İçeriğe Yönlendir

Ev Yapımı CafeLatte - Cappuccino

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Muhittin Kaplan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

türk kahvesini basınçla pişirsek nolur acaba

Olmuyor.Çok ince çekilmiş bir kahve Türk Kahvesi. Çok ama Çok yüksek basınç lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Olmuyor.Çok ince çekilmiş bir kahve Türk Kahvesi. Çok ama Çok yüksek basınç lazım.

Basıncı azaltmak için kahveyi kalın kırmak lazım o zaman? Çok basınç istemez o zaman? Bizim köpüklerde gelir belki.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

düz expresso içte görelim

Zaten ekspresso içiyorum. Demliğini bile aldım :) Kocaman bardakda yapıyorum. Telve demlikde kalıyor. Kahvede bardakda. Daha hoş :D 

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Fatih Sarıkaya yazdı:

Basıncı azaltmak için kahveyi kalın kırmak lazım o zaman? Çok basınç istemez o zaman? Bizim köpüklerde gelir belki.

Zaten ekspresso içiyorum. Demliğini bile aldım :) Kocaman bardakda yapıyorum. Telve demlikde kalıyor. Kahvede bardakda. Daha hoş :D 

Köpük için kahvenin taze, ideal ölçüde kalın, yeteri kadar kullanılması lazım.

Zamanı geçmiş kahveninde espresso hazırlanınca köpüğü olmuyor.

Kalınlık, kahve içerisinde suyun geçiş süresini ayarladığından bu da önemli.

Bu kadar değişken içerisinde, herbirini deneye deneye sonuca ulaşıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Zamanı geçmiş kahveninde espresso hazırlanınca köpüğü olmuyor.

Kalınlık, kahve içerisinde suyun geçiş süresini ayarladığından bu da önemli.

Bu kadar değişken içerisinde, herbirini deneye deneye sonuca ulaşıyorsunuz.

Abi tazelik tek başına yeterli değil. Makine çekiyor. Kilitli poşete koyup 1 saat sonra pişiriyorum. Köpük yok. Ama bende basınç az. Basıncın da yüksek olması lazım bence. İyice yağı çıkmalı. Krema kıvamına gelmeli kahve biraz 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

köpük hilesi var: en dandik kaveyi toz çekeri karıştırıp üstüne 3 damla soğuk su konur, iyice çırplır, üstüne kaynar suyu doldur, mis gibi köpük çikar

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Çağlar Bayur yazdı:

köpük hilesi var: en dandik kaveyi toz çekeri karıştırıp üstüne 3 damla soğuk su konur, iyice çırplır, üstüne kaynar suyu doldur, mis gibi köpük çikar

Espresso köpügü dedim ama ben. Şeker yok, makina aynı, bu sabit parametreler ile değişkenleri deneyerek ulaştığım sonuçlar.

Hileye girecek olursak eğer, traş köpügü sıkarım. :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

2 çeşit kahve vardır, Törkiş kahve ve sütlü kahve (ve süslü isimler) :D

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bialetti moka pot, french press ile süt köpürtmesi ve sonuç [emoji41]

326b05e44b0f00f318989f15f4cd1803.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

2 çeşit kahve vardır, Törkiş kahve ve sütlü kahve (ve süslü isimler) :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Cihat Küçükay yazdı:

Bialetti moka pot, french press ile süt köpürtmesi ve sonuç emoji41.png

326b05e44b0f00f318989f15f4cd1803.jpg

Afiyet olsun güzel görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yarın tchibo latin grande alacağım. Önerdiler. Aramızda tadan var mı acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yarın tchibo latin grande alacağım. Önerdiler. Aramızda tadan var mı acaba?

Nasıl denedin mi? 

Ben dün 3 harfli markete gittim hanım indirimde olan birşey var al dedi normalde pek sevmiyorum oraları :) Sonra baktım filtre kahve var yine 3 harfli marka ve 250 gr 25 tl. etiyopya, kenya ve guatemala kahveleri var. Hepsinden 1 er adet aldım etiyopya denedim aroması falan bariz hissediliyor ve güzel geldi biraz sert normalde aldığım etiyopya kahveye göre geldi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Arif Aykın yazdı:

Nasıl denedin mi? 

Ben dün 3 harfli markete gittim hanım indirimde olan birşey var al dedi normalde pek sevmiyorum oraları :) Sonra baktım filtre kahve var yine 3 harfli marka ve 250 gr 25 tl. etiyopya, kenya ve guatemala kahveleri var. Hepsinden 1 er adet aldım etiyopya denedim aroması falan bariz hissediliyor ve güzel geldi biraz sert normalde aldığım etiyopya kahveye göre geldi.

