İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Erdem Doğan

Oturum o kadar yok, dil A1 de henüz :) Leben in Deutschland testi nedir? Nerede, ne zaman yapılır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Evet bir bürokrasinin daha sonuna geldik, bugün direksiyon sınavından 1 kere hız aşımı (3-4 km/h) yapmış olsam da geçtim :) Sıradaki?

sıradaki soruyu soruyorum: haberlerde falan ''husumetlisini görünce kavga eden şahıslar; ayrıldıktan sonra birkaç kişiyi daha yanlarına alıp tekrar birbirine girdi'' gibi haberler var mı orada?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Oturum o kadar yok, dil A1 de henüz [emoji4] Leben in Deutschland testi nedir? Nerede, ne zaman yapılır?
Genelde Almanya'daki anlaşmalı eğitim merkezleri, yani büyük dil kursları vs. aracı kurum olarak yapar, örneğin VHS. Periyodik olarak yapılıyor, gidip bir aracı kurumdan termin alıp zamanı gelince giriyorsunuz.

Aslında iki tane test mevcut ve içerikleri tamamen aynı. Ama sınırsız oturum için Leben in Deutschland, vatandaşlık için ise Einbürgerungstest'e giriliyor.

Neden içerikleri tamamen aynıyken iki farklı test var, bunu kimse bilmiyor :) Ama bir şekilde birbirleri yerine de kullanılabiliyor. Ama memurun insiyatifine göre de kabul edilmeme olayı da oluyor.

Test nedir konusuna gelirsek, Alman tarihi, politika, insan hakları vs. gibi konularda 33 soruluk bir test. Almanya'yı ne kadar tanıdığınız ve entegre olduğunuza bakıyorlar. Tam emin değilim ama eğer mavi kartla burada değilseniz, öncesinde entegrasyon kursu almanız da gerekebilir. O kadar bürokratik iş var ki, birini bitirince kafamda yenisine yer açılsın diye bilgileri siliyorum :) O nedenle her şeyi tam hatırlayamıyorum.

Sınav içeriğine gelirsek, aynen ehliyet sınavı gibi soruları ve cevapları belli, internette bulabilirsiniz. Çalışıp gireceksiniz, 33 tanesi karşınıza çıkacak. Geçme notunu unuttum ama çok yüksek değildi sanırım. Sadece Almanca yapılıyor. Ehliyeti halleden bunu rahat halleder.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

O kadar bürokratik iş var ki, birini bitirince kafamda yenisine yer açılsın diye bilgileri siliyorum :) O nedenle her şeyi tam hatırlayamıyorum.

alsında tam olarak alman ekolüne adapte olmuşsun, temelde eskiyi biriktirmek gereksiz, geleceğe bakalım görüşü :)

vesile ile kimse 20 sene önce sattığın arabaya ait 15 sene öncesine ait vergi borcu yollamıyordur oralarda....

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

sıradaki soruyu soruyorum: haberlerde falan ''husumetlisini görünce kavga eden şahıslar; ayrıldıktan sonra birkaç kişiyi daha yanlarına alıp tekrar birbirine girdi'' gibi haberler var mı orada?

Haberlere bakmıyorum, çok sıkıcı. Aksiyon yok bi kere :)

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mustafa Yenigün yazdı:

Genelde Almanya'daki anlaşmalı eğitim merkezleri, yani büyük dil kursları vs. aracı kurum olarak yapar, örneğin VHS. Periyodik olarak yapılıyor, gidip bir aracı kurumdan termin alıp zamanı gelince giriyorsunuz.

Aslında iki tane test mevcut ve içerikleri tamamen aynı. Ama sınırsız oturum için Leben in Deutschland, vatandaşlık için ise Einbürgerungstest'e giriliyor.

Neden içerikleri tamamen aynıyken iki farklı test var, bunu kimse bilmiyor :) Ama bir şekilde birbirleri yerine de kullanılabiliyor. Ama memurun insiyatifine göre de kabul edilmeme olayı da oluyor.

