İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kanada da tüm ev çevresinde beton yasak,su  toprağa geçecek şart

Evin yanında değil, az ilerisinde geçsin. Gideceği yer belli zaten. Niye kasmışlar o kadar

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert Gülkokan yazdı:

iş arkadaşım köyde yaşıyor köye taşındı doğalgaz yok köyde

elektrkli kombi takmayı düşünüyor

çok girer mi fatura abi ? ev 2 oda 1 salon 100 metre kare diyelim lokasyon Sakarya 

Yağlı radyatör alınacak. Mekanik termostatı max yapmadan kullanımı olacak. E-kombi = şezlong şemsiyesi 

Ümit Türk yazdı:

Ben bekar olsaydım eve gitmezdim faturalarım şişmesin diye :D şirkette yatar kalkardım. 

Ben öyle yapıyom kışın 😁

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya’da evlerde ısı yalıtım yok mu? Küflenme hangi devirde kaldı?

Adamlar harp sonrası yaptı yapıları ve aynı hâlâ. Paranın ısınmaya yetmediği zamana geldiler artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya’da evlerde ısı yalıtım yok mu? Küflenme hangi devirde kaldı?

Burada bu devirde var :)

Evler cok eski, önceki evim 1950 yapimiydi, bu da 1970 yapimi.

Kiralik ilanlarinda 1900'lere kadar giden evler var, saka gibi ama gercek.

Burada yapimarketlerde en cok satilan ürünler küflenme önleyici boyalar, rutubeti kendi üstüne ceken ürünler vs.

Su andaki evde pütürlü duvar kagidi mevcut, bu da küflenmeyi önlemek icin kullaniliyor.

Düz zeminler yerine, pütürlü yüzeylerle sorunu engellemeye calisiyorlar.

Genel olarak duvar ve tavan birlesiminin köse noktalarindan gözleniyor.

Tabii esya arkalarinda duvarda da olabiliyor.

Buralarin kanayan yarasi diyebilirim :)

image.png.779f49d760560d52495a3bea7d1f8107.png

Eski oturdugum evde, alt kattaki kiraci banyosunda gördügü rutubet lekeleri icin beni yönetime sikayet etmisti. Benim banyomdan su kacagi oldugunu iddia edip masrafi bana yikmak istemisti. Yönetim eve bir uzman gönderip inceleme yapti ve bir sorun bulamadi. Alttaki kiracinin gerekli havalandirmayi yapmadigi icin sorun yasadigi ortaya cikti. Bu durumda da evde cikan masrafi kiracinin üstlenmesi gerekti. Böyle de garip bir durum :)

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Yenigün yazdı:

Burada bu devirde var :)

Evler cok eski, önceki evim 1950 yapimiydi, bu da 1970 yapimi.

Kiralik ilanlarinda 1900'lere kadar giden evler var, saka gibi ama gercek.

Burada yapimarketlerde en cok satilan ürünler küflenme önleyici boyalar, rutubeti kendi üstüne ceken ürünler vs.

Su andaki evde pütürlü duvar kagidi mevcut, bu da küflenmeyi önlemek icin kullaniliyor.

Düz zeminler yerine, pütürlü yüzeylerle sorunu engellemeye calisiyorlar.

Genel olarak duvar ve tavan birlesiminin köse noktalarindan gözleniyor.

Tabii esya arkalarinda duvarda da olabiliyor.

Buralarin kanayan yarasi diyebilirim :)

image.png.779f49d760560d52495a3bea7d1f8107.png

Eski oturdugum evde, alt kattaki kiraci banyosunda gördügü rutubet lekeleri icin beni yönetime sikayet etmisti. Benim banyomdan su kacagi oldugunu iddia edip masrafi bana yikmak istemisti. Yönetim eve bir uzman gönderip inceleme yapti ve bir sorun bulamadi. Alttaki kiracinin gerekli havalandirmayi yapmadigi icin sorun yasadigi ortaya cikti. Bu durumda da evde cikan masrafi kiracinin üstlenmesi gerekti. Böyle de garip bir durum :)

Bu nedir yav. Sosyal medyada aylık 10.000 lira istenen ahır diye dalga geçiyorlar türkiye’de. :) 

yalıtım yapmak yasak mı? 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu nedir yav. Sosyal medyada aylık 10.000 lira istenen ahır diye dalga geçiyorlar türkiye’de. :) 

yalıtım yapmak yasak mı? 