Denedim. Bir de seramik öğütücü aldım. İlk ince çektim. Bir diş atlatarak kalınlaştırıyorum 3 kere yaptım. Kalınlaştıkça acı tat gitti. Ama kahve pişerken köpük olmuyor. Bende zaten kalıcı krema köpük olmuyor basınç azlığından ama kahve dünyasından aldığım kahvede yalandan da olsa pişerken köpük köpük geliyordu kahve. 

tadı idare eder. Espresso şeklinde içemiyorum zaten. Sütle ancak. Ama sütle yapınca da aşırı yumuşak tadı oluyor. Sade olarak çok hafif çikolata aroması hissettim. Bitter. Ama espresso içenler için çok sert olmadığını söyleyebilirim 

kahve demliği önemli bu konuda. Bendeki en basit moka pot. Keşke brikka alsaydım. En basınçlı demlik o. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Denedim. Bir de seramik öğütücü aldım. İlk ince çektim. Bir diş atlatarak kalınlaştırıyorum 3 kere yaptım. Kalınlaştıkça acı tat gitti. Ama kahve pişerken köpük olmuyor. Bende zaten kalıcı krema köpük olmuyor basınç azlığından ama kahve dünyasından aldığım kahvede yalandan da olsa pişerken köpük köpük geliyordu kahve. 

tadı idare eder. Espresso şeklinde içemiyorum zaten. Sütle ancak. Ama sütle yapınca da aşırı yumuşak tadı oluyor. Sade olarak çok hafif çikolata aroması hissettim. Bitter. Ama espresso içenler için çok sert olmadığını söyleyebilirim 

kahve demliği önemli bu konuda. Bendeki en basit moka pot. Keşke brikka alsaydım. En basınçlı demlik o. 

Bendeki de moka pot ben memnunum. Tabi kahve işi de her şeyde olduğu gibi ucu bucağı yok içine girdikçe fazla paralar dökülerek fazla zevkler alınabiliyor ama şahsi görüşüm şu an için bana yetiyor. Arkadaşım var bir tane piknikte vs de yapmak için el öğütücü aldı 800 tl basınçlı elle yapılabilir tarzı makine almış fiyatını bilmiyorum ama bu işin sonu yok. Ben evimde zevkimle kahve içeyim yeterli :) 

Bende öğütücü de yok o yüzden migrostan öğütülmüşünü alıp tadacağım. tchibo gold hoşuma gitmişti. Bende sütlü çok içemiyorum çok hafif geliyor espresso daha iyi gibi oluyor kahve tadını alıyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İş yerinde ara sıra içmek için french press mi, v60 mı daha mantıklı. 

İş yerim merkez fabrikaya uzak. Müdür haftada 1 ya da iki kez gelir, bir kaç saat sonra gider. Her zaman çay olmuyor. Kahve kültürüm de pek yok. Bu ortamda ara sıra farklılık olsun diye kahve içmek için hangisi mantıklı olur. Sert kahve sevmem, yumuşak içim hatta süt katarak içmek daha çok hoşuma gider. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
İş yerinde ara sıra içmek için french press mi, v60 mı daha mantıklı. 
İş yerim merkez fabrikaya uzak. Müdür haftada 1 ya da iki kez gelir, bir kaç saat sonra gider. Her zaman çay olmuyor. Kahve kültürüm de pek yok. Bu ortamda ara sıra farklılık olsun diye kahve içmek için hangisi mantıklı olur. Sert kahve sevmem, yumuşak içim hatta süt katarak içmek daha çok hoşuma gider. 
Çözülebilir kahveyi makina yapmıyor ise icemiyorum
.A 101 den alıyorum .Tek kullanımlık filtre kahve.Çantamda her zaman bulunur.işyerinde hayat kurtarıyor resmen. 5 ve katı alınırsa daha uyguna geliyor fiyat.
ede403450ebc11948f14a211e206595e.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hasan Yıldız yazdı:

Çözülebilir kahveyi makina yapmıyor ise icemiyorum
.A 101 den alıyorum .Tek kullanımlık filtre kahve.Çantamda her zaman bulunur.işyerinde hayat kurtarıyor resmen. 5 ve katı alınırsa daha uyguna geliyor fiyat.
ede403450ebc11948f14a211e206595e.jpg