Test nedir konusuna gelirsek, Alman tarihi, politika, insan hakları vs. gibi konularda 33 soruluk bir test. Almanya'yı ne kadar tanıdığınız ve entegre olduğunuza bakıyorlar. Tam emin değilim ama eğer mavi kartla burada değilseniz, öncesinde entegrasyon kursu almanız da gerekebilir. O kadar bürokratik iş var ki, birini bitirince kafamda yenisine yer açılsın diye bilgileri siliyorum :) O nedenle her şeyi tam hatırlayamıyorum.

Sınav içeriğine gelirsek, aynen ehliyet sınavı gibi soruları ve cevapları belli, internette bulabilirsiniz. Çalışıp gireceksiniz, 33 tanesi karşınıza çıkacak. Geçme notunu unuttum ama çok yüksek değildi sanırım. Sadece Almanca yapılıyor. Ehliyeti halleden bunu rahat halleder.

VHS ye gidiyorum dil kursu için. Entegrasyonu da kapsıyor. Sanırım B1 bitince entegrasyona geçeceğiz. Belki kurs sonunda testi yaparlar. Yarın bir sorayım. Vatandaşlığın oy kullanma ve diğer ülkelere vize kolaylığı haricinde ne gibi faydası olur? Ya da burada yabancı vatandaşların ne gibi hakları var? Mesela Türkiye'deki mavikartlılar gibi ÖTV'siz (burda ötv yok, yani vergisiz) araç alınabiliyor mu? Ehliyetten zor sınav olmamasına sevindim :) 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bürokrasi, bankacılık, telefon çekim gücü, e-ticaret, müşteri hizmetleri, noter, kargo, usta bulma, aradığını mağazalarda bulma vb ıvır zıvır günlük işlerde Almanya nasıl merak ediyorum. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bankacılık

bankaya girdim , para bozduracağım... güvenliği çağırdılar, nerden buldun bu kadar parayı dedi.. mark zaman... 300-500 bişi, 10 luk 20 lik yap dedim...

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

usta bulma

kombi mi? araban bozuldu mu at gitsin yahu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bürokrasi, bankacılık, telefon çekim gücü, e-ticaret, müşteri hizmetleri, noter, kargo, usta bulma, aradığını mağazalarda bulma vb ıvır zıvır günlük işlerde Almanya nasıl merak ediyorum. 

Bürokrasi yavaş, mektupla ilerliyor. Tahminlere göre deutsch post para kazansın diye dijitalleşmiyor bazı işler.

Bankacılık ilkel, form doldurup postaya atıp havale yapılabiliyor. İnternet şubesi sadece para göndermek için. Online ödeme vs yok. Kart ile yaptığın alışveriş hesabından 3-4 gün sonra çekiliyor. Hesabı doğru tutamazsan - ye düşüyorsun. Son bir kaç işlem iptal edilip paran iade ediliyor. Sana iban geliyor, o hesaba cezalı şekilde havale yapıyosun.

Telefon çekim gücü köylerde 4G ama tam çekmiyor. Biraz merkezi yerlerde tam çeker, şehir merkezinde 5G devam.

E-ticaret konusunda amazon veya popüler siteler başarılı. Kargo beklenenden iyi. Birkaç güne teslim oluyor siparişler. İade konuları da başarılı. İade talebinden sonra barkod oluşuyor, paketin üstüne yapıştır postaneye bırak. Kimse burda sisteme adres girip adres yanlış, telefon no ver gibi şeyler sormuyor. Paketin üstünde ne yazıyorsa oraya gidiyor. Adres yanlış olursa nolur bilmiyorum, başıma gelmedi :)

Müşteri hizmetleri yavaş ve çoğu işinizi çözemez. En fazla arıza kaydı yada talep oluşturur, 3-5 beklersiniz değişiklik yok :)

Noter, o ne :) Burda herkes noter. Aranızda yaptığınız sözleşme geçerli. Ancak ev veya arsa satışı ise, avukat sizin adınıza resmi dairelerdeki işlemleri yapıyor. Tabiki 3-5 ay sürüyor yine. Hele ki alacağınız ev yada arsa bölünecek ve satış yapılacak ise, minimum 1 sene sürüyor. Tecrübe ettik.