Yasak olur mu yahu. Tesvik bile olabilir. Burada mantiga uymayan yasak görmedim :)

Bizim ev en az 40 yasindadir. 10 cm izolasyon var. Karsi arsaya gecen sene yapilan evlerde 23 cm izolasyon yapildi. Camlar 2 tane cift camli pimapen. Yani 4 katli. Bu sebeple bazi odalarda kalorifer yakmadik pek. Gazyagina x2 zam geldi. 75-80 cent/lt iken 1,60/lt’leri gördü. Gecen hafta 1,35/lt den siparis verdik. Bizde 6 ton tank var. 4 ev ve 1 ofis icin neredeyse 9-10 ay gidiyor. Ortalama aylik 150 euro isinmaya denk geliyor. Gazyagi bulunmayacak kadar durumlarin kötü olacagini sanmiyorum. 40 tane planlari vardir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Yasak olur mu yahu. Tesvik bile olabilir. Burada mantiga uymayan yasak görmedim :)

Bizim ev en az 40 yasindadir. 10 cm izolasyon var. Karsi arsaya gecen sene yapilan evlerde 23 cm izolasyon yapildi. Camlar 2 tane cift camli pimapen. Yani 4 katli. Bu sebeple bazi odalarda kalorifer yakmadik pek. Gazyagina x2 zam geldi. 75-80 cent/lt iken 1,60/lt’leri gördü. Gecen hafta 1,35/lt den siparis verdik. Bizde 6 ton tank var. 4 ev ve 1 ofis icin neredeyse 9-10 ay gidiyor. Ortalama aylik 150 euro isinmaya denk geliyor. Gazyagi bulunmayacak kadar durumlarin kötü olacagini sanmiyorum. 40 tane planlari vardir :)

Isınma için yakıta o kadar euro harcamak yerine eski evin cephesine 10cm taş yünü sıva boya geçsek? Ruhsata falan tabi mi?

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Isınma için yakıta o kadar euro harcamak yerine eski evin cephesine 10cm taş yünü sıva boya geçsek? Ruhsata falan tabi mi?

150 euro isinma, sicak ve soguk su toplami icin. 50 euro da elektrige geliyor. Bizim ev icin gayet uygun aslinda. Yeni yapilan evlerde hem izolasyon daha iyi hem de merkezi sistem var. Muhtemelen daha uygundur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Gazyagi bulunmayacak kadar

satışı serbest mi orada? burada yasak veya aşırı kısıtlı diyelim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gaz yağı olduğundan emin misin.  
Türkiyede üretilniyor galiba 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gaz yağı denince aklıma geldi, çocukluğumda evi fırına çevirirdi bu soba. Efsane Toyokuni gaz sobası. Ya ev küçüktü ya benim sıcak algım küçüktü ama gerçekten fena ısıtırdı. Alamana yollarım tır dorsesinde falan, lazımsa eğer.. :D

x5_1035869593cij.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

satışı serbest mi orada? burada yasak veya aşırı kısıtlı diyelim

Marihuana bile serbest olacak yakında :D

Mehmet Ozyurek yazdı:

Gaz yağı olduğundan emin misin.  
Türkiyede üretilniyor galiba 

Bilmem, emin değilim. Kayınpeder yağ diyor. Gazyağıdır heralde dedim :) 

