İçeriğe Yönlendir

Focus Gösterge Paneli Arızası

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhabalar, 

Kullanmış olduğum 1.6 LT 100HP Otomatik Focus MK 2.5 aracımın gösterge panelinde kronik olan "Motor Arızası" yazısıyla beraber gelen gösterge soketin oluşan lehim çatlağı sorunu başıma geldi. Youtube üzerinden izlemiş olduğum videoları kılavuz olarak kullanıp paneli söküp ilgili soketin lehimlerini yenileyip topladım. Ancak tam her şey yolunda sandığım anda tekrar "Motor Arızası" yazısı karşıma çıktı 😕 IDS'e bağladığımda ise "Gösterge Panel Arızası" diye hata veriyor araç. Sanırım profesyonel birisinin elinin değmesi gerekiyor. Bir yerden fiyat aldım 800 TL istedi ancak çok fahiş geldi. İstanbul Anadolu Yakası için tavsiye edebileceğiniz Elektronikçi tavsiyelerinizi veya daha önce aynı durumu tamir ettirdiğiniz usta önerilerinizi alabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman Ünal2 yazdı:

aynı durumu tamir ettirdiğiniz usta önerilerinizi alabilirim.

en değerli kısım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bursa Beşyolda bulunan bir elektronikçiye (Çinici elektronik 0507 383 12 99)  4 yıl önce 200TL ye yaptırmış idim. Eğer Bursaya gelirim derseniz tavsiye ederim. Benim sorunumu burası çözmüş idi.

Adresi internetten buldum umarım hala çalışıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Soğuk lehim olma ihtimali var, tüm lehimlerin gözden geçmesi gerekiyor. 

Bostancı Sanayide "Mert oto elektronik" diye bir yer var 8-9 sene önce gitmiş, memnun kalmıştım. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bi hatalı lehim ile gösterge çöp olunca bişey talep etmeyen müşteri için 800 değil 80 tl de istenebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Geçmiş Olsun

Bence Hemen vazgeçmeyin , Aynı lehimleme  işlemini bende yaptım.Lehimleri söküp tekrar tazeleyin Display e giden Hdd kablosuna benzer kabloyu kontrol edin çok narindi birde akü kutup başından resetlemeyi öneririm. 

Bu Displaye giden yassı kablo...

20220201_160841.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Aytac Sakal yazdı:

Aynı lehimleme  işlemini bende yaptım.Lehimleri söküp tekrar tazeleyin

aytaç beyin dediği gibi, lehimleri temizlemeden tekrar üzerinden lehim yaptıysanız soğuk lehim olayı meydana gelebilir. lehimleri lehim dökerek temizleyin, elktronikçininde yapacağı işlem budur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Serkan Gülderen yazdı:

aytaç beyin dediği gibi, lehimleri temizlemeden tekrar üzerinden lehim yaptıysanız soğuk lehim olayı meydana gelebilir. lehimleri lehim dökerek temizleyin, elktronikçininde yapacağı işlem budur. 

Eski lehimleri ısıtıp üzerine inceden yeni lehimle harmanladım ama tekrar deneme yapmak için hatanın sıklığını gözlüyorum.

Az önce IDS ile bağlanıp hata kodlarını kontrol ettim yine aynı hatayı kaydetmiş ECU. Birkaç gün sonra tekrar bakacağım eğer hata yine karşıma çıkarsa artık önerdiğiniz yerleri ziyaret edeceğim bakalım kısmet.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Serkan Gülderen yazdı:

Lehim yapmayı düşünen arkadaşlara bu tip Pompaları öneririm.Önce ısıtıp eski lehimleri temizleyerek tazelemek uygun olur.

Bende o zaman Pompa yoktu ellerimde titriyor mümkün olduğu kadar eski lehimi temizleyip tazelemiştim problem olmadı.

https://m.n11.com/mercure-lehim-pompasi-mc-10-lp-P518662163

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...