Kargo, deutsch post (yani ptt) DHL ile ortak çalışıyor. Heryerde şube ve hizmet alanı var. Ucuz, güvenilir ve hızlı. Yani hızlı dediğim aynı gün teslimat yapmaz ama genelde 1-2 gün içinde teslim olur çok uzak mesafe değilse. Takip no için ayrı bedel ödemek gerekiyor. Genelde kimse istemez ama, paketi bırak çık. Teslim oldu say.

Usta işi problem. Profesyonel firmalar güzel hizmet verir ama pahalıdır. Ayrıca bizdeki gibi pratik zeka veya "hallederiz abi" olayları yok. Bir malzeme yanlış ise, hayatta eline alıp yapmaz. Sonrasını düşünerek yaptığı işi sağlam yapmak istiyorlar. Bu profesyonel firmaların yanı sıra yurtdışından gelen ucuz yollu ustalar var. Onlar da biraz şans işi. Polonya, Bulgaristan ve Türkiye'den gelip iş yapıp gidiyorlar. Alman usta saat ücreti 50€ iken yabancılar 20-30€ istiyor ama yaptığı iş o kadarlık iş.

Mağazalarda aradığını buluyorsun. O şubede yoksa olanı söyleyip ya getirebiliyor yada sana git al diyor. Yapı malzemeleri, giyim, oto yedek parça ucuz. Marketler, temel gıda zaten ucuz. Biz zirveyi gördüğümüz için ucuz diyorum, burdakilere göre normal hatta bazı şeyler pahalı. Mesela pandemi öncesi 1 lt süt 50 cent civarıymış şuan 80 cent 1 euro arası değişiyor. Buna süt çok pahalandı diyorlar. Çok sık indirim olduğu için yine eski rakama rahat ulaşılabiliyor. İndirimler gerçek indirim. 1 kasa (20x0.5 lt) iyi bira normalde 14,50€ iken 9.99€ a iniyor. 5-6€ ya da bulmak mümkün. 

Akaryakıt geçen yıllarda ucuzdu. 2020 de Pandemi sebebiyle KDV %19 dan %9 a inmişti. 2021 ocakta tekrar %19 oldu.

Mazot 1.30€ dan 1.50€ ye,

E10 benzin (93 oktan gibi düşünebilirsiniz) 1.50€ den 1.70€ e,

E5 benzin (95 oktan) 1.60€ dan 1.80€ e,

Süper benzin (98 yada 102 oktan olması lazım) 1.70€ den 1.90€ a çıktı.

Kriz sebebiyle hepsine 20 cent daha zam gelecek diyorlar ama bir yandan yeni hükümet tekrar vergileri düşüreceğiz diyor.

İşçiliğin pahalı olması sebebiyle araç bakımları da pahalı. 10 bin € altı araçların büyük bakımları 2-3 bin € tutunca kimse yaptırmak istemiyor ve düşük rakama elden çıkarıyor. Bu yüzden bize göre iyi ama buraya göre biraz eski olan araçlar ucuz. Elinden gelen alıp yapıyor ve satıyor.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erdem Doğan yazdı:

1 kasa (20x0.5 lt) iyi bira normalde 14,50€ iken 9.99€ a iniyor. 5-6€ ya da bulmak mümkün. 

Akşam videosunu izlediğim gazeteci bir arkadaş mayalı arpa suyunun 50 cent olduğunu, şişeyi iade edince 15 cent geri aldığını söyledi. Üstelik gayet kaliteli bir ürünmüş. Vay arkadaş :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Yurdaer Elay yazdı:

Akşam videosunu izlediğim gazeteci bir arkadaş mayalı arpa suyunun 50 cent olduğunu, şişeyi iade edince 15 cent geri aldığını söyledi. Üstelik gayet kaliteli bir ürünmüş. Vay arkadaş :) 

Bu depozito işi bir yerden sonra yoruyor ama. Neredeyse içeçeklerin tamamında depozito var. Pet şişeler 25cent, cam sişeler 0.8cent. Marketten eve taşımak bir dert, sonra onları geri götürmek ayrı dert. Zaten halk alışmış, plastiği, kağıt ve yemek çöpünü ayrı atıyor. Depozito olmasa kimsenin o şişeleri dışarı atacağını sanmıyorum. Normal çöp bile yokki dışarda? 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Bu depozito işi bir yerden sonra yoruyor ama. Neredeyse içeçeklerin tamamında depozito var. Pet şişeler 25cent, cam sişeler 0.8cent. Marketten eve taşımak bir dert, sonra onları geri götürmek ayrı dert. Zaten halk alışmış, plastiği, kağıt ve yemek çöpünü ayrı atıyor. Depozito olmasa kimsenin o şişeleri dışarı atacağını sanmıyorum. Normal çöp bile yokki dışarda? 

