İçeriğe Yönlendir

Eldeki Egzama İçin Tavsiye

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, ellerimdeki egzamadan kurtulamıyorum. Doktora gittiğimde krem veriyor sık sık sür nemlendirir vs klasik tavsiyeler ile gönderiyor. Kortizonlu krem olunca kullandığın müddet biraz iyi sonra yine kötü. 

Deniz iyi geliyor ama sonra yine tekrarlıyor. Termal sular da iyi geliyor o da aynı o anlık iyi sonra yine tekrarlıyor. 

Kışın daha da kötü oluyor artık eller çatlamaya ve kanamaya başlıyor. 

Bu illetin tedavisi yok mu? Başına gelen çözüm bulan arkadaşımız var mı? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Allah şifa versin  ama can sıkıcı durum. Eller kup kuru krem fayda etmiyor doktorlar krem yazıp gönderiyor kışın daha da beter oluyor 

Muhammed Orak yazdı:

Takipteyim abimin elinde de var çare bulamadı daha. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Nerisona c krem. Yine de doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Servet Aydın yazdı:

Kantoron yağı işe yaramaz mı?

Bir de tetikleyen nedir?

Kantoron yağı hiç denemedim, tetikleyen ne bilmiyorum ama uzun zamandır var. 

Gencay Bengli yazdı:

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim tavsiye için. Bi bakayım o kreme. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Ben de takipteyim. Benim hanımda da var geçmiyor

Bütün doktorlar stres diyor başka bişey demiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Alptuğ Özcan yazdı:

Ben de takipteyim. Benim hanımda da var geçmiyor

Bütün doktorlar stres diyor başka bişey demiyor

Stres sıkıntı deterjan sabun vs hepsi yapıyor tmm kabul ama tedavisi yok mu diye soruyor insan. Kremle geçmiyor orası kesin. 

Gencay Bengli yazdı:

Geçmiş olsun.

Baktım advantan kreme benziyor onu kullanmıştım geçmedi 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mustafa Karaca yazdı:

Stres sıkıntı deterjan sabun vs hepsi yapıyor tmm kabul ama tedavisi yok mu diye soruyor insan. Kremle geçmiyor orası kesin. 

Evet kremle geçmediği kesin. Çözümünü bulamadık henüz maalesef

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Öncelikle iyi bir dahiliye hatta mümkünse endokrin uzmanına görünün. Karaciğer başta olmak üzere pankreas gibi organlardan kaynaklı oluyor olabilir.

İğne tedavisi uygulanıyor genelde eğer problem organlardan kaynaklı ise.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Rahmetli kolsuz Agop'a gitmistim ayni dertten muzdarip olarak ki kendisi alaninda duayendi. Tek eliyle incelemis, koklamis ve bir recete yazmisti. Mevsim gecislerinde bu olur; gene geleceksin demisti, bilemiyorum ama belki de mevsime ve ellerimin durumuna gore baska bir formul recete edecekti.

Recetedeki formulu ilk gittigim eczane ugrasamam diyerek yapmak istememisti (kalfa olabilir, cok uzun zaman oldu); baska bir eczaneye gitmistim ve direkt mekanin sahibi, eczacilik mezunu kisi yapmayi kabul etmisti. Ancak o bile, itiraf etmisti, oldukca ugastirdigini..

Uzun lafin kisasi o zaman icin ise yaramisti; ancak kimbilir nerelerde o tarif simdi.. 

Ancak nacizane suna inaniyorum, egzama biraz kisiye ozel bir rahatsizlik: psikolojinizden tutun, elinizi surdugunuz seylere (kimisine domates, biber denir), karacigerinizin durumuna vs vs bagli. Dolayisiyla, herkesin tedavisi de farkli oluyor. Ben en azindan kendimde; insulin direncim, koca gobek 🙂 olusum, yagli karacigerim nedeniyle bu problemi yasadigimi az cok kestirebiliyorum; cunku kilo verdigimde, yediklerime dikkat ettigimde bu problemi hic yasamiyorum.

Bu konudan muzdarip butun forumdaslarima ve yakinlarina sihhat dilerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Serkan Karadağ yazdı:

Allahtan kaşıntı yok, o da olsa daha da çekilmez hal alabilirdi. Karaciğer de bir şey yok diye biliyorum ara sıra kan testi yaptırırım. Ha egzama için özel bir test varsa bilmiyorum. 

Alptuğ Özcan yazdı:

Geçmiş olsun, katı sabun krem vs bunlar azaltıyor ama yine de geçmiyor. Soğuk su soğuk hava da tetikliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Eğer özellikle kışın oluyorsa yapılacak ilk şey sıcak sudan uzak durmak.Bir süre ellerinizi sıcak su ile yıkamayın çünkü eldeki nemi yok ediyor Kolonya gibi kimyasallardanda kaçınmanızı tavsiye ederim.Aynı durum bendede vardı kendi kendime neden olduğumu bu şekilde buldum artık ellerimde sorun yok.

Geçmiş Olsun...

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Ü.Emre Kartal yazdı:

İşin gerçeği egzama için gitmedim dahiliyeye ama bir çok cildiyeye gittim hepsi de benzer ilaç yazdı.