HEL, IGO (Industrial Gasoil), Heizöl

Isıtma yağı, ısıtma için kullanılan herhangi bir petrol ürünü veya başka bir yağdır; bir akaryakıt. En yaygın olarak, ev ısıtması ve diğer binalarda kullanılan fırınlar veya kazanlar için kullanılan düşük viskoziteli akaryakıt dereceleri anlamına gelir. Ev ısıtma yağı genellikle HHO olarak kısaltılır.

https://de.wikipedia.org/wiki/Heizöl

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erdem Doğan yazdı:

Bilmem, emin değilim. Kayınpeder yağ diyor. Gazyağıdır heralde dedim :) 

Fuel oildir o ya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Fueloil aşağıdaki gibi koyu renk ve katıysa, burada kullanılan o değil.

light-fuel-oil-500x500.jpg

Bizim aldığımız sıvı ve kırmızı tonlarda rengi var.

oele.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

:onder:

Zenginliğe bak. Uçak yakıtıyla evi ısıtıyor adamlar 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

karışım dio makale, gibi ama tam değil sanırım, ucuzundan fosil yakıt işte, bize gelince doğalgaz şart diolar ama

amerika da çatır çatır kömür çıkartıp yakıyor fabrikalarında, sonra ökkolöjikkk araba alın diyor pazarlamacılar?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalorifer yakıtı yakan ne iş hanı ne apartman kaldı bizde ya. 

Demekki dünya batıdan kirleniyor. Bir de hindistandaki ineklere laf ederler :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

:onder:

En ucuz yakıt uçak yakıtı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Doğan Arşiray yazdı:

Kersosen jet yakiti degilmi yahu?

Possat a koysak +10ps gelir mi peki?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ya ne olacağıdı?

Çağlar Bayur yazdı:

karışım dio makale, gibi ama tam değil sanırım, ucuzundan fosil yakıt işte, bize gelince doğalgaz şart diolar ama

amerika da çatır çatır kömür çıkartıp yakıyor fabrikalarında, sonra ökkolöjikkk araba alın diyor pazarlamacılar?

Makine ve baca yıllık denetleniyor vesile ile

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kalorifer yakıtı yakan ne iş hanı ne apartman kaldı bizde ya. 

Demekki dünya batıdan kirleniyor. Bir de hindistandaki ineklere laf ederler :)

Burada kural; çalışıyorsa dokunma. Posta ile haberleşen milleti yeniliğe kolay adapte edemezsin.

Servet Aydın yazdı:

En ucuz yakıt uçak yakıtı 

Yoo LPG 90 cent :crazy:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erdem Doğan yazdı:

Posta ile haberleşen milleti yeniliğe kolay adapte edemezsin.

Bizde borç bildirimi bile gelmiyor artık postayla.  

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yunanistanda kışı daha rahat geçirmek için Kumtel Elektrikli soba ile enerji tasarrufu planlaması yapacaklarmış. 

Kumtel elektrik soba sayesinde Yunanlılar bu kışı gazsız ve Türk elektriği ile Kumtel sobayla ısınarak geçinecekler. 

Lİnk aşağida translate çok güzel bir araç. 

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=642021

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir de hindistandaki ineklere laf ederler :)

ingilteredeki.

bu biraqz konu dışı ama karbondioksit ve metan gazı emisyonunun bir bölümü endüstriyelleşmiş et üretiminden geliyormuş. bu kadar büyük bir pazar var yani. et yemek yada yememekten öte, ticaret ve sağlık ile ilgili bir problem var bence. eskiden böyle değildi.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yunanistanda kışı daha rahat geçirmek için Kumtel Elektrikli soba ile enerji tasarrufu planlaması yapacaklarmış. 

Kumtel elektrik soba sayesinde Yunanlılar bu kışı gazsız ve Türk elektriği ile Kumtel sobayla ısınarak geçinecekler. 

Lİnk aşağida translate çok güzel bir araç. 

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=642021

yuroya göre bizdeki elektrik ucuz tabi

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Hollanda’da lastik havası 1 yuroymuş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...