İçeriğe Yönlendir

Maaşınıza Ne Kadar Oranda Zam Bekliyorsunuz?

Sani Gerşon

Yüzde Kaç Zam Bekliyorsunuz?  

131 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

TL bazında  tartışıyorsunuz , Alım gücü bazında bakmak lazım  .  Dolar, altın kastetmiyorum, 2021 başındaki asgari ücretle veya maaşınızla  neler alabiliyordunuz  şimdi rakamları yüksek olacak  maaşlarla  ne alabiliyorsunuz. Maaşlara gelen zam piyasaya yansımayacak mı ? bu bir sarmal. Muhtemelen 2 -4 ay içinde  2021 asgari ücretini aratacak .Kimsenin elinde sihirli değnek yok . Bu işin kuralı belli. Ya gelir artacak,  ya gider azalacak.  Gelir artamayacağına  göre, giderlerin azalması lazım. Kimin giderlerimi diyeceksiniz  . E fedakarlık yapacak kesim hep bellidir. Hiç değişmez. Hiç bir kriz dibe vurmadan  bitmez. Öyle 2- 3 ayda olacak bir şey de değildir. Seçime yetiştirmeye çalışacaklardır. Olmaz mı ? olabilir ama ne pahasına, burada yazamam ama umarım öyle olmaz. Sadece Kanuni'ye atfedilen bir sözü hatırlatayım. "bugün borç alan, yarın emir alır."

.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Ben anlayamıyorum cidden demek istediğinizi. Yoruldum galiba.
Patron sizden sadece emeğimizi alır, devlet ise memurundan hem emeğini hem vergisini, dolayısıyla verdiği ücret yüksek olmalı ne demek?
Vallaha kafam durdu. Şimdi bu mantığı kuramadım ben. Ne vergisi alıyor muş sizden yazar mısınız benden almayıp sizden aldığı nedir?
Benim vergilerim nasaya mı gitti bugğne kadar? Sevilmeyen patronların vergiler nereye gitti. Devletin bütçesi memur vergilerinden mi oluşuyor.

Olabilir belki de ben anlatamadım. Şöyle anlatayım. Siz bir markette kasiyersiniz. Sizin markete uğrarsam para veriyorum patronunuza. O da uğrarsam tabi. Günde 100 kişi giriyor markete. Markette 5 kişi çalışıyor. Sizin patronunuzun 100.000 TL sermayesi var. Size verebileceği maaş maksimum 5.000 TL. Ama benim patronum (devlet) öyle mi? Benden alıyor, sizden alıyor, patronunuzdan da alıyor :) hatta ne patron olun ne işveren, yine alıyor. İster yolun düşsün, ister düşmesin. Aldıkça alıyor, aldıkça alıyor. Sermayesi oldu mu bilmem kaç milyar dolar? Beni de işe sınavla seçerek alıyor. Diyor ki "sen ayrıcalıklıksın, şu sınavı geçmen, şunlardan mezun olman lazım" falan filan. Sonra da bana diyor ki, "benim milyar dolar sermayem var, seni de seçerek aldım ama, ben sana market sahibinin vereceği kadar zam vereceğim" İşte bunu demeye hakkı yok. Sürekli alıyorsa, aldığı kadar verecek çalışanına. Market sahibi o kadar kazanıyor, o kadar veriyor. Ya devlet? Kimse kusura bakmasın, devlet memuru maaşı asgari ücretle aynı olamaz. Bu kimseyi küçümsemek, hor görmek falan değil. Şurada 2 yıllık memurum ve günahım kadar da sevemedim memuriyeti. Ama gel gelelim durum böyle. Yani sizin vergileriniz bir yere gitmedi. Benim patronda :) ama bana da vermesi lazım. Yani sizin patronunuz, müşterisi olursa para kazanan bir işveren iken 500 TL zam veriyorsa, müşterisi olsun olmasın sürekli para kazanan, nefes alana makbuz kesen benim patronum bana 500 x 1,5 vermesi lazım