Gökhan Tuna yazdı:

Rahmetli kolsuz Agop'a gitmistim ayni dertten muzdarip olarak ki kendisi alaninda duayendi. Tek eliyle incelemis, koklamis ve bir recete yazmisti. Mevsim gecislerinde bu olur; gene geleceksin demisti, bilemiyorum ama belki de mevsime ve ellerimin durumuna gore baska bir formul recete edecekti.

Recetedeki formulu ilk gittigim eczane ugrasamam diyerek yapmak istememisti (kalfa olabilir, cok uzun zaman oldu); baska bir eczaneye gitmistim ve direkt mekanin sahibi, eczacilik mezunu kisi yapmayi kabul etmisti. Ancak o bile, itiraf etmisti, oldukca ugastirdigini..

Uzun lafin kisasi o zaman icin ise yaramisti; ancak kimbilir nerelerde o tarif simdi..  

🙂

Kişiye özel tedavisi olabilir buna inanırım piyasadaki ilaçların işe yaramamış olma sebebi de bu olabilir. 

Sizin gittiğiniz gibi birisi olsa da gitsem keşke 😊

Aytac Sakal yazdı:

Dezenfektan kolonya vb şeyler asla kullanmıyorum. Daha da çok çatlatıyor. Ama sıcak su kullanırım çünkü soğuk su daha kötü yapıyor 😃 kışın artıyor yazın azalıyor ama yazın da yok olmuyor sadece rahatız edici olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mustafa Karaca yazdı:

Daha da çok çatlatıyor. Ama sıcak su kullanırım çünkü soğuk su daha kötü yapıyor

Size neyin etki ettiğini bulmanız lazım ben deneye deneye buldum.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mustafa Karaca yazdı:

Geçmiş olsun, katı sabun krem vs bunlar azaltıyor ama yine de geçmiyor. Soğuk su soğuk hava da tetikliyor. 

Size de geçmiş olsun.

Soğuk su, hava, deterjan, dezenfektan hepsi etkiliyor da bir de çözümünü bulabilsek keşke

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Aytac Sakal yazdı:

Soğuk hava ve su kesin. Ama diğer arkadaşların dediği gibi içten gelen bir şey varsa onu bilmiyorum cildiye dışında  doktora gitmem gerekiyor. Cildiyeye gitsem krem verecek yine 

Alptuğ Özcan yazdı:

Teşekkürler, inşallah buluruz, forumda bu illeti çeken az çok iyileşen  vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Mustafa bey geçmiş olsun. Aynı dertten bende de var. Benim en çok sağ elimde oluyor. Hangi kremi kullandı isem aynı şekilde geçmedi ama en son aile hekimim Dermovate isimli bir krem verdi. 

Dermovate-50-gr-0-05-Merhem-Klobetazol-1

Bunu düzenli olarak günde bir defa sürüyorum ve bir hafta sonra hiç bir şey kalmıyor. Tabi ki bir iki ay sonra tekrarlıyor ama kaşıntılar başlayınca bir iki gün kullanıyorum geçiyor. Denemenizi öneririm. Bir tüp bana iki yıl gitti yani o kadar fazla kullanmama gerek kalmıyor. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Benimde ellerimde vardı askere gitmeden önce. Çok doktora gittim ama fayda yok. Bende kaşıntıda vardı. Uykumda farkında olmadan kaşıyordum, sabah yara bere içindeydi ellerim. Bazen kaşırken, kaşıntıdan uyandığım oluyordu. Sol avuç içimden biyopsi için parça bile alındı ama ıı ıhh. Sonra peygamber ocağında kendiliğinden geçti. Askerden geldiğimde birşey yoktu. Denk mi geldi bilmiyorum ama çok enteresan, bir daha da çıkmadı. Bazen parmak üstlerim kaşınıyor, travazol sürüyorum. Kişiye özel bir hastalık olduğu kesin, Allah şifa versin.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sadece cıldıye degıl ayrıca allerjı uzmanına da gitmek gerekir. Kolsuz agop un çocukları çalışmaya devam ediyor. İstiyorsanız gidip bir deneyin. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Benim akrabam da vardı aynı problem. Tavsiyeler üzerine Karabük eğitim araştırma hastanesinde bir doktora gittik. Bolu'dan birkaç kez ben de götürdüm. Bildiğim kadarıyla doktor bir iğne yapıyor. Ayrıca bir merhem veriyor onu sarıyorsun koluna ve streç filmle kapatıyorsun. Aynı doktora çeşitli illerden gelen bir sürü insan vardı. İsterseniz adını öğrenirim. Şu an orda mıdır bilmiyorum.

Uzun süren bir tedavi oldu çünkü bizimkisi ileri seviyeydi. Şu an bir sıkıntısı kalmadı.

Ancak başlangıcı bence stres ve sıcak ortamda çalışma sebebiyleydi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Derideki hastalıkların çoğunun kaynağı karaciğer kaynaklıdır. Bundan kurtulmanın yolu ise karaciğer temizliği yapmaktır. Bu temizlik zor ve meşekatlidir. Herkesin yapabileceği birşey değildir. Yapmak isteyen olursa benimle itribata geçerse bilgi veririm. Bendede sedef var. Totom karaciğer temizliği yapmayı yemiyor. Gerçekten zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...