Burada da yasalaştı. Depozitolu olacak artık

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Kriz sebebiyle hepsine 20 cent daha zam gelecek diyorlar

sebep başlığı olan KRİZ in içeriğini nasıl anlatıyorlar, ne krizi yani? nehirde su seviyesi indi mal tedariği yapılamıyor gibi birşey mi? nedir?

Yurdaer Elay yazdı:

ilgili ürünün net maliyet hesabı şöyle yapılır: dolu şişeyi duvara fırlatırsın, duvarda kalanlar maliyettir (ceo nun anlatımı idi)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

sebep başlığı olan KRİZ in içeriğini nasıl anlatıyorlar, ne krizi yani? 

Dünyadaki petrol krizi diyorlar. Bizlik bisey yokmus 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Dünyadaki petrol krizi diyorlar. Bizlik bisey yokmus 😂

peki neymiş yani? dünyada petrol tankeri mi batmış? kuyu mu patlamış? tankere şoför mü kalmamış? yani içeriğini nasıl anlatıyorlar

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

peki neymiş yani? dünyada petrol tankeri mi batmış? kuyu mu patlamış? tankere şoför mü kalmamış? yani içeriğini nasıl anlatıyorlar

Oyun böyük yeğenim diyorlar 🤑

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

Ham petrol için yükselen talep, ham petrol üretim hacminin artan talepten yavaş kalması, benzine 1 vergiye 2 zam oranları, karbondioksit vergisi (yeniymiş), artan EUR/USD kuru vb sebepler... Stuttgart'tan Haberler öyle diyor :) 

Warum ist Benzin so teuer? - Die Gründe im Überblick (stuttgarter-nachrichten.de)

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Beni Almanya'da ilk şaşırtan şey bankaydı. Banka denince ne hayal edersiniz, kasa, para, para sayma makinesi, vezne vesaire. Almanya'da üçüncü günümüz bankaya bir girdik, yerler halıfleks sadece iki ofis masası, dosyaların olduğu kitaplık ve bir fotokopi makinesi var. Ne ortada bir vezne var ne para dönüyor. Arkadaşa döndüm, yanlış geldik galiba dedim. Müşteri falan da yok bomboş. Gittik memurun yanına merhaba size nasıl yardımcı olabilirim dedi, hesap açacaktık dedik, randevunuz var mı dedi, hönk dedik, randevusuz alamam dedi, ama şu an müsait gibi görünüyorsunuz dedim, üzgünüm yapacak işlerim var dedi hof dedi puf dedi kadın kayboldu gitti 😊 Bir hesap açmanın 15 gün sürmesini tecrübe ederek, Almanya'da bankacılık sisteminin (finansal olarak değil) berbat olduğunu anladım. Bu arada 14 gün sonra kart ve şifrem geldi ve bir şok daha yaşadım, buradaki hesap kartlarıyla internetten alışveriş yapamıyorsunuz çünkü kartların üstünde 16 haneli kart numarası yok. 16 haneli kart numarası sadece kredi kartlarında var. Mecburen kredi kartı çıkardım, Paypal hesabı açtım. Hizmet sektörü burda çook kötü. Galiba Almanlar Türkiye'yi görseler gerçekten bizi kıskanırlar. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Beni Almanya'da ilk şaşırtan şey bankaydı. Banka denince ne hayal edersiniz, kasa, para, para sayma makinesi, vezne vesaire. Almanya'da üçüncü günümüz bankaya bir girdik, yerler halıfleks sadece iki ofis masası, dosyaların olduğu kitaplık ve bir fotokopi makinesi var. Ne ortada bir vezne var ne para dönüyor. Arkadaşa döndüm, yanlış geldik galiba dedim. Müşteri falan da yok bomboş. Gittik memurun yanına merhaba size nasıl yardımcı olabilirim dedi, hesap açacaktık dedik, randevunuz var mı dedi, hönk dedik, randevusuz alamam dedi, ama şu an müsait gibi görünüyorsunuz dedim, üzgünüm yapacak işlerim var dedi hof dedi puf dedi kadın kayboldu gitti 😊 Bir hesap açmanın 15 gün sürmesini tecrübe ederek, Almanya'da bankacılık sisteminin (finansal olarak değil) berbat olduğunu anladım. Bu arada 14 gün sonra kart ve şifrem geldi ve bir şok daha yaşadım, buradaki hesap kartlarıyla internetten alışveriş yapamıyorsunuz çünkü kartların üstünde 16 haneli kart numarası yok. 16 haneli kart numarası sadece kredi kartlarında var. Mecburen kredi kartı çıkardım, Paypal hesabı açtım. Hizmet sektörü burda çook kötü. Galiba Almanlar Türkiye'yi görseler gerçekten bizi kıskanırlar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Demek insanların parayla çok işi olmuyor. Öyle olsa gelişirdi. İlginç gerçekten. Yani nüfus da az değil. Keza aynı şekilde devlet işlerindeki bürokrasi de yoğun. İşler yavaş. 