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Düzeltme
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Olabilir belki de ben anlatamadım. Şöyle anlatayım. Siz bir markette kasiyersiniz. Sizin markete uğrarsam para veriyorum patronunuza. O da uğrarsam tabi. Günde 100 kişi giriyor markete. Markette 5 kişi çalışıyor. Sizin patronunuzun 100.000 TL sermayesi var. Size verebileceği maaş maksimum 5.000 TL. Ama benim patronum (devlet) öyle mi? Benden alıyor, sizden alıyor, patronunuzdan da alıyor [emoji4] hatta ne patron olun ne işveren, yine alıyor. İster yolun düşsün, ister düşmesin. Aldıkça alıyor, aldıkça alıyor. Sermayesi oldu mu bilmem kaç milyar dolar? Beni de işe sınavla seçerek alıyor. Diyor ki "sen ayrıcalıklıksın, şu sınavı geçmen, şunlardan mezun olman lazım" falan filan. Sonra da bana diyor ki, "benim milyar dolar sermayem ama, ben sana market sahibinin vereceği kadar zam vereceğim" İşte bunu demeye hakkı yok. Sürekli alıyorsa, aldığı kadar verecek çalışanına. Market sahibi o kadar kazanıyor, o kadar veriyor. Ya devlet? Kimse kusura bakmasın, devlet memuru maaşı asgari ücretle aynı olamaz. Bu kimseyi küçümsemek, hor görmek falan değil. Günahım kadar da sevmem memuriyeti. Ama gel gelelim durum böyle. Yani sizin vergileriniz bir yere gitmedi. Benim patronda [emoji4] ama bana da vermesi lazım.
Hiçbirşekilde katılmıyorum.
Asıl olan meslektir emektir.
Holdingte çalışan çaycı kıytırık çzel hastanede çalışan doktordan fazla alması lazım o zaman malum ciro.
Senin o benim çalıştığım yerin sermayesi dediğin para tc numarası olan herkesin milli serveti. Yok öyle benim param senin paran.
Sınav kısmına da katılmıyorım. Özellikle bu devirdeki 90 alan adamın önüne mülakatla geçen 60 lık 70 lik adamlar varken.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Çok zorlamamak lazım asgari ücrete yol + yemek parası ekle = öğretmen maaşı

• Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:
Ahmet Caliskan yazdı:
Asıl olan çalışıp hak etmek tabi ki. Fakat şahsın 1 parası vardır, devletin 1000. Şahıs benden sadece emeğimi alır, devlet hem emeğimi hem cebimden paramı (vergi). Doğal olarak devletin şahısa göre daha çok vermesi gerekir. Ki patron sevilmez, devlet sevilir. Patron kapitalisttir, devlet kutsal. Böyle bir devletten de bu bekleniyor normal olarak.

Doğru biz vergi vermiyoruz. Kdv ötv falan muafız biz.

İncelenirse anlaşılır. Bir bildiğimiz var ki söylüyoruz. Vergi kavramının algısı da çok farklı.. çalışıp eve halı almak gibi düşün.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Haşmet Güngör yazdı:

TL bazında  tartışıyorsunuz , Alım gücü bazında bakmak lazım  .  Dolar, altın kastetmiyorum, 2021 başındaki asgari ücretle veya maaşınızla  neler alabiliyordunuz  şimdi rakamları yüksek olacak  maaşlarla  ne alabiliyorsunuz. Maaşlara gelen zam piyasaya yansımayacak mı ? bu bir sarmal. Muhtemelen 2 -4 ay içinde  2021 asgari ücretini aratacak .Kimsenin elinde sihirli değnek yok . Bu işin kuralı belli. Ya gelir artacak,  ya gider azalacak.  Gelir artamayacağına  göre, giderlerin azalması lazım. Kimin giderlerimi diyeceksiniz  . E fedakarlık yapacak kesim hep bellidir. Hiç değişmez. Hiç bir kriz dibe vurmadan  bitmez. Öyle 2- 3 ayda olacak bir şey de değildir. Seçime yetiştirmeye çalışacaklardır. Olmaz mı ? olabilir ama ne pahasına, burada yazamam ama umarım öyle olmaz. Sadece Kanuni'ye atfedilen bir sözü hatırlatayım. "bugün borç alan, yarın emir alır."

Gider azalamaz hocam, itibarın tasarrufu olur mu hiç? Birisi bugün İngiltere'de başbakan konvoyunu görmüş. Düğün konvoyu sanmış. 2 motor 3 araba. Bizde haçlı seferi...