Bu da fena değil. Bazen pratik oluyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu ürün fiyasko çıktı. 3-4 sefer güzel çalıştı. Sonra pert. Fazla bi mekanizması yok ama ne oldu diye sorulacak olursa, benim yorumum porselen denilen taşlar sıcaklıktan deforme oldu. En ince ayarda 1 saat çevirip 2 cupluk moka motluk kahveyi çıkaramadım. Sonuç, felaket

9-B7-DF3-E8-3-CE1-4-A8-D-8-BA8-3-B4-A340

2_org.jpg

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Kahve öğütme sanıldığı kadar basit bir işlem değil. Kahve makinelerinden pahalı öğütme makineleri var. Ne kadar iyi ve doğru öğütülürse o kadar iyi kahve çıkıyor. Makine - Öğütücü 50-50 yani. Belki eski elde öğütme makineleri iyi olabilir ama yeni ucuz ürünlerin iyi olacağına ihtimal vermiyorum.

Evde kullandığım Sage 875'in bile öğütücüsü yeteri kadar başarılı değilmiş. Bile diyorum TR 15-20 bin arası. Yılbaşı 40 bini görmüş 😳

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Kahve öğütme sanıldığı kadar basit bir işlem değil. Kahve makinelerinden pahalı öğütme makineleri var. Ne kadar iyi ve doğru öğütülürse o kadar iyi kahve çıkıyor. Makine - Öğütücü 50-50 yani. Belki eski elde öğütme makineleri iyi olabilir ama yeni ucuz ürünlerin iyi olacağına ihtimal vermiyorum.

Evde kullandığım Sage 875'in bile öğütücüsü yeteri kadar başarılı değilmiş. Bile diyorum TR 15-20 bin arası. Yılbaşı 40 bini görmüş 😳

Zaten bıçaklı öğütme işine girmedim. Bu taşla öğütüyor diye aldım ama yok böyle olmaz. 100gram alıp kahve dükkanında öğüttürmek daha mantıklı. Fiyatları gayat ciddi iyilerin. 

bu arada az önce bi espresso makinesi aldım :) ucuz ama yorum yapanlar pahalılarıyla aynı işi yapıyor demiş. Zaten olay portafiltreye basınçla birlikte su vermek. Çok pahalı olanlar torricelli’nin bulduğundan farklı mı yapıyor basıncı :) 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu ürün fiyasko çıktı. 3-4 sefer güzel çalıştı. Sonra pert. Fazla bi mekanizması yok ama ne oldu diye sorulacak olursa, benim yorumum porselen denilen taşlar sıcaklıktan deforme oldu. En ince ayarda 1 saat çevirip 2 cupluk moka motluk kahveyi çıkaramadım. Sonuç, felaket

9-B7-DF3-E8-3-CE1-4-A8-D-8-BA8-3-B4-A340

2_org.jpg

Üzüldüm öyle olmasına iade etmeyi dene istersen.  Ben kullanmadım yorumlarda iyi diyorlardı 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Arif Aykın yazdı:

Üzüldüm öyle olmasına iade etmeyi dene istersen.  Ben kullanmadım yorumlarda iyi diyorlardı 

Kutusunu falan atmıştım. Satıcı bakırköy’de. Video attım pazartesi görüşelim dedi. Bakacağız artık. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kutusunu falan atmıştım. Satıcı bakırköy’de. Video attım pazartesi görüşelim dedi. Bakacağız artık. 

Hadi inşallah insaflı biri çıkarda değişim yapar.

Espresso makinesi nasıl bir şey görseydik 😂

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Arif Aykın yazdı:

Hadi inşallah insaflı biri çıkarda değişim yapar.

Espresso makinesi nasıl bir şey görseydik 😂

Çok yazmak istemedim. Denemem lazım. Hıyar da çıkabilir :) aslında markalı giriş seviyesi makinelere 3-5 bin vermek istemiyordum. Gerek yok. Alt tarafı basınçlı su yani. Birkaç özellikle fiyat abartılmamalı. 

şunu ucuz gördüm. 10 tane yorum iyi. Aldım gitti :) 

https://www.hepsiburada.com/robo-espresso-ve-cappuccino-makinesi-p-HBCV000011FR2Y?magaza=PRATİKKO&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_medium=akakce&utm_source=pc&utm_term=k&v=1.86.8&wt_pc=akakce.c.k.pc

Burada da yorum bol

https://www.trendyol.com/robo/kahve-makinesi-p-193812188/yorumlar?boutiqueId=61&merchantId=219923&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme

üstünde bardak ısıtma, su damlalığında taşma uyarısı, paslanmaz ekipman, pişirme öncesi buharlama falan. Güzel özellikler bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...