İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Nasıl yani? Bildiğin devlette adamlar? Yarısı raporlu teskereci ve işe gittikleri yok burada...

sonra bu aile ödemeyi yapmayınca varlık fonuna devroldu, denetime kapalı olduğu için durumunu bilemeyiz, teknik olarak özelleşti, geçici olarak aileden alındı, aile buna para ödemedi, ailenin de aldığı kredinin ne kadarını ödeyip ödemediğini bilmiyoruz ticarı sırdır.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

sonra bu aile ödemeyi yapmayınca varlık fonuna devroldu, denetime kapalı olduğu için durumunu bilemeyiz, teknik olarak özelleşti, geçici olarak aileden alındı, aile buna para ödemedi, ailenin de aldığı kredinin ne kadarını ödeyip ödemediğini bilmiyoruz ticarı sırdır.

matbaanın geç gelmesi falan tabi..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

matbaanın geç gelmesi falan tabi..

king e söylerim döver seni

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

king e söylerim döver seni

Motorla gezecez biz onunla

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Motorla gezecez biz onunla

gezintinin lokasyonu ve son durak önemli :bambam:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ptt ilk satılan kamu kurumlarından biri idi, Haririilere satıldı

ptt değil ki o. Türktelekom da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ptt değil ki o. Türktelekom da

telekom tarafı ayrıldı satıldı pt AŞ oldu aslen, sonra her ikisi de varlık fonuna devredildi olarak yazarsak tam olacak. an itibarı denetime ve soruya kapalı yassagh

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu ne ?

Soru araya kaynamis. Hristiyanligin cesitli mezheplerine üye olup, haftasonu kiliseye giden, kilisede dügün ya da vaftiz töreni yapmak isteyen insanlar icin, bagli bulunduklari kiliseye destek amaci ile kesilen bir vergi. Aylik brüt kazanca göre degisiyor, ornegin evli biri icin 3000 Euro brüt kazanc icin yaklasik 7 Euro iken, 5000 Euro brüt icin aylik 40 Euro civari falan oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

Soru araya kaynamis. Hristiyanligin cesitli mezheplerine üye olup, haftasonu kiliseye giden, kilisede dügün ya da vaftiz töreni yapmak isteyen insanlar icin, bagli bulunduklari kiliseye destek amaci ile kesilen bir vergi. Aylik brüt kazanca göre degisiyor, ornegin evli biri icin 3000 Euro brüt kazanc icin yaklasik 7 Euro iken, 5000 Euro brüt icin aylik 40 Euro civari falan oluyor.

mantıken bakalım: zengin daha çok mu katkı sağlıyor,bizde olsa  sevabı büyür mü diye tv programı yapar 88 ay konuşurduk, orada sormuyorlar mı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Yenigün yazdı:

5000 euro kazanan kiliseden daha çok faydalanıyor? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

5000 euro kazansam ne işim olur kilise ile. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

İyi de olacak. Telekom özelleşmeden önce kendim şahit oldum bak buna. Müşteri müdürlüğe gelmiş ve telefonum çalışmıyor ilgilenebilir misiniz diyor. Müdürlüğe kadar gelmiş adam bi ilgilenin değil mi. Hoş geldin de adamla beraber hemen direğe çık demiyoruz. Memur adama öylesine bir lütufla "dayı bak bahçede telefon kulübesi var. oradan 121 i ara" dedi. Adam şok, ben şok. Sonra özelleşti kurum. Ayvalıkta kapı kapı adsl satmaya başlamışlardı git kulübeden numaranı gir diyen adamlar. 

Hakkında özelleşmeyi ben savunuyorum. Mal devletin kalsın yine ama özel işletsin. Bize balıkesir devlet dairelerinden denetleme için geliyorlar. Bakacakları toplamda 20 kalem evrak. 4 memur 1 şoför. Devletin sırtındaki asıl kambur bu.

Ben evlendiğim zaman eve telefon bağlattım, ilk faturası gelmeden borçtan kapandı.. :D  Ptt ye gittim. Durumu anlattım hat daha yeni bağlandı fatura bile gelmedi dedim, sonra vezneden eski sahibinin faturasını ödedim hepsine sövdüm eve geldim ki telefon açılmış.. Kimseye derdimi anlatamadım, şef müdür amir memur. Hepsi ağız birliği edip ikinci el hat almışsındır dediler, o da kesin değil onlarda bilmiyor.. 

İlkay Başaran yazdı:

5000 euro kazansam ne işim olur kilise ile. :crazy:

Haftada bir gün bir saat falan ya.. :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

mantıken bakalım: zengin daha çok mu katkı sağlıyor,bizde olsa  sevabı büyür mü diye tv programı yapar 88 ay konuşurduk, orada sormuyorlar mı

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5000 euro kazanan kiliseden daha çok faydalanıyor? 

Bildigim kadariyla gelir vergisinin yüzde 8-9'u olarak aliniyor. Maas düsükse girdigi vergi dilimleri ve ödenecek vergi düsük oldugu icin, kilise vergisi de bu baglamda düsük oluyor. Mesela brüt 3000 Euro'nun gelir vergisi 87 Euro, bunun da %8-9'u yaklasik 7 Euro. Benzer sekilde 5000 Euro'nun gelir vergisi aylik yaklasik 500 Euro, bunun da kilise vergisi yaklasik 40 Euro'ya denk geliyor.

Vesile ile Regaip kandiliniz mübarek olsun :)

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Yenigün yazdı:

İsteğe bağlı mı. 
Sen herhangi bir kiliseye kayıtlı değilsen ne oluyor ? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Gelir vergisi oranla hesaplansın ama zenginden inanma parasını fazla almak da güzel değil. O zaman diğer taraftan arsa versinler 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

İsteğe bağlı mı. 

O dinden degilsen vergi vermiyorsun :)

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gelir vergisi oranla hesaplansın ama zenginden inanma parasını fazla almak da güzel değil. O zaman diğer taraftan arsa versinler 

Paradan haber ver arsa cok. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

İsteğe bağlı mı. 

Ne bu abi bağkur mu? :D

Ek - 9    10 günden az yatoracam ben kiliseye

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

Bizimkilerin ilgi alanları ilginç, kaynım bana atladı diyeni de 88 ay konuşuyorlar. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Mehmet Ozyurek yazdı:

İsteğe bağlı mı. 

Ise baslarken insan kaynaklari bana sordu, bagli bulundugum bir kilise var mi diye, yok deyince otomatik olarak vergiyi iptal ediyorlar, Var dersen, vergi maastan kesilip sanirim bir sekilde ilgili kiliseye yonlendiriliyor. Bir zamanlar bunun cami vergisi versiyonu da cok tartisildi sanirim buralarda ama bir sonuc cikmadi diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

yok deyince otomatik olarak vergiyi iptal ediyorlar,

pazarları girişte kimlik / kayıt kontrolü var mı kilise kapısında?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

İşte Türk kafası :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İşte Türk kafası :) 

girişimcilik diyelim

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Çağlar Bayur yazdı:

vergisini düzenli ödeyenin inanci yüzüne vuruyor abi, dolayli olarak direk belli oluyor giriste.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mustafa Yenigün yazdı:

vergisini düzenli ödeyenin inanci yüzüne vuruyor abi, dolayli olarak direk belli oluyor giriste.

Parayla imanın kimde olduğu belli olmaz derler, bizim ülkede geçerli galiba  :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizde böyle parayla olsa müslüman kalmaz memlekette :D

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...