Ahmet Caliskan yazdı:

Olabilir belki de ben anlatamadım. Şöyle anlatayım. Siz bir markette kasiyersiniz. Sizin markete uğrarsam para veriyorum patronunuza. O da uğrarsam tabi. Günde 100 kişi giriyor markete. Markette 5 kişi çalışıyor. Sizin patronunuzun 100.000 TL sermayesi var. Size verebileceği maaş maksimum 5.000 TL. Ama benim patronum (devlet) öyle mi? Benden alıyor, sizden alıyor, patronunuzdan da alıyor :) hatta ne patron olun ne işveren, yine alıyor. İster yolun düşsün, ister düşmesin. Aldıkça alıyor, aldıkça alıyor. Sermayesi oldu mu bilmem kaç milyar dolar? Beni de işe sınavla seçerek alıyor. Diyor ki "sen ayrıcalıklıksın, şu sınavı geçmen, şunlardan mezun olman lazım" falan filan. Sonra da bana diyor ki, "benim milyar dolar sermayem var, seni de seçerek aldım ama, ben sana market sahibinin vereceği kadar zam vereceğim" İşte bunu demeye hakkı yok. Sürekli alıyorsa, aldığı kadar verecek çalışanına. Market sahibi o kadar kazanıyor, o kadar veriyor. Ya devlet? Kimse kusura bakmasın, devlet memuru maaşı asgari ücretle aynı olamaz. Bu kimseyi küçümsemek, hor görmek falan değil. Günahım kadar da sevmem memuriyeti. Ama gel gelelim durum böyle. Yani sizin vergileriniz bir yere gitmedi. Benim patronda :) ama bana da vermesi lazım.

Maaş şirketin sermayesi ile orantılı olsa idi, her işveren sanırım aynı ölçekte olurdu. Maaş yaptığın işin karşılığı. İşverenden bağımsız. O yüzden her personel aynı maaşı almıyor. Ama sermaye aynı tüm personel için?

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Benim eşim 11 yıllık özel eğitim öğretmeni. Haftada 6 gün çalışıyorlar ve aldığı maaş 3500 tl. Özel eğitim merkezinde çalışıyor. Ben emek eşitliğini savunuyorum. Yukarıda arkadaşın dediği gibi ben devletteyim 2x alırım kardeşim ya da fazla alırım benim patronda para çok. Bu olay yanlış. Keşke benim eşim de devlet kadrosundaki gibi haklara sahip olsa. Herkes hakkını alsın kimsenin kimsenin kazancında gözü yok.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
İlkay Başaran yazdı:

Hiçbirşekilde katılmıyorum.
Asıl olan meslektir emektir.
Holdingte çalışan çaycı kıytırık çzel hastanede çalışan doktordan fazla alması lazım o zaman malum ciro.
Senin o benim çalıştığım yerin sermayesi dediğin para tc numarası olan herkesin milli serveti. Yok öyle benim param senin paran.
Sınav kısmına da katılmıyorım. Özellikle bu devirdeki 90 alan adamın önüne mülakatla geçen 60 lık 70 lik adamlar varken.

Sadece ciroya da endekslemedim. Dediğim gibi işin eğitim ve sınavlar boyutu da var. Yani çaycı-doktor kıyası pek doğru olmamış bence. (hee sınav-mülakat sisteminin ne kadar doğru olduğu farklı bir konu başlığı. ama tıp okuyan adam da tıbbı mülakatla torpille kazanmıyor yani).

Milli servet hikayesi de okullarda öğretilen bir yalan. Bende de var TC numarası. Hiç göremedim o milli servetimi? Siz gördüyseniz ne güzel.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Sadece ciroya da endekslemedim. Dediğim gibi işin eğitim ve sınavlar boyutu da var. Yani çaycı-doktor kıyası pek doğru olmamış bence. (hee sınav-mülakat sisteminin ne kadar doğru olduğu farklı bir konu başlığı. ama tıp okuyan adam da tıbbı mülakatla torpille kazanmıyor yani).
Milli servet hikayesi de okullarda öğretilen bir yalan. Bende de var TC numarası. Hiç göremedim o milli servetimi? Siz gördüyseniz ne güzel.
Siz kişinin alacağı maaşı emeğe değil de bağlı olduğu yerin cirosuna endekslerseniz bende çaycı ile doktoru kıyaslarım dopal olarak. Ayrıca o kıyasta yine sorun yok.

