada çalışan akrabam var yıllardır orada çalışır. İletişim bilgilerini verebilirim. 
Emre kardeşim. O yakınınızın iletişim bilgilerini Bana da verebilirmisiniz.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ayhan Asil yazdı:
Emre Şimşek yazdı:

Emre kardeşim. O yakınınızın iletişim bilgilerini Bana da verebilirmisiniz.

Ali Ö. 0530641****

ulaşılamıyorsa yurt dışında olabilir

Adımı verirseniz tanır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Emre Şimşek yazdı:
Ali Ö. 0530641****

ulaşılamıyorsa yurt dışında olabilir
Adımı verirseniz tanır

Çok çok teşekkür ederim kardeşim benim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

bugün soğuk ama çok keyifli bir hava vardı. drone ile görüntü alırım diye gittik, soğuktan pil çalışmadı. bizde etrafı dolaştık çevreyi tanıdık. su kuyusuna minik bir taş attım, 2 sn içinde sesi duydum. serbest düşüşüş formülünden suyun en fazla 20 metre derinde olduğunu gördüm ve sevindim. oradan kendim örnek almak için bir aparat yapıp su örneği alacağım. yine kuyuyu açarken kazdıkları 140 150 m derinliği olan çukuru eşeleyip toprak örneğini de oradan alacağım. eğer  yanlış görmediysem çukurun dibinde killi toprak katmanı var ama bu 130 140 cm civarında başlıyor. analizden sonra belli olacaktır ne tip ağaçların uygun olacağı. o çukurun dibinde yabani bir hayvanın açtığı tüneli gördüm belkide bir tilkimiz var orada yaşayan. bahar sonu olmadan orayı kapatmayacağım.

cep telefonu ile panaroma fotosu çektim, arazinin aşağı yukarı ortasında duruyordum. soldan sağa yaklaşık 150 metre uzunluk var. sağda yakında görünen, aradaki direkler sökülecek. onlar gereksiz. iki bahçe olursa diye böyle bölmüşler.

51936503830_7ea3022f52_h.jpg

sol taraftaki uçta, (burada foto türünden ötürü yanyana gibi duruyor), asfalt yol var.

baktığımız tarafta , arkada toprak akdastro yolu var. sağ tarafta ise diğer kenar biraz daha dar. başka bir tarla var. ortadaki direkler atıl.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kuyunun yakınından mı çektin fotoğrafı ? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hayır bu toprak yol üzerindeki ilk kapı. kuyu bu kapının hemen karşısında karşı çitlere yakın bir yerede. buradan siyah nokta şeklinde görünüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tel örgüler kime ait? kim çekmiş? beton direkler ile?

ağaç derken? panoramada hiç ağaç diken yok sanırım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Toprak bizim bahçenin toprağına çok benziyor. Biraz killi gibi . Böylesi toprakta yağmur yağsa da alt kısma su çok az geçiyor.Buraya en son ne zaman ekim yapılmış. Eğer geçen sezon ekilmedi ve yabani otlar bu seviyedeyse toprak baya çorak olabilir zira ot bile bitmemiş. Önce gübre serip traktör ile girip alt üst etmeli , sonra yanmış ilaçlı gübre serip, sonra rotavatör ile geçmek lazım. Ondan sonra toprak böyle  siyah , un gibi hal alacak , en son ekim öncesi tekrar rotavatör ile geçip damla sulamaları serip ekime geçilmeli. Suyla uğraşamam dersen su istemeyen nohut , buğday filan ekebilirsin. ( Buğday için bu yıl geç kaldın) nohut için de ekim için 1 ay zamanın var. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...