adamların hayatı gerçekten standart. Stabil. 20 sene öncesiyle aynı neredeyse

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Demek insanların parayla çok işi olmuyor. Öyle olsa gelişirdi. İlginç gerçekten. Yani nüfus da az değil. Keza aynı şekilde devlet işlerindeki bürokrasi de yoğun. İşler yavaş. 

adamların hayatı gerçekten standart. Stabil. 20 sene öncesiyle aynı neredeyse

Bizde her gün Survivor...

Evden çıkarken hazirliklar basliyor...

"Paltonun sağ cebinde tinerciler için bozuk para tamam, cüzdan iç cepte tamam... telefonu bileğimize bağlayalım çalmasınlar...silah belde şarjör dolu tamam... Evin kapisini 3 kere kilitledim, Evin alarmını kurduk oda tamam... "

Hep bi kontrol hep bi strateji... :D

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Bizde her gün Survivor...

Evden çıkarken hazirliklar basliyor...

"Paltonun sağ cebinde tinerciler için bozuk para tamam, cüzdan iç cepte tamam... telefonu bileğimize bağlayalım çalmasınlar...silah belde şarjör dolu tamam... Evin kapisini 3 kere kilitledim, Evin alarmını kurduk oda tamam... "

Hep bi kontrol hep bi strateji... :D

kafayı daha çok kurcalayan, kazıklanmamak için verilen mücadele :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Paltonun sağ cebinde tinerciler için bozuk para tamam, cüzdan iç cepte tamam..

bi sefer aksattım onu , 20 kaat gitti valla boşa...

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Ham petrol için yükselen talep, ham petrol üretim hacminin artan talepten yavaş kalması, benzine 1 vergiye 2 zam oranları, karbondioksit vergisi (yeniymiş), artan EUR/USD kuru vb sebepler... Stuttgart'tan Haberler öyle diyor :) 

Warum ist Benzin so teuer? - Die Gründe im Überblick (stuttgarter-nachrichten.de)

son madde beni benden aldı:

6.) Vom Tiefpreis zum Höchstpreis in nur 18 Monaten

Auch der Kontrast der Benzinpreise der letzten 18 Monate lässt den jetzigen Preis alles andere als günstig aussehen. Denn zu Beginn der Corona-Pandemie war der Benzinpreis so günstig wie seit über 10 Jahren nicht mehr. Ganze 40 Cent ist der Durchschnittspreis für Super E10 Benzin laut ADAC in diesem Zeitraum gestiegen.

zaten hazzırdık fırsatı bulduk kitledik olarak anlarım bunu.

Ahmet Gül yazdı:

buradaki hesap kartlarıyla internetten alışveriş yapamıyorsunuz

hesap kartı ile zaten alabilmek için, hesapta nakit olması gerekecek?

Ahmet Gül yazdı:

Mecburen kredi kartı çıkardım, Paypal hesabı açtım

paypal ile alırken , kredi kartı gibi hesapta o an para olmasa da o an alınabiliyor mu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...