Eğitim boyutu diyorsunuz. Devletteki mühendisin eğitimi özeldekinden farklı mı? Farklı ülkelerde miyiz acaba ya kuşkuya düştüm.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
İlkay Başaran yazdı:
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Benim eşim 11 yıllık özel eğitim öğretmeni. Haftada 6 gün çalışıyorlar ve aldığı maaş 3500 tl. Özel eğitim merkezinde çalışıyor. Ben emek eşitliğini savunuyorum. Yukarıda arkadaşın dediği gibi ben devletteyim 2x alırım kardeşim ya da fazla alırım benim patronda para çok. Bu olay yanlış. Keşke benim eşim de devlet kadrosundaki gibi haklara sahip olsa. Herkes hakkını alsın kimsenin kimsenin kazancında gözü yok.

O konuda ben bir fikir belirtmedim tabiki emeğinin karşılığı o değil tabiki asgari ücret bir aileyi geçindirebilmeli. Kimsenin aldığı zamda gözümüz yok ekonomi elveriyorsa herkesi aşağıda değil yukarıda eşitlemektir doğru olan. Ama daha önce başka yerde de yazmıştım asgari ücret asgari çalışana verilir.   Türkiye'de cahil çoğunluk tarafından yatarak para kazanıyorlar dense de mesleki saygınlığı düşürülmüş olsa da öğretmenlik uzmanlık isteyen bir meslektir asgari ücretle bir tutulamaz.

Tutarsanız ne olur öğretmen de zamanla asgari çalışmaya başlar kaybeden yine ülkemizin geleceği olur.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Siz kişinin alacağı maaşı emeğe değil de bağlı olduğu yerin cirosuna endekslerseniz bende çaycı ile doktoru kıyaslarım dopal olarak. Ayrıca o kıyasta yine sorun yok.

Eğitim boyutu diyorsunuz. Devletteki mühendisin eğitimi özeldekinden farklı mı? Farklı ülkelerde miyiz acaba ya kuşkuya düştüm.

İş garantisi devlette mevcut bu nedenle maaş düşük olabilir normaldir. Vatandaş düşük maaşla çalışmayı iş garantisine karşılaştırıp tercihini yapar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

O konuda ben bir fikir belirtmedim tabiki emeğinin karşılığı o değil tabiki asgari ücret bir aileyi geçindirebilmeli. Kimsenin aldığı zamda gözümüz yok ekonomi elveriyorsa herkesi aşağıda değil yukarıda eşitlemektir doğru olan. Ama daha önce başka yerde de yazmıştım asgari ücret asgari çalışana verilir.   Türkiye'de cahil çoğunluk tarafından yatarak para kazanıyorlar dense de mesleki saygınlığı düşürülmüş olsa da öğretmenlik uzmanlık isteyen bir meslektir asgari ücretle bir tutulamaz.
Tutarsanız ne olur öğretmen de zamanla asgari çalışmaya başlar kaybeden yine ülkemizin geleceği olur.

Normal ülkelerde evet dediğiniz gibi asgari çalışana verilir vasıfsıza hatta. Bizim ülkemizde malesef normal ücrete döndü. Sıkıntı burada başlıyor.
Benim savunduğum emeğin karşılığı. Ben devletteyim fazla alırım benim patron ensesi kalın. Gibi. Devlette bile çift başlılık var. Ücretli öğretmen 3000 tl yi zor topluyor devlette bile. Bu eşitsizlikler yanlış. Parayı kadro değil emek almalı. Öğretmen 8 bin 10 bin alsın sorun o değil. Sorun devletteki 5 bin çzeldeki 3 bin almasın. Yani meslek grubu için çğretmen işçi vb neyse.
İş garantisi devlette mevcut bu nedenle maaş düşük olabilir normaldir. Vatandaş düşük maaşla çalışmayı iş garantisine karşılaştırıp tercihini yapar.
Ben daha düşğk maaşa iş garantisini seçerdim. Yarı yarıya değil tabi. Özelde iki dudak = gelecek.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
İlkay Başaran yazdı:

Ücretli öğretmen 3000 tl yi zor topluyor devlette bile. Bu eşitsizlikler yanlış. Parayı kadro değil emek almalı. Öğretmen 8 bin 10 bin alsın sorun o değil. Sorun devletteki 5 bin çzeldeki 3 bin almasın.

Öğretmenlik meslek kanunu şart belki problemleri ortadan kaldırabilirler.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Çin modeli

İlkay Başaran yazdı:

Üstat burada devletteki öğretmenin maaşı hatalı değil, yenge hanıma verilen maaş hatalı. Yani bir yerde bulusulacak ise bu Çiğdem hanımın beklentisi olmalı maaş olarak. 

Gelecek nesillerimizi emanet ettiğimiz öğretmenler ve onlara verdiğimiz değerin aynası olan maaşları... Bu devlet kadrosu için de özel sektör için de aynı. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Üstat burada devletteki öğretmenin maaşı hatalı değil, yenge hanıma verilen maaş hatalı. Yani bir yerde bulusulacak ise bu Çiğdem hanımın beklentisi olmalı maaş olarak. 
Gelecek nesillerimizi emanet ettiğimiz öğretmenler ve onlara verdiğimiz değerin aynası olan maaşları... Bu devlet kadrosu için de özel sektör için de aynı. 
Bende tam olarak bunu diyorum işte. Ahmet beyin benim patron kutsal ama ben fazla alırım olayına bu yüzden karşı çıkıyorum. Şimdi anlaşılabildim sanırım. Parayı meslek almalı. O kadronun özelde mi devlette mi olduğu değil..
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Nakit olayı kalkmalı. Toptan dahil herkes her şey kartla alınmalı. İş yerlerinin çok çok çok büyük kısmı kâr göstermeden seneyi bitiriyor. Nasıl oluyorsa artık. Böyleyece vatandaşın vergi yükü azalır. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence tüikden fazla olur, ama yüzde 50 gibi bir maaş zammını yapacak babayiğit kobi kaldığını sanmıyorum. belki ihracat yapan firmalar uygun görecektir bunu çünkü döviz getirisi var sürekli. biz 3 aydır hiçbirşey yapmadan boş boş oturup maaş ödüyoruz mesela. zaten sürdürülebilir değil durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Net maaş çalıştığımız için Nisandan Nisana alıyoruz. Artan fiyatlar sebebi ile patronumuz zammın bir bölümü olarak %15 verdi. 

Geri kalan için merak içindeyiz. Enflasyonun altında vermiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Sanırım 97-98 lerde memura yüklü bir zam yapılmış. Nette yazan %50, ağızdan duyduklarım %100'e yakın.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
İlkay Başaran yazdı:

Bende bunu anlamıyorum işte. Asgari ücretli çalışan herkes at hırsızı mı?
4250 yi hakedemez mi. Almasın mı. Sürünsünler de rahat edelim bence.
Üniv mezunu birsürü insan var asgari ücretle çalışan. Ortaokul terk ama 5000 hakedip 2825 de kalan da var.
Hiçbir konuda samimi değiliz malesef.

Ben okudum fazla maaş almalıyım diyor. Oysaki devlet sana yıllarca bedava eğitim versin sonra yüksek maaş. Neden versin ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Kamu dairesine gittiğinizde kaliteli, çözüm odaklı hizmet almak istiyorsanız tabiki ücreti asgari ücret gibi olmamalı. 

Kaliteli eğitim, gelecek kaygısı yaşamayan eğitim çalışanından geçer.

Kaliteli sağlık, gelecek kaygısı yaşamayan sağlık çalışanından geçer.

Kaliteli adalet, gelecek kaygısı yaşamayan adalet çalışanından geçer.

Çevrenizdeki 3-5 usülsüz belediye kadrolarına atamayı görüpde geri kalanları öyle sanmayın. Her şeyden önce kul hakkı var. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ekonomik refah olmadan mutluluk olmaz kısaca.....  para olmadan mutluluk olmaz...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ekonomik refah olmadan mutluluk olmaz kısaca.....  para olmadan mutluluk olmaz...

Devletteki memur için de kasadaki kasiyer için de. Hakkını alan verimli çalışır. Fakir karışımda motor bile ölüyor.

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:
Murat Sahın yazdı:

Bende tam olarak bunu diyorum işte. Ahmet beyin benim patron kutsal ama ben fazla alırım olayına bu yüzden karşı çıkıyorum. Şimdi anlaşılabildim sanırım. Parayı meslek almalı. O kadronun özelde mi devlette mi olduğu değil..

devlette daha az olmalı ya da iş garantisi olmamalı. mesele burda.

iş garantisi olmayınca da merkez bankası başkanına benzer.. başka şeyler sıkıntı bu sefer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

devlette daha az olmalı ya da iş garantisi olmamalı. mesele burda.

iş garantisi olmayınca da merkez bankası başkanına benzer.. başka şeyler sıkıntı bu sefer.

İş garantisi olmayan, iş akdi müdürün, daire başkanının iki dudağının arasında olan memur doğruyu değil, üstünün istediğini yapar